Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σταμάτησε να θηλάζει


Recommended Posts

Το μικρό μου είναι 6 μηνών και από χθες σταμάτησε να θηλάζει. Γενικά είχαμε μεικτό θηλασμό/αντλήσεις και έχουμε μπει και στερεές. Δεν έχει πιεί ξένο γάλα και πάντα είτε θηλάζαμε είτε έτρωγε από μπιμπερό με θήλαστρο. Τώρα τελευταία είχαμε "πρόγραμμα" θηλασμό πρωί βράδυ, μπουκάλι το απόγευμα και άλλα 3 γεύματα στερεές.

Χθες ξαφνικά σταμάτησε να θηλάζει. Δεν ήθελε. Μέσα σε 12 ώρες από τον τελευταίο θηλασμό αποφάσισε ότι δεν θέλει να θηλάσει άλλο; Από τότε τον έχω προσπαθήσει να θηλάσει πριν και μετά από κάθε γεύμα και δεν θέλει. Κάναμε μαζί μπάνιο (όπως πάντα) και πάλι τον προσπάθησα αλλά στρέφει το κεφάλι. Παίζαμε στο κρεββάτι και ήταν ήρεμος, αλλά πάλι το στήθος δεν το ήθελε. Με τραβούσε, με ζουλούσε αλλά δεν θήλαζε.

Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα για μένα να αντλώ τα γεύματά του αλλά φοβάμαι ότι μόνο με αντλήσεις θα μου μειωθεί το γάλα και θα κοπεί. Ήλπιζα τώρα που είμαι σπίτι να κάνω τους 2 θηλασμούς και να γλιτώσω από το θήλαστρο αλλά ο μικρός έχει άλλη γνώμη. Δεν είναι λίγο νωρίς για να αποθηλάσω; Τι θα με συμβουλεύατε; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το προγραμμα γιατι το ειχατε; το μπουκαλι σε τι εξυπηρετει;ποιος το δινει; 3 γευματα στερεων σε 6 μηνων μωρο εχω την εντυπωση οτι ειναι πολλα...κανονικα 6 μηνων ξεκινα φρουτοκρεμα και 3ο γευμα μπαινει απο τους 7,5 μηνες...

αν θελεις να συνεχισεις το θηλασμο, εχε υποψιν σου οτι τον πρωτο χρονο πρεπει να ειναι ελευθερος και ανεμποδιστος και να προσφερεις στηθος πριν τα γευματα. εαν το μωρο δεν εχει καποια ιωση ή βουλωμενη μυτη, υποθετω οτι αντιδρα ετσι απο τη μειωση του γαλακτος...

 

ελπιζω να εχεις συντομα καποια απαντηση για το τι να κανεις σε αυτη την περιπτωση.... δεν ξερω τι να σου πω εκτος απο το να βαζεις πολυ συχνα το μωρο στο στηθος πριν τα γευματα ακομα κ για να πιπιλα....καλη τυχη...

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα γιατι το ειχατε; το μπουκαλι σε τι εξυπηρετει;ποιος το δινει; 3 γευματα στερεων σε 6 μηνων μωρο εχω την εντυπωση οτι ειναι πολλα...κανονικα 6 μηνων ξεκινα φρουτοκρεμα και 3ο γευμα μπαινει απο τους 7,5 μηνες...

αν θελεις να συνεχισεις το θηλασμο, εχε υποψιν σου οτι τον πρωτο χρονο πρεπει να ειναι ελευθερος και ανεμποδιστος και να προσφερεις στηθος πριν τα γευματα. εαν το μωρο δεν εχει καποια ιωση ή βουλωμενη μυτη, υποθετω οτι αντιδρα ετσι απο τη μειωση του γαλακτος...

 

ελπιζω να εχεις συντομα καποια απαντηση για το τι να κανεις σε αυτη την περιπτωση.... δεν ξερω τι να σου πω εκτος απο το να βαζεις πολυ συχνα το μωρο στο στηθος πριν τα γευματα ακομα κ για να πιπιλα....καλη τυχη...

 

Πήγα δουλειά πριν 40ισω. Το μπουκάλι ήταν η λύση μας. Επίσης είχαμε μια σοβαρή αφυδάτωση στις 5 μέρες και έπρεπε να μετράω πόσο τρώει. Έκτοτε μας έμεινε να κάνουμε και τα δύο. Ο μικρός μου είναι πολύ εύκολος στο πρόγραμμα αφού από 39 ημερών κοιμάται συνεχόμενα την νύχτα και δεν έχει ξυπνήσει ποτέ. Γενικά έφτιαξε μόνος του το 3ωρο τάισμα από 50 ημερών και όταν δώσαμε γεύματα πριν λίγες μέρες σχετικά γρήγορα άρχισε να τρώει πλήρεις μερίδες (εκτός από φρούτα που τα σιχαίνεται!).

Τον έχει η γιαγιά από 3 ως 9 για 4 μέρες την εβδομάδα και ότι τρώει τότε το δίνει αυτή, τις άλλες ώρες μαζί μου.

Είχε ελάχιστα βουλωμένη την μύτη του αλλά δεν τον εμπόδιζε στο να τρώει από το μπιμπερό. Τώρα που του πέρασε όμως γιατί δεν θέλει; Το σκέφτηκα πως ίσως η αναπνοή να δυσκολεύεται με τον θηλασμό αλλά πλέον δεν ισχύει αφού είναι περδίκι. Την πρώτη μέρα που ήταν λίγο μπουκωμένος θήλασε 2 φορές μέχρι να κοιμηθεί. Ίσως να μην έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμ μήπως επειδή ήταν να αδιαθετήσεις κάτι δεν του άρεσε στη μυρωδιά; (λέω εγώ τώρα η άσχετη!!! ) Αν πάντως ισχύει κάτι τέτοιο ας μας το πουν οι ειδικές να ξέρουμε ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Για μίνι απεργία μου φαίνεται:

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html

 

Πάντως, κι εμένα 3 γεύματα μου φαίνονται πολλά για αυτή την ηλικία.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι απεργία, απλά αγόρασα ψευδοθηλές και τελικά τα καταφέραμε. Το θέμα είναι τώρα πως κόβουμε τις ψευδοθηλές; Δύο θηλασμούς καταφέραμε να κάνουμε τώρα το βράδυ και έπιασε με την πρώτη. Δεν ξέρω γιατί δεν θέλει να θηλάσει απευθείας από το στήθος. Με θηλάζει οπουδήποτε αλλού, μέχρι και στο γόνατο! Εκτός από το στήθος...περίεργο. Ας είναι θεέ μου μια φάση.

Link to comment
Share on other sites

Για τα γεύματα τι να πω βρε κορίτσια, ακολουθώ οδηγίες παιδιάτρου με τις οποίες δεν είμαι και 100% σύμφωνη αλλά πλέον τα γεύματα έχουν αντικατασταθεί με επιτυχία οπότε τι να κάνω; Με βοηθάει αυτό αφού πρέπει και να δουλεύω. Το μωρό μου είναι πολύ μεγάλο για την ηλικία του πάνω από 9200, ίσως γι αυτό. Αυτό όμως δεν είναι το θέμα μας. Μάλλον είχε σύγχυση θηλής. Πως το ξεπερνάμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπερβολική ποσότητα στερεών - που προκαλεί μειωμένη όρεξη για θηλασμό, που οδηγεί σε μείωση της παραγωγής και συνοδεύεται και από προβληματάκια στο θηλασμό - μπορεί να οδηγήσει σε αποθηλασμό, ενώ το μητρικό γάλα πρέπει να είναι η βασική τροφή του μωρού και στο δεύτερο εξάμηνο.

 

Αν θες το μωρό να επιστρέψει στο στήθος, περιόρισε τις στερεές μόνο όταν λείπεις και θήλαζε συχνά τις υπόλοιπες ώρες, πρόσφερε στο μωρό και χωρίς να το ζητάει. Νομίζω ότι αν θηλάζεις πριν φύγεις και αμέσως μόλις γυρίσεις, μπορείτε να βολευτείτε με δυο γεύματα στερεών στο 6ωρο που λείπεις. Τις τρεις μέρες που είστε μαζί, μπορείτε να κάνετε "κούρα θηλασμού", ώστε να δίνεις μεγαλύτερη ώθηση στην παραγωγή σου.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν θηλάζει. Από όταν έγραψα το πρώτο μήνυμα δεν έχει αλλάξει τίποτα, εδώ και σχεδόν ένα μήνα σταμάτησε να θηλάζει. Εγώ διατηρώ γαλουχία με το θήλαστρο και ελπίζω να ξαναθηλάσει αργότερα. Πότε όμως; Οι μέρες περνάνε και δεν γίνεται τίποτα. Δεν τον πιέζω γιατί αλλιώς κλαίει. Με τις ψευδοθηλές μπορεί να θηλάσει αλλά πρέπει να είναι σκοτάδι και να είμαι κρεμασμένη από πάνω του σαν να είμαι μπιμπερό. Λίγο τραγικό. Οπότε κι εγώ αντλώ. Τις στερεές τις περιόρισα για όταν λείπω αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Σαν να ξέχασε ότι κάποτε θήλαζε. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Στην θέση σου θα είχα πάει ήδη σε σύμβουλο θηλασμού, άλλωστε υπάρχει στην πόλη σου http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=125&Itemid=157

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να την πάρω τηλ και δεν το σηκώνει. Ξέρω πως δουλεύει στο ΙΚΑ και έχει πάντα πολλά ραντεβού που δεν προλαβαίνει να βοηθήσει με τον θηλασμό. Θα ξαναπροσπαθήσω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα με το μπουκαλι δεν ειναι πιο δυσκολα??? αντλυσε μετα ταισε...γιατι?? ρε κοριτσια λιγος πονος στην αρχη και μετα σωθικατε, ποτε δεν κατα΄λαβα αυτο που κανουν στα μαιευτηρια (παρε θηλαστρο και βγαλε τοο γαλα και μετα δωσε στο μωρο) ειμαι μικρη μανουλα αλλα ηξερα οτι αν δωσω μπουκαλι θα σταματησει το στηθος διοτι απο το μπουκαλι εχει καλυτερη ροη και δεν χρειαζεται να ρουθαει για να φαει,οποτε ειναι λογικο να επιλεξει το μπουκαλι......εγω τωρα ημουν στο παιδων με το μικρο μου (10 μηνων) ειχε πυρετο 40.3 και το μονο που το εκανε να νιωθει λιγο καλυτερα ηταν ο θηλασμος...ηταν κυριολεκτικα σαν μαιμουδακι πανω μου ολη την ωρα θηλαζε και οχι πιο πολυ για το γαλα αλλα ηθελα να νιωθει την μανουλα του...και γενικα ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο αλλα απο το στηθος και οχι απο το μπουκαλι ετσι δεν ειναι και στην σωστη θερμοκρασια και πολλα μικροβια μπορει να μαζεψει απο το μπιμπερο...κκοριτσια μονο στηθος...προσπαθισε μηπως κατι γινει ειναι κριμα να σταματησεις το θηλασμο...γιατι αυτο θα γινει θα δεις...κανε λιγη προσπαθεια ακομα....επεμενε λιγο κοψε το μπιμπερο η παρε μπιμπερο με μικρη ροη οπως η ροη του στηθους, μηπως μετα απο αυτο τελικα παρει το στηθος...γιατι σιγουρα προτιμαει την γρηγορη ροη

Link to comment
Share on other sites

βρήκα κάτι που ίσως σε βοηθήσει http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html

 

αντιγράφω εδώ ένα τμήμα

Coaxing baby to the breast

 

General tips

 

Your goal is to coax baby to the breast. Do not attempt to force your baby to breastfeed. Forcing baby to the breast does not work, stresses baby, and can result in baby forming an aversion to the breast. As baby gets better at nursing and is able to get more milk via nursing, he will grow to trust that breastfeeding works and will have more patience when latching.

 

  • Wear clothing that allows very easy access to the breasts. Baby may get very impatient in the split-second it takes for mom to lift the blouse and undo the bra. Spend time, if possible, in a warm place that allows both mom and baby to be naked from the waist up.
  • Lots of skin-to-skin contact can help your baby nurse better and even gain weight faster. Keep your baby with you as much as possible, and give him lots of opportunities to nurse (even if you're not successful). Get skin-to-skin with him, first when he is sleepy, right after a bottle feed (or however you're supplementing). This way baby has the opportunity to sleep and wake up happily, skin to skin at mom's chest, and mom is right there to catch the earliest hunger cues. If baby moves toward the breast and then falls asleep before even mouthing the nipple, or after sucking twice, then these are positive baby steps, not failures. (Read more about kangaroo care or take a look at the book.)
  • Offer the breast often. Try breastfeeding in baby's favorite place, in his favorite position, in the bath, while walking around, while lying down, with baby upright, baby flat on his back, in his sleep, just as he is waking, any time baby looks as if he might be interested, or any other way you can think of, i.e. any time, anywhere.
  • Avoid pressuring baby to nurse. Offer in an ultra-casual way and pretend you don't mind if he refuses (easier said than done, but try not to show any frustration - your aim is to avoid pressuring baby to nurse). Don't hold the back of baby's head or push or hold baby to the breast. If baby pulls off the breast, then don't try to make him go back onto the breast at that time - simply try again later. If baby seems frustrated with your offering the breast, then turn the pressure down and simply make the breast available (lots of skin-to-skin!) without offering. It can be helpful to have lots of skin-to-skin time with baby where he is cuddled at the breast with no pressure to nurse - give control over to your baby, so that baby decides if and when to nurse and when to stop nursing.
  • Carry your baby close to you (a sling or other baby carrier can help with this). "Wear," carry, hold and cuddle your baby as much as possible; carry baby on your hip while doing other things, play with baby, and give baby lots of focused attention.
  • Sleep near your baby. If baby sleeps with you, you'll get more skin-to-skin contact, plus baby has more access to the breast (see this information on safe co-sleeping). If baby is not in the same bed, have baby's bed beside your bed or in the same room so that you can catch early feeding cues, breastfeed easier at night, and get more sleep.
  • Nipple shields can be helpful at times for transitioning baby to the breast. Talk to your lactation consultant about using this tool.
  • Comfort nursing is often the first to come, followed by nutritive nursing. Offer the breast for comfort any time you see a chance- at the end of a feeding when baby is not hungry, when baby is going to sleep or just waking up, when baby is asleep, and whenever he needs to comfort suck If your baby is actively resisting nursing, then try encouraging comfort nursing after baby is comfortable with skin-to-skin contact. After baby is willing to nurse for comfort, you can then proceed to working on nursing for "meals" as well.

You are working to seduce your baby back to breast. Again, coax, don't force!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin ευχαριστώ. Αυτό ακριβώς κάνω. Είχα ψάξει στο kellymom από την αρχή. Κάθε μέρα και ένα βήμα μπροστά. Χθες ρούφηξε λίγο με τις ψευδοθηλές αλλά η υπομονή του εξαντλείται γρήγορα και πριν καν το καταλάβω ότι νευρίασε πατάει μια τσιρίδα. Σκέφτομαι να τα παρατήσω αλλά θέλω τόσο πολύ να θηλάσω ξανά. Είναι πολύ νωρίς για να σταματήσω από τώρα. Από την άλλη οι αντλήσεις πάνε πολύ καλά και αντλώ πολύ παραπάνω από όσο τρώει. Έτσι βλέπω ότι δεν θα μειωθεί σύντομα. Αχ πως έμπλεξα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν τον προσπάθησα καθόλου γιατί ήμουν δουλειά πρωί και απόγευμα και ήρθα σπίτι για 1 ώρα το μεσημέρι. Τώρα κοιμάται και εγώ άντλησα το βραδινό γάλα και θα πάω κι εγώ για ύπνο. Αν ξυπνήσει την νύχτα θα τον βάλω στο στήθος αλλά δώρον άδωρον. Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

βρε συ angie την βρηκες αυτη τη συμβουλο;

γενικα πως ειναι ο χρονος σου με τον μικρο; νιωθει οτι του λειπεις πολυ..;τα σημεια οπου λενε για την κοντινη επαφη, να νιωθει τη μυρωδια σου κτλ ειναι πολυ σημαντικα νομιζω...κοιμαται μαζι σας; καλη ιδεα θα ηταν αφου λειπεις κ τοσο απο το σπιτι...

(μην τα παρατας!'keep on fighting'!:))

Link to comment
Share on other sites

Άντζυ λένε την γάτα, εμένα Μαρία με λένε και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Δεν την βρήκα. Αλλά ξέρω γενικά δεν βοηθάει με τον θηλασμό. Δεν λείπω τόσες ώρες από το σπίτι κάθε μέρα. Χθες μόνο επειδή έπρεπε να περάσω μισθοδοσία. Σήμερα θα είμαι μαζί του ως τις 15.00 και θα γυρίσω κατά τις 20.30. Δουλεύω 6 ώρες, 4 μέρες την εβδομάδα σε δική μου επιχείρηση. Οπότε δεν θα έλεγα ότι του λείπω και ιδιαίτερα. Όταν φεύγω τον αφήνω με την γιαγιά στο χώρο του αφού η γιαγιά μένει από κάτω κι εμείς από πάνω.

Τον έβαλα στην κούνια στο δωμάτιό του όταν αποθήλασε και έγινε δλδ 6 μηνών. Έκτοτε τον παίρνω μαζί μας συχνά αλλά όχι κάθε βράδυ. Συνήθως αν ξυπνήσω να τον δω το πρωί κατά τις 5-6 μετά θα τον πάρω στο κρεββάτι που κοιμάται ο άντρας μου και δεν καταλαβαίνει να με γκρινιάξει. Έτσι και σήμερα.

Τα νέα μου τώρα. Τον θήλασα 2-3 λεπτά σήμερα το πρωί με ψευδοθηλές και δεν εκνευρίστηκε, απλά σταμάτησε μόνος του να ρουφάει. Εγώ τώρα αντλώ το γάλα μου για να μην πρηστώ και θα τον ξαναδοκιμάσω μέχρι το μεσημέρι όταν ξυπνήσει από τον πρωινό ύπνο. Πάντως έβγαλα 50μλ λιγότερο από το κάθε στήθος που σημαίνει ότι κάτι έφαγε. Μετά πάλι το βράδυ θα δοκιμάσω αλλά δύσκολο γιατί τότε είναι κουρασμένος και δεν έχει υπομονή. Δεν έχω πάρει ακόμα τις ψευδοθηλές να δω αν θα δοκιμάσει να φάει στο μπάνιο (κάνουμε πάντα μαζί μπάνιο) αλλά το στήθος δεν το πιάνει. Θα δούμε σήμερα αν πιάσει τις θηλές στο ντουζ. Πάντως κάναμε ένα μικρό βήμα.

Με βοηθάει να γράφω εδώ την πρόοδό μας, είναι σαν να παίρνω κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ανέφερα το πρωί είναι πόσο λάμπουν τα μάτια του από χαρά όταν βλέπει το μπιμπερό γεμάτο με γάλα. Απλώνει τα χέρια να το πιάσει να φάει. Ενώ με το στήθος δείχνει αποστροφή. Με πληγώνει λίγο και στεναχωριέμαι που προσπαθώ να το δώσω κάτι που δεν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ζω ακριβώς την ίδια κατάσταση με εσένα. Το μωρο μου είναι 7 μηνών και σταδιακά από τότε που μπήκαν οι στέρεες μείωσε τους θηλασμους ώσπου εδώ και δυο μέρες δεν θηλασει καθόλου. Με το θηλαστρο δεν βγάζω πάνω από 20 γρ. Επίσης αμα δει το μπιμπερο παθαίνει αμοκ. Έχω ανοίξει τοπικ στο θηλασμος και εισαγωγή στις στέρεες. Αύριο το πρωί θα πάω στην Πατσουρου( φαντάζομαι την έχεις ακουστα) να δω τι θα προτείνει γιατί μονη μου δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω πλέον. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Και σε σένα κοπέλα μου. Δυστυχώς δεν είμαι στην Αθήνα να μπορώ να την επισκεφτώ. Ελπίζω να σε συμβουλέψει. Αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο για να μιλήσω κι εγώ μαζί της θα το εκτιμούσα πολύ αν και ξέρω τι πρέπει να γίνει και το κάνω κάθε μέρα. Μερικές φορές έχουμε καλά βήματα. Άλλες τίποτα. Ελπίζω εσύ να τα πας καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...