Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts

ΖΙΜΑROULIS είναι ωραίο να έχεις μια νέα προοπτική και ένα νέο ξεκίνημα .....Έχω ταξιδέψει πολύ με την δουλειά μου και έχω δουλέψει και έξω .....και όλα είναι πραγματικά πολύ διαφορετικά στο εξωτερικό. Υπάρχουν πολλά καλά στο σύστημα οργάνωσης του κράτους, στις υποδομές και στην υποστήριξη του κράτους πάντως δεν είναι όλα ρόδινα. Οι συνθήκες δουλειάς είναι πολύ καλές ΕΑΝ μπορείς να λειτουργήσεις με το σύστημα τους αλλά ο τρόπος ζωής αλλιώτικος από τον δικό μας.

Εγώ είμαι άτομο που πρσαρμόζομαι εύκολα για αυτό και μου αρέσει η Ευρώπη. Παρόλα αυτά δεν θα άντεχα να ζήσω πάρα πολλά χρόνια έξω χωρίς τις συνήθειες μας τον ήλιο και την θάλασσα μας....

Το τι θα κάνεις θα το αποφασίσεις εσύ αλλά θα σου πρότεινα πριν πάρεις κάποια απόφαση οριστική να πάς για ένα μικρό χρονικό διάστημα 1-2 μηνών να ζήσεις τους ρυθμούς και μετά να αποφασίσεις οριστικά.....έχεις ΄πάει τελευταία ...?

Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελευταία φορά πήγαμε το περασμένο Πάσχα

Καταρχήν εντυπωσιάστηκα με την οργάνωσή τους γενικότερα.

Μου άρεσαν πάρα πολύ τα περίχωρα, τεράστια πάρκα για τα παιδιά, ποδηλατόδρομοι παντού, είχαμε μείνει πολλές ημέρες και ο καιρός ήταν φρίκη αυτό είναι γεγονός. Δεν ξέρω τι κάνεις όταν μένεις μόνιμα δεν ξέρω έβλεπα όμως τους ανθρώπους που προσαρμόζονταν στις καιρικές συνθήκες δηλαδή καροτσια με κουκούλες μέσα στην βροχή, αδιάβροχα, ομπρέλες κλπ. Σαφώς οι συνήθειες των φλαμανδών και των βέλγων δεν έχουν καμία σχέση μου το έλεγε συνέχεια και ο θείος μου πόσο διαφορετικές είναι. Αυτό με τον καιρό δεν με νοιάζει πραγματικά τουλάχιστον έτσι λέω τώρα. Απλά και εγώ έχω ταξιδέψει πολύ ευρώπη με δουλειά και ανέκαθεν τους "ζήλευα". Βέβαια εγώ το έχω και απωθημένο να φύγω και ξέρω ότι αν δεν το κάνω θα με τρώει μια ζωή.

Μακάρι να μπορούσα να το κάνω δοκιμαστικά αλλά με το παιδί δεν έχω αυτή την δυνατότητα

Την απόφαση την έχουμε πάρει την δουλειά δεν έχουμε βρει έχουμε βρει μέχρι και την περιοχή που θέλουμε να μείνουμε. Αν τα καταφέρουμε θα δείξει το μέλλον....Το θέλουμε πολύ όμως και θέλω να πιστεύω ότι το σύμπαν θα συνομοτίσει υπέρ μας

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι λές τωρα.......

Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να προσπαθώ να ψήσω τον αντρα μου για Ευρωπη και ως απάντηση μου λεει να παμε να ζήσουμε Ερμιόνη...:shock:

Υπέροχη η Ερμιόνη αλλά εγω μιλάω για πραγματική ζωή με υπόληψη και αξιοπρέπεια, οπως στην Ευρωπη...

 

Μαζι σας ...

Πολύ καλη σκεψη για εξω...

Θελω να φυγω σαν τρελλή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εζησα 2 χρονια στην Κυπρο και ειδα τι θα πει να ζεις με αξιοπρέπεια

 

Για Αμερική δεν θα το συζητούσα...

Μακριά και βαβουρικη!!!!!

 

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου!!

 

Εμένα που ο άντρας μου είναι Έλληνας ομογενής από την Σουηδία και κατέβηκε για μένα Ελλάδα επειδή είμαι μοναχοπαίδι και φιλολογος στα Ελληνικά έχω να σου πω ότι τώρα που και εμένα ο άντρας μου τραβάει τα ίδια όπως ο δικός σου και βλέπω πόσο σκληρά είναι η ζωή εδώ και πόσο άνετα και ήρεμα ζουν έξω αναμφισβήτητα θα ήθελα να φύγω ή μάλλον να γυρίσω τον χρόνο πίσω και όταν μου είχε δοθεί η ευκαιρία να παω και εγώ να μείνω εκεί να είχα επιμείνει περισσότερο να αρχίσουμε τη ζωή μας εκεί...Γιατί τόσο ο άντρας μου όσο και η πεθερά μου έλεγαν πως για μένα καλύτερα θα είναι να αρχίσουμε από την Ελλαδα την προσπάθειά μας για να μην στενοχωριούνται οι γονείς μου...Μα τώρα που έχουμε και ένα παιδάκι το βλέπω πολύ ξεκάθαρα ότι η ζωή μας έξω θα ήταν λιγότερο κουραστική και κυρίως λιγότερο αγχωτική αλλά και με πολλά εφόδια για τα παιδιά μας...εφόδια για τα οποία στην Ελλάδα θα πρέπει να πληρώσουμε αρκετά λεφτά...Αν έχεις καμμιά ερώτηση να κάνεις στείλε πμ...

labc81

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΛΥΣΚΕΦΤΕΣΑΙ..... ΩΡΑΙΑ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΩΡΑΙΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ Η ΜΥΚΟΝΟΣ ΚΑΙ Η ΥΔΡΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΜΕ ΜΕΛΛΟΝ. ΑΥΤΟ ΔΥΣΤΥΧΩς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΜΕΛΛΟΝ.

 

ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΥΓΩ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΟΥΝΑ ΓΙΑ ΓΑΛΛΙΑ ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΩ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα απο την ομορφη Κυπρο!

Λοιπον Σταυρουλα μου λιγους μηνες πριν ειχα και εγω τις ιδιες ανησυχιες με εσενα και εν τελει εκανα το μεγαλο βημα -αν και λετρευω την Αθηνα- και εδω και δυο μηνες περιπου μενω στην Κυπρο..

Οπως ειπανε και καποια αλλα κοριτσια η ζωη εδω ειναι σαφως πιο ηρεμη και ποιοτικη.Δεν υπαρχει ολη αυτη η βαβουρα τις Αθηνας και δεν τρως μια ολοκληρη μερα για να κανεις μια δουλεια, μιας και εδω οι αποστασεις ειναι μικρες.Εδω δεν φοβασαι να κοιμηθεις με ανοιχτο το παραθυρο και τα παιδια παιζουνε μονα τους στις παιδικες χαρες χωρις το φοβο καποιου ανωμαλου.

Εδω δεν θα δεις ποτε πρεζακια στους δρομους, ουτε αστεγους, ουτε καν ενα αδεσποτο!

Αν σε εχει κουρασει η Αθηνα, πιστεψε με εδω θα βρεις την ηρεμια σου..Και τον χαμενο χρονο που σπαταλας στους δρομους,θα τον αξιοποιεις με την οικογενεια σου.

Σε καποια θεματα ειναι πιο οικονομικη η Κυπρος, πχ στην κινητη τηλεφωνια και στα καθημερινα εξοδα.Πιο ακριβα ειναι τα ρουχα και τα ηλεκτρικα ειδη μιας και εδω η αγορα ειναι μικρη και δεν υπαρχει ανταγωνισμος.

Τα ενοικια δε, ειναι ΠΟΛΥ πιο φθηνα απο την Αθηνα, οπως και η αγορα καποιου σπιτιου.Για να καταλαβεις,με τα λεφτα που εδινα στην Αθηνα για να μενω σε ενα θεοπαλιο δυαρι,εδω μπορω να μενω σε μονοκατοικια με κηπο!:wink:

Ευκαιριες εργασιας απο την αλλη υπαρχουν πολλες-αν εχεις βεβαια τα προσοντα- με πολυ καλους μισθους.

Επειτα, η Κυπρος δεν ειναι πολυ μακρια 1,5 μονο ωρα με το αεροπλανο, οποτε θα μπορεις ανα πασα στιγμη να πηγαινεις και να βλεπεις τους δικους σου!

Τελος, οι Κυπριοι ειναι πολυ φιλοξενοι και καλοι ανθρωποι, μιλανε τη γλωσσα σου και εχουν τα ιδια ηθη και εθιμα!

Αποψη μου ειναι πως αμα δεχτουν τον καλο σου για δουλεια εδω, να ερθετε λιγες μερες για να δεις και εσυ πως ειναι και μετα αποφασιζεις!

Για οτι αλλο θελεις στειλε μου πμ!

Φιλικα,

Χριστιανα.

as1cJNt0g410000Nzc3MjVsenwwNjBkfHRvIHBpdHNpcG9wYWtpIG1vdSBlaW5haS4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites

Ανηκω στο club εκεινων που θελουν ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ να φυγουν απο την Ελλαδα, μαλιστα τον καιρο που γνωρισα τον αντρα μου ετοιμαζα....την αποδραση μου αλλα καταλαβαινετε...ερωτας ειναι αυτος. Τωρα το ξανασκεφτομαστε αλλα ειναι αργα, εχουμε μονιμη εργασια εδω και παιδι. Ομως εδω σιγουρα δεν περναμε καλα, εχοντας δει και τον τροπο ζωης σε αλλες χωρες, καμμια σχεση. Σε καποιες χωρες-πολυ λιγες ειναι αυτες- βλεπεις τους κοπους σου να ανταμειβονται, τους φορους σου να γινονται δρομοι, τα παιδια σου να παιζουν σε γρασιδι, να μην εισαι χρεωμενος χωρις λογο και πολλα αλλα. Ειναι καθαρα συναισθηματικοι και οχι αντικειμενικοι οι λογοι που μενουμε εδω.

 

Εχοντας ζησει στο εξωτερικο παλαιοτερα ομως, εχω να σου δωσω τρεις συμβουλες

 

1. Μην το βλεπεις Ελλαδα-Εξωτερικο, αλλα Ελλαδα-Κυπρο, Ελλαδα-ΗΠΑ....αναμεσα σε συγκεκριμενες χωρες κανε συγκριση. Σιγουρα η χωρα μας δεν ειναι τελεια, δεν μπορεις να πεις ομως οτι ειναι και απο τις χειροτερες. ΔΕΝ υπαρχει ιδανικη χωρα για ΟΛΟΥΣ. Υπαρχει ομως, για εσενα. Ταξιδεψε πρωτα εκει. Σκεψου οσα σε ενδιαφερουν, ρυθμο ζωης, μισθους κλπ

 

2. Προετοιμασου. Αν δεν εχετε βρει εκ των προτερων εργασια, σπιτι κλπ, μη βιαστειτε. Και στην Ελλαδα να πηγαινατε απο μια πολη στην αλλη, το ιδιο δεν θα κανατε?

 

3. Οπου τελικα πας, κοιτα να επωφεληθεις απο τα οσα προσφερει, αντι να σκεφτεσαι τι αφησες πισω. ΕΙΧΑ ΒΑΡΕΘΕΙ στο εξωτερικο να γνωριζω Ελληνες που ενω δεν εβγαιναν κλπ, νοσταλγουσαν την Ελλαδα....κι εδω να εμεναν, αν μενεις κλεισμενος σε 4 τοιχους, χαλια δεν θα περνας???? Επισης, μην ψαχνεις να βρεις τα ιδια με εδω. Σε οσα θελεις, εθιμα κλπ, μπορεις να τα μεταφερεις. Ομως ζησε τη ζωη σου στον τοπο που θα πας.

 

οποια κι αν ειναι η αποφαση σας, καλη τυχη ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κι εμεις με τον αντρα μου ειμαστε απο αυτους που θελουμε να φυγουμε...αλλα χωρις τουλαχιστον ο ενας απο τους 2 μας να εχει εξασφαλισει εργασια ειναι αδυνατο...(δυστυχως δεν εχουμε ακρες για εξωτερικο)

μακαρι να καταφερουν να φυγουν τα παιδια μας...:D

 

zimaroulis οι Βρυξελλες ειναι super! ειναι το κεντρο της Ευρωπης και θα προτεινα να το τολμησετε...!!!

οποιος μπορει να φυγει ας το κανει..........:wink:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο την ομορφη Κυπρο!

Λοιπον Σταυρουλα μου λιγους μηνες πριν ειχα και εγω τις ιδιες ανησυχιες με εσενα και εν τελει εκανα το μεγαλο βημα -αν και λετρευω την Αθηνα- και εδω και δυο μηνες περιπου μενω στην Κυπρο..

Οπως ειπανε και καποια αλλα κοριτσια η ζωη εδω ειναι σαφως πιο ηρεμη και ποιοτικη.Δεν υπαρχει ολη αυτη η βαβουρα τις Αθηνας και δεν τρως μια ολοκληρη μερα για να κανεις μια δουλεια, μιας και εδω οι αποστασεις ειναι μικρες.Εδω δεν φοβασαι να κοιμηθεις με ανοιχτο το παραθυρο και τα παιδια παιζουνε μονα τους στις παιδικες χαρες χωρις το φοβο καποιου ανωμαλου.

Εδω δεν θα δεις ποτε πρεζακια στους δρομους, ουτε αστεγους, ουτε καν ενα αδεσποτο!

Αν σε εχει κουρασει η Αθηνα, πιστεψε με εδω θα βρεις την ηρεμια σου..Και τον χαμενο χρονο που σπαταλας στους δρομους,θα τον αξιοποιεις με την οικογενεια σου.

Σε καποια θεματα ειναι πιο οικονομικη η Κυπρος, πχ στην κινητη τηλεφωνια και στα καθημερινα εξοδα.Πιο ακριβα ειναι τα ρουχα και τα ηλεκτρικα ειδη μιας και εδω η αγορα ειναι μικρη και δεν υπαρχει ανταγωνισμος.

Τα ενοικια δε, ειναι ΠΟΛΥ πιο φθηνα απο την Αθηνα, οπως και η αγορα καποιου σπιτιου.Για να καταλαβεις,με τα λεφτα που εδινα στην Αθηνα για να μενω σε ενα θεοπαλιο δυαρι,εδω μπορω να μενω σε μονοκατοικια με κηπο!:wink:

Ευκαιριες εργασιας απο την αλλη υπαρχουν πολλες-αν εχεις βεβαια τα προσοντα- με πολυ καλους μισθους.

Επειτα, η Κυπρος δεν ειναι πολυ μακρια 1,5 μονο ωρα με το αεροπλανο, οποτε θα μπορεις ανα πασα στιγμη να πηγαινεις και να βλεπεις τους δικους σου!

Τελος, οι Κυπριοι ειναι πολυ φιλοξενοι και καλοι ανθρωποι, μιλανε τη γλωσσα σου και εχουν τα ιδια ηθη και εθιμα!

Αποψη μου ειναι πως αμα δεχτουν τον καλο σου για δουλεια εδω, να ερθετε λιγες μερες για να δεις και εσυ πως ειναι και μετα αποφασιζεις!

Για οτι αλλο θελεις στειλε μου πμ!

Φιλικα,

Χριστιανα.

 

 

και το σημαντικοτερο ψωνιζεις και απο τα mothercare ιχιχιχιιχιχ

 

ΜΑκαρι να μπορουσα και εγω να ζήσω στην Κυπρο την λατρευω !!!!!

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρααααααα, δεν ξερω πως ξεκίνησα μία κουβέντα με τον άντρα μου τον Πάσζα σχετικά με τη ζωή στο εξωτερικό. Του είπα ότι αν δεν είμασταν χ...ες θα είχαμε φύγει τώρα. Χθες μου προτεινε λοιπόν να κοιτάξουμε το εξωτερικό. Φυσικά πρέπει να βρεί δουλειά ( ειναι πργραμματιστής). Μου μίλησε για τη Φιλανδία ( χώρα του βορρά χωρίς τα οικ. προβλήματα της Ευρωπής) με άψογο σύστημα εκπαιδευτικό, υγείας κλπ κλπ..... Ενω πάντα ηθελα να φύγω ένοιωσα έναν πολύ μεγάλο φόβο μάσε μου. Πόσο εύκολο είναι να τα αφήσεις όλα? ( και δε μιλάω για τον ήλιο και τη θάλασσα) μιλάω για τις γιαγιάδες των παιδιών μου, για τον παππου, τον αδερφό μου............. & ποσό καλό είναι για την ψυχολογία αυτών των παιδιών να ζήσουν κάπου εντελώς διαφορετικά... ναι ξέρω όλοι προσαρμόονται πόσο μάλλον τα παιδια αλά συνεχίζω να φοβάμαι. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααααααα, δεν ξερω πως ξεκίνησα μία κουβέντα με τον άντρα μου τον Πάσζα σχετικά με τη ζωή στο εξωτερικό. Του είπα ότι αν δεν είμασταν χ...ες θα είχαμε φύγει τώρα. Χθες μου προτεινε λοιπόν να κοιτάξουμε το εξωτερικό. Φυσικά πρέπει να βρεί δουλειά ( ειναι πργραμματιστής). Μου μίλησε για τη Φιλανδία ( χώρα του βορρά χωρίς τα οικ. προβλήματα της Ευρωπής) με άψογο σύστημα εκπαιδευτικό, υγείας κλπ κλπ..... Ενω πάντα ηθελα να φύγω ένοιωσα έναν πολύ μεγάλο φόβο μάσε μου. Πόσο εύκολο είναι να τα αφήσεις όλα? ( και δε μιλάω για τον ήλιο και τη θάλασσα) μιλάω για τις γιαγιάδες των παιδιών μου, για τον παππου, τον αδερφό μου............. & ποσό καλό είναι για την ψυχολογία αυτών των παιδιών να ζήσουν κάπου εντελώς διαφορετικά... ναι ξέρω όλοι προσαρμόονται πόσο μάλλον τα παιδια αλά συνεχίζω να φοβάμαι. :oops:

 

σε νιωθω ακριβως ετσι σκεφτομαι και εγω, ενω ξερω οτι θα ειναι πολυ καλυτερα απο εδω φοβαμαι.... πως θα πω στον γιο μου ξερεις δεν θα βλεπεις τους παππουδες και τις θειες σου? αυτα σκεφτομαι και εγω αλλα ετσι οπως παει η Ελλαδα σε λιγο δεν θα εχουμε δουλεια κανενας απο τους δυο.

εμενα ο αντρας μου συνεχιζει και το ψαχνει πιο πολυ γα Κυπρο να σου πω την αληθεια,τωρα οταν θα ερθει η στιγμη που θα βρει κατι δεν ξερω δεν θελω να το σκεφτομαι απο τωρα θα δουμε ........

 

την ιδια δουλεια κανουν περιπου οι αντρες μας :)

Link to comment
Share on other sites

( και δε μιλάω για τον ήλιο και τη θάλασσα) μιλάω για τις γιαγιάδες των παιδιών μου, για τον παππου, τον αδερφό μου............. :oops:

 

Εγώ έζησα 6 χρόνια Αγγλία, τα 5 δουλεύοντας και θα σου πω να μην υποεκτιμάς τον ψυχολογικό παράγοντα. Επειδή είναι πιο βόρεια, το χειμώνα η μέρα είναι μικρότερη απ' ότι στην Ελλάδα δηλ. δύει κατά το μεσημέρι 1-2 η ώρα και οπωσδήποτε η Φινλανδία είναι μία χώρα με πολύ ιδιαίτερο κλίμα, πολύ κρύο, υγρασία λόγω των λιμνών κλπ. Καλύτερα να κοιτάγατε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα, Γερμανία, Ολλανδία, ακόμη και Σουηδία. Δυστυχώς όταν έχεις την καλή δουλειά αρχίζεις και βλέπεις άλλα πράγματα που ίσως όμως να μην είναι τόσο αμελητέα.

 

Εγώ είχα πολύ καλή δουλειά και προοπτικές καριέρας αλλά αποφάσισα να γυρίσω έγκυος 7 μηνών στην Ελλάδα χωρίς δουλειά και οι δυό μας γιατί δεν ήθελα τα παιδιά μου να μεγαλώσουν ξεκομμένα. Ήξερα ότι αν έμενα παραπάνω δεν θα μπορούσα μετά να γυρίσω αναστατώνοντας όλη την οικογένεια. Δεν μετανιώνω αλλά από την άλλη έχοντας την εμπειρία του έξω θα μπορούσα αν χρειαστεί να ξαναφύγω. Καλά δουλειές, επιδόματα καμμία σύγκριση με εδώ. Φινλανδία όμως θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ.

 

Καλά αν ήταν για Κύπρο θα είχα φύγει. Για να πάω Θεσ/νίκη στους παππούδες θέλω 5.5 ώρες, από Κύπρο πιο γρήγορα θα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εγώ έζησα 6 χρόνια Αγγλία, τα 5 δουλεύοντας και θα σου πω να μην υποεκτιμάς τον ψυχολογικό παράγοντα. Επειδή είναι πιο βόρεια, το χειμώνα η μέρα είναι μικρότερη απ' ότι στην Ελλάδα δηλ. δύει κατά το μεσημέρι 1-2 η ώρα και οπωσδήποτε η Φινλανδία είναι μία χώρα με πολύ ιδιαίτερο κλίμα, πολύ κρύο, υγρασία λόγω των λιμνών κλπ. Καλύτερα να κοιτάγατε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα, Γερμανία, Ολλανδία, ακόμη και Σουηδία. Δυστυχώς όταν έχεις την καλή δουλειά αρχίζεις και βλέπεις άλλα πράγματα που ίσως όμως να μην είναι τόσο αμελητέα.

 

Εγώ είχα πολύ καλή δουλειά και προοπτικές καριέρας αλλά αποφάσισα να γυρίσω έγκυος 7 μηνών στην Ελλάδα χωρίς δουλειά και οι δυό μας γιατί δεν ήθελα τα παιδιά μου να μεγαλώσουν ξεκομμένα. Ήξερα ότι αν έμενα παραπάνω δεν θα μπορούσα μετά να γυρίσω αναστατώνοντας όλη την οικογένεια. Δεν μετανιώνω αλλά από την άλλη έχοντας την εμπειρία του έξω θα μπορούσα αν χρειαστεί να ξαναφύγω. Καλά δουλειές, επιδόματα καμμία σύγκριση με εδώ. Φινλανδία όμως θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ.

 

Καλά αν ήταν για Κύπρο θα είχα φύγει. Για να πάω Θεσ/νίκη στους παππούδες θέλω 5.5 ώρες, από Κύπρο πιο γρήγορα θα πήγαινα.

 

Kαλησπέρα και πάλι, οι πληροφορίες για το εξωτερικό ατελειώτες στο διαδίκτυο σε σημείο που νοιώθεις πως πνίγεσαι. Από που να ξεκινήσει κάποιος? Με τον αντρα μου προσανατολίστήκαμε προς την Ολλανδία αλλά το βασικό ειναι να μιλάς της γλώσσα τους για να μπορέσεις να προχωρησεις. Προτιμώ μια γαλλόγωνη χώρα μια και μιλάω πολύ καλά τη γλώσσα... αλλά όλα μου φαίνονται όλα βουνό.... καμιά συμβουλή τι να πω.... και όλα όσα συμβαίνουν εδώ ειναι τόσο μαύρα....

Link to comment
Share on other sites

για την Αμερικη που μιλησα ειναι λογω πιο πολυ οτι εχουμε συγγενεις εκει, ειχε παει η πεθερα μου πριν απο καποια χρονια και....

 

τα πράγματα έχουν σφίξει πολύ στην Αμερική!!! Έλληνες σε ορισμένες περιπτώσεις δεν δέχονται ούτε για τουρισμό!!!

Ιδίως αν έχεις συγγενείς εκεί που πήγαν με πρόσκληση από άλλους συγγενείς για τουρισμό και δεν ξαναγύρισαν ΞΕΧΝΑ ΤΟ!!!!!!!!!!!!

 

Πάντως κι εγώ το σκέφτομαι για να την κάνουμε από την Ελλάδα!!!!!

Ήδη μίλησα με την πρεσβεία μου (έχω γεννηθεί σε χώρα εκτός ΕΕ) και θα μου στείλουν αιτήσεις να δώσω στα παιδιά (αμέσως) και τον σύζυγο (αυτό θέλει διαδικασία) την δική μου υπηκοότητα.

...γιατί ούτε εκεί δέχονται "μετανάστες".

 

Ακόμα κι αν δεν φύγουμε, καλού κακού ας έχουμε τα χαρτιά μας έτοιμα!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη για την ερώτηση... δεν ξέρω από που είσαι αλλά πως το φαντάζεσαι να ζήσεις αλλού? Ειμαι μπερδεμένη.......

 

Λοιπόν έχω γεννηθεί στον Καναδά,

έχω συγγενείς εκεί και η μαμά μου πηγαίνει κάθε 3 - 4 χρόνια.

 

πως το φαντάζομαι: Κ Ο Λ Α Σ Η !!!!!!

 

πρώτον ο σύζυγος μου δεν ξέρει λέξη αγγλικά

δεύτερον με φοβίζει το άγνωστο, ήρθα μικρή και έκτοτε δεν έχω ξαναπάει

τρίτον θα πρέπει να ξεκινήσουμε από το μηδέν.

 

Ο σύζυγος εδώ έχει "μόνιμη" με τα παλιά δεδομένα δουλειά, αν αλλάξει αυτό που προς τα εκεί τείνει τα τελευταία 2 χρόνια - βλέπεις εκείνους τους έχει χτυπήσει η κρίση ποιο μπροστά, τι θα κάνουμε??? Στραβά κουτσά εκεί κάτι θα βρεθεί, ενώ εδώ τίποτα!!!!

 

Εντάξει δεν πληρώνουμε ενοίκιο, δεν έχουμε χρεή, πιστωτικές κλπ, αλλά οι τοίχοι δεν θα εξασφαλίσουν τα προς το ζην και τα προς το κράτος κερατιάτικα!!!!!!!!!!

 

Ειλικρινά εγώ είμαι πιο μπερδεμένη από εσένα!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε περίπου στην ίδια θέση. Με τον άντρα μου δουλεύουμε στον ιδιωτικό τομέα από μια δεκαετία ο καθένας. Εχουμε το δικό μας σπίτι χωρίς χρεή, πιστωτικές κλπ κλπ ο άντρας μου παίρνει ένα καλό μίσθό ( με 1,50ε η βενζινη όλα ειναι σχετικά) ΑΛΛΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ :ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ? ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΟΥς ΟΡΙΖΟΝΤΕς ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΕΚΦΥΛΙΖΕΤΑΙ ΕΔΩ?

Φαντάσου 4 άνθρωποι πέθαναν προχθές με φρικτο θάνατο εν καιρώ ειρήνης .. τι μας κρατάει λοιπόν εδώ πια

Link to comment
Share on other sites

........με 1,50ε η βενζινη όλα ειναι σχετικά.....

 

λοιπόν εμείς από τότε που ανέβηκε η βενζίνη στο 1.39 - με 1.48 σήμερα πρωτογεμίσαμε - χαλάμε πιο λίγα απο πριν!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

.....γιατί πολύ απλά κόψαμε τις μετακινήσεις, κάνουμε μόνο τις άκρως απαραίτητες και αυτές που μπορούμε να συνδιάσουμε π.χ μαζί με τη λογοθεραπεία της μικρής και το σούπερ μάρκετ!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω στον Ασπρόπυργο συγκοινωνία ανύπαρκτη... άστα 65χλμ καθημερινά.. σκέφτομαι να αρχίσω με την αλλαγή της ταυτοτητας μου απο Δευτέρα.

 

Ασπρόπυργος: αποστάσεις αχανείς, δρόμοι χάλια, λάντα πετάγονται από παντού, τα φορτηγά σε καταγράφουν, άλλη κόλαση!!!!!!!!!!

 

....κι εμάς οι ταυτότητες θέλουν άλλαγμα!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζήσει Κύπρο

και τελευταία με τα επεισόδια που είχαμε και την κρίση λέω στον άντρα μου .

Μήπως να πάμε Κύπρο???

 

Για οικογένεια είναι ότι το καλύτερο .

Καλά σχολεία , προοπτικές για σπουδές , πάρκα για βολτίτσα, θάλασσα και ήλιο !!!!!

(πάρα πολύ σημαντικό πράγμα να έχεις ήλιο)

 

Είχα πάει Σουηδία για διακοπές και κόντεψα να πάθω κατάθλιψη που δεν έβλεπα ήλιο.

Αν έχετε καλές δουλειές αξίζει τα νοίκια είναι περίπου σαν εδώ αλλά η αγορά του σπιτιού είναι πολύ πιο εύκολα από εδώ .

Τέλος η γλώσσα είναι ίδια και γενικά είναι πολύ όμορφη και συνδυάζεις βουνό και θάλασσα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Aν εχετε εξασφαλισμενη δουλεια,δε το συζητω ειναι πολυ καλυτερα για ολους σας,αν βεβαια εχετε αποφασισει να μεινετε για πολλα χρονια.

Αν μπορουσα να κρατησω τη δουλεια μου,ειμαι δασκαλα,θα εμενα εδω,ζεις χωρις αγχος,απλα ολα κυλανε κατ ευχην.......ειναι και καλυτερο για τα παιδια μου απο αποψης εκπαιδευσης κ.λ.π

Αλλα...ειναι και το μεγαλο αλλα....μια μοναξια θα τη νιωθεις εκτος κι αν εχεις πολλους συγγενεις κοντα σου.....

και μια νοσταλγια για την Ελλαδα,που οπως και να χουν τα πραγματα,ειναι η χωρα που γεννηθηκαμε!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει Σουηδία για διακοπές και κόντεψα να πάθω κατάθλιψη που δεν έβλεπα ήλιο.

.

καλυτερα να παθαινω καταθλιψη που δεν βλεπω τον ηλιο,αν και το συνηθιζεις κι αυτο,παρα να παθαινω καταθλιψη βλεποντας ανθρωπους να πεθαινουν στο βωμο της βλακειας,ζωντας με καθημερινο αγχος για ολα,κυριολεκτω για οοοολααα!!!

Πριν να ζησω εδω ημουν κι εγω κολλημενη με κατι τετοια,οχι ομως τωρα που ειδα πως ζουνε οι ανθρωποι εδω.......

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...