Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts

Αυτο τι σημαινει δηλαδή;Οτι ειναι ευχαριστημενες ή οτι αυτο ειναι δικαιο.Η΄οταν προκειται να ειμαστε εμεις εργοδότες τα πραγματα ειναι διαφορετικα απο οταν ειμαστε εργαζομενοι.Καταλαβαινω οτι όλοι ζοριζομαστε οικονομικα αλλά να εκμεταλλευομαστε την αναγκη του αλλου κ να το υπερασπιζομαστε ενω πιθανον να βρισκομασταν στη θεση του ειναι απαραδεκτο

 

Σωστά, πολύ σωστά. Ας μην περιμένουμε τουλάχιστον ότι μία τόσο κακοπληρωμένη εργαζόμενη θα ασχοληθεί ουσιαστικά με το παιδί μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια.Γράφω να ρωτήσω τη γνώμη σας εκ μέρους μιας φίλης.Της προτάθηκε να προσέχει 3παιδάκια για τους τρεις καλοκαιρινους μήνες στο εξοχικο της οικογένειας κ να κάθεται κ μέσα στο σπίτι.Της ειπαν να σκεφτει πόσα θέλει κ θα τα πουνε κ απο κοντα κάποια στιγμή.Ρώτησε τη γνώμη μου αλλά δεν εχω ιδέα.Έχει πολύ αναγκη τη δουλεια αλλά δε θέλω κ να την αδικήσουν γιατι ειναι μικρή κ ευκολοπιστη κ ενθουσιώδης

 

Για να απαντηθεί αυτό το ερώτημα νομίζω ότι θα πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας την ηλικία των παιδιών (όσο πιο μικρά τόσο πιο δύσκολη η φύλαξη και άρα τόσο πιο μεγάλος ο μισθός) καθώς και το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα εργάζεται η κοπέλα ημερησίως. Θα εργάζεται δηλαδή κανονικό 8ωρο/μέρα και όλες τις άλλες ώρες θα τις έχει ελεύθερες ή θα έχει γενική επίβλεψη 24ώρες/24ωρο; Σε περίπτωση 8ώρου θα ήταν λογικό ένα ποσό της τάξης των 600 ευρώ πχ. Σε περίπτωση όμως περισσότερων ωρών, νομίζω ένα εύλογο ποσό θα ήταν τουλάχιστον 800 - 1000 ευρώ, μια που μιλάμε για ένα μικρό συγκεκριμένο διάστημα και όχι για μια σχέση συνεργασίας που θα συνεχιστεί από Σεπτέμβριο.

 

Φίλη μου για παράδειγμα, δίνει σε κυρία που μένει μαζί τους στο εξοχικό το καλοκαίρι και βοηθάει γενικά με τα παιδιά όλο το 24ωρο, για δύο παιδιά ηλικίας 5 και 8 χρονών και χωρίς να επωμίζεται καθόλου δουλειές του σπιτιού εννοείται, το ποσό των 800 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντηθεί αυτό το ερώτημα νομίζω ότι θα πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας την ηλικία των παιδιών (όσο πιο μικρά τόσο πιο δύσκολη η φύλαξη και άρα τόσο πιο μεγάλος ο μισθός) καθώς και το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα εργάζεται η κοπέλα ημερησίως. Θα εργάζεται δηλαδή κανονικό 8ωρο/μέρα και όλες τις άλλες ώρες θα τις έχει ελεύθερες ή θα έχει γενική επίβλεψη 24ώρες/24ωρο; Σε περίπτωση 8ώρου θα ήταν λογικό ένα ποσό της τάξης των 600 ευρώ πχ. Σε περίπτωση όμως περισσότερων ωρών, νομίζω ένα εύλογο ποσό θα ήταν τουλάχιστον 800 - 1000 ευρώ, μια που μιλάμε για ένα μικρό συγκεκριμένο διάστημα και όχι για μια σχέση συνεργασίας που θα συνεχιστεί από Σεπτέμβριο.

 

Φίλη μου για παράδειγμα, δίνει σε κυρία που μένει μαζί τους στο εξοχικό το καλοκαίρι και βοηθάει γενικά με τα παιδιά όλο το 24ωρο, για δύο παιδιά ηλικίας 5 και 8 χρονών και χωρίς να επωμίζεται καθόλου δουλειές του σπιτιού εννοείται, το ποσό των 800 ευρώ.

λογικα ποσα σε ολες τις περιπτώσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
και ομως κοριτσια μου....οι γυναικες που εχω δει μεχρι τωρα μου εχουν πει πανω κατω 400 ευρω για τις ωρες που ζηταω...

 

 

Άλλο 400 ευρώ, άλλο 250-300 που ανέφερες στο αρχικό σου μήνυμα. Τί να πώ...ίσως παίζει ρόλο το μειωμένο κόστος ζωής στην Κρήτη (αν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω :rolleyes::rolleyes::rolleyes:) αλλά κι εμένα μου φαίνονται λίγα, τα 400 ευρώ τα κρίνω οριακά αρκετά.

 

Εμείς μέχρι πρότινος που ερχόταν 3 μέρες/εβδομάδα για 8 ώρες δίναμε 500 ευρώ, τώρα που το γυρίσαμε 5 μέρες/εβδομάδα, δίνουμε 700 ευρώ (είμαστε Αθήνα). Σε όποιον το έχω πει, μου λέει ότι δίνω πολλά, αλλά προτεραιότητά μου είναι να είναι σούπερ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε μιλάμε για εκμετάλλευση αλλά για προσφορά και ζήτηση.

 

Εγώ που έψαχνα γυναίκα για τα παιδιά έλεγα ότι ξέρεις κάτι εγώ αυτά ζητάω και αυτά μπορώ να δώσω .Θέλεις..Αν θέλεις οκ, αν όχι εύχομαι να βρείς αυτά που ζητάς.

Πάντως όσες μου ζήταγαν 800αρια έλεγα οκ αλλά θέλω προυπηρεσία και ανάλογες σπουδές(φυρικά δε μιλάω για 24 ωρη εργασία) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Άλλο 400 ευρώ,diava50-300 που ανέφερες στο αρχικό σου μήνυμα. Τί να πώ...ίσως παίζει ρόλο το μειωμένο κόστος ζωής στην Κρήτη (αν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω :rolleyes::rolleyes::rolleyes:) αλλά κι εμένα μου φαίνονται λίγα, τα 400 ευρώ τα κρίνω οριακά αρκετά.

 

Εμείς μέχρι πρότινος που ερχόταν 3 μέρες/εβδομάδα για 8 ώρες δίναμε 500 ευρώ, τώρα που το γυρίσαμε 5 μέρες/εβδομάδα, δίνουμε 700 ευρώ (είμαστε Αθήνα). Σε όποιον το έχω πει, μου λέει ότι δίνω πολλά, αλλά προτεραιότητά μου είναι να είναι σούπερ ευχαριστημένη.

 

Kalispera. Proti fora grafo edo kai vlepo diafores apopsis kai malista vlepo pola pazaria poso na plironume mia gineka p 8a kratouse to diko mas paidi.egw prosopika exo koritsaki 3xronon kai apo 8 minon exo mia kopela apo rosia. einai 34 xronon kai tis dino 900 euro den 8elo oute doulies spitiou mono tou pediou aposxolisi sidero tou pediu kai magiriki tou pediou einai poli kali milaei apsoga ellinika kai sas pliroforo eimai poli euxaristimeni apo tin kopela kai i mikri tin latrevi.lipon gia na min polilogo pistevo kata tin gnwmi mou aftes oi ginekes

exoune megali eu8ini 8 ores mesa me to diko mas paidi kai prepi na sevomaste tin dulia tous ,tin ipomoni tous kai ton kopo tous ama 8elume tin asfalia ton pedion mas. kai kati na po pano sto 8ema tis ginekas, xwris na tis pw moni tis kai mu ka8arizi to spiti ta vrisko ola telia kai fisika to paidi se poli xarumeni kai eyxaristi katastasi. Einai pola p 8a i8ela na pw pano se auto alla kapia ali fora.pandos na kserete manules gia na vris mia gineka kali kai me oreksi prepi na einai kai ayti eyxaristimeni kai oxi ekmetalefsi. Sas euxaristw;-)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera. Proti fora grafo edo kai vlepo diafores apopsis kai malista vlepo pola pazaria poso na plironume mia gineka p 8a kratouse to diko mas paidi.egw prosopika exo koritsaki 3xronon kai apo 8 minon exo mia kopela apo rosia. einai 34 xronon kai tis dino 900 euro den 8elo oute doulies spitiou mono tou pediou aposxolisi sidero tou pediu kai magiriki tou pediou einai poli kali milaei apsoga ellinika kai sas pliroforo eimai poli euxaristimeni apo tin kopela kai i mikri tin latrevi.lipon gia na min polilogo pistevo kata tin gnwmi mou aftes oi ginekes

exoune megali eu8ini 8 ores mesa me to diko mas paidi kai prepi na sevomaste tin dulia tous ,tin ipomoni tous kai ton kopo tous ama 8elume tin asfalia ton pedion mas. kai kati na po pano sto 8ema tis ginekas, xwris na tis pw moni tis kai mu ka8arizi to spiti ta vrisko ola telia kai fisika to paidi se poli xarumeni kai eyxaristi katastasi. Einai pola p 8a i8ela na pw pano se auto alla kapia ali fora.pandos na kserete manules gia na vris mia gineka kali kai me oreksi prepi na einai kai ayti eyxaristimeni kai oxi ekmetalefsi. Sas euxaristw;-)

 

 

Συμφωνώ μ αυτά που λες. Αλλα τα 900 ευρω το μήνα για φύλαξη παιδιού απο αλλοδαπή μη πτυχιούχο και μαύρα είναι τραγικά πολλά!!!

Συγνώμη κιόλας αλλα εγώ που είμαι δημόσιος υπάλληλος με σχετικό πτυχίο παίρνω 800.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα ενα σπιτι εχει πλεον εισοδημα 1000 ευρω μηνιαιως και τα 900 θα τα δινω στη γυναικα????ειπαμε τωρα...εγω ειμαι νοσηλευτρια και φροντιζω 60 ηλικιωμενους και παιρνω 600...δηλ αν μου δωσουν λιγοτερα θα τους φροντιζω λιγοτερο?Ανθρωπινα νομιζω ειναι ολα...εχεις να κανεις με ανθρωπους...δηλ αν δωσω στην γυναικα 400 το μηνα θα μου εχει παραπεταμενο το παιδι?????ενταξει κοριτσια μην τρελαθουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μ αυτά που λες. Αλλα τα 900 ευρω το μήνα για φύλαξη παιδιού απο αλλοδαπή μη πτκακέαύρα είναι τραγικά πολλά!!!

Συγνώμη κιόλας αλλα εγώ που είμαι δημόσιος υπάλληλος με σχετικό πτυχίο παίρνω 800.

 

Δεν νομιζω αν παιζει ρολο Αλοδαπη ή Ελληνίδα στον άνθρωπο είναι. Έχω ακούσει από Ελληνίδες να το παίξουν και κακές πεθερές, άσε που από πολλούς άκουσα και κακή συμπεριφορά αλλά και εξυπνάδες από ΕΛληνιδες.Πάντως προσωπικά δε μπήκα ποτέ στη διαδικασία να παζαρεύω πάνω σε αυτό, γιατί εγώ δε θέλω να ρισκάρω να αφηνω το παιδί μου σε άνθρωπο που δεν έχω εμπιστοσυνη Εξάλλου η κοπέλα θα βρει και αλλού που θα της δίνει τα ιδια λεφτα πανω - κατω .Προσωπικά είμαι ικανοποιημένη με την συγκεκριμένη.Ποτέ δεν αργεί ίσα ίσα έρχετε και πιο νωρίς, δεν έχω θέμα στη δουλειά μου, άμα την θέλω νύχτα έρχεται χωρίς να υπάρξει συζήτηση .Φυσικά την πληρώνω έξτρα, ασφάλεια δεν μου ζήτησε ποτέ ,ούτε υπερωρίες.Ασχολείται συνέχεια με το παιδί και το χαροποιεί. Είναι πολύ δραστήρια και καθαρή, πολύ σημαντικό.Δεν θεωρώ πολλά 900? ,γιατί κορίτσια για παπούτσια και τσάντες μια χαρά βρίσκουμε χρήματα. Αν είχα την δυνατότητα και ασφάλεια θα της έκανα, αλλά δεν μπορώ αυτή τη στιγμή.Κάτι άλλο επίσης πολύ σημαντικό, όσες ήρθαν όταν έψαχνα κάτω από 650-700? δεν υπήρχε, άσε που ήταν κάτι κοριτσάκια 25 χρονών που αύριο μπορεί να σε στήσει κι όλας. Τέλος πάντων αυτή είναι η γνώμη μου κορίτσια .

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενα σπιτι εχει πλεον εισοδημα 1000 ευρω μηνιαιως και τα 900 θα τα δινω στη γυναικα????ειπαμε τωρα...εγω ειμαι νοσηλευτρια και φροντιζω 60 ηλικιωμενους και παιρνω 600...δηλ αν μου δωσουν λιγοτερα θα τους φροντιζω λιγοτερο?Ανθρωπινα νομιζω ειναι ολα...εχεις να κανεις με ανθρωπους...δηλ αν δωσω στην γυναικα 400 το μηνα θα μου εχει παραπεταμενο το παιδι?????ενταξει κοριτσια μην τρελαθουμε...

 

Έχεις δίκιο. Όμως εσύ λογικά θα είσαι ασφαλησμένη, παίρνεις και τα δώρα και τα ένσημά σου.Για το θέμα το σπιτιού πάλι έχεις δίκιο, αλλά η ασφάλεια του παιδιού είναι πρώτα απ' όλα .

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιςτον ξέρει απο πρώτες βοήθειες μην τύχει κατι στο παιδί; Γιατι με αυτά τα λεφτά αυτο ειναι το λιγότερο......

 

Άμα η κοπέλα κάθεται απο το πρωΐ μεχρι το απογευμα με ενα κινητο στο χέρι και δεν δινει σημασια στο παιδι εννοειται κινδυνευει . Εδω μιλαμε για τη γυναικα που προσεχει το παιδι μου.Επισης εχω αφησει το παιδι καποιες φορες αρρωστο ειτε με πυρετο ειτε με βηχα και η γυναικα το προσεξε οπως της ελεγα. Συνεχεια με ενημερωνε για τη κατασταση του παιδιου .Για αυτό και δίνω 900? στο συγκεκριμενο ατομο και φυσικα δε λεω οτι καθενας πρεπει να δωσει 900?.Αλλα οχι να δινουμε450-500? χωρις ασφαλεια ,χωρις δωρα . Αυτο ειναι μεγαλη εκμεταλευση. Αλλα οχι με 450-500? να μας κανουν ολες τις δουλειες του σπιτιου και να τις ειρωνευομαστε κι απο πανω.Φυσικα καθενας με την τσεπη του,δεν αμφιβαλλω.Αλλα οχι με ψιχουλα να περιμενουμε γυναικες να μας προσεχουν τα παιδια μας με μεγαλη ευθυνη, ειδικα βρεφη γιατι οπως εμεις ειμαστε ανθρωποι και εχουμε απαιτησεις απο τις δουλειες μς ετσι και αυτοι ειναι ανθρωποι που θελουν να ειναι ικανοποιημενοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τατιανα μου χαιρομαι που βρηκες μια κοπελα όπως ακριβως την ηθελες , απλα πληρωνεις πολλα! :)

Απλο το θεμα....

δεν είναι δηλαδή λογικο το ποσο που δινεις ;)

όπως δεν είναι λογικο το 300 ευρω το μηνα, ετσι δεν είναι λογικο και το 900.

Ικανοποιημενη μπορει να εισαι με την αποδοση της αλλα δεν θα πρεπει να ησουν με την πληρωμη της....για να ειμαστε αντικειμενικοι τα κοιταμε και τα δυο ;)

εχει καποιο πτυχιο αληθεια??

Link to comment
Share on other sites

Άμα η κοπέλα κάθεται απο το πρωΐ μεχρι το απογευμα με ενα κινητο στο χέρι και δεν δινει σημασια στο παιδι εννοειται κινδυνευει . Εδω μιλαμε για τη γυναικα που προσεχει το παιδι μου.Επισης εχω αφησει το παιδι καποιες φορες αρρωστο ειτε με πυρετο ειτε με βηχα και η γυναικα το προσεξε οπως της ελεγα. Συνεχεια με ενημερωνε για τη κατασταση του παιδιου .Για αυτό και δίνω 900? στο συγκεκριμενο ατομο και φυσικα δε λεω οτι καθενας πρεπει να δωσει 900?.Αλλα οχι να δινουμε450-500? χωρις ασφαλεια ,χωρις δωρα . Αυτο ειναι μεγαλη εκμεταλευση. Αλλα οχι με 450-500? να μας κανουν ολες τις δουλειες του σπιτιου και να τις ειρωνευομαστε κι απο πανω.Φυσικα καθενας με την τσεπη του,δεν αμφιβαλλω.Αλλα οχι με ψιχουλα να περιμενουμε γυναικες να μας προσεχουν τα παιδια μας με μεγαλη ευθυνη, ειδικα βρεφη γιατι οπως εμεις ειμαστε ανθρωποι και εχουμε απαιτησεις απο τις δουλειες μς ετσι και αυτοι ειναι ανθρωποι που θελουν να ειναι ικανοποιημενοι.

 

Κατσε άμα κάτσει κατι στον λαιμό του παιδιού οταν τρώει (μακριά απο μας) ξέρει η κοπέλα τι να κανει; Τα στοιχειώδη δηλαδή που κάνουν στους παιδικούς;

Δεν το λέω για σένα μονο αλλα για όλες τις μανούλες που νομίζουν οτι ειναι οκ να φέρουν την οποιαδήποτε σπίτι να προσέχει το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν πας σε μια δουλεια και σου λενε σου προσφερω τοσα ειναι δικη σου επιλογη αν θα κατσεις η οχι,δεν σου βαζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο...απο τη στιγμη ομως που θα κατσεις θα πρεπει να προσφερεις αυτα που πρεπει ειδικα αν εχεις να κανεις κιολας με ανθρωπους...δηλαδη τι?επειδη εγω δινω 400 ευρω θα εχει το παιδι μου βρωμικο η δεν θα του μιλαει ομορφα επειδη η αλλη δινει περισσοτερα χρηματα???αν ειναι ετσι μην κατσεις στη δουλεια...δηλαδη ας λογικευτουμε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

το τι θα κανει ο κάθε ενας είναι φυσικα επιλογή του!

Από την άλλη όμως υπαρχει και το αντικειμενικο....εμεις εδώ, γι αυτό συζητάμε ;)

Προσωπικα δεν συζηταω για το τι κανει η κάθε μια..καποοια μπορει αν εχει τρελη αναγκη και να ερθει και για 200 ευρω το μηνα. Αυτή όμως όταν βρει 300 , θα φυγει ;) Γιατι αντικειμενικα παιρνει λιγα.

Οποτε μιλαω για μια μεση κατασταση για την οποια τα 900 ευρω είναι παρα πολλα

Link to comment
Share on other sites

Τατιανα μου χαιρομαι που βρηκες μια κοπελα όπως ακριβως την ηθελες , απλα πληρωνεις πολλα! :)

Απλο το θεμα....

δεν είναι δηλαδή λογικο το ποσο που δινεις ;)

όπως δεν είναι λογικο το 300 ευρω το μηνα, ετσι δεν είναι λογικο και το 900.

Ικανοποιημενη μπορει να εισαι με την αποδοση της αλλα δεν θα πρεπει να ησουν με την πληρωμη της....για να ειμαστε αντικειμενικοι τα κοιταμε και τα δυο ;)

εχει καποιο πτυχιο αληθεια??

 

Φυσικα και ειμαι ικανοποιημενη οπως και το παιδι μου.Η γυναικα να μην ανταμειφθει για τον κοπο της?

Link to comment
Share on other sites

Κόρες άλλο είναι το θέμα, τι μισθό παίρνει η τατιανα. Αν η τατιανα παίρνει 5.000 ευρω το μήνα καλά κάνει και τα δίνει τα 900 στη γυναίκα. Αν η τατιανα βγάζει όσο η μέση ελληνίδα ας πούμε 1.000 στην καλύτερη των περιπτώσεων σιγά μην δίνει τα 900. Καλύτερα να κάτσει στο σπίτι της με το παιδάκι της.

Επίσης με 900 ευρω το μήνα στο καλύτερο κολέγιο μπορείς να το πας το παιδάκι σου που θα κοινωνικοποιηθεί κιόλας.

Όσον αφορά το θέμα της ασφαλείας είναι τραγικό αυτό που λες. θα στο προσέχει καλύτερα κάποιος που θα πληρώνεται περισσότερο? μην τρελαθούμε! Δηλαδή αν σε κάποιον άνθρωπο δίνεις 300 ευρω θα αφήσει το παιδί σου να βάλει το χέρι του στο μάτι της κουζίνας, και να σκαρφαλώσει στο μπαλκόνι και δεν θα το ταιςει με προςοχη ενώ αν στο ίδιο άνθρωπο δώσεις 900 θα είναι πιο υπεύθυνος?

Δεν μιλάμε για άνθρωπο τότε, αλλα για ζώο. Και με το καλό να βρεθεί στη φυλακή!

Link to comment
Share on other sites

;););););););)

Κόρες άλλο είναι το θέμα, τι μισθό παίρνει η τατιανα. Αν η τατιανα παίρνει 5.000 ευρω το μήνα καλά κάνει και τα δίνει τα 900 στη γυναίκα. Αν η τατιανα βγάζει όσο η μέση ελληνίδα ας πούμε 1.000 στην καλύτερη των περιπτώσεων σιγά μην δίνει τα 900. Καλύτερα να κάτσει στο σπίτι της με το παιδάκι της.

Επίσης με 900 ευρω το μήνα στο καλύτερο κολέγιο μπορείς να το πας το παιδάκι σου που θα κοινωνικοποιηθεί κιόλας.

Όσον αφορά το θέμα της ασφαλείας είναι τραγικό αυτό που λες. θα στο προσέχει καλύτερα κάποιος που θα πληρώνεται περισσότερο? μην τρελαθούμε! Δηλαδή αν σε κάποιον άνθρωπο δίνεις 300 ευρω θα αφήσει το παιδί σου να βάλει το χέρι του στο μάτι της κουζίνας, και να σκαρφαλώσει στο μπαλκόνι και δεν θα το ταιςει με προςοχη ενώ αν στο ίδιο άνθρωπο δώσεις 900 θα είναι πιο υπεύθυνος?

Δεν μιλάμε για άνθρωπο τότε, αλλα για ζώο. Και με το καλό να βρεθεί στη φυλακή!

Link to comment
Share on other sites

Καντυ μου διαφωνω...γιατι και οι ανθρωποι με μεγαλους μισθους δεν είναι απαραιτητο να εχουν χασει το μετρο ;)

Άλλο να λεμε , είμαι ευχαριοστημενη και της δινω χαριστικα και ένα χ ποσο και άλλο να το θεωρούμε λογικο ;)

Κατά τα αλλα , ναι! σαφως και είναι υπευθυνη η κάθε κοπελα για το παιδι που κραταει, ανεξάρτητα το ποσο που κερδιζει, απλα προσπαθουμε να συζητήσουμε καποια λογικα ποσα σε κάθε περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...