Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή για εγκυους ! !


Kyriakh

Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα σας, δεν ειδα το θεμα καπου αλλού και ετσι άνοιξα νέο. Λοιπόν αυτο που με απασχολεί είναι η ποσότητα που πρεπει να τρώει μια εγκυος αν θελει να προσέξει για να μην παρει κιλα. Το θέμα δεν με αφορά άμεσα και να εξηγηθώ : η νύφη μου λοιπόν είναι έγκυος στον 6 μήνα. Από την αρχή πήγε σε ένα γιατρό υπερβολικά αυστηρό θα έλεγα με το θέμα των κιλών,της έλεγε μην τρως αυτό μη εκεινο, ποποοοο πηρες μισο παραπανω κιλό το 1ο τριμηνο κτλ. Η διατροφή της αυτή τη στιγμή ειναι η εξής : πρωι δημητριακά ολικης άλεσης ενα μικρό μπολάκι γεμάτο γαλα με λιγα δημητριακα.προγευμα ενα τοστ με τυρι χαμηλών λιπαρων και βραστή γαλοπουλα μεσημέρι μια "κανονική" μεριδα φαγητό.απόγευμα ένα ακτινίδιο και βράδυ ένα γιαουρτάκι...Σορυ που μακρυγορώ ρε κορίτσια αλλά αυτό μόνο διατροφή εγκυόυ δεν μου κάνει.....Εγώ τουλάχιστον τρώω έτσι οταν θελω να κανω δίαιτα...Να προσθέσω-ρωτήσω και κάτι άλλο,αυτή τη στιγμή η κοπέλα έχει συσπάσεις και ο γιατρός της μίλησε για πρόορο τοκετο.Μπορεί λοιπόν η ελλειπή διατροφή να ευθύνεται γι αυτό ??? Φυσικά ισως κάνω λάθος και η διατροφή της να είναι καθόλα σωστή...Πειτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας.Σορυ για το κατεβατό.

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

Δεν νομίζω κατά την γνώμη μου,να παίζει ρόλο η διατροφή που της έχει συστήσει ο γιατρός της, για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε.Και εγώ στην εγκυμοσύνη μου περίπου έτρωγα τέτοιες ποσότητες, σαν να κάνω διατροφή γιατί είχα διαβήτη κύησης,δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.Πιστεύω ότι μια χαρά διατρέφεται, σωστή ποσότητα κ ποιότητα φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!γιατί τοση καταπίεση?μην της βγει μετά....και μόλις γεννησει αρχίσει να τρώει τρελές ποσότητες και πάρει όλα τα κιλά τότε...το έχουμε ακούσει κ αυτό...εγκυμοσύνη δε σημαίνει ούτε τρώω τρελές ποσοτητες και γίνομαι συν 30 κιλά αλλά ούτε και αυτή η νηστεία...!δε ξέρω εμένα ο γιατρός μου δε μου είπε ποτέ τίποτα...παν μετρον αριστον

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει θέμα υγείας (διαβήτης κλπ) προσωπικά δεν θα μπορούσα να έχω τα δικά μου άγχη να έχω και τον κάθε γιατρό να με αγχώνει μη φάω κανένα σοκολατάκι παραπάνω. Ας κοιτάξει τη δουλειά του καθαυτή και όχι τα υπερβολικά διατροφικά σχόλια. Είχα κι εγώ φίλη που ο γιατρός της αν δεν έβαζε μόνο 9 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη της είχε πει ότι δεν θα την ξεγεννούσε!!!! Τελικά με πολληηηηηη στέρηση έβαλε 12 και ακόμα και όταν γεννούσε της την έλεγε ότι αν είχε βάλει λιγότερα θα έβγαινε πιο εύκολα το παιδί!!!!! Ελπίζω να μην έχουν τον ίδιο γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

Οχι η κοπελα δεν εχει προβλημα με διαβητη. Δεν ειπα να πλακωθει στις σοκολατες και στο φαγητο αλλα θεωρω υπερβολη αυτο που κανει.Τηγανητες πατατες μια φορα το μηνα μακαρονια 3 φορες το μηνα και γενικα τα αμυλουχα...Να κανεις σωστη διατροφη να προσεχεις αλλα οταν αυτο αρχίζει να σου γινεται και εμμονη νομίζω ξεφευγεις λιγο....Αφου μιλουσαμε προχθες στο τηλ και μου λεει ποποοο εχω παχυνει πολυ...ο γιατρος μου ειπε να μην τρωω τπτ αλλο απο τις 7 και μετα μονο γιαουρτακι.:shock::shock::shock:Εγω της ειπα να παει σε ενα διατροφολογο ρε παιδι μου....Αυτη το βιολι της.Οσο για τις συσπασεις ισως οχι η ελλειπης διατροφή αλλά το αγχος να μην παρει κιλα ισως επηρρεαζει τι να πω....Ισως κανω λαθος ! ! !

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι η κοπελα δεν εχει προβλημα με διαβητη. Δεν ειπα να πλακωθει στις σοκολατες και στο φαγητο αλλα θεωρω υπερβολη αυτο που κανει.Τηγανητες πατατες μια φορα το μηνα μακαρονια 3 φορες το μηνα και γενικα τα αμυλουχα...Να κανεις σωστη διατροφη να προσεχεις αλλα οταν αυτο αρχίζει να σου γινεται και εμμονη νομίζω ξεφευγεις λιγο....Αφου μιλουσαμε προχθες στο τηλ και μου λεει ποποοο εχω παχυνει πολυ...ο γιατρος μου ειπε να μην τρωω τπτ αλλο απο τις 7 και μετα μονο γιαουρτακι.:shock::shock::shock:Εγω της ειπα να παει σε ενα διατροφολογο ρε παιδι μου....Αυτη το βιολι της.Οσο για τις συσπασεις ισως οχι η ελλειπης διατροφή αλλά το αγχος να μην παρει κιλα ισως επηρρεαζει τι να πω....Ισως κανω λαθος ! ! !

sorry...!!!!και να πάρει κιλά τι έγινε???δηλαδή έγω που πήρα 10 να πάω να αυτοκτονήσω???εντάξει να πάρεις 10 κιλά μέχρι 3-4 μήνα είναι υπερβολή αλλά όχι και αυτό τοπράγμα...πόσα κιλά έχει πάρει εως τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η κοπέλα είχε θεματάκι με μυκητες;

Τη ζάχαρη, το επεξεργασμένο αλεύρι και το άμυλο τότε τα αποφεύγουμε. Διαφωνώ κάθετα βέβαια με τα χαμηλά λιπαρά.

 

Θα μπορούσε στο γιαουρτάκι ή στο πρωινό της να προσθέσει ξηρούς καρπούς, μέλι και να τρώει και αβοκάντο που είναι τώρα η εποχή τους.

 

Κακώς αγχώνει την κοπέλα για τα κιλά, αλλά αυτά που της πρότεινε δεν είναι αναγκαία αρνητικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα νομιζω εχει παρει 4 με 6 δεν θυμαμαι σιγουρα να σας πω. Το πορισμα παντως ειναι ενα : ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ. Δεν χρειαζονται υπερβολες και καταπιεστικα μετρα στο κατω κατω η εκγυμοσυνη ειναι μια περιοδος που πρεπει να χαιρομαστε.Τα εχω πει βεβαια και στην ιδια αλλα παντα μου απανταει οτι ο γιατρος ξερει καλυτερα....Anyway ! ! !

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πολυ υπερβολικο το γιατρο.Εχει σημασια βεβαια και με ποσα κιλα ξεκινησε.Εγω ειμαι στην 29η εβδομαδα και εχω παρει 17 κιλα και ο γιατρος μου δεν μου κανει παρατηρησεις εκτος απο μια φορα που ειχα παρει 5 κιλα σε ενα μηνα αλλα και παλι μου μιλησε πολυ ευγενικα.Αλλα ενταξει εγω δεν ειμαι παραδειγμα προς μιμηση.Αφου ομως δεν ανησυχει η ιδια και εμπιστευεται απολυτα το γιατρο της απο οτι καταλαβα εσυ τι χολοσκας?Αστην μην βρεις και το μπελα σου στο τελος!!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα νομιζω εχει παρει 4 με 6 δεν θυμαμαι σιγουρα να σας πω. Το πορισμα παντως ειναι ενα : ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ. Δεν χρειαζονται υπερβολες και καταπιεστικα μετρα στο κατω κατω η εκγυμοσυνη ειναι μια περιοδος που πρεπει να χαιρομαστε.Τα εχω πει βεβαια και στην ιδια αλλα παντα μου απανταει οτι ο γιατρος ξερει καλυτερα....Anyway ! ! !

με τέτοια διατροφή και πήρε..εγώ χωρις διατροφη και στον 6 ειχα πάρει 5 ...άρα καλά λένε πως όσα είναι να πάρεις θα τα πάρεις....το θέμα είναι να μην της τη δωσει και αρχισει να τρώει μετά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα τον μπελα μου δεν τον βρισκω γτ οτι της εχω πει μεχρι τωρα εχω βγει σωστη....Εμεινε εγκυος στα 57 κιλα τσιχλα δλδ δεν ειχε κανενα προβλημα βαρους.Να με πηρε πριν απο λιγο τηλεφωνο και μου λεει εχω ζαλαδες ε τι να της πεις...Απλα ανησυχω τπτ παραπανω γι ατην ιδια και το μωρο γτ αν αυτα που της προτεινε ο γιατρος ειναι λιγα και αυτη θα εχει προβλημα και το μωρο δεν θα τρεφεται σωστα...Και ανησυχω πιο πολυ γτ ειχε ηδη 2 αποκολλησεις τωρα εχει προωρες συσπασεις αν δεν τρεφεται και σωστα παει κυλισε το ποταμι....Τελος παντων οτι λεω εδω τα χω πει και στην ιδια δεν τ αλεω απο πισω μπορει και να με διαβαζει κιολας και να διαβαζει και σας γι ανα δει ποσο υπερβολικο ειναι αυτο.

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κοριτσια επειδη εχετε ανοιξει το θεμα της διατροφης...μπορειτε να μου πειτε κι εμενα μια σωστη διατροφη για την περιοδο τηςν εγκυμοσυνης?

ειμαι στην 19η εβδομάδα αλλά έχω πάρει συνολικά 8 κιλά μέχρι τώρα και ο γιατρός μου εβαλε λιγο τις φωνες για το παραπάνω βάρος και μου ειπε ότι κανονικα τους πρωτους μηνες θα επρεπε ν απιρνω μονο 500gr γιατι απο τον 6ο και μετα θα παρω πολλα και οτι το φυσιολογικο για μια υγιη γεννα ειναι 10-12 κιλά max...

υπάρχει κάτι που μπορώ να κανω για να διατηρηθω και να μην ξεφυγω???:confused:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη εχετε ανοιξει το θεμα της διατροφης...μπορειτε να μου πειτε κι εμενα μια σωστη διατροφη για την περιοδο τηςν εγκυμοσυνης?

ειμαι στην 19η εβδομάδα αλλά έχω πάρει συνολικά 8 κιλά μέχρι τώρα και ο γιατρός μου εβαλε λιγο τις φωνες για το παραπάνω βάρος και μου ειπε ότι κανονικα τους πρωτους μηνες θα επρεπε ν απιρνω μονο 500gr γιατι απο τον 6ο και μετα θα παρω πολλα και οτι το φυσιολογικο για μια υγιη γεννα ειναι 10-12 κιλά max...

υπάρχει κάτι που μπορώ να κανω για να διατηρηθω και να μην ξεφυγω???:confused:

 

Καλημερα κοπελα μου!Να χεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Για την υγεια σου και οχι τοσο για τα κιλα,καλο ειναι να καταναλωνεις τροφες με λιγα λιπαρα καθως και να περιορισεις το αλατι,το οποιο κανει κατακρατηση!

Οχι πολλα γλυκα,μην τα κοψεις ομως και τελειως,διοτι μπορει να παθεις υπογλυκαιμικο σοκ!Προσπαθησε να μην τρως μετα της 9!Κι αυτο για να αποφυγεις τις βραδινες καουρες!

Να τρως ανα 2 ωρες,απο λιγη ποσοτητα και κυριως πολλα φρουτα και να πινεις πολυ νερο!

Επισης καλο ειναι να μην καταναλωνεις πολλα αναψυκτικα και συσκευασμενους χυμους που περιεχουν συντηρητικά!

Σιγουρα ο καθε οργανισμος ξερει ποσα κιλα εχει αναγκη!Απλα καλο ειναι να τα διατηρουμε για να αποφυγουμε τυχον ανεβασμενη πιεση και σακχαρο!!!!

Ευχομαι οτι καλυτερο μεσα απο την καρδια μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...