Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση:

 

Γνωρίζετε εαν υπάρχουν τίποτα προστετευτικά για γλάστρες?

Ο γιός μου πλέον κάθε φορά που βγαίνει στο μπαλκόνι, αρχίζει να βγάζει τα χώματα από τις γλάστρες.

 

Μου είπαν να πάρω σίτα και να την τυλίξω γύρω από τις γλάστρες, αλλα δεν ξέρω πόσο αυτό είναι σταθερό (Οι περισσότερες γάστρες που έχουμε είναι πολύ μεγάλες με μεγάλα φυτά μέσα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δύο βήματα:

1. πάρε του ένα μεγάλο λεκανάκι, ή χρησιμοποίησε ένα που ίσως έχεις (ψάξε μία μεταχειρισμένη μπανιερούλα πχ.), βάλε μέσα άμμο θαλάσσης, και δείξε του ότι μπορεί να παίζει με αυτό ! δώσε του φτυαράκια κουβαδάκια και εργαλεία για την άμμο.

μέσα στην άμμο βάλε διάφορα πραγματάκια - κοχύλια μεγάλα, μπαλλίτσες (πιό μεγάλες απο πινγκ πόνγκ) παιχνίδια σαν αυτά που βάζεις στην μπανιέρα όταν κάνει μπάνιο.

 

Δίπλα να έχεις ειδικά για αυτόν, ένα μικρό φτυαράκι και σκουπάκι για να σκουπίζετε την άμμο που θα βγάζει και να την βάζετε πίσω.

 

2. στα χρωματοπωλεία έχει πλαστικό διχτάκι, είτε σαν αυτό που βάζουν για τα κουνούπια (παμφτηνο) είτε πιό χοντρό. Το πρώτο είναι σαν ύφασμα, κόβεται με ψαλίδι πολύ εύκολα και θα μπορείς κάπως να το βάλεις γύρω γύρω.

 

Αλλά, μήν κάνεις το δεύτερο βήμα εάν δεν κάνεις το πρώτο.

Είναι σε ηλικία που θέλει να χρησιμοποιήσει τα χέρια του, είναι κάτι που το έχει ανάγκη.

 

άμμο θαλλάσης θα βρείς σε μάντρες που έχουν οικοδομικά υλικά. Ρώτα στο χρωματοπωλείο, εκεί θα ξέρουν να σου πούν που έχει μάντρα κοντά.

 

Επίσης, το δίχτυ που θα βάλεις θα προστατεύει απο το να βάζει άμμο στις γλάστρες. (μιάς και κάνει κακό στα φυτά η άμμος).

 

Όμως, να ξέρεις αυτή η δραστηριότητα με την άμμο πρέπει να γίνεται με επίβλεψη.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία θα το κάνω αυτό που μου λες, αν και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ο γιός μου δεν πρόκειται να ασχοληθεί παραπάνω από 5 λεπτά με κάτι τέτοιο.

 

Εκτός βέβαια εάν βγάζει την άμμο από την λεκανίτσα και την πετάει όπου βρει. (μέχρι να την αδειάσει όλη)

 

Αυτό μου κάνει και με τις γλάστρες. βγάζει το χώμα και το πετάει στο μπαλκόνι με μανία (και το μισό καταλήγει στο κεφάλι του)

 

Τον έχω πάρει με το καλό ("μη", "κακό", "δεν το κανουμε αυτό" κλπ), του έχω μιλήσει αυστηρά και εγώ και ο πατέρας του, αλλά μας αγνοεί. (Γυρίζει να μας κοιτάξει όσο του μιλάμε, αλλά μέχρι εκεί)

 

Επίσης όταν πάει στην παιδική χαρά, πλέον δεν κάνει ούτε κούνια, ούτε τσουλήθρα, αλλά μαζεύει ξυλαράκια και σκαλίζει τα χαλίκια, ή πετάει χαλίκια πάνω μας και πάνω του.

Εξοπλισμό κουβά, φτυαράκια κλπ έχουμε, αλλά δεν τους δίνει σημασία...

Το πολύ πολύ να παίξει με κανένα φτυαράκι από άλλο παιδάκι (αλλά ποτέ με τα δικά μας, με τα οποία καταλήγουν να παίζουν άλλα παιδάκια)

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, στην ηλικία του Πάνου, το ίδιο έκανε κι η Μαρία...

Δεν είναι όμως κατάσταση αφενός να καταστρέφει τα λουλούδια κι αφετέρου να είσαι συνέχεια με μία σκούπα στο χέρι... (ειδικά στην κατάστασή σου!!! :D ).

Εγώ τότε κάθε φορά που έκανε κάτι τέτοιο (αφού της είχα ήδη εξηγήσει ότι δεν πρέπει να το κάνει και γιατί δεν πρέπει) την έπαιρνα και μπαίναμε μέσα στο σπίτι - σαν τιμωρία. Το κάναμε μερικές φορές και δεν ξαναπείραξε γλάστρα... Τώρα δεν τις δίνει ούτε σημασία...

Με την άμμο και τα χώματα νομίζω ότι όλα τα παιδιά έχουν τρέλα - και μάλιστα να παίζουν με τα χέρια όπως λες και σχεδόν ποτέ με κουβαδάκια φτιαράκια...

Εμείς εκτός από την παιδική χαρά που ξεδίνει... Έχουμε πάρει ένα σκάμα (από το LIDL - το βγάζει 1-2 φορές το χρόνο) το έχουμε πάει στο χωριό και το γεμίσαμε άμμο... Η μικρή έχει βρει τη χαρά της!!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αναγκάζομαι να μπαίνω στο σπίτι (να τον βουτάω και να μπαίνουμε μέσα), αλλά πρέπει να τα έχω όλα κλειστά γιατι αν δει μπαλκονόπορτα ανοιχτή τρέχει έξω και εγώ φυσικά από πίσω τον κυνηγάω.

 

Το άλλο που σκέφτομαι να κάνω (γιατί έχει μανία με τα νερά) είναι να του βγάλω στο μπαλκόνι μια πλαστική πισίνα και να τον αφήσω να παιζει..Τότε μ΄νο τραβιέται η προσοχή του μακρυά από τα χώματα..

 

Απλά φοβάμαι μήπως κρυώσει γιατί πιάσαν οι ζέστες, αλλά δεν είναι και για να κυκλοφορούμε και γυμνοί!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτή την ηλικία είναι φυσικό αυτό μόνο που για μας δεν είναι το ιδανικό και τρελλαινόμαστε :twisted:

Μια καλή λύση είναι από το early learning ένα τραπεζάκι που είναι χωρισμένο στην μέση και από την μία πέρνει νερό και από την άλλη άμμο και έτσι παίζει σε ένα συγκεκριμένο μέρος , δυστυχώς λερώνοντας αλλά εξερευνόντας τον κόσμο μας και μαθαίνοντας.

Για περισσότερη ασφάλεια θα σου συνιστούσα να αγοράσεις από το ίδιο μαγαζί το τσουβαλάκι με την αποστειρωμένη άμμο και απαλαγμένει από ακαθαρσίες και αποτσίγαρα , σαν αυτή που θα μάζευες από μια παραλία!

Γιατί να είσαι σίγουρη ότι θα την δοκιμάσει και θα την φάει! :twisted:

Αν βάλεις πισινούλα στο μπαλκόνι να προσέξεις πολύ γιατί όταν βγαίνουν απο το νερό με τα βρεγμένα τους ποδαράκια γλιστράνε! αλλά και να μην κάνει ρεύμα στο συγκεκριμένο σημείο γιατί θα σου κρυώσει! κιας είναι κατακαλόκαιρο με 40 βαθμούς. Επίσης να αγοράσεις και να του φορέσεις καλού κακού και μια πάνα μαγιό της libero γιατί αλλιώς θα πρέπει να αλλάζεις το νερό συνέχεια μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου το κατουρίσει ( δεν σε συμφέρει γιατί έχουμε και λειψυδρία) και να είσαι σίγουρη ότι και αυτό το νερό θα θελήσει να το πιει για να το δοκιμάσει! :twisted:

Στα λέω αυτά εκ περσυνής πείρας που έζησα όλα αυτά και τον δεκαπενταύγουστο έψαχνα για γιατρό γιατί είχε πυρετό!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.elc.com/country_greece.html

εδώ θα βρείς τις διευθυνσεις!!!

Εμείς το έχουμε κτίσει το μαγαζί της Γλυφάδας :wink: με τόσα που έχουμε αγοράσει από εκεί!!!

Το τραπεζάκι έχει 50 ευρώ και τα 10 κιλά άμμο 7 ευρώ αλλά θα είσαι ήσυχη!

Για σκέψου μόνο τι έχει το χώμα μέσα της γλάστρας! κοπριά , μυγάκια με τα αβγά τους, χαλικάκια, λίπασμα ... μπλιάχ!

Σκέπασέ το γρήγορα με κάτι και αντικατέστησε την εξερεύνησή του χώματος με κάτι πιο ... αθώο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναγκάστηκα με αυτά που βλέπω και ακούω έχω φρικάρει!

Εμείς μένουμε σε μονοκατοικία με κήπο, σκύλο να χέζει όπου βρεί, μια γάτα που την έχουμε 13 χρόνια και ήταν πάντα σε διαμέρισμα και τα κανει μόνο σε άμμο ...! και μετά ήρθε το παιδί που ήθελε να ζήσει ελεύθερο στη φύση και να τρώει τα σκατά του σκύλου να δοκιμάζει τα χαλίκια και ότι άλλο βρωμερό κυκλοφόραγε... αγανάκτησα με τα "μη" και έλαβα τα μέτρα μου.

Βάλε ότι με τον αυτισμό δεν πολύ καταλαβαίνει από λόγια και να τον μαλώνεις όλη την ώρα είναι περισσότερο ψυχοφθόρο για μένα , γιατί εκείνος απλά σε γράφει!!!

Ετσι περιορίστηκε με σίτα στη μεγάλη μας βεράντα και τώρα φτιάχνουμε τον μπροστινό κήπο με γκαζόν για να παίζει πάντα με επίβλεψη.

Τι να κάνω δεν είναι πλέον όλα αθώα όπως παλιά που μας αμολούσαν στις αλλάνες!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πώ Angela, αν είναι ο θηλυκός ο σκύλος θα σας το χαλάει το γκαζόν - πάθαμε εμείς στο σπίτι τέτοιο πρόβλημα με την λαμπραντορίνα μου... :? (τα τσίσα απελευθερώνονται με την μία και "καίνε" το γκαζόν, ενώ στα αρσενικά κατουράνε λίγο λίγο απο δώ και απο κεί...)

 

τέλος πάντων.

εάν δεν θελεις πάντως να ξοδέψεις πολλά τότε και μία λεκανίτσα και άμμος θαλάσσης είναι οκ. (είναι η άμμος που έχει και στις παιδικές χαρές).

 

Ομως, ΠΡΟΣΟΧΗ.... αν βάλεις πισινούλα δεν γίνεται να την αφήνεις γεμάτη και να παίζει χωρίς επίβλεψη... ένα παιδάκι μπορεί να πνιγεί σε 5 εκατοστά νερού.

 

απλώς μπορείς να του έχεις λεκανίτσες με νερό που να μήν μπαίνει και μέσα αλλά να έχει διάφορα κυπελάκια και να πηγαίνει το νερό απο εδώ και αποκεί.. .. σουρωτήρια..

 

νομίζω ότι θα δείς ότι η άμμος είναι τελικά το πιό ανώδυνο :) και ας την ρίχνει απο δώ και απο κεί.

δεν θα ανησυχείς εάν κρυώσει, γλυστρήσει, στραβοκαταπιεί.... μεγάλο προτέρημα...

 

μακάρι να υπήρχε τροπος να μήν κουραστείς καθόλου..

αλλά πραγματικά ότι και να του πείς, είναι κρίμα να ακούει συνέχεια το "μή" απλώς επειδή θέλει να παίξει... είναι κλασικό σε αυτή την ηλικία το να δοκιμάζουν την δύναμη των χεριών τους...

 

η άμμος λόγω του ότι είναι εύπλαστη - και το αποτέλεσμα μπορεί να είναι κάθε μέρα διαφορετικό, δίνει άπειρες πιθανότητες παιχνιδιού, όλες τις έποχές...... το καλοκαίρι μπορείς και να βάζεις και λίγο νερό σε ένα κουβαδάκι δίπλα, και να "ποτίζει" την άμμο κτλ..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Θηλυκός είναι ο σκύλος, Μαρία, αλλά το λύσαμε και αυτό το θέμα με τον περιορισμό του στον πίσω κήπο (250 τμ πιστεύω να του φτάνει !)

Απολαμβάνει πλέον το ίσκιο από τα οπωροφόρα δέντρα!!! (σκυλίσια ζωή στην κυριολεξία!)

Το γκαζόν θα είναι στην αποκλειστική διάθεση του Νεκτάριου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

2762646530041690424gkXLDX_th.jpg

 

Συγνώμη, βρε παιδιά, αλλά έχω χάσει επεισόδια; 50 ευρώ για το τραπεζάκι, απο το οποίο το χώμα σε χρόνο dt Θα βρεθεί κάτω , όπως και το νερό;

Μήπως δυο λεκανίτσες στο πάτωμα ή στο τραπεζάκι του παιδιού, κάνουν την ίδια δουλειά;

Μήπως η όλη φοβία με τα μικρόβια δημιουργούν την έλλειψη αντισωμάτων που λέγαμε; Ο γιατρός μου μου επαναλαμβάνει ότι ο υιος ρότα είναι ίδιον των ανεπτυγμένων χωρών και όχι των υπο ανάπτυξη,,,σας λέει τπτ αυτο;

Ο υμητός έχει τρομερά μονοπάτια, βρυσούλες με νεράκι για να παίξει το παιδί με so real χώμα και οι παραλίες της αττικής (ειδικά τώρα πριν αρχίσουν τα μπάνια τους οι πολλοί) έχουν άμμο! αποστειρωμένη απο τον ήλιο και το αλάτι!!!!

Και πάλι, συγνώμη, ίσως έχω χάσει επεισόδια ,,και δεκαετίες εξέλιξης του homous atticous hellenicous 8)

http://community.webshots.com/user/theanom

Link to comment
Share on other sites

εντάξει για τον Νεκτάριο υπαρχει έξτρα περιποίηση :)

 

η άμμος αυτή είναι και πολύ ωραία στην αφή, είναι πολύ λεπτή, και πραγματικά σαν άμμος παραλίας των σευχελλών.

 

αλλά μιά χαρά όπως είπα κάνει και η άμμος που έχουν στις παιδικές χαρές και μία λεκανίτσα.

 

τώρα για το τραπέζι, σίγουρα βοηθάει στην στάση της σπονδυλικής στήλης εάν μπορεί να κάθεται σε καρεκλάκι και η άμμος είναι σε τραπέζι εάν παίζει αρκετή ώρα.

 

Όμως και εμείς μεγαλώσαμε χωρίς αυτά και μιά χαρά περάσαμε καλά ούτε και εγώ έχω ακούσει κάποιο παιδί να έπαθε κάποια αρρώστια απο το χώμα.

 

ΌΜΩΣ μπορεί να σας φανεί τρελλό, ένας οικογενειακός φίλος των γονιών μου, χειρούργος γνωστός κιόλας, αρώστησε, και ναι πέθανε μέσα σε λίγες εβδομάδες, απο αρρώστια που μεταφέρουν μόνο τα περιστέρια, και οι πιθανότητες να την πάθεις είναι ένα στο εκατομύριο.... - απο κουτσουλιά στο μπαλκόνι.

Είναι αλήθεια - και δεν είναι παραπληροφόρηση, ήταν ακριβώς έτσι. ...

Είχαν σηκώσει οι γιατροί τα χέρια ψηλά.

 

Τα παιδιά βαζουν τα πάντα στο στόμα τους μέχρι κάποια ηλικία, κάποια και μετά απο αυτή, ... αυτό δεν αποφεύγεται....

Είναι στην ελευθερία του καθενός να είναι συνέχεια απο πάνω, ή να αφήνει το παιδί του και να είναι χαλαρός. ...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...