Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ωραριο φαγητου...


Recommended Posts

εψαξα αλλα δεν βρηκα αλλο τετοιο θεμα.εμενα το προβλημα μου με τον μικρο ειναι οτι καθε 2 ωρες.δεν μπορω με τιποτα να τον στρωσω,η παιδιατρος με μαλωνει γιατι θα ξεκινησουμε τις κρεμουλες σε λιγο κ δεν εχουμε προγραμμα.οσο κ να τρωει στις 2 ωρες κοπανιεται απο κλαμα,δεν μπορω να ηρεμησω με τιποτα.ουτα αγκαλιες ουτε βολτα παρα μονο το φαγητο του.η αληθεια ειανι οτι δεν τρωει παρα πολυ καθε φορα,γυρω στα 150ml την φορα.τι να κανω?εσεις πως το αντιμετωπισατε?τα χω παιξει,ειμαστε χειροτερα απο οταν θηλαζε.ευχαριστω κ συγνωμη αν σας κουρασα αλλα θελω πραγματικα την βοηθεια σας

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λογικα θα στρωσει... Οσο για τα 150 Ml μια χαρα τα βρισκω.

Η δικη μου ακομα τοσο τρωει. Βεβαια εμεις ξεκινησαμε φαγητο πλεον κ ενω πριν λογο του οτι ειναι πολυ φαγανουλα ετρωγε καθε 2-2.5 ωρες απο 150, τωρα πια κανονιστηκε το προγραμμα της κ κανει 5 γευματα.

8.30-9.00 γαλα 150ml

11.00-12.00 ρυζαλευρο

14.00-15.00 λαχανικα

17.00-18.00 φρουτο

20.00-20.30 γαλα 150ml και νανι ως το πρωι.

Κι εμενα ο παιδιατρος ανησυχουσε αν θα ηταν ετοιμη για φαγητο επειδη δεν εκανε 5 γευματα μονο. Εκανε τουλαχιστον 6-7.

Νομιζω θα στρωσει!!! Ισως κ μετα τα ρευστα κ ισως ακομα το μωρακι να ειναι φαγανουλι κ γι'αυτο τρωει καθε τοσο.

Εγω προσπαθουσα να αυξησω την ποσοτητα γαλακτος για να αυξηθουν οι ωρες που μεσολαβουσαν αλλα χωρις αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο κ γω,προσπαθω να τον δωσω λιγο παραπανω κ τα βγαζει.εχω αγχωθει παρα πολυ,λεω μηπως κανω κατι λαθος.η νυφη μου που εχει διδυμα 8μηνων τα εχει καταφερει κ μου την λεει συνεχεια οτι κ καλα δεν μπορω να στρωσω το παιδι,οτι ειναι δικο μου λαθος.ελπιζω παντως να εχεις δικιο κ να προγραμματιστει απο μονος του.ξεκιναω με ριζαλευρο,να το βαλω δεκατιανο ή απογευμα?η παιδιατρος με ειπε οπου θελω εγω.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο κ γω,προσπαθω να τον δωσω λιγο παραπανω κ τα βγαζει.εχω αγχωθει παρα πολυ,λεω μηπως κανω κατι λαθος.η νυφη μου που εχει διδυμα 8μηνων τα εχει καταφερει κ μου την λεει συνεχεια οτι κ καλα δεν μπορω να στρωσω το παιδι,οτι ειναι δικο μου λαθος.ελπιζω παντως να εχεις δικιο κ να προγραμματιστει απο μονος του.ξεκιναω με ριζαλευρο,να το βαλω δεκατιανο ή απογευμα?η παιδιατρος με ειπε οπου θελω εγω.

 

Εγω το εβαλα πρωι...

Link to comment
Share on other sites

sakissmaro πες στη νυφη σου αν ήθελες να είναι ολα προγραμματισμένα θα παιρνες ενα ρομποτάκι !!

Νομιζα αυτα τα λενε για τα μωρα που θηλαζουν δεν ηξερα οτι στο στοχαστρο ειναι ολα τα παιδακια ...τα απογραμμάτιστα . :?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ιδιο και ομικρος μου προγραμμα δεν εχει πινει 150 καθε περιπου 2 ωρες παραπανω με τιποτα :? αυτες τις μερες ξεκινησαμε κρεμα του την δινω το απογευμα δεν τρελενεται βεβαια με το ζορι τρωει 5-6 κουταλακια και επισης εγω τωρα εχω αλλο προβλημα πινει πολυ νερο και μετα δεν πινει γαλα :( εχτες μου επινε στο 3ωρο 50 και αυτο οχι με πολυ ορεξη τη να κανω? παντως προγραμα δεν μπορω να βαλω απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τζουτζα μου ( πως σε λενε? :roll::lol: ) κ εμενα το κανει αναλογως τις μερες, σημερα ας πουμε ακομα να πιουμε γαλα ενω κανονικα ηδη θα επρεπε να τρωμε ρυζαλευρο. Πινει πινει νερο κ γαλα τιποτα!

Τι να κανουμε? Ανθρωπακια ειναι κ αυτα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ελενη με λενε :lol::lol::lol:

δεν ξερω πιστευω οτι το νερο τα φουσκωνει και μετα δεν μπορουν πιουν τα γαλα εγω θα σταματησω το νερο να δω γιατι καλυτερα το γαλατακι απο το νερακι η μικρουλα καλα ειναι?

σορυ ξεφυγαμε και απο το θεμα :D:oops:

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ελενη μου κ εγω για να σου ειμαι ειλικρινης ανησυχησα σημερα.

Δεν δεχεται καθολου το γαλα... Λες να ειναι τιποτα? Προσπαθησα παλι τωρα αλλα δεν! Εχεις δικιο θα κοψω το νερο για να πιει γαλα.

Εσεις ολα καλα? πως τα πατε με 2?

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω θαυμαζω πολυ τις μητερες που τα εχουν προγραμμα στο φαγητο. εμεις ακομα οποτε πειναει τρωει :? δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο αλλα τρωει ολα της τα γευματα αποτε δεν με απασχολει ιδιαιτερα (μπορει να φαει την φρουτοκρεμα στις 9 αλλα μπορει και στις 10) δεν πιστευω παντως οτι ειναι κατι που πρεπει να μας γινει εμμονη. εξαλλου και εμεις οταν πειναμε κατι στιμπολογαμε :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιρνω κουραγιο γιατι δεν ειμαι η μονη απρογραμματιστη.σκεφτομαι,ενταξει το πρωτο ειναι αλλα τοσο ανικανη που δεν μπορω να προγραμματισω το φαγητουλι του? δινετε κ νερακι?στο μπιμπερο? εμενα δεν μου τιποτα η παιδιατρος,λες να το ξεχασε?να την παρω τηλ να την ρωτησω?

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

παιρνω κουραγιο γιατι δεν ειμαι η μονη απρογραμματιστη.σκεφτομαι,ενταξει το πρωτο ειναι αλλα τοσο ανικανη που δεν μπορω να προγραμματισω το φαγητουλι του? δινετε κ νερακι?στο μπιμπερο? εμενα δεν μου τιποτα η παιδιατρος,λες να το ξεχασε?να την παρω τηλ να την ρωτησω?

 

την ιδια ηλικία έχουν τα μικρά μας

Η δικιά μου τρώει 8-9 το πρωί

11-12

3-4

8-9

και μετα κοιμισμένη στις 12

Τώρα που θα αρχίσουμε κρεμούλες πρέπει κι εγω να της αλλάξω το προγραμμα. Δεν είναι τίποτα μην αγχώνεσαι. Κι εμ'ενα 150-180 τρώει.

Νεράκι δεν θέλει ακόμα αλλά πίνει λιγάκι χαμομιλάκι οταν κα΄νει ζέστη. Ρωτησε την παιδίατρο. Εμενα μου ειπε τωρα με τις κρεμες θα το ζηταει μονη της το νερο. Σταματάει η αποστηρωση και πίνει εμφιαλωμενο μόνο αλλά χωρίς βράσιμο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα οτι το νερακι τους ειναι εμφιαλωμενο κ οχι βρασμενο,σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για την ενημερωση.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για το αν ειναι καταλληλο ή οχι το εμφαλιωμενο δειτε εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7553

 

Νομιζω πως οι περισσοτεροι γιατροι λενε οχι στο εμφιαλωμενο.

Εγω παντως απο την βρυση της δινω.

Επισης,αν τα μωρα τρωνε στερεες μην το κοβετε το νερακι.Το χρειαζονται και τους βοηθαει στα κακα πολυ.Χωρις νερο και με στερεες τροφες πολυ πιθανον να εχουν δυκοιλιοτητα.

 

sakissmaro,πες την νυφη σου #@% :twisted::twisted::twisted: Αντε μην τα παρω,ολες οι πανεξυπνες....καθε μωρακι ειναι διαφορετικο και οφειλουμε να το σεβομαστε και να το ακολουθουμε.

Οσο για την παιδιατρο που σε μαλωνει,ισχυει ο,τι και για την νυφη σου. :twisted:

 

Το σωστο ειναι:Το μωρο τρωει οσο θελει και οποτε θελει.Δεν ειναι ρομποτακι, ανθρωπος ειναι!Για ρωτα τες και τις 2,τρωνε,αυτες οι ιδιες, καθε μερα,ακριβως την ιδια ωρα και την ιδια ποσοτητα;;;;;;;Ελεος πια...............

 

ασε το μωρο να σε οδηγησει αυτο και μην ακους κανεναν!

Επισης,sakissmaro,νερο χρειαζεται,οταν ξεκινησεις στερεες!

 

elias-christina της δινεις νερο αμεσως πριν το γαλα;Μηπως για αυτο;Γιατι κι εγω της εδωσα το πρωι νερο πριν τα γαλα και μετα δεν καλοεφαγε.Εξαλλου ειναι και αρρωστουλα μωρε,μπορει γι αυτο να μην εχει ορεξη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sakissmaro,πες την νυφη σου #@% :twisted::twisted::twisted: Αντε μην τα παρω,ολες οι πανεξυπνες....καθε μωρακι ειναι διαφορετικο και οφειλουμε να το σεβομαστε και να το ακολουθουμε.

 

 

ξερεις επειδη εχει 2 κ τα εχει με προγραμμα ακομη κ τι ωρα θα κοιμηθουν κ τι ωρα ξυπνησουν,μιλαμε ολα με προγραμμα(μονο τα κακα τους δεν μπορει να ελεγχει.)γι αυτο μου την λεει συνεχεια.δεν μπορω να καταλαβω πως το εκανε!τα ιδια πραγματα ακριβως την ιδια ωρα. τι να πω.....

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το κάθε μωρό έχει τους ρυθμούς του.Εγώ αν της δώσω το βραδυνό της γάλα πριν της 10 δεν κοιμάται και ξανατρώει .Κάποιες φορές στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να τη στρώσω και κάποιες άλλες λέω οτι αν το παιδάκι μου πεινάει τι να κάνω???????

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...