Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΣΑΖ ΣΤΟ ΠΕΡΙΝΕΟ


Recommended Posts

Υπαρχει ενα λαδακι γερμανικης εταιρειας πολυ γνωστης που βγαζει ενα λαδακι για το περινεο..

το οποιο αυξανει δραστικα την ελαστκοτητα του και συνεπως την αντοχη του.ξεκιναμε το μασαζ 6 βδομαδες πριν τον τοκετο 3-4 φορες την ημερα.ειναι σαφως δερματολογικα ελεγμενο για την ανεκτικοτητα της εξωτερικης περιοχης των γεννητικών οργανων.

μια πολυ φιλη το δοκιμασε και λεει δεν σκιστηκε καθολου αφου και ο γιατρος απορησε..μπορει να ηταν και τυχαιο..δεν ξερω τι να πω.

θα ψαξω μηπως βρω περισσοτερες πληροφοριες.

απλα μελλουσες μανουλες να το εχετε στα υποψιν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΠΙΖΕΛΑΚΙ ΜΟΥ........

Θα ηταν οντως πιο ωραιο αν το εκανε ο συζυγος......... :lol::lol:

αλλα που τετοια τυχη οποτε το κανουμε μονες μας...

αυτη υποστηριζει οτι ειχε φοβερα αποτελεσματα..αλλα εμενα με ξερεις ειμαι επιφυλακτικη...

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε γλεντια :lol::lol::lol:

α πα πα εγω τη περιοχη την ευαισθητη ούτε να την αγγιζω δε μπορω στην εγκυμοσυνη, ποσο μαλλον να κανω μασαζ :!::!:

 

τωρα που το λες παντως θυμαμαι ενα ντοκυμαντερ που χα δει με μια μαια του αμαζονιου που τις ξεγενναγε ολες στη καλυβα τους κανοντας του μασαζ με λαδια και ουτε κιχ δεν ακουγες..κυριες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pantos sketika me to skisimo, ego otan rotisa ton giatro mou, eipe oti skizoune proliptika...dld prin akoma doune an ontos xreiazete i oxi!!!!! Ego gia kapoio logo pisteuo oti den xreiazotane na me skisei...afou gennisa poli eukola...alla ama den mas skizane meta poios o logos na kathomaste 4 kai 5 meres stis klinikes???..mipos dld ginete gia ta xrhmata???Pantos an pote kano allo paidaki tha apaitiso apo ton giatro na mhn me skisei para mono an xreiastei...adika kai ego kathomouna kai ekana askhseis kai massage!

Link to comment
Share on other sites

μπιζελακι το ειχα δει και εγω αυτο το ντοκυμαντερ και μου ειχε κανει εντυπωση..........καλε οντως ουτε κιχ δεν βγαλανε..ημαρτον παναγια μου..το λαδακι ειναι της weleda την εχουμε αναφερει κανα την εταιρεια γιατι εχει τα καλυτερα προιοντα βρεφοαναπτυξης ολα βιολογικα(σαμπουαν και κρεμες)αυτα παιρνω για το παιδι και τυχαια ειδα και αυτο το λαδι.το ειπα στην φιλη μου και το πηρε..

και Σοφια καλα τα λεει ...σε σκιζουνε οπως και να εχει...η εξαρταται και απο τον γιατρο?παντως ισως αν ενημερωσεις τον γιατρο να εχεις αλλη αντιμετωπιση.στο θεμα σκιζω ραβω εννοω.

Link to comment
Share on other sites

....παντως ισως αν ενημερωσεις τον γιατρο να εχεις αλλη αντιμετωπιση.στο θεμα σκιζω ραβω εννοω.

 

demi επειδή ημουν κάθετη οτι ήθελα να γεννησω φυσιολογικά , εκτος απροόπτου βέβαια , το είχα κουβεντιάσει με το γιατρό μου....

το επόμενο πρωί που γέννησα ...ένοιωθα να πάρα πολυ καλα ... μόνο κάτι πονάκια ...όταν ημουν καθηστή...

Ρώτησα λοιπόν τον γιατρό μου : Κε ...... τελικά τι κάναμε ???

και μου απάντησε : Αφροδίτη μου , ότι ήταν άκρως απαραίτητο ...με χαμόγελο .....

Τώρα να σου πώ την αλήθεια .... Ο Θεός & η Ψυχή του.... :lol::lol::lol: ευτηχώς που βοηθησε πολυ ο Χαράλαμπάκος μου ..... :D:lol::D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Βρίσκομαι στην 28η εβδομάδα και έχω ενημερωθεί για το μασάζ στο περίνεο ως μέσο προετοιμασίας για τον τοκετό από το σπίτι. Γνωρίζει κάποιος οδηγίες για το μασαζ? Έχω ακούσει για ελαιόλαδο, αλλά σε ποιές περιοχές του περίνεου το χρησιμοποιούμε? ευχαριστώ!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση! Κοιτάω εντωμεταξύ φωτογραφίες για το περίνεο, ώστε να καταλάβω τις περιοχές που καλύπτονται και δεν είμαι σίγουρη πως αντιλαμβάνομαι ακριβώς...Ή τα έχω τελείως χαμένα, χιχιχι

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αν και μπαίνω με μεγάαααλη καθυστέρηση στο θέμα , να πω και για κάποιον άλλον που μπορεί να θέλει να κάνει μασάζ στο περίνεο ,ότι η μαίες μου μου είπαν οτι το ελαιόλαδο (ναι το κοινό ελαιόλαδο) είναι εξίσου καλό για αυτήν την δουλειά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!Είμαι καινούργια στο φόρουμ και επίσης καινούργια επίτοκος...Είμαι στην 34η εβδομάδα και θέλω να ρωτήσω αν και πότε ξεκινήσατε μασάζ στην περιοχή του περινέου?Όσες το κάνατε,είδατε διαφορά όντως?Και αν ναι, μετά από πόσο καιρό?Και πόσες φορές την μέρα κάνετε μασάζ?Συγγνώμη που ρωτάω τόσα πολλα,αλλά με φοβίζει το γεγονός περινεοτομής ή σχισήματος σε αυτήν την περιοχή,γιατι δεν θέλω να έχω πόνους.Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...