Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

19 μηνων σε βρεφικο


Recommended Posts

γεια σας μανουλες!!εχω ενα αγορακι 19 μηνων αρκετο ζωηρο και δραστηριο!!σε λιγο καιρο θα επιστρεψω στην δουλεια και ο μικρος θα πρεπει να παει σε βρεφικο!το θεμα ομως ειναι οτι ειναι πολυ πσοσκολημενος επανω μου!τι θα κανω οταν φευγω απο το σπιτι με φωναζει και αμα δεν ειμαι εγω εδω η ο μπαμπας του δεν τρωει μονο γαλα εχετε καμια αναλογη κατασταση:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:ξερω οτι θα ζοριστει αλλα μηπως του κανω κακο και του δημιουργησω κανα ψυχολογικο βρε κοριτσια:?::?::?::?::?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χρειάζεται επιμονή και θετική στάση για να τον βοηθήσεις. αν αυτός κλαίει και σε βλέπει κι εσένα να αγχώνεσαι και να στενοχωριέσαι, τότε δε θα τον βοηθήσεις να το δει ως κάτι θετικό. όλα τα παιδάκια περνούν φάση προσαρμογής. στο γιο μου πήρε μήνες με σκαμπανεβάσματα ενώ η κόρη μου προσαρμόστηκε σε μια βδομάδα.

να του μιλάς με θετικά λόγια για το σχολείο και να μείνεις ψύχραιμη και σταθερή στον αποχωρισμό.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το θεμα θα ανοιγα κι εγω, θελω να παει απο σεπτεμβρη που θα ειναι 19 μηνων και αναρωτιεμαι πως θα περασουμε τη φαση αποχωρισμου. Διαβασα ολα οσο ειχαν γραψει στο κομματι πρωτη μερα στον παιδικο και η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα που θα υποχρεωσω το παιδακι να περασει ολη αυτη την ταλαιπωρια συν τις τυψεις που μου δημιουργει ο περιγυρος μου οτι δεν πρεπει να το παω. Περιμενω κι εγω με αγωνια τις απαντησεις που θα δωσετε γιατι η αληθεια ειναι οτι το θεωρω πολυ δυσκολο να το αφησω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

ήθελα και γω να μοιραστώ την εμπειρία μου για να σας καθησυχάσω.Στην αρχή πράγματι θα είναι λίγο δύσκολα αλλά πρέπει σαν γονείς να μην επηρεάζουμε αρνητικά τα παιδιά σε σχέση με το σχολείο!Το παιδί έχει ανάγκη να ξεφύγει από το σπίτι και να αρχίσει να κοινωνικοποιείται.Εμείς οι μαμάδες πρέπει να το δουλέψουμε στο μυαλό μας καθώς μας είναι δύσκολο να καταλάβουμε ότι τα παιδιά μας μεγαλώνουν και έχουν άλλες ανάγκες.Κατά την γνώμη μου μέχρι και το νηπιαγωγείο είναι καλό τα παιδιά μας να πηγαίνουν σε ιδιωτικό καθώς χρήζουν περισσότερης προσοχής και φροντίδας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...