Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Αστεράκι" Περιστέρι-το γνωρίζετε?


Recommended Posts

Αναρωτιόμουν αν ξέρει κανείς τον παιδικό σταθμό Αστεράκι στο Περιστέρι.

Πηγαίνω τον μικρό μου εκεί και είμαι πολύ ευχαριστημένη.Ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες αν τυχαίνει ο σταθμός να έχει κι άλλους μαθητούληδες από το forum.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΩΝ: ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΚΑΙ GOLDEN WORLD. ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΣΑ ΜΟΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΤΑΘΜΟΥΣ;;;

 

ΒΑΣΙΛΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

και τους δύο σταθμούς επισκέφτηκα πέρυσι το Σεπτέμβρη και τελικά επιλέξαμε το Αστεράκι, λόγω καινούριων εγκαταστάσεων πιο νορμαλ διδάκτρων και αντιμετώπισης.

δε μου άρεσε η διευθύντρια του golden - αυτό απέναντι απ το γήπεδο δεν είναι;

εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από το Αστεράκι και ο μικρός μου το ίδιο.

μόνο θετικά έχω να πω και μπορώ να απαντήσω σε οποιεσδήποτε απορίες

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ :D για την άμεση απάντηση. Και εμείς για το αστεράκι προσανατολιζόμαστε, απομένει ένα τελευταίο ραντεβού με τα "πρωτοβαδίσματα", για το οποίο επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Αν τελικά επιλέξουμε το "Αστεράκι" μπορεί τα αστεράκια μας να γίνουν και συμμαθητές!

Ποιες οι εντυπώσεις σου από τις δασκάλες στο "αστεράκι";; Ποια η πραγματική αναλογία παιδιών και δασκάλας;; Δυστυχώς εμείς πήγαμε σε ώρα που έλειπαν τα ζουζούνια και έτσι δεν είχαμε την ευκαιρία να δούμε το σταθμό να λειτουργεί σε πραγματικούς ρυθμούς...

Link to comment
Share on other sites

δε θα σας αφήσουν να πάτε σε ώρες που τα παιδιά έχουν το πρόγραμμά τους για λόγους ασφαλείας και προσωπικών δεδομένων καταλαβαίνεις αλλά κατά τη διάρκεια της χρονιάς έχουν αρκετές εκδηλώσεις στις οποίες συμμετέχουν οι γονείς.

 

τα πρωτοβαδίσματα είναι Κολωνό κάτω απ τη πλατεία Πανταζοπούλου εκεί κοντά μένουμε, εκεί είναι το πατρικό μου, το χουν 2 αδερφές αν δε κάνω λάθος και άνοιξε πέρυσι, είναι ωραίο το περιβάλλον, το επισκεφτήκαμε κι αυτό πέρυσι, γενικά γυρίσαμε πολλά αλλά δυστυχώς δεν είχε θέση για μας το Σεπτέμβρη που ψάχναμε, για τμήμα στην ηλικία του γιου μας, τότε ήταν 21 μηνών.

 

οι δασκάλες στο αστεράκι είναι εξαιρετικές, κι όχι μόνο οι 2 του τμήματος αλλά και όλου του σχολείου οι δασκάλες ασχολούνται και γνωρίζουν όλα τα παιδιά ανεξαρτήτου τάξης.

νομίζω ότι η αντιστοιχία είναι 2 προς 15 παιδιά.

 

το φαγητό είναι προσεγμένο, το πρόγραμμα φαγητού και δραστηριοτήτων γνωστοποιείται για κάθε μήνα, έχουν παιδίατρο και παιδοψυχολόγο.

 

οι δύο κυρίες που έχουν το σταθμό ευγενέστατες και με εμπειρία.

 

γενικά το παιδί μου έρχεται σπίτι καθαρό ΠΑΝΤΑ και χαρούμενο, επίσης με εκπλήσσει καθημερινά με αυτά που μαθαίνει εκεί πράγμα που σημαίνει ότι οι δασκάλες του κάνουν καλή δουλειά.

 

το συνιστώ το αστεράκι είναι σταθμός καλών προδιαγραφών.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι δε μου πολυαρέσει το γεγονός ότι δεν επιτρέπουν επισκέψεις κατά τις ώρες που έχουν τα παιδιά. Λόγοι ασφαλείας;;; ποιοι οι πιθανοί κίνδυνοι;;; επίσης και αυτό με τα προσωπικά δεδομένα... ποια ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα των παιδιών θα παραβιάσουμε με μια πιθανή επίσκεψη;;; Δεν ξέρω αν ακούγομαι υπερβολικός, αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός με όλους τους παιδικούς....

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν είστε επισκέπτες δε σας γνωρίζουν, δε μπορείτε να παραβρεθείτε σε χώρους που βρίσκονται ξένα παιδιά και οι δασκάλες είναι υπεύθυνες γι αυτά τα παιδιά.

 

δεύτερον τα παιδιά έχουν ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα που δε διακόπτεται

 

τρίτον τα παιδιά είναι μικρά ποτέ δε ξέρουμε πως αντιδρούν όταν βρεθεί στο χώρο τους ένας άγνωστος

 

δεν είμαι νηπιαγωγός δεμπορώ να φανταστώ γιατί γίνεται αυτό στους σταθμούς, είμαι εκπαιδευτικός σε λύκειο και πάλι όμως σκέφτομαι στο δημοτικό θα παίρνουμε τα παιδιά μας από πίσω;

 

κατά τη διάρκεια της ημέρας τα παιδιά κάνουν διάφορα πράγματα με τις δασκάλες, τρώνε και λερώνουν παντού, τα μισά μπορεί να κοιμούνται, να γκρινιάζουν, να τσακώνονται, να βρίσκονται στη τουαλέτα ημίγυμνα - ναι δε θα μου άρεσε να μπαίνεις εσύ ή κάποιος που δε ξέρω στη τάξη του παιδιού μου ούτε κι εσένα θα σου άρεσε να μπω εγώ ή ο άντρας μου εκεί που βρίσκεται η κόρη σου ενώ δε θα σαι μπροστά και θα την έχεις εμπιστευτεί μόνο στις δασκάλες της - και φαντάζομαι ότι ο κάθε ιδιοκτήτης ενός σταθμού δεν θα το θεωρεί αυτό δέλεαρ για τους γονείς, κι εγώ ιδέες λέω το ξεκαθάρισα δε γνωρίζω.

 

αυτό δεν είναι κακό, το κακό θα ταν να άνοιγαν τις πόρτες στον οποιονδήποτε που δε γνωρίζουν ενώ μέσα βρίσκονται 50 παιδάκια!αν το σκεφτείς υπάρχει ένα δίκαιο τόσα ακούμε να γίνονται, ποτέ δε ξέρεις!

 

αν ανησυχείς ότι κάτι σου κρύβουν αυτό θα στο κρύψουν και στο τέταρτο που θα μπεις μέσα, το αν είναι ευτυχισμένο το παιδί σου θα στο δείχνει μόνο του καθημερινά και μετά τη προσαρμογή του, η αρχή είναι δύσκολη.

 

δε κάνω διαφήμιση σε κανέναν παιδικό, απλά οι εμπειρίες μου είναι μόνο απ το συγκεκριμένο, λίγο πολύ τα ίδια γίνονται, εγώ με τους παιδικούς δεν είμαι επιφυλακτική, όλοι τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν και να κρατήσουν τους πελάτες τους, αν κάτι πήγαινε στραβά θα το καταλάβαινα το γιο μου όπως και κάθε γονιός

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά να ξέρεις ότι υπάρχουν πράγματα που δε μπορεί να σου τα πει ένα παιδί ηλικίς 2 - 3 ετών, αλλά εάν τα ήξερες δε θα σε ενθουσίαζαν. Π.χ. το παιδάκι σου μπορεί άνετα να είναι χαρούμενο εάν το σκουπίζουν οι δασκάλες του με την ίδια πετσέτα που σκουπίζουν και τα υπόλοιπα 50 παιδάκια. Δε ξέρω όμως πόσο χαρούμενη σε κάνει εσένα αυτό. Θα συμφωνήσω βέβαια ότι αν θέλουν μπορούν να σου τα αποκρύψουν τη στιγμή της επίσκεψης, αλλά παρόλα αυτά εμένα θα μου άρεσε να μου έλεγε κάποιος ιδιοκτήτης παιδικού ότι ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορούν γονείς - έστω και άγνωστοι - να επισκεφτούν και να τσεκάρουν την ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών. Δε θέλω σε καμιά περίπτωση να αμφισβητήσω τα όσα μου λες, αλλά ο σοφός λαός λέει φύλαγε τα ρούχα σου...

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως το παιδί δεν έχει έρθει ποτέ βρώμικο, δεν έχει πάθει ποτέ λοίμωξη, ούτε ερεθισμό πάνας καν, αυτά κάτι μου λένε, ούτε καν δερματίτιδα δεν έχει πάθει ένα χρόνο που την παθαίναμε συχνά από νεογνά.

τώρα για το ότι ¨μοιράζονται¨ τα παιδιά μικρόβια από πετσέτες, κουτάλια κ.α μεταξύ τους ε αυτό τι να πω είναι αναπόφευκτο πάντου γίνεται απ τη στιγμή που το παιδί βγαίνει απ το σπίτι του και ζει σε περιβάλλον με άλλους.

αυτά ο εργαζόμενος γονιός πρέπει να τα παίρνει απόφαση όταν γράφει το παιδί του σε παιδικό, ιδιωτικό ή δημόσιο σταθμό.

το θέμα είναι να το αγκαλιάζουν οι δασκάλες και να ξέρουν να φέρονται, να το καλοπιάνουν το παιδί, να είναι ανεκτικές, να βάζουν όρια και πειθαρχία για να κοινωνικοποιείται σωστά και να περνά ευχάριστα και με ασφάλεια την καθημερινότητά του.

 

καλές αποφάσεις και καλό καλοκαίρι

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας, είδα για το Αστεράκι και είπα να σας πω και γω την προσωπική μου εμπειρία. Στέλνω το βλαστάρι μου από 20 μηνών, έγινε κανονικά 10 ημερών ένταξη, και θεωρώ οτι αυτό είναι το σωστό. Εδώ και δύο μήνες είμαι πολύ ευχαριστημένη, το παιδί τρώει περισσότερα φαγητά, συμμετέχει σε ομαδικά παιχνίδια, και έχει μάθει πάρα πολλά πράγματα. Ο χώρος είναι πεντακάθαρος και οι εκπαιδευτικοί εξαιρετικοί! Μάλιστα πρόσφατα κάναμε και τα γενέθλιά του στο σχολείο με τους συμμαθητές του.

Όσο για το Golden έχω ακούσει διάφορα περιστατικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του χρόνου θα είμαστε και εμείς στο αστεράκι. Στο ψάξιμο για παιδικούς, στην τελική ευθεία είχαμε βάλει το ΑΣΤΕΡΑΚΙ και τα ΠΡΩΤΟΒΑΔΙΣΜΑΤΑ. και οι 2 εν λόγω παιδικοί έχουν καινούργια κτίρια, αλλά επιλέξαμε το αστεράκι λόγω:

α) της απειρίας των κατά τα άλλα συμπαθητικών κοριτσιών στα πρωτοβαδίσματα,

β) της καλύτερης εξωτερικής αυλής που έχει το αστεράκι (στα πρωτοβαδίσμτα η αυλή ουσιαστικά είναι η ππυλωτή της πολυκατοικίας), και

γ) το αστεράκι είναι 1000 ? φθηνότερο το χρόνο.

 

Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πράξη, ελπίζοντας η επιλογή μας να αποδειχθεί καλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μπράβο Άννα, έκανες πολύ καλά που έθιξες το θέμα,

γιατί προσανατολίζομαι κι εγώ για το αστεράκι από το φθινόπωρο!

 

Οποιαδήποτε πληροφορία κι από άλλους γονείς θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη για εμάς που δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Μαρία, το συστήνω το συγκεκριμένο παιδικό, ο,τι επιθυμείς να ρωτήσεις είμαι στη διάθεσή σου, ρώτα όμως πρώτα από ποια ηλικία δέχονται γιατί απ ότι βλέπω το μωράκι σου είναι πολύ μικρό, τον δικό μου τον έστειλα 21 μηνών.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για αυτόν τον σταθμό?

Εμείς μένουμε πολύ μακρυά σας, αλλά ο άντρας μου δουλεύει στο Περιστέρι. Μήπως λειτουργεί και τον Αύγουστο, γιατί θα μας ενδιέφερε αν μπορούσε να κρατήσει τον μεγάλο μας γιο για 10 ημέρες. Αν όχι, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα από το Περιστέρι, κάποιο άλλο σταθμό ή κανένα πρόγραμμα τύπου "summer camp"???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια...και γω μενω Κολωνο...και δουλευω,στο Ιδιωτικο Δημοτικο Σχολειο"ΛΑΚΩΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ"αυτος που εχει το σχολειο,εχει και τον "ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΟ ΠΥΡΓΟ"που ειναι στο περιστερι!!!Μιλαμε για παιδικο σταθμο...η αληθεια ειναι οτι ειμαστε λιγο ακριβοι,αλλα η δουλεια του,εχει αποταλεσματα...και παρεχει πολλες δραστηριοτητες!!!

Τωρα αναμεσα στο ΑΣΤΕΡΑΚΙ και GOLDEN WORLD...θα σας ελεγα με διαφορα το ΑΣΤΕΡΑΚΙ.....

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για αυτόν τον σταθμό?

Εμείς μένουμε πολύ μακρυά σας, αλλά ο άντρας μου δουλεύει στο Περιστέρι. Μήπως λειτουργεί και τον Αύγουστο, γιατί θα μας ενδιέφερε αν μπορούσε να κρατήσει τον μεγάλο μας γιο για 10 ημέρες. Αν όχι, μήπως ξέρει κάποια κοπέλα από το Περιστέρι, κάποιο άλλο σταθμό ή κανένα πρόγραμμα τύπου "summer camp"???

 

γεια σου!!!!

δυστυχώς δεν παραμένει ο σταθμός ανοιχτός τον Αύγουστο, εκτός από την τελευταία του βδομάδα κι αυτό το λέω με επιφύλαξη. κι εμένα θα με βόλευε να ήταν ανοιχτός λόγω γέννας, απ ότι ξέρω τον Αύγουστο όλοι κλείνουν.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...και γω μενω Κολωνο...και δουλευω,στο Ιδιωτικο Δημοτικο Σχολειο"ΛΑΚΩΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ"αυτος που εχει το σχολειο,εχει και τον "ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΟ ΠΥΡΓΟ"που ειναι στο περιστερι!!!Μιλαμε για παιδικο σταθμο...η αληθεια ειναι οτι ειμαστε λιγο ακριβοι,αλλα η δουλεια του,εχει αποταλεσματα...και παρεχει πολλες δραστηριοτητες!!!

Τωρα αναμεσα στο ΑΣΤΕΡΑΚΙ και GOLDEN WORLD...θα σας ελεγα με διαφορα το ΑΣΤΕΡΑΚΙ.....

 

γεια σου Ειρήνη, στο Μαγκλάρα εργάζεσαι; μια ξαδέρφη μου τελείωσε τώρα το δημοτικό.

το ξέρω το σταθμό στο Μπουρνάζι είναι, εμάς δε μας άρεσε πολύ εξωτερικά, είναι λίγο υπερβολικός για τα γούστα μας, αλλά περί ορέξεως.... πάντως κι εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για τον άνθρωπο αυτό.

 

Η δική μου εμπειρία με τη Λακωνική δεν είναι καθόλου θετική, με του Φραγκή βέβαια,αυτόν έχω γνωρισει μόνο, αλλά για προσωπικούς/εργασιακούς λόγους.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αννα...ναι στον Μαγκλαρα εργαζομαι ο οποιος δεν εχει σχεση με τον Φραγκη!!!

Εδω που τα λεμε ο παιδικος του ειναι κορυφη,αυτος και ο Αυγουλεας!!!Θα φυγει απο το οικημα αυτο,σε λιγο καιρο.φτιαχνει τρομερα πραγματα!!

Ειναι λιγο πιο ακριβος,απο τους αλλους,αλλα το παιδι,δεν χρειαζατει,να το γραψεις καπου αλλου,για να ασχοληθει με κατι αλλο,γιατι σου τα παρεχει στην τιμη!!!

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Μένω ακριβώς πισω απο το Αστερακι και μπορω να πω οτι βλεπω χαρουμενα παιδακια οταν βγαινουν με τις μαμαδες τους για να φυγουν...Σκεφτομαι οτι και ο δικος μου αργοτερα με το καλο μαλλον εκει θα παει..

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

μάλλον τα παιδιά μας είναι συμμαθητές!

ποιες δασκάλες έχει;

 

Άννα, τη μια την λένε Στέλλα, την άλλη δεν θυμάμαι, αλλά έχουν 6 μήνες διαφορά δεν νομίζω να είναι στο ίδιο τμήμα. Αυτά πάνε με το έτος γέννησης. Περιστέρι που μένετε?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!!!!

δυστυχώς δεν παραμένει ο σταθμός ανοιχτός τον Αύγουστο, εκτός από την τελευταία του βδομάδα κι αυτό το λέω με επιφύλαξη. κι εμένα θα με βόλευε να ήταν ανοιχτός λόγω γέννας, απ ότι ξέρω τον Αύγουστο όλοι κλείνουν.

 

Κρίμα!!!:(

Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άννα, τη μια την λένε Στέλλα, την άλλη δεν θυμάμαι, αλλά έχουν 6 μήνες διαφορά δεν νομίζω να είναι στο ίδιο τμήμα. Αυτά πάνε με το έτος γέννησης. Περιστέρι που μένετε?

 

 

Ο Δημήτρης μου παρακολουθεί το παιδικό τμήμα που είναι το πιο μικρό απ όσο ξέρω, ξεκίνησε από 21 μηνών το Σεπτέμβρη, και δασκάλες έχει τη Γεωργία και τη Βούλα.

και στη γιορτή που πήγαμε τον Ιούνιο στο θέατρο πολιτών το πιο μικρό τμήμα ήταν, με τα μπλε κοστούμια.

 

δε μένουμε Περιστέρι, Κολοκυνθού, στη Λένορμαν.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης μου παρακολουθεί το παιδικό τμήμα που είναι το πιο μικρό απ όσο ξέρω, ξεκίνησε από 21 μηνών το Σεπτέμβρη, και δασκάλες έχει τη Γεωργία και τη Βούλα.

και στη γιορτή που πήγαμε τον Ιούνιο στο θέατρο πολιτών το πιο μικρό τμήμα ήταν, με τα μπλε κοστούμια.

 

δε μένουμε Περιστέρι, Κολοκυνθού, στη Λένορμαν.

 

Εγώ επειδή τον ξεκίνησα τον Μάϊο δεν πρόλαβε να συμμετάσχει στην εκδήλωση.

Τον αφήνεις και κοιμάται? Είσαι ευχαριστημένη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...