Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

50 ευρώ για καλοκαιρινή γιορτή ;;


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε όλες, πάμε σε ιδιωτικό παιδικό με ΕΣΠΑ και ενώ είμαι ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές, τώρα θα γίνει μια γιορτή εκτός παιδικού σε κάποιο χώρο με κόστος συμμετοχής 50 ευρώ (παιδί και γονείς). Την γιορτή θα την κάνουν τα παιδάκια με στολές, (ηχοληψία, κινηματογράφιση )κλπ κλπ. Το κόστος είναι 50 ευρώ;; βρε κορίτσια δεν είναι κάπως υψηλό ...;; Είπαμε ναι αρχικά χωρίς να γνωρίζουμε το κόστος αλλά τώρα σκέφτομαι ότι 50 ευρώ & πες άλλα 10 το DVD που θα μας δώσουν ....δηλαδή 60 ευρώ για μια καλοκαιρινή γιορτή;; εσέις κάνετε καλοκαιρινή γιορτή στον παιδικό σας;; και με τι κόστος;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι όλοι οι παιδικοί κάνουν καλοκαιρινές γιορτές. Εδώ σε μας κάνουν και οι δημοτικοί παιδικοί και οι ιδιωτικοί. Εμείς που πάμε σε ιδιωτικό παιδικό με ΕΣΠΑ, μας χρεώνουν 30 ευρώ για την στολή. Βέβαια η γιορτή θα γίνει στην αυλή του παιδικού. Το ποσό μας το είπαν από την αρχή ώστε αν δεν θέλουμε να πάρει μέρος το παιδί μας να το ξέρουν να μην το υπολογίσουν. Το DVD δεν είναι υποχρεωτικό αν θέλουμε το παίρνουμε. Τα Χριστούγεννα που κάναμε γιορτή σε δημοτικό θέατρο, ίσχυε πάλι το ίδιο. 30 ευρώ για την στολή και τίποτα άλλο. Τις στολές τις παίρνουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Κορες πολυ Large σας βρισκω στην Ελλαδα

Εμεις καναμε ηδη γιρτη στο Βελγικο σχολειο και το θεμα φετος για ολους ηταν το τσιρκο.

Ο μικρος μου (2009) ηταν ελεφαντακι, φορεσει ενα παντελονι φορμας που ειχαμε, μια φανελα μακρυμανικη του αδελφου του και του πειρα ενα γκρι μονοχρωμο μπλουζακι (5?). Ο μεγαλος επεξε μουσικη στην αρχη της παραστασης. Φοραγε μαυρο παντελονι και ασπρο πουκαμισο (που τα ειχαμε αλλα και να τα περναμε καινουργια θα τα ξαναφοραγε) και επειδη εμεις το θελαμε του πειραμε μια τρομπετα. Ειχαμε και ενα καπελο του Σαρλω και ηταν πολυ κουκλος. Χωρεψαν και το singing in the rain κρατοντας τις ομπρελες τους,,,

Περισι ηταν πιο "ακριβη" η στολη του μεγαλου μαυρο κολαν και μπλουζακι γιατι τα ζωγραφησαν.

Αλλα 30-50? πολλα μου φαινονται,,,

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εννοείται ότι εάν θέλεις πας στην γιορτή και εάν θέλεις παίρνεις το DVD, απλά όταν στέλνεις το παιδάκι σου σε ένα σταθμό θέλεις να συμμετέχει σε όλες τις εκδηλώσεις (εκτός εάν διαφωνείς για κάτι ή λείπεις) έτσι ώστε να μην ξεχωρίζει από τα άλλα παιδάκια αλλά και να μοιράζεται κοινές εμπειρίες μαζί τους. Απλά πέρυσι δεν θυμάμαι να είχαμε πάει σε κάποια καλοκαιρινή γιορτή αλλά να υποθέσω ότι λείπαμε....

 

Προσωπικά βέβαια έχω τελείως διαφορετική φιλοσοφία, οι γιορτές πρέπει να γίνονται στο σταθμό με τραγουδάκια και ποιημάτια, χορό, και συμμετοχή των γονιών για εδέσματα, σνακ και χυμούς. Θεωρώ όμως ότι αυτές οι αντιλήψεις μάλλον είναι τελείως παρωχημένες στην σύγχρονη εποχή μας. Απλά εμένα μου φάνηκε το κόστος υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνεται υψηλό το κόστος...

 

Στον παιδικό ως τώρα, είχαμε 2 παραστάσεις (Χριστούγεννα, Απόκριες) και τώρα θα γίνει άλλη μια - στο χώρο του σχολείου. Δεν μας έχει ζητηθεί απολύτως τίποτα. Τις στολές, οι οποίες είναι πάντα πολύ καλοραμμένες και προσεγμένες, ειδικά οι παραδοσιακές, τις δίνει το σχολείο.

 

Ωστόσο, μέσα στα δίδακτρα υπάρχει και το ποσό της εγγραφής 300 ευρώ για αναλώσιμα, θέατρα, μουσεία κτλ, οπότε δεν ξέρω αν βγαίνουν κάποια έξοδα και από εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

o δικός μας παιδικός κάνει 2 φορές το χρόνο γιορτή, Χριστούγεννα και καλακαίρι και γίνεται σε κάποιο θέατρο, εκτός σχολείου. η στολή στοιχίζει 35 ευρώ. πληρώνεις extra αν θέλεις DVD και φωτογραφίες. όμως στο τέλος της γιορτής έχει απλό μπουφεδάκι για όλους και κάθε παιδάκι παίρνει ένα δώρο, συνήθως μπλουζάκι+παντελονάκι μακό, με θέμα από τη γιορτή.

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδικό που πάνε τα παιδιά κάναν γιορτή στον χώρο του σχολείου. Ετοιμάσαν σκηνικά με τις δασκάλες τους και αντί για στολές είχαν κατασκευές που είχαν κάνει τα ίδια. Για κέρασμα φάγαμε ένα γλύκο που επίσης είχαν ετοιμάσει τα παιδία με τις δασκάλες τους και φυσικά δεν πληρώσαμε τίποτα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς πληρώσαμε κάτι (δημοτικός σταθμός). Οι γιορτές γίνονται είτε στην αυλή του σχολείου (τα σκηνικά τα φτιάχνει ο δήμος μαζί με τις δασκάλες, ηχοσυστήματα, μουσική κλπ απο το δήμο και αυτά) είτε στο θέατρο του δήμου. Το μόνο έξοδο ήταν 4 ευρώ για ένα μπλουζάκι που ήταν ίδιο για όλα τα παιδιά με το μοτο της γορτής τυπωμένο πάνω του. Το ίδιο και στο νηπιαγωγείο της γειτονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Από φίλους και γνωστούς ακούω συνέχεια τέτοια παράπονα και το θεωρώ απαράδεκτο να κάνει ένας ιδιωτικός παιδικός σταθμός διαφήμιση εις βάρος των γονιών, που ήδη έχουν πληρώσει αρκετά! Από την άλλη, τι να πω? Μπορείς να πεις ότι το δικό σου παιδί δεν θα συμμετέχει? Μόνο αν το συμφωνήσουν όλοι οι γονείς μαζί.....Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί όλο το χρόνο τα παιδιά φτιάχνουν χειροτεχνίες και στο τέλος δεν μπορούν να φτιάξουν τις στολές τους....

Εμείς, που το νηπιαγωγείο μας λειτουργεί στο πλαίσιο ιδιωτικού σχολείου, δεν πληρώνουμε για τη στολή, βέβαια είναι εντελώς υποτυπώδης πχ. ένα μπλουζάκι. Στην ηλικία αυτή τα παιδάκια μπορούν να γίνουν γατιά με ένα Τ- shirt και μία ουρίτσα, δεν χρειάζονται στολές. Επίσης οι ηχοληψίες και οι βιντεοσκοπήσεις έχουν νόημα μόνο αν γίνονται στο σχολείο, με μέσα του σχολείο και στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής λειτουργίας που έχει η προετοιμασία μίας γιορτής. Πχ. εμάς το σχολείο έχει στούντιο, όπου τα παιδιά έκαναν την ηχογράφηση κλπ κλπ. Τώρα να νοικιαστεί στούντιο (το οποίο θα πληρώσουν οι γονείς) για να γίνει ηχογράφηση, σπατάλη μου ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φαίνεται υψηλό το κόστος...

 

Στον παιδικό ως τώρα, είχαμε 2 παραστάσεις (Χριστούγεννα, Απόκριες) και τώρα θα γίνει άλλη μια - στο χώρο του σχολείου. Δεν μας έχει ζητηθεί απολύτως τίποτα. Τις στολές, οι οποίες είναι πάντα πολύ καλοραμμένες και προσεγμένες, ειδικά οι παραδοσιακές, τις δίνει το σχολείο.

 

Ωστόσο, μέσα στα δίδακτρα υπάρχει και το ποσό της εγγραφής 300 ευρώ για αναλώσιμα, θέατρα, μουσεία κτλ, οπότε δεν ξέρω αν βγαίνουν κάποια έξοδα και από εκεί.

 

 

Εμείς δώσαμε 100 ευρώ για γραφική ύλη αλλά ήταν για γραφική ύλη. Ίσως στο σταθμό που πάτε εσείς τα 300 ευρώ να καλύπτουν και άλλα πράγματα.

 

Απλά και άλλη μαμά μου ανέφερε ότι είναι πολύ μεγάλο το κόστος και ότι του χρόνου δεν πρόκειται να συμμετάσχει σε καμία τέτοια δραστηριότητα. Για γιορτή σε θέατρο τα Χριστούγεννα δώσαμε 20 ευρώ.

 

Απλά κορίτσια νοιώθω ότι πολύ καλά κάνουν οι ιδιοκτήτες ιδιωτικών παιδικών σταθμών να θέλουν να διατηρήσουν το επίπεδο και το status τους υψηλό αλλά νομίζω πως είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα για όλους μας ειδικά με τα χαράτσια της, την εφορία και την μείωση του κύκλου εργασιών μας. Δυστυχώς και αυτά τα ποσά των 20 και 50 ευρώ που κάποτε δεν τους δίναμε μεγάλη σημασία τώρα να μας απασχολούν. Αυτό δεν το λέω μόνο για εμένα αλλά για ένα σωρό κόσμο που ξέρω και μάλιστα με υψηλά εισοδήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμένα πολλά μου φαίνονται...

Εμάς έκαναν την γιορτή, μας ζήτησαν να φοράνε ρούχα σε συγκεκριμένο χρώμα και την υπόλοιπη στολή την έφτιαξαν από τον παιδικό(ιδιωτικός περίπου 200?/μήνα). Πολλά αλλά άντε να πεις όχι και μονο το παιδι σου να μην πάρει μέρος :( Και σε δημοτικό παιδικό που πάει παιδάκι φίλης με ΕΣΠΑ δεν πληρώνουν τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι άλλο, η γιορτή είχε διάρκεια 1 1/2 ώρα και τα παιδάκια καθόντουσαν κλεισμένα σε ένα χώρο δίπλα από την σκηνή όλη την ώρα σταυροπόδι μέχρι να βγουν για ελάχιστα και μετά πάλι στο τέλος. Αν ήξερα ότι θα ήταν αυτη η βλακεία θα είχα αρνηθεί. Λυπάμαι πολύ δεν είναι καθόλου παιδαγωγικό παιδάκια 3 και 4 ετών να τα κρατάς έτσι για να τραβάς εσύ βίντεο, άσε που ένα παιδάκι έκλαιγε ελεινά όλη την ώρα, ούτε ένα λεπτό δεν σταμάτησε. Η μικρή μετά από αυτό δεν ήταν και στα πολύ καλά της.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κορίτσια νοιώθω ότι πολύ καλά κάνουν οι ιδιοκτήτες ιδιωτικών παιδικών σταθμών να θέλουν να διατηρήσουν το επίπεδο και το status τους υψηλό αλλά νομίζω πως είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα για όλους μας ειδικά με τα χαράτσια της, την εφορία και την μείωση του κύκλου εργασιών μας. Δυστυχώς και αυτά τα ποσά των 20 και 50 ευρώ που κάποτε δεν τους δίναμε μεγάλη σημασία τώρα να μας απασχολούν. Αυτό δεν το λέω μόνο για εμένα αλλά για ένα σωρό κόσμο που ξέρω και μάλιστα με υψηλά εισοδήματα.

 

Οι πολυδάπανες γιορτές, ποια σχέση έχουν με το 'επίπεδο'? Και όταν λέμε status, τι εννοούμε? Ναι έχει μία γιορτή ωραίες στολές? Εγώ ξέρω παιδικό σταθμό πολύ πολύ ακριβό, που πηγαίνουν λεφτάδες γονείς, ο οποίος σέβεται και το κάθε ένα ευρό τον γονιών που τον εμπιστεύονται. Και νομίζω ότι 50 ευρώ για γιορτή είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟ για κάθε εποχή, και αν κάποτε τα δίναμε πιο εύκολα και τώρα πιο δύσκολα, δεν έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Οι πολυδάπανες γιορτές, ποια σχέση έχουν με το 'επίπεδο'? Και όταν λέμε status, τι εννοούμε? Ναι έχει μία γιορτή ωραίες στολές? Εγώ ξέρω παιδικό σταθμό πολύ πολύ ακριβό, που πηγαίνουν λεφτάδες γονείς, ο οποίος σέβεται και το κάθε ένα ευρό τον γονιών που τον εμπιστεύονται. Και νομίζω ότι 50 ευρώ για γιορτή είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟ για κάθε εποχή, και αν κάποτε τα δίναμε πιο εύκολα και τώρα πιο δύσκολα, δεν έχει σημασία.

 

 

Κοίτα δεν ξέρω εάν θα συμφωνήσεις μαζί μου και πόσο το έχεις ψάξει, οι σταθμοί ανταγωνίζονται ο ένας τον άλλον απίστευτα και ο καθένας προσπαθεί να βρει ένα σημείο αναφοράς που να κερδίσει τον γονιό. Ο σταθμός που πήγαμε εμείς έχει ένα χαρακτήρα του στυλ "είμαστε κάπως", κάτι που δεν το γνωριζα πριν στείλω το παιδί μου. Όταν λοιπόν ο σταθμός αντί να κάνει την γιορτή μέσα στον σταθμό ή πχ. έστω και σε ένα θεατράκι (που και πάλι αυτό για μένα είναι περιττό) και διαλέγει να πάει σε μεγάλο συγκρότημα στο ψυχικό, λυπάμαι εγώ πιστεύω ότι πουλάει "STATUS" και διαφημίζεται εις βάρος της τσέπης των γονιών. Δεν ξέρω εάν γίνομαι κατανοητή, προσωπικά έχω μετανοιώσει που έστειλα εκεί την μικρή απλά δεν μας έκατσε καλά, δυστυχώς όχι μόνο σε μένα αλλά και στο παιδί. Γιατί όπως και να το κάνεις για να βάλεις τόσα παιδάκια να κάνουν ένα show, κάπως θα πιεστήκαν τα καημένα και δεν μιλάω για τα νήπια που πρέπει να το διασκέδασαν. Ο σταθμός δεν είναι στο ψυχικό είναι σε γειτονική περιοχή αλλά από όσο κατάλαβα θέλει να τραβήξει από εκεί πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...