Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγκίνηση για το παιδικό σταθμο!


Recommended Posts

Ο μικρός μου,σχεδόν 21 μηνών,τη Δευτέρα ξεκινάει Παιδικό σταθμό.Παρόλλο που έχουμε μιλήσει γι αυτό,έχουμε αγοράσει τσαντούλα κ.τ.λ.δεν νομίζω ότι το έχει συνειδητοποιήσει ή απλώς δεν δείχνει να τον απασχολεί καθόλου.Απ την άλλη εγώ όλη μέρα αυτό σκέφτομαι,γι αυτό μιλάω σε όλους,μέχρι και στον ύπνο μου βλέπω τον σταθμό,τις δασκάλες που ήδη γνώρισα.....Τη μια νιώθω συγκίνηση,την άλλη λίγο άγχος....Απίστευτο τι μου έχει κάνει ο παιδικός σταθμός.:PΑναρωτιέμαι κι οι άλλες μανούλες έτσι νιώθουν ή εγώ απλά τρελλένομαι σιγά σιγά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάθε αρχή και δύσκολη! Για εμάς τις μαμάδες περισσότερο, παρά για τα πιτσιρίκια! :wink: Ακριβώς έτσι αισθανόμουν κι εγώ πριν ξεκινήσει ο μικρός μου παιδικό σταθμό. Ήταν μεγαλύτερος μάλιστα, σχεδόν 3 ετών, παρ΄όλα αυτά υπήρχε αρκετό άγχος εκ μέρους μου. Το προηγούμενο βράδυ, να φανταστείς, σχεδόν δεν κοιμήθηκα από την αγωνία μου! :lol:

Νομίζω είναι απόλυτα λογικό να αισθανόμαστε ετσι, αφού το παιδί για πρώτη φορά φεύγει από την αγκαλιά της οικογένειας και εντάσσεται σε μια καινούργια ομάδα. Ελπίζω να προσαρμοστεί εύκολα και γρήγορα ο μικρούλης, για να αισθάνεσαι και εσύ καλύτερα! Καλή αρχή!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγχος υπαρχει σε ολες μας!!ιδιαιτερα τον πρωτο καιρο ειναι λιγο δυσκολο λογω του αποχωρισμου,ισως να κλαιει τον πρωτο καιρο,αλλα θα συνηθισει.στην αρχη μην τον αφηνεις πολλες ωρες μεχρι να συνηθισει.καλη αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Αγχος υπαρχει σε ολες μας!!ιδιαιτερα τον πρωτο καιρο ειναι λιγο δυσκολο λογω του αποχωρισμου,ισως να κλαιει τον πρωτο καιρο,αλλα θα συνηθισει.στην αρχη μην τον αφηνεις πολλες ωρες μεχρι να συνηθισει.καλη αρχη!!

 

Σ ευχαριστώ!Δεν είναι μόνο άγχος αυτό που νιώθω...μια είναι άγχος,μια ανυπομονησία λες και είναι να πάω εγώ:P.Απ την άλλη φοβάμαι και μη το πάρει πως τον διώχνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τον προετοιμαζεις σιγα σιγα θα το παρει και πιο ομαλα,την πρωτη εβδομαδα τον αφηνεις τμηματικα λιγες ωρες και να τον πηγαινεις εσυ αλλα σε λιγες μερες να τον γυριζει το μεγαλο ωραιο κιτρινο σχολικο,ετσι θα του λες.εκει θα γνωρισει παιδακια πολλα και νεα παιχνιδια και θα ενθουσιαστει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!ναι έτσι μου συνέστησαν κι απ τον παιδικό να τον πηγαίνω αργά και να τον παίρνω νωρίς την πρώτη εβδομάδα,τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Πως πήγατε λοιπόν πρώτη εβδομάδα στον σταθμό;;;

Καλησπέρα!την πρώτη μέρα κάτσαμε 45 λεπτά κλαίγοντας με λυγμούς(εγώ απ έξω),τη δεύτερη μέρα έκλαψε μου είπαν στην αρχή μετά ηρέμησε και πήγα μετά από 2 ώρες και τον πήρα,τις επόμενες τα πήγαμε πολύ καλύτερα!!Μέχρι που την Παρασκεύη έφαγε κιόλας λίγη ψαρόσουπα!Πήρε και βραβείο αυτοκολλητάκια στο τετραδιό του!Είμαι πολύ περήφανη χαζό μαμά!

Α!μας βοήθησε πολύ το ότι παίρνουμε μαζί μας ένα λούτρινο σκυλάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο πολύ σε καταλαβαίνω μητσουκο... Εμείς επιτέλους ξεκινάμε αύριο!! Τι άγχος είναι αυτό; από τη στιγμή που μας το είπαν έχω μια νευρικότητα...!!

Όταν πήγα να δω το χώρο, να γνωρίσω τη δασκάλα κλπ, προσπαθούσα πολύ για να μη κλάψω :rolleyes: Κάτι που για πρώτη φορά φεύγει από εμάς η μικρή, κάτι οι ορμόνες από την εγκυμοσύνη, κάτι που συνειδητοποιώ ότι το ...μωρό μου είναι παιδάκι!!! Ουφ, θα συνηθίσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πολύ σε καταλαβαίνω μητσουκο... Εμείς επιτέλους ξεκινάμε αύριο!! Τι άγχος είναι αυτό; από τη στιγμή που μας το είπαν έχω μια νευρικότητα...!!

Όταν πήγα να δω το χώρο, να γνωρίσω τη δασκάλα κλπ, προσπαθούσα πολύ για να μη κλάψω :rolleyes: Κάτι που για πρώτη φορά φεύγει από εμάς η μικρή, κάτι οι ορμόνες από την εγκυμοσύνη, κάτι που συνειδητοποιώ ότι το ...μωρό μου είναι παιδάκι!!! Ουφ, θα συνηθίσουμε!!!

Καλή αρχή και σ'εσας λοιπόν!Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...