Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

doppler ομφαλικής αρτηρίας στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα


Recommended Posts

Έκανα προχθες (30 εβδομάδων+4 ημερών) το doppler. Και ενώ o μπεμπούλης μας μεγάλωσε πολύ (1650 gr) και όλα τα υπόλοιπα (ανάπτυξη μωρού, αμνιακό υγρό, πλακούντας κλπ) είναι τέλεια, μας άγχωσε πολύ το γεγονός ότι το doppler ομφαλικής αρτηρίας είναι 1,45, δηλ στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα! Μας συνέστησε ο γιατρός επανέλεγχο σε 2 βδομάδες. Μου είπε να ξεκουράζομαι όλη μέρα αν γίνεται, ώστε να μην πιέζεται και ζορίζεται περισσότερο η αρτηρία και στενή παρακολούθηση της δραστηριότητας του μωρού. Αν σταματήσει να είναι τόσο κινητικό, όσο τώρα να πάμε αμέσως για υπέρηχο! Το θέμα είναι ότι όλη μέρα έχω στο μυαλό μου τί κάνει το μωρό, πόσο κινείται, μήπως κινείται λιγότερο από πριν κλπ...Έχω τρελαθεί! Και συνέχεια κλαίω! Ξλερω ότι αυτό δεν κάνει κάλό στο μωρό αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ελέγξω τα συναισθήματά μου! Έχει κάποια άλλη παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΟΙ ΑΡΤΗΡΙΕΣ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ Η ΝΑ ΠΑΘΩ ΕΓΩ ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ ΔΗΛ. Ν ΑΝΕΒΑΣΩ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΛΕΥΚΩΜΑ Η ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ DOPPLER ΚΑΙ ΑΝΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΥΚΩΜΑ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΤΙΚΑ.ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 561 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ 26 ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 630.ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΔΕΝ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΕΝΤΩΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΕΜΠΕΛΙΑΣΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.:-)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από εμένα κορίτσια!!!! Επειδή με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, και επειδή δεν έχω σχετικές γνώσεις, μήπως θα μπορούσατε να μου το δώσετε λίγο πιο αναλυτικά??? Δηλαδή, αυτό που αναφέρετε είναι κάτι σαν στένωση του ομφάλιου λώρου?? Είναι σε κάποια σημεία πιο στενός και κατά κάποιον τρόπο υπάρχει η πιθανότητα να μην ΄παίρνει το μωρό το 100% της τροφοδοσίας που θα έπρεπε από οξυγόνο, θρεπτικά συστατικά κλπ? Συγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά, απλά όπως προανέφερα, με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα. Αν μπορείτε δώστε μου μια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους η δικια μου περιπτωση αφορα την αριστερη μητριαια αρτηρια που ειναι πολύ στενη. Η αλήθεια είναι οτι εκτος απο ξεκούραση δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα και αυτο γιατι σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι καλο να μην προκαλεσουμε πρόωρο τοκετο ετσι ωστε να πάρει το μωρακι το μεγαλυτερο δυνατο βαρος. Μην στεναχωριεστε και μην νοιωθετε τυψεις γιατι δεν μπορουμε να κανουμε κατι για να το αλλαξουμε εμενα 32w1d ηταν 1.680γρ. τωρα 36w1d 2.160γρ. αν καταφερω να παρω ολο το μηνα ευελπιστούμε να φτασει τα 3000 γρ. παρ ολα αυτα πανω απο 2500γρ ειναι μια χαρα το αγχος και η στεναχωρια ειναι οι χειρότεροι "συντροφοι" σε μια εγκυμοσύνη εγω ειμαι πάντα αισιοδοξη και σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα , ολα αυτα ειναι μικροπροβληματακια που μεχρι και πριν μερικα χρονια απλα τα αγνοούσαν. Δεν ειναι αναγκη ολα τα μωρακια να γεννιουνται μεγαλα να σκεφτεστε θετικά και ολα θα πάνε καλα:)

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα, αναφερεστε σε "αυξημενες αγγειακες αντιστασεις" σωστα; το ακριβως ιδιο ειχε διαγνωστει και σε μενα στο doppler.

ο γιατρος συνεστησε ξεκουραση, καλο φαγητο και πολυ νερο.

παρακολουθουσαμε το μωρο καθε βδομαδα με υπερηχο & καρδιοτοκογραφημα. μου ειχε πει ο γιατρος να παρακολουθω οτι κινειται κανονικα - αυτο με ειχε αγχωσει πολυ.

εκανα ενεσεις κορτιζονης γυρω στην 35η εβδομαδα για να "ωριμασουν" τα πνευμονακια του. αυτο που μου ειχαν πει - και εγινε - ηταν πως δεν θα ξεπερνουσε την 38η εβδομαδα η κυηση μου. οντως 37 εβδ και 4 ημερων γεννησα.

ολα καλα πηγαν, και το βαρος του μωρου ηταν μια χαρα - 2,950 γρ.

 

taniakar και εγω ειχα αφχωθει παααααρα πολυ - αλλα μονο καλο δεν μου εκανε. οσο μπορεις χαλαρωσε και ξεκουρασου και ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@pan07 Αυτό που μας είπε είναι ότι προφανώς είναι λίγο πιο στενή η εν λόγω αρτηρία και έτσι δυσκολεύεται να περάσει το οξυγωνομένο αίμα. Και καθώς μεγαλώνει το μωρό και αυξάνονται οι ανάγκες του, το αίμα θα περνάει όλο και πιο δύκολα και θα δούμε μέχρι πότε θα αντέξει.

@alexandra4 Το ξέρω ότι δε φταίω εγώ σε κάτι και δεν με πειράζει καθόλου να κάθομαι όλη μέρα σε ένα κρεβάτι. Απλά αγχώνομαι μήπως πάθει κάτι και δεν το καταλάβω και δεν το προλάβουμε. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σκέφτομαι θετικά, δεν μπορώ να καταπολεμήσω τη στενοχώρια και το άγχος μου. ΄Και φυσικά αν είχα φτάσει στην 36η εβδομάδα θα ένιωθα πολύ καλύτερα. Αλλά ακόμη είμαι μόνο 31 εβδομάδων!

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα, αναφερεστε σε "αυξημενες αγγειακες αντιστασεις" σωστα; το ακριβως ιδιο ειχε διαγνωστει και σε μενα στο doppler.

ο γιατρος συνεστησε ξεκουραση, καλο φαγητο και πολυ νερο.

παρακολουθουσαμε το μωρο καθε βδομαδα με υπερηχο & καρδιοτοκογραφημα. μου ειχε πει ο γιατρος να παρακολουθω οτι κινειται κανονικα - αυτο με ειχε αγχωσει πολυ.

.

 

Ακριβώς αυτό "αυξημενες αγγειακες αντιστασεις" . Κι εμένα αυτό με αγχώνει πολύ, μήπως σταματήσει να κινείται όπως πριν και δεν το καταλάβω. Όλη μέρα σκέφτομαι αν κινήθηκε το ίδιο πολύ όπως τις προηγούμενες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

δεν καθομουν ολη μερα στο κρεβατι - σταματησα ομως την αλλη μερα τη δουλεια, ειχα αποφασισει να δουλεψω λιγο παραπανω αλλα δεν το εκανα φυσικα.

ειχα αγχωθει πολυ με τις κινησεις του μωρου - μου ειχε πει γιατρος να το "ακουω" 10 φορες μεσα στο 24ωρο το λιγοτερο. ε, καθομουν και τις σημειωνα μη χασω το λογαριασμο.

βεβαια οσο μεγαλωνει το εμβρυο εχει ολο και λιγοτερο χωρο να κινηθει, αλλα εγω τοτε ειχα τρελλαθει.

ειμουν και σχεδον σιγουρη οτι θα μου το παρουν με καισαρικη - επλεκα σεναρια στο κεφαλι μου. το ειχα παρει κι αποφαση και το ειχα δεχτει - χωρις να εχει ειπωθει ποτε κατι τετοιο απο το γιατρο η τη μαια. τελικα μια χαρα φυσιολογικα γεννησα. βεβαια οι τελευταιες 6 εβδομαδες της κυησης ηταν μεσα στην αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα και απο μενα!!!Εκανα και εγω στις 32 εβδομαδες ακριβως το καθιερωμενο doppler και μου εγραψε στις παρατηρησεις και εμενα ο γιατρος πως οι αντιστασεις στην ομφαλικη αρτηρια ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα ορια και το βαρος του εμβρυου ειναι μολις 1450 γρ.Εχω ανησυχησει γιατι μου ειπε πως πρεπει να παρακολουθω εαν ειναι κινητικο και σε 15 μερες παλι doppler για παρακολουθηση.

Εχω αγχωθει παρα πολυ μηπως γεννησω προωρα και δεν εχει προλαβει το μωρο να παρει το καταλληλο βαρος.

Εσεις τελικα γεννησατε νωριτερα?

mhLXp3.pnge2sSp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εφόσον έχει ανοιχτεί ήδη θέμα, απλά κάνω ανανέωση.

 

Λοιπόν, εχτές έκανα την εξέταση Doppler στις 31+2 εβδομάδες. Όλές οι μετρήσεις ήταν καλές (στον μέσο όρο) εκτός από την ομφαλική αρτηρία η οποία βρέθηκε στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα. Ενημέρωσα αμέσως την γυναικολόγο μου κι εκείνη μου είπε να πηγαίνω κάθε δεύτερη μέρα για καρδιοτοκογράφημα και να μετράν την πίεση την δική μου. Όταν ρώτησα πού μπορεί να καταλήξουμε μου απάντησεπως το πολύ πολύ να γεννήσουμε λίγο νωρίτερα. Σε γενικές γραμμές είμαι καλυμένη όσον αφορά το τί ακριβως συμβαίνει, αυτό που θα ήθελα όμως είναι να ακούσω τις δικές σας εμπειρίες όσον αφορά τό εάν τελικά γεννήσατε νωρίτερα λόγω αυτού του λόγου ή όχι. και εάν ναι πόσο νωρίτερα??

lPqJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια .....εγώ ενώ στην β επιπέδου ήταν όλα καλά,ο γιατρός που την έκανα με έστειλε σε ένα παιδοκαρδιολόγο και εκεί διαπιστώσαμε ότι το μωρό μας σε ένα σημείο η καρδιακή αρτηρία του είναι στενή....έκανα και εγώ κάποιες εξετάσεις οι οποίες βγήκαν καλές και περιμένουμε τώρα να πάω στην 32 εβδομάδα να δούμε αν έχει αλλάξει κάτι. Μήπως έχει συμβεί σε κάποια απο σας κάτι παρόμοιο? και πήγανε όλα καλά?

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...