Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ?


Recommended Posts

Μανούλες, έχω το εξής πρόβλημα. Τον Σεπτέμβρη η κορούλα μου πάει προνήπιο. Δουλεύω και εγώ και ο άντρας μου και δυστυχώς άνθρωπο να μας κρατήσει το παιδί δεν έχουμε (γιαγιάδες- παπούδες όλοι με πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας). Μέχρι τώρα με τον παιδικό σταθμό τα ψιλοβολεύαμε με τις άδειες μας αφού κλείνει μόνο τον Αυγούστο. Του χρόνου που τα προνήπια κλείνουν τον Ιούνιο τί θα κάνω?

Εσείς που βρίσκεστε σε παρόμοια θέση με εμένα πώς τα βολεύετε? Που αφήνετε τα παιδάκια σας για να πάτε στη δουλειά?

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μένω Κερατσίνι- Πειραιά. Δυστυχώς προγράμματα για τόσο μικρά παιδάκια δεν έχουν οι Δήμοι μας. Εχω σκεφτεί κι εγώ τη baby sitter αλλά διστάζω να εμπιστευτώ ξένο άτομο. Να μου πείς τι να κάνεις όταν δεν έχεις άλλη επιλογή.

Αλήθεια τι προγράμματα έχετε εκεί και απο ποιά ηλικία?

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν την παρουν στο δημόσιο μαζι με τα νηπια θα ξεκινήσει 11 σεπτέμβρη το σχολέιο και θα τελειώσει 15 ιούνη. οποτε εχεις και το σεπτέμβρη θεμα...

αν την πήγαινες σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, με κάποιο μικρο κόστος, δεχονται παιδιά για ημερήσια φύλαξη. ρώτησέ τους.

εμας ο δικός μας το κάνει. (αλλα είναι μακριά σου, βυρωνα)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα τα οικονομικά μας δεν είναι στην καλυτερή τους φάση.... Ο παιδικός που πάει τώρα είναι δημόσιος, δεν είναι ιδιωτικός. Αλλά και πάλι, και στον ιδιωτικό ή στον δημόσιο παιδικό να την έστελνα για ακόμη μια χρονιά πάλι θα είχα πρόβλημα του αντίχρονου που θα πήγαινε στο νήπιο.Απλά θα έπερνα μια χρονιά παράταση.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός μου ισχύει και για το δημοτικό σχολείο.Γενικά τι κάνετε εσείς οι γονείς που εργάζεστε και δεν έχετε που να αφήσετε τα παιδιά σας για όλους αυτούς τους μήνες που κλείνουν τα σχολεία?

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

ο βυρωνας φετος ειχε camp με αθλητικές δραστηριότητες. 8-4μ.μ. καθημερινά

επίσης μία λύση είναι η κατασκήνωση

μαζι στη δουλειά....

καμια φιλη που η μαμα της δε δουλεύει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ismeni, στο camp απο τι ηλικία δέχονται ? Ξέρεις τι δραστηριότητες περιλαμβάνει? Είναι ασφαλή τα παιδάκια εκεί, υπάρχει επαρκής φύλαξη? Πόσο κοστίζει ξέρεις?

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ θα σου πρότεινα να τη στείλεις και φέτος στον παιδικό του Δήμου σου οπότε το πρόβλημα μεταφερεται για το μεθεπόμενο καλοκαίρι. Μέχρι τότε θα είναι και πιο μεγάλο το παιδί και θα έχεις πιο πολλές επιλογές. Εδώ θα ΄μαστε ... θα τα ξαναπούμε μέχρι τότε, έχει ο Θεός! Μπορεί μέχρι τότε να έχεις άδεια μητρότητας για το δευτερο και να τη κρατάς εσύ!

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι ειναι ?60.τυς δινουν σαντουιτς και χυμο και εχουν μαζί τους μεσημεριναό οσα κάθονται μεχιρ τις 4μ.μ.

κανουν διάφορα αθληματα.

δεν ξέρω αλλες λεπτομέρειες γιατι το εμαθα από γονείς που θα πήγαιναν τα παιδιά τους. τους οποίους δεν τους εχω ξαναδει για να ρωτησω.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα σου πρότεινα να τη στείλεις και φέτος στον παιδικό του Δήμου σου οπότε το πρόβλημα μεταφερεται για το μεθεπόμενο καλοκαίρι. Μέχρι τότε θα είναι και πιο μεγάλο το παιδί και θα έχεις πιο πολλές επιλογές. Εδώ θα ΄μαστε ... θα τα ξαναπούμε μέχρι τότε, έχει ο Θεός! Μπορεί μέχρι τότε να έχεις άδεια μητρότητας για το δευτερο και να τη κρατάς εσύ!

 

Πώς θέλω ένα δεύτερο παιδάκι!!!!! Αλλά με τόσα προβλήματα και τρεχάματα ( έχουμε και το τρέξιμο με τους γονείς, καρκίνο η μανούλα μου χημιοθεραπείες κτλ. και alzheimer η πεθερά, άστα να πάνε πίκρααααα) το έχουμε αναβάλει πρός το παρόν.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι ειναι ?60.τυς δινουν σαντουιτς και χυμο και εχουν μαζί τους μεσημεριναό οσα κάθονται μεχιρ τις 4μ.μ.

κανουν διάφορα αθληματα.

δεν ξέρω αλλες λεπτομέρειες γιατι το εμαθα από γονείς που θα πήγαιναν τα παιδιά τους. τους οποίους δεν τους εχω ξαναδει για να ρωτησω.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα ρωτήσω κι εγώ μου φαίνεται καλή λύση αν βέβαια δέχονται τόσο μικρά παιδάκια.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πώς θέλω ένα δεύτερο παιδάκι!!!!! Αλλά με τόσα προβλήματα και τρεχάματα ( έχουμε και το τρέξιμο με τους γονείς, καρκίνο η μανούλα μου χημιοθεραπείες κτλ. και alzheimer η πεθερά, άστα να πάνε πίκρααααα) το έχουμε αναβάλει πρός το παρόν.

 

Aχ κοριτσάκι μου, αν περιμένεις να τελειώσουν τα προβλήματα για να κάνεις δευτερο ...θα αργήσεις πολύ! Κλείσε τα μάτια και κολύμπα, το δευτερο νομίζεις ότι μεγαλώνει μόνο του, αν το θέλετε απλά κάντε το!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μας υπάρχουν 3 εναλλακτικές: κατασκήνωση, θερινές δραστηριότητες με 50ευρώ από 21/6 ως τέλους Ιουλίου που στέλνω την κόρη μου, κάνουν ζωγραφική, χορούς, πηγαίνουν σε μουσεία, μουσική, γενικά είναι καλό πρόγραμμα, και τέλος παιδί και θάλασσα, πηγαίνουν δηλ. στη θάλασσα, μαθαίνουν κολύμπι, απλά γυρίζουν στις 1,30 και είναι λίγο άβολο το ωράριο.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aχ κοριτσάκι μου, αν περιμένεις να τελειώσουν τα προβλήματα για να κάνεις δευτερο ...θα αργήσεις πολύ! Κλείσε τα μάτια και κολύμπα, το δευτερο νομίζεις ότι μεγαλώνει μόνο του, αν το θέλετε απλά κάντε το!

 

Μόνο το θέλω........ αν είχα τη οικονομική δυνατότητα να μην δουλεύω θα είχα κάνει και το τρίτο !!!! Τα παιδιά είναι η μεγαλύτερη ευτυχία στη ζωή. Λές να το τολμήσω ? Με τόσα προβλήματα μου φαίνεται βουνό , εδώ δεν έχω που να αφήσω το ένα.......

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε μας υπάρχουν 3 εναλλακτικές: κατασκήνωση, θερινές δραστηριότητες με 50ευρώ από 21/6 ως τέλους Ιουλίου που στέλνω την κόρη μου, κάνουν ζωγραφική, χορούς, πηγαίνουν σε μουσεία, μουσική, γενικά είναι καλό πρόγραμμα, και τέλος παιδί και θάλασσα, πηγαίνουν δηλ. στη θάλασσα, μαθαίνουν κολύμπι, απλά γυρίζουν στις 1,30 και είναι λίγο άβολο το ωράριο.

 

Ωραίες μου φαίνονται οι θερινές δραστηριότητες, το μόνο που με προβλήματίζει είναι απο ποια ηλικία δέχονται παιδάκια.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το θέλω........ αν είχα τη οικονομική δυνατότητα να μην δουλεύω θα είχα κάνει και το τρίτο !!!! Τα παιδιά είναι η μεγαλύτερη ευτυχία στη ζωή. Λές να το τολμήσω ? Με τόσα προβλήματα μου φαίνεται βουνό , εδώ δεν έχω που να αφήσω το ένα.......

 

Ο τολμών νικά!

Link to comment
Share on other sites

Σε μας υπάρχουν 3 εναλλακτικές: κατασκήνωση, θερινές δραστηριότητες με 50ευρώ από 21/6 ως τέλους Ιουλίου που στέλνω την κόρη μου, κάνουν ζωγραφική, χορούς, πηγαίνουν σε μουσεία, μουσική, γενικά είναι καλό πρόγραμμα, και τέλος παιδί και θάλασσα, πηγαίνουν δηλ. στη θάλασσα, μαθαίνουν κολύμπι, απλά γυρίζουν στις 1,30 και είναι λίγο άβολο το ωράριο.

 

σε ποιο δήμο κάνουν αυτές τις δραστηριότητες (ζωγραφική, χορό) και απο ποιά ηλικία?

Link to comment
Share on other sites

Στη Νεάπολη. Στο 8ο δημοτικό στο Στρεμπενιώτη. Φέτος ήταν 2 τμήματα από 15-18 παιδάκια νομίζω. Έμαθαν κάποιοες νότες κανα 2 τραγουδάκια πολύ ωραία, έκαναν κατασκευές πήγαν 3 εκδρομές: 1 στο φράγμα της Θέρμης, 1 ξενάγηση στη Θεσσαλονίκη και 1 στο μακεδονικό μουσείο. Αν δεν έχεις άλλη εναλλακτική είναι καλά. Η κόρη μου τις τελευταίες μέρες βαρέθηκε και υποσχέθηκε πως δε θα τιραννάει τη γιαγιά και έμεινε στο χωριό με τη μικρή....Καημένη πεθερούλα. :rolleyes:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός μου ισχύει και για το δημοτικό σχολείο.Γενικά τι κάνετε εσείς οι γονείς που εργάζεστε και δεν έχετε που να αφήσετε τα παιδιά σας για όλους αυτούς τους μήνες που κλείνουν τα σχολεία?

ευτυχωσ οι παιδικοι κλεινουν μονο καποιεσ μερεσ τον αυγουστο φετοσ που τελειωσαμε το νηπιο μεχρι τελοσ ιουλιου στο summer camp του σχολειου κ σεπτεμβρη στο... φτερο[κεντρο δημ απασχ]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...