Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να παρω yutopar? Βοηθηστε με.


Recommended Posts

ρωτησα την γιατρο μου. τα medolin δεν κυκλοφορουν στην Ελλαδα. Αρα παραμενω με τα 6 trofocard και βλεπουμε....

 

Τέλεια!!!:(Κι εγώ με τα 6 trofocard είμαι.Αν και θέλω να είμαι λίγο αισιόδοξη γιατί είμαι καλύτερα αυτές τις μέρες.Με μαλώνει και ο άντρας μου γιατί βάζω πάντα το χειρότερο σενάριο στο μυαλό μου!Υπομονή μέχρι την Πέμπτη που θα πάω στο γιατρό, να δούμε τι θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα..κοριτσια μου να τα παρετε τα φαρμακα οτι σας λεει ο γιατρος.ειχα συσπασεις απ τον πεμπτο κ εκατσα ακινησια πληρης απ τον εκτο μονο για τουαλετα σηκωνομουν συν οτι επερνα κ μαγνησιο κ yutopar..8 μηνων δεν την γλιτωδα οπου κ νοσηλευτηκα με ορο yutopar μεχρι 36+4 που γεννησα..με καισαρικη διοτι χασαμε παλμους εμβρυου..πολυ ξεκουραση κ υπονονη περασα κ εγω αρκετα δυσκολα αλλα οταν ερχετε ο μικρουλης αγγελος ξεχνιουνται ολα..πιστεψτε με..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΘΕΣΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ YUTOPAR ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΑΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΘΕΣΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ YUTOPAR ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΑΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ.

 

Καταλαβαίνω το αγχος σας και την αγωνια που εχετε.. Επειδη ειχα κι εγω πολλα προβληματα στην εγκυμοσυνη μου με συσπασεισ απο τον 5ο μηνα, ο γιατρος μου ειχε πει οτι θα μου κανει εισαγωγη στο νοσοκομειο με ενδοφλεβια θεραπεια εαν χειροτερεψουν τα πραγματα. Γιατι δεν εξετάζεται αυτό το ενδεχομενο, απότι ξερω τα συγκεκριμενα χαπια εχουν καταργηθει.. Δεν σασ δινει καποια αλλη ενναλακτικη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ(ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ) Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΤΑ ΣΥΣΤΗΣΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΕΨΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Γιάννη, έχω 2,5 κουτιά yotopar δεν ξέρω αν σου φτάνουν.εγω δεν θα τα χρησιμοποιήσω τα έχω απο το πρώτο παιδάκι μου και τωρα μπαίνω στο μήνα μου οποτε δεν τα χρειάζομαι.

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείτε να μου διευκρινησετε τι είναι οι συσπάσεις;Εχω μπερδευτεί! Απο τη μια το μπομπιρακι μου τεντώνεται (κυριως δεξια δεν εχω καταλαβει γιατι αλλα εχει πλακα! :-P)και απο την αλλη νοιωθω την κοιλιά να σκληραίνει αλλά δε βλέπω εξογκώματα όπως όταν τεντώνεται.

 

Αυτές είναι οι συσπάσεις; μου είχε δώσει ο γιατρός trofocard, 6 την ημερα,αλλά δε τα παίρνω. Με τοσα χάπια κουραστηκα!!

 

Αν οντως είναι συσπάσεις μήπως κάνω λάθος που δε τα παίρνω; είμαι στην 34η εβδομαδα και 6η μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου έδωσε ο γιατρός 6 trofocard τη μέρα ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει παρατηρήσει συσπάσεις. Και για να στα έχει δώσει, πρέπει να τα πάρεις. Δεν θα επεκταθώ στο τι μπορεί να προκαλέσουν οι πρόωρες συσπάσεις, αν έχεις απορίες στο γιατί στα έδωσε θα πρέπει να τον πάρεις τηλέφωνο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι συσπάσεις είναι πέτρωμα κοιλιάς και συνήθως πόνοι χαμηλά. Αυτό που λέω είναι πως δεν ξέρω κανέναν γιατρό να δίνει 6 τροφοκαρτ την ημέρα προληπτικά. Δικός μου άνθρωπος έχει επιβεβαιωμένες συσπάσεις από πολύ νωρίς, παίρνει 6 τροφοκάρτ την ημέρα και της έχει συσταθεί ακινησία για να μην φτάσει στο νοσοκομείο για ενδοφλέβιο yutopar μιας και τα χάπια έχουν καταργηθεί.

Αν πετρώνει η κοιλιά σου (δε μιλάμε για τις κλοτσιές του μωρού), προφανώς έχεις συσπάσεις μήτρας.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πετρωματα είχα απο τον 6ο σχεδόν, μου είχε πει οτι είναι φυσιολογικό. Οκ κουραζομουν και γω αλλά δεν έβλεπε κάτι ανησυχητικό.

Πριν 1 μήνα περιπου ένοιωθα κάτι περίεργο χαμηλά (πόνο πίεση δεν μπορουσα να το προσδιορισω) μου δώσε utrogestan και τα trofocard και ακινησία φυσικά. Όταν με είδε απο κοντά μου πε τελικά οτι πιέζει το μωρό:confused:αλλά τα trofocard να τα συνεχίσω μέχρι τέλος και για τυχόν συσπάσεις και για τις κράμπες (που δεν έχω κιόλας).

 

Θα τα ξεκαθαρίσω τη δευτέρα που έχω ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...