Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση παιδικού σταθμού στην περιοχή της Φιλοθέης-Ψυχικού


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

γνωρίζει κανείς κάποιον καλό παιδικό σταθμό στις παραπάνω περιοχές; ιδιωτικό ή δημόσιο;

επίσης, ξέρετε τίποτα για τη μοντεσσοριανή σχολή, έχω ακούσει ενθουσιώδη αλλά και απογοητευτικά σχόλια.

 

Σκέφτομαι να το ψάξω από τώρα για να ξεκινήσει ο γιός μου απο του χρόνου, θα είναι 26 μηνών περίπου. Είναι καλή ηλικία;

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Anniw καλημέρα!!Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τη Βίλα Αιμιλία στο Ψυχικό.Λεπτομέρειες δεν ξέρω, απλά ξέρω ότι οι θέσεις συμπληρώνονται νωρίς, οπότε ψάξτο από νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

σου στειλα πμ.

edit admin

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα πληροφορίες για τον Παιδικό Σταθμό "Μαίρη Πόππινς" στην Φιλοθέη και την "Βίλλα Αιμιλία" στο Ψυχικό. Οτιδήποτε γνωρίζετε θα μου είναι πολύ χρήσιμο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν βλεπω απαντήσεις...

Θα με ενδιεφερε και εμενα να μάθω αν και οι μικρούλες μου είναι ακόμα 4 μηνών...

Λένε ότι και η Μπωντέν είναι καλή αλλά μου είπαν ότι δεν τα πάνε κολύμπι ενώ στα άλλα τα πάνε...Αν και αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα.

Αν έμαθες εσύ κάτι παραπάνω μου λες.

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μπορώ μόνο να σας πω για τη Βιλλα Αιμιλία, που πήγε η κόρη μου (μικρό προνήπιο) από την 1η Σεπτεμβρίου, πως είμαστε και οι δύο ΠΟΛΥ ευχαριστημένες. Αν θέλετε κάτι πιο συγκεκριμένο ευχαρίστως να σας πω.

 

Για τη Μαιρη Πόππινς έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά δεν έχω ίδια γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Γιατί τελικά επέλεξες την Αιμιλία;;Είχες δει άλλους στην περιοχή;;Ποιούς και γιατί τους απέριψες;;;

Τι ηλικία έχει η κορούλα σου;;;

Τι ωράριο έχετε επιλέξει στην Αιμιλία-κοιμάται μέσα και τρώει;;;

Πόσο εύκολη ήταν η προσαρμογή;;Ήσουν και εσύ εκεί;;Πόσες ημέρες κράτησε η προσαρμογή;;

Με τι ηλικίες είναι η μικρή, πόσα παιδάκια έχει η ομάδα της και πόσες παιδαγωγούς;;;

Την πηγαίνει και την παίρνεις εσύ ή έχεις μεταφορά;;Η μικρή αν έχεις επιλέξει πούλμαν πώς προσαρμόστηκε σε αυτό;;

Πώς σου φαίνεται η ιδιοκτήτρια του σταθμού;;(Σε ρωτάω γιατί από μια επαφή που είχα δεν μπορώ να πω ότι μου φάνηκε συμπαθητική :cry: ).

Έχετε αρωστήσει καθόλου;;;

Πολλές ερωτήσεις έτσι;;;Δεν φταίω εγώ εσύ είπες ότι θα απαντήσεις σε ότι ρωτήσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

edit admin

 

Eχμ πήγα και τον είδα....edit admin, Φιλοθέη

αυτά έγραψα αναφερόμενη σε αυτόν τον σταθμό

 

Αυτό που βρήκα γελοιοδέστατο είναι έναν σταθμό που πήγα, τελείως δήθεν και κάπως με κάτι μαμάδες με κόκκινο νύχι και μαλλί από Άγγελο που διπλοπαρκάρανε τις τζιπάρες για να παραλάβουνε τα βλαστάρια (από αυτους που απορρίψαμε τελείως) και μόνο που δεν βάλαμε τα γέλια στα μούτρα τους με τον Μικ όταν μας μίλαγε η ταχαμουταχαμου παιδαγωγός των 50κατι για το ποιος "φοίτησε" σε αυτόν τον παιδικό που ούτε δωρεάν δεν θα έστελνα την Άννα όχι να τους πληρώνω και 7000 για το τίποτα....το απόλυτο μηδέν... και μου είπα μάλιστα να βιαστώ να την γράψω μην χάσω το κελεπούρι...

edit admin (" δεν είναι λεπτομερής περιγραφή κάποιου συγκεκριμένου γεγονότος, και άρα δεν είναι ενημερωτικά - ίσα ίσα μπορεί να θεωρηθούν σύμφωνα με το νόμο, δυσφημιστικά. Η ονομασία του παιδικού σταθμού αφαιρέθηκε)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για τις περιοχές αυτές ξέρω τον "owly" που είναι στο Ν. Ψυχικό.

Είναι πολύ καλές οι εγκαταστάσεις, με ωραίο κήπο και συζήτιέται ακόμα και στα Ν. Προάστια που μένω εγώ.

Οι τιμές, όμως, είναι λίγο τσουχτερές.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια με όλα αυτά τα edit admin δεν καταλαβαίνω λέξη

Με ενημερώνει κάποια? Οι σταθμοί Βίλα Αιμιλία, Μπωντέν, Oily,Flopsy Bunnie, Νηπιακή Αγωγή τί λένε?

 

Η απόψεις μου:

Βίλα Αιμίλια: Δεν πήγαμε δεν είχαν θέσεις, έχω ακούσει ότι είναι αυστηρός σταθμός με κανόνες κλπ, δεν νομίζω να ταίριαζε τόσο πολύ στην ιδιοσυγκρασία μας...

 

Μπωντέν: Δεν μας άρεσε το κτίριο, ο κόσμος, οι δραστηριότητες, η προσέγγιση στο παιδί (από τα λίγα που είδαμε)

 

Μαίρη Πόππινς: Μικρός σταθμός, δεν μου άρεσε το κτίριο, έχει ελάχιστο κήπο να παίξουν τα παιδιά, αν και θα μου κάνανε έκπτωση γιατί με στέλνανε και εμένα οι γονεις μου σε αυτόν τον σταθμό δεν την πήγα εκεί, γενικά έχω ακουσει και καλά και κακά λόγια...

 

¨Ελα να παίξουμε: Νομίζω ότι σε σύγκριση με τους άλλους κάνουν εξαιρετική δουλειά (και είμαι αντικειμνική πίστεψε με) αλλά δεν τα κρατάνε μέχρι αργά, δεν δίνουν φαγητό και κλείνουν 15 Ιουνιου και πρέπει να πληρώσεις έξτρα για άλλον ένα μήνα οπότε δεν έακνε στην περίπτωση μας και αυτό έίχε πολύ μικρό κήπο...

 

Οwly: Πολύ συμπαθητικός ιδιοκτήτης, καλή δουλειά νομίζω ότι κάνουνε, έχουν γνώσεις είμασταν μεταξύ αυτού και της

 

Νηπιακής Αγωγής: που έχει τις καλύτερες εγκαταστάσεις σίγουρα, είναι πολλά τα παιδιά μάλλον περισσότερο στις μεγάλες τάξεις, η ιδιοκτήτρια είναι σοβαρή, οι δασκάλες (τουλάχιστον αυτές των μικρών) είναι πολύ καλές από ότι έχω δει ως τώρα, τις βλέπω πρόθυμες να βοηθήσουν επειδή έμείς έχουμε διάφορα θέματα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αμφιταλαντεύτηκα μεταξύ του Ελα να Παίξουμε και της Βίλλας Αιμιλίας. Και στους δύο γίνεται καταπληκτική δουλειά με τα παιδιά και σε επίπεδο συναισθηματικό και παιδαγωγικό. Αυτά που τελικά με έκαναν να προτιμήσω τη Βίλλα Αιμιλία, γιατί από ένα σημείο και πέρα κάποια πράγματα είναι και καθαρά προσωπικά, ήταν:

α. Η θέση του Ελα να Παίξουμε (επί της Κηφισίας)

β. Το ότι το Ελα να Παίξουμε δε διαθέτει φαγητό και τελειώνουν νωρίς.

και κυρίως

γ. Το ότι προσωπικά προτιμούσα τη λίγο πιο πειθαρχημένη αντίληψη της Βίλλας Αιμιλίας. Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων... Το πιο πειθαρχημένη δεν έχει να κάνει με παιδιά στρατιωτάκια, αλλά με παιδιά που μαθαίνουν με σαφή και απόλυτα συμβατό με την ηλικία τους και ψυχολογία τους τρόπο την ύπαρξη και το σεβασμό των ορίων.

 

Προς το παρόν (είναι ο δεύτερος χρόνος που βρίσκεται η κόρη μου εκεί) είμαστε όχι απλά ευχαριστημένοι, αλλά ενθουσιασμένοι. Και εκείνη και εμείς. Και από τις δασκάλες και από το πρόγραμμα και από την αγάπη, το σεβασμό και το ενδιαφέρον με τον οποίο αντιμετωπίζονται τα παιδιά. Το κάθε παιδί ξεχωριστά...

 

Για τους άλλους σταθμούς της περιοχής έχω ακούσει διάφορα, αλλά αυτό μόνο. Δεν έχω άποψη προσωπική και τεκμηριωμένη και γι'αυτό δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.

 

Πάντως νομίζω ότι οποιαδήποτε επιλογή από τους δύο παραπάνω σταθμούς θα ήταν μία πάρα πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγαμε με τον άντρα μου και είδαμε τους σταθμούς της περιοχής. Στην Μπωντέν το κτίριο είναι χάλι και δεν έχει κήπο. Η ιδιοκτήτρια είχε σαν επιχειρήμα το φερτε τα εδώ τα φέρνει η κυρία ταδε.Κλείνει σαν τα σχολεία 15 μέρες Χμας και Πασχα και διακοπές από 15 Ιουνίου.Εχει καλοκαιρινά ώς τις 15 Ιουλίου που τα πληρώνεις εξτρα περίπου 200 ευρώ την εβδομάδα.Μου άρεσαν οι χειροτεχνίες που κάνουν η κυρία εκεί το ονομάζει κέντημα. Κάνουν αγγλικά μπαλέτο γυμναστική.Τα μικρά δεν τα παν πουθενά τα μεγαλύτερα κάπου τα πάνε.Στην ερώτηση πως αντιμετωπίζετε δαγκώματα κλπ η απάντηση ήταν τα μαλώνουμε.Οι δασκάλες μου άρεσαν. Η Βίλα Αιμιλία το κτίριο είναι επίσης χάλι. Εχει ένα προάυλιο μεγάλο χωρίς δέντρα κλπ η κοπέλα που μου μίλησε δεν μου είπε καθόλου τι κάνουν τα παιδιά μου είπε μόνο ότι φροντίζουν να είναι χαρούμενα. Οι δασκάλες στα μικρά είναι από ΙΕΚ και η τάξη είναι 20 μικρά με 4 δασκάλες. Στην ερώτηση τι κάνετε για δάγκωμα σάστησε. Δεν ήξερε τι να μου απαντήσει. Αφου κατάλαβε την γκάφα μου είπε ότι εδώ δεν γίνονται τέτοια και μπλα μπλα. Τα κρατάει μέχρι αργά με έξτρα χρέωση, χριστούγεννα κλείνει 1 εβδομαδα και Πάσχα 5 μέρες. Κλείνει 15 Ιουνίου κα μετά χρεώνει εξτρα ως 15 Ιουλίου.Τα ταίζει μέσα στις αίθουσες και τα κοιμίζει.Owly συμπαθητικός ο ιδιοκτήτης, είναι οικογενειακή επιχείρηση η αδελφή του είναι δασκάλα. Το κτίριο είναι πιό καινουριο αλλά όχι ότι έχει κανα κήπο. Οι δασκάλες στα μικρά είναι ΙΕΚ στα μεγάλα είναι παιδαγωγοί. Των μικρών οι δασκάλες δεν μου άρεσαν μου φάνηκαν μικρές (20χρονώ η μία και 27 η άλλη με το μάτι) ενώ για τα πιο μεγάλα μου άρεσαν όλες. Εχει ωραίο πρόγραμμα με θεματα κάθε εβδομάδα και άλλα, τα μεγαλύτερα κάνουν κυκλικά προγραφή, τεχνικά αγγλικά μουσική χορό. Τα κρατάει μέχρι αργά, κλείνει 1 μήνα το καλοκαίρι και μια εβδομάδα Χριστούγεννα και 5 μέρες Πάσχα. Σαφώς ο φθηνότερος της περιοχής. Ο τύπος είναι τεχνοκράτης έχει excel και σου δίνει πρόγραμμα, υπάρχει τετράδιο για ενημέρωση καθημερινή γονέων. Στην ίδια ερώτηση για δαγκώματα μου είπε για την καρέκλα της σκέψης. Νηπιακή Αγωγή Κτίριο παλιό αλλά πιο πρόσφατα ανακαινισμένο σε σχέση με Μπωντέν και Βιλα Αιμιλία κήπος ο καλύτερος της περιοχής. Η ιδιοκτήτρια πολύ συγκροτημένο άτομο μας μίλησε για το πρόγραμμα των παιδιών τα βγάζει έξω μαζί με τα μεγαλύτερα σε εκδρομές. Κάνουν Αγγλικά αλλά τα μικρά λιγότερο κάνουν χειροτεχνίες παραμύθια κλπ.Εχει πρόγραμμα που μας έδωσε κλείνει 5 εβδομάδες το καλοκαίρι και 1 εβδομάδα Χμας και Πάσχα. Εχει τετράδιο ενημέρωσης γονέων. Τρώνε μέσα και δεν τα κοιμίζει. Μπορούν να μείνουν μέχρι τις 2,30 ή μέχρι τις 4. Δεν μου πολυάρεσε το φαγητό γιατί έχει κάτι λουκάνικα κοκτείλ??? Felinidoc με βοηθάς?¨Οντως είναι έτσι ή ετυχε η εβδομάδα που μου έδωσε. Μας είπε ότι όλα είναι φρεσκα εκτός από το ψάρι που είναι κατεψυγμένο και μου έκανε εντύπωση ότι το είπε. Στην ερώτηση για δαγκώματα μας είπε ότι για λίγο απομωνώνουν το παιδί που δάγκωσε. Ηταν άμεση και σαφής.

Στο έλα να παίξουμε τα πηγαίνω κάτι απογεύματα οπότε τον ξέρουμε τον χόρο. Οντως κάνουν καλή δουλειά αλλά και αυτοί λειτουργούν σαν την Μπωντέν κλείνουν πολύ και δεν πολυβολεύουν αν εργάζεσαι. Και δεν τα ταίζουν.

Για να είμαι ειλικρινής αν τα πάω στα 3 τότε θα αμφιταλαντευτώ ανάμεσα στον Owly και στην Νηπιακή Αγωγή. Αν τα πάω νωρίτερα τότε μάλλον Νηπιακή Αγωγή γιατί μου άρεσαν οι δασκάλες περισσότερο. Από την άλλη ακούω πάρα πολύ καλά λόγια και για την βίλα Αιμιλία αλλά εμένα δεν ξέρω κάτι δεν μου πήγε. ¨Οποιος τα πάει πάντως είναι κατενθουσιασμένος. Felinidoc πως τα πάτε με την Νηπιακή Αγωγή? Ποσο είναι η μικρούλα σου?

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα σχολια της SC ειναι πολυ κατατοπιστικά. Απο τους σταθμούς της περιοχής έχω ξεχωρίσει τη βίλλα Αιμιλία, το σταθμό της Μαίρης Αργύρη και τη Νηπιακή Αγωγή. Νομίζω οτι ο σταθμός της Μαίρης Αργύρη υστερεί σε θέματα πειθαρχίας- έχει την νοοτροπία οτι τα παιδια δεν πρέπει να πιέζονται κτλ-. Νομίζω οτι η Βιλλα Αιμιλία δεν προσφέρει κατι απο πλευράς εγκαταστάσεων. Αντιθέως πιστέω οτι η Νηπιακή Αγωγή με έπεισε περισσόερο συνολικά. Βεβαια θα ήθελα αν καποιος εχει το παιδι του σε καποιον απο τους παραπάνω παιδικούς να μου πει την γνώμη του....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ FORUM.ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΙΔ.ΣΤΑΘΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,

επανέρχομαι από ότι βλέπω μετά από πολύ καιρό.....Λοιπόν, τελικά έστειλα το αγοράκι μου στη νηπιακή αγωγή από πέρυσι. Πολύ καλές οι δασκάλες, συμπαθέστατες πραγματικά, πολύ άνετη η προσαρμογή, πολύ καλά οργανωμένος σταθμός, το ίδιο και η ιδιοκτήτρια. Νορμάλ προφίλ οι γονείς, δεν βλέπεις και ακούς τα ακραία που ακούς σε άλλους σταθμους, το λέω δεδομένης της τοποθεσίας του αν με καταλαβαίνετε.

Εκεί θα πάει και ο μικρός μου με το που γίνει 2 ετών. Αν θέλετε κάτι άλλο στείλτε μου πμ.

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

;) Καλημέρα,

Είμαι νέα στο site. Θα ήθελα πληλοφορίες για παιδικούς σταθμούς σε Ηράκλειο, Φιλοθέη, Ψυχικό. Έχω ένα αγοράκι 3 ετών. Ξέρετε για νηπιακή αγωγή; Ρωτώ γιατί οι εγγραφές ξεκίνησαν από τώρα. Γνωρίζετε εάν σε κάποιο σταθμό δίνουν βιολογικό φαγητό ή εάν επιτρέπουν στα παιδιά να παίρνουν φαγητό από το σπίτι;

Είμαι μπερδεμένη... Βοηθήστε με εάν έχετε προσωπική εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πήγαμε με τον άντρα μου και είδαμε τους σταθμούς της περιοχής. Στην Μπωντέν το κτίριο είναι χάλι και δεν έχει κήπο. Η ιδιοκτήτρια είχε σαν επιχειρήμα το φερτε τα εδώ τα φέρνει η κυρία ταδε.Κλείνει σαν τα σχολεία 15 μέρες Χμας και Πασχα και διακοπές από 15 Ιουνίου.Εχει καλοκαιρινά ώς τις 15 Ιουλίου που τα πληρώνεις εξτρα περίπου 200 ευρώ την εβδομάδα.Μου άρεσαν οι χειροτεχνίες που κάνουν η κυρία εκεί το ονομάζει κέντημα. Κάνουν αγγλικά μπαλέτο γυμναστική.Τα μικρά δεν τα παν πουθενά τα μεγαλύτερα κάπου τα πάνε.Στην ερώτηση πως αντιμετωπίζετε δαγκώματα κλπ η απάντηση ήταν τα μαλώνουμε.Οι δασκάλες μου άρεσαν. Η Βίλα Αιμιλία το κτίριο είναι επίσης χάλι. Εχει ένα προάυλιο μεγάλο χωρίς δέντρα κλπ η κοπέλα που μου μίλησε δεν μου είπε καθόλου τι κάνουν τα παιδιά μου είπε μόνο ότι φροντίζουν να είναι χαρούμενα. Οι δασκάλες στα μικρά είναι από ΙΕΚ και η τάξη είναι 20 μικρά με 4 δασκάλες. Στην ερώτηση τι κάνετε για δάγκωμα σάστησε. Δεν ήξερε τι να μου απαντήσει. Αφου κατάλαβε την γκάφα μου είπε ότι εδώ δεν γίνονται τέτοια και μπλα μπλα. Τα κρατάει μέχρι αργά με έξτρα χρέωση, χριστούγεννα κλείνει 1 εβδομαδα και Πάσχα 5 μέρες. Κλείνει 15 Ιουνίου κα μετά χρεώνει εξτρα ως 15 Ιουλίου.Τα ταίζει μέσα στις αίθουσες και τα κοιμίζει.Owly συμπαθητικός ο ιδιοκτήτης, είναι οικογενειακή επιχείρηση η αδελφή του είναι δασκάλα. Το κτίριο είναι πιό καινουριο αλλά όχι ότι έχει κανα κήπο. Οι δασκάλες στα μικρά είναι ΙΕΚ στα μεγάλα είναι παιδαγωγοί. Των μικρών οι δασκάλες δεν μου άρεσαν μου φάνηκαν μικρές (20χρονώ η μία και 27 η άλλη με το μάτι) ενώ για τα πιο μεγάλα μου άρεσαν όλες. Εχει ωραίο πρόγραμμα με θεματα κάθε εβδομάδα και άλλα, τα μεγαλύτερα κάνουν κυκλικά προγραφή, τεχνικά αγγλικά μουσική χορό. Τα κρατάει μέχρι αργά, κλείνει 1 μήνα το καλοκαίρι και μια εβδομάδα Χριστούγεννα και 5 μέρες Πάσχα. Σαφώς ο φθηνότερος της περιοχής. Ο τύπος είναι τεχνοκράτης έχει excel και σου δίνει πρόγραμμα, υπάρχει τετράδιο για ενημέρωση καθημερινή γονέων. Στην ίδια ερώτηση για δαγκώματα μου είπε για την καρέκλα της σκέψης. Νηπιακή Αγωγή Κτίριο παλιό αλλά πιο πρόσφατα ανακαινισμένο σε σχέση με Μπωντέν και Βιλα Αιμιλία κήπος ο καλύτερος της περιοχής. Η ιδιοκτήτρια πολύ συγκροτημένο άτομο μας μίλησε για το πρόγραμμα των παιδιών τα βγάζει έξω μαζί με τα μεγαλύτερα σε εκδρομές. Κάνουν Αγγλικά αλλά τα μικρά λιγότερο κάνουν χειροτεχνίες παραμύθια κλπ.Εχει πρόγραμμα που μας έδωσε κλείνει 5 εβδομάδες το καλοκαίρι και 1 εβδομάδα Χμας και Πάσχα. Εχει τετράδιο ενημέρωσης γονέων. Τρώνε μέσα και δεν τα κοιμίζει. Μπορούν να μείνουν μέχρι τις 2,30 ή μέχρι τις 4. Δεν μου πολυάρεσε το φαγητό γιατί έχει κάτι λουκάνικα κοκτείλ??? Felinidoc με βοηθάς?¨Οντως είναι έτσι ή ετυχε η εβδομάδα που μου έδωσε. Μας είπε ότι όλα είναι φρεσκα εκτός από το ψάρι που είναι κατεψυγμένο και μου έκανε εντύπωση ότι το είπε. Στην ερώτηση για δαγκώματα μας είπε ότι για λίγο απομωνώνουν το παιδί που δάγκωσε. Ηταν άμεση και σαφής.

Στο έλα να παίξουμε τα πηγαίνω κάτι απογεύματα οπότε τον ξέρουμε τον χόρο. Οντως κάνουν καλή δουλειά αλλά και αυτοί λειτουργούν σαν την Μπωντέν κλείνουν πολύ και δεν πολυβολεύουν αν εργάζεσαι. Και δεν τα ταίζουν.

Για να είμαι ειλικρινής αν τα πάω στα 3 τότε θα αμφιταλαντευτώ ανάμεσα στον Owly και στην Νηπιακή Αγωγή. Αν τα πάω νωρίτερα τότε μάλλον Νηπιακή Αγωγή γιατί μου άρεσαν οι δασκάλες περισσότερο. Από την άλλη ακούω πάρα πολύ καλά λόγια και για την βίλα Αιμιλία αλλά εμένα δεν ξέρω κάτι δεν μου πήγε. ¨Οποιος τα πάει πάντως είναι κατενθουσιασμένος. Felinidoc πως τα πάτε με την Νηπιακή Αγωγή? Ποσο είναι η μικρούλα σου?

 

 

Καλημέρα,

 

μήπως γνωρίζεις κάτι για το σταθμό Joyland? Μια και φάινεται ότι έχεις κάνει αρκετή έρευνα στο θέμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλες μαμάδες....

 

έχω γράψει το μικρό μου Κωνσταντίνο από πέρυσι στο Βίλλα-Αιμιλία....τώρα θεωρώ ότι τα περίπου 7.000 ίσως είναι πολλά.. Ειδικά από τη στιγμή που σε 2 μήνες έρχεται κ 2ο μωρό στην οικογένεια.....

Γνωρίζει κανείς τιμές για τη Νηπιακή Αγωγή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα κι εγώ αυτές τις πληροφορίες για το Βιλλα Αιμιλια.. Σκέφτομαι να στειλω τον μεγάλο μου γιο εκει.. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε!!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

θα μπορουσατε να με ενημερωσετε και εμενα για τη Βιλλα Αιμιλια; Η κορη μου ειναι 10 μηνων αλλα εχω αρχισει να ψαχνω απο τωρα και ειμαι αναμεσα σε Βιλλα Αιμιλια και Νηπιακη Αγωγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα

εγώ μετά από έρευνα σε παιδικούς σταθμούς στις περιοχές αγία παρασκευή- παπάγου- ψυχικό κατέληξα στον owly, όπου ξεκίνησε ο γιός μου το Σεπτέμβριο σε ηλικία 2 ετών και 7 μηνών. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Οι δασκάλες είναι εκπληκτικές, οι ιδιοκτήτες επίσης. Η καθαριότητα και το φαγητό είναι στο επίπεδο των σπιτιών μας. Προσέχουν τα παιδιά πάρα πολύ και στην προσωπική τους υγιεινή και στο να μην χτυπήσουν. να φανταστείτε ότι πριν τον σταθμό είχα μία κυρία Ελληνίδα παρακαλώ που τον κρατούσε και πολύ περισσότερο χτυπούσε μέσα στον σπίτι ή τον έβρισκα ταλαιπωρημένο (έχει την τάση να εμφανίζει δερματικά) παρά στο σταθμό. δίνουν μεγάλη έμφαση στην ψυχολογία των παιδιών, μία φορά τη βδομάδα παρακολουθεί παιδοψυχολόγος το γκρουπάκι και κάνουν και συναντήσεις με τους γονείς μία φορά το μήνα. το παιδί έμαθε να τρώει μόνο του, να τηρεί μία υγιή ρουτίνα στην καθημερινότητά του, είναι πολύ πιο ήρεμο, γεμάτο, γυρνάει από το σχολείο και παρόλο που πηγαίνει 7.30 -17.00 είναι χαλαρός και ισορροπημένος.

όσον αφορά άλλους σταθμούς στις γύρω περιοχές συστήνω σίγουρα την μαίρη αργύρη- λαιμού καθότι άριστη παιδαγωγός με εμπειρία 30 ετών, απλά η φιλοσοφία του σταθμού ταιριάζει σε λίγο μεγαλύτερα παιδάκια (4 ετών για παράδειγμα).

το έλα να παίξουμε στο ψυχικό ήταν συμπαθητικό με ωραίες δραστηριότητες, αλλά υστερεί στο θέμα κήπου (είναι και η φασαρία της κηφισίας πολύ έντονη).

η βίλλα αιμιλία έχει πολύ όμορφους χώρους αλλά δεν με έπεισε γιατί δεν μου έδωσε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες. δηλαδή μου ανέλυαν το πόσο θα προσπαθήσουν να κάνουν το παιδί μου χαρούμενο αλλά δεν εξηγούν τον τρόπο. σίγουρα είναι έμπειροι γιατί η σημερινή ιδιοκτήτρια είναι η τρίτη γενιά, απλά μάλλον έχουν επαναπαυθεί στο καλό τους όνομα και στο ότι δεν απαιτείται να προσπαθήσουν γιατί ούτως ή άλλως θα είναι πάντα γεμάτοι.

πολύ συμπαθητικό και οικογενειακό το γελαστό πορτοκάλι στου παπάγου.\

ελπίζω να σας βοήθησα λίγο:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους συμμετέχουν σε αυτό το θέμα για τις εμπεριστατωμένες, κατατοπιστικές καταχωρήσεις.

Μπήκαμε κι εμείς στη διαδικασία επιλογής παιδικού σταθμού για τη 2 ετών κόρη μας, και φυσικά θέλουμε το καλύτερο και πιο συμβατό στην ιδιοσυγκρασία της οικογένειάς μας. Η "ακτίνα" μας είναι Παπάγου, Ψυχικό, Χαλάνδρι, Φιλοθέη. Έχω κάνει την εξής λίστα με υποψηφιότητες, και παρακαλώ θερμά για τα σχόλιά σας:

1. Owly, Ν. Ψυχικό

2. Flopsy Bunnies, Χαλάνδρι

3. Ο χορός της Σοκολάτας, Παπάγου

4. Μαίρη Αργύρη, Παπάγου

5. Βίλλα Αιμιλία, Π. Ψυχικό

6. Νηπιακή Αγωγή, Φιλοθέη

Φίλοι μας έχουν τα παιδιά τους στο 3, στο 4 και στο 6 και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Προτιμώ να μπει η ξένη γλώσσα στο πρόγραμμά της το συντομότερο, αλλά το διαπραγματεύομαι προκειμένου να είναι ευτυχισμένη, να έχει ομαλή κοινωνικοποίηση και να αγαπήσει τη μάθηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! Τελικά πήγαν κάποιες από σας το παιδάκι τους στο Owly ή στο Flopsy Bunnies? Δέχονται παιδάκια 2 ετών που θα είναι ο δικός μου τον Σεπτέμβρη; Οικονομικά που κυμαίνονται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Μαρία

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...