Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περιτυλιξη λωρου στον αυχενα..


Recommended Posts

Κοριτσια μου ειμαι 29 εβδομαδων εκανα σημερα το ντοπλερ και ο γιατρος μου ειπε οτι ειδε μια περιτυλιξη γυρω απο τον αυχενα της μπεμπας. :( μου ειπε οτι δεν ειναι ανυσηχητικο εφοσον η μπουμπουκα δεν ζοριζεται αλλα εμενα με εχουν ζωσει τα φιδια λιγο .. Φοβαμαι μη μου πνιγει το μωρακι μου... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα...βασικα το ντοπλερ δεν το εκανα ακομα κ ειμαι 30 εβδομαδων την αλλη βδομαδα που θα παω στον γιατρο πρεπει να τον ρωτησω...αν σ ειπε ο γιατρος σου οτι δεν ειναι ανησυχητικο μην αγχωνεσαι κατι θα ξερει..λογικα τα περισσοτερα μωρακια απ οτι ακουω απο μαμαδες τα ειναι με τον λωρο στον λαιμο...κ εγω ετσι γεννηθηκα!!!:D

απλος μπορεο να σε παρακολουθει ποιο συχνα..ολα καλα θα πανε!!

Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριέσαι κορίτσι μου στην κοιλίτσα σου το μωράκι δεν αναπνέει όπως εμεις οπότε δεν μπορεί να πνιγεί. Μπορεί να επηρεαστεί ο τρόπος που θα γεννήσεις αλλά κατά τα άλλα μην ανησυχείς. Σε φίλη μου το μωρό είχε τετραπλή περιτύλιξη και γεννήθηκε φυσιολογικά. Έχεις ακόμη καιρό, το μωράκι σου θα γυρίσει πολλές φορές!!!

Link to comment
Share on other sites

Βικτορια μου δωσες πολυ θαρρος ευχαρηστω... Εγω παω ουτως η αλλος για καισαρικη λογω χαμηλου πλακουντα απλα εχω δει οτι μερικα μωρακια δεν τα καταφερνουν απο περιτυλιξη γι αυτο φοβηθηκα....

 

Μπου ναι πολλα μωρακια βγαινουν περιτυλιγμενα και μελανιασμενα τα καημενουλικα :(

Link to comment
Share on other sites

vasoulagal μην ανησυχείς καθόλου!

 

Δες κ εδώ αν θες http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2587643&highlight=%F0%E5%F1%E9%F4%FD%EB%E9%EE%E7+%EB%FE%F1%EF%F5#post2587643το post με αριθμό 886 όπου απαντά ο γιατρός που συνεργάζεται εθελοντικά με το φόρουμ.

 

Η περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου είναι μια κατάσταση πολύ συνηθισμένη. Ως και 40% των εμβρύων θεωρείται ότι μπορεί να έχουν περιτύλιξη (μονή ή πολλαπλή) κατά την κύηση και σε περίπου τα μισά από αυτά η περιτύλιξη παραμένει μέχρι τη γέννηση.

 

Η περιτύλιξη λοιπόν δεν αποτελεί παθολογικό εύρημα. Δεν υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα που να υποστηρίζουν ότι τα μωρά που έχουν περιτύλιξη υπερηχογραφικά βρίσκονται σε κίνδυνο και χρειάζονται εντατικότερη παρακολούθηση, ούτε ότι τα μωρά αυτά κινδυνεύουν περισσότερο κατά το φυσιολογικό τοκετό. Αντίθετα, η βιβλιογραφία υποστηρίζει ότι τα μωρά είναι εξίσου ασφαλή είτε με περιτύλιξη είτε χωρίς, και αυτό επιβεβαιώνει και η προσωπική μου εμπειρία.

 

Με το καλό εύχομαι!:-D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι πολύ αν σε επηρέασα θετικά έστω κ λίγο! ;):)

 

Ρώτα κ τον γιατρό σου πιο αναλυτικά και θα δεις ότι θα συμφωνήσει με όσα αναφέρονται. Ίσως έπρεπε κ ο ίδιος να στο εξηγήσει λίγο περισσότερο για να μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου όταν γεννήθηκε, ο γιατρός είπε στη μαμά μου, "Τόσα χρόνια ξεγεννάω, μωρό κοκορέτσι δεν έχω ξαναβγάλει!":p

Περιτό να πώ ότι γεννήθηκε υγιέστατη απλά λόγω της περιτύλιξης, που μιλάμε για τρελή περιτύλιξη, έγινε καισαρική.

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Και εμείς διαπιστώσαμε στον έβδομο μήνα ότι ο γιος μου είχε περιτυλιχθεί,αλλά όλα καλά!Τον γέννησα φυσιολογικά και ο μικρός ήταν περιτυλλιγμένος τρεις φορές γύρω από τον ομφάλιο λώρο!Από τότε ήταν τζαναμπέτης!Αν στο καρδιοτοκογράφημα οι παλμοί είναι στα φυσιολογικά πλαίσια ,μην ανησυχείς για τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ειμαι 29 εβδομαδων εκανα σημερα το ντοπλερ και ο γιατρος μου ειπε οτι ειδε μια περιτυλιξη γυρω απο τον αυχενα της μπεμπας. :( μου ειπε οτι δεν ειναι ανυσηχητικο εφοσον η μπουμπουκα δεν ζοριζεται αλλα εμενα με εχουν ζωσει τα φιδια λιγο .. Φοβαμαι μη μου πνιγει το μωρακι μου... :(

 

Εγω λιγο πριν γεννησω (37+5 γεννησα) μου ειπε ο γιατρος οτι το μωρο εχει διπλη περιτυλιξη αλλα δεν ανησυχουμε αν το νιωθουμε και οτι μπορει την επομενη στιγμη να ξετιλυχθει η να τυλιχθει ακομα περισοοτερεσ φορεσ, φυσικα εγω να πεσω να πεθανω απο τη στεναχωρια. Μια εβδομαδα μετα τον υπερηχο και 3 μερες πριν τον επομενο γεννησα με 4πλη περιτυλιξη, 3 φορες γυρω απο τον αυχενα και 1 γυρω απο τους προσαγωγους, οι παλμοι δεν επεσαν αλλα μου ειπαν οτι στο τσακ γλυτωσα την καισαρικη γιατι ειχα την τυχη να εχω μακρυ ομφαλιο λωρο.

 

Μην ανησυχεις, απλα εχε το νου σου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κι εμάς με διπλή περιτύλιξη απ' την 27η εβδομάδα.. ο γιατρός όμως είπε ότι έχει ακόμα καιρό να ξεμπερδευτεί και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Την καισαρική βέβαια μάλλον δε θα τη γλιτώσουμε, αλλά για άλλο λόγο. :cry:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...