Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοι σταθμοι στο Νεο Ηρακλειο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας μου προτειναν το site για να μπορεσω να καταληξω σε ποιο παιδικο σταθμο στο Νεο ηρακλειο θα παω την μικρουλα μου!Ειναι μολις 2,5 και εχω επισκεφτει την μικρη φωλια και το καστελινο.Μηπως μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας γι' αυτα τα δυο και που αλλου μπορω να απευθυνθω??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


καλησπερα.ψαχνω και εγω για παιδικο σταθμο στη μεταμορφωση και στο ηρακλειο.εχω δει το κουκλοσπιτο και το καλημερα παιδια.αυτο που μου αρεσε ιδιαιτερα ηταν ο πολυ μεγαλος κηπος που εχει το καλημερα παιδια.κατα τα αλλα ακομη στην αναζητηση.οι δικες σου εντυπωσεις απο οτι ειδες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ τελικά κατέληξα στους Μικρούς Εξερευνητές.Το πηγαίνει και η κουμπάρα μου εκει.Εχει ευρύχωρες τάξεις και κήπο με παιχνίδια.Οι δασκάλες είναι πολύ καλές και δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι τώρα.Όσο για το καλημέρα παιδιά που το είχα επισκεφτεί δεν με είχε εντυπωσιάσει το καθημερινό πρόγραμμα και οι δραστηριότητες που προσέφερε τομέας που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα εάν και είχε πράγματι μεγάλη αυλή!

Ελπίζω να σε βοήθησα!!

Link to comment
Share on other sites

Μικρη φωλια!!!!Ειναι ο παιδικος σταθμος που πανε τα παιδια μου και ενα θα σου πω:κριμα που τελειωνει η σχολικη χρονια...προσωπικο πολυ ζεστο και αγαπησιαρικο,που αγκαλιαζει ολα τα παιδια με μεγαλη αγαπη και στοργη.Διευθυντρια φοβερη,αν μιλησεις μαζι της θα αισθανθεις οτι μιλας με καποιον δικο σου ανθρωπο.Γενικα,μονο καλα λογια εχω να πω για αυτο το σχολειο.Το συνιστω ανεπιφυλακτα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγω ψαχνω παιδικο κοντα στην Μεταμορφωση, Ηρακλειο, Ν.Ιωνια...

μου αρεσε πολυ η Νεφελη, αλλα 500 ευρω το μηνα? παρα πολλα! ελεγε ο ανθρωπος ομως καποιες λεπτομεριες που μετρανε: εχουν το προσωπικο 15 χρονια, αγοραζουν κρεας απο κρεοπωλειο και οχι απο σουπερ μαρκετ, κλπ.

μετα απο εδω διαβασα καλα λογια για τους μικρους εξερευητες και χτες πηρα πρωτη φορα την μικρη φωλια. και εμενα μου φανηκε πολυ φιλικη η ιδιοκτητρια, αλλα και σε αυτο που πηγαιναμε περσυ ηταν στην αρχη φιλικη. Παντα στην αρχη ειναι ολοι καλοι... Μετα τι γινεται? απο φαγητο? μαθαινουν τιποτα? μππορεις να πας το δεις το παιδι οποια ωρα θελεις?

δεν ξερω, μπορει εγω να ειμαι η περιεργη...

καθε συμβουλη δεκτη,

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Έμενα χρόνια στο Νέο Ηράκλειο και όποιον ξέρω με παιδιά τα πάει στην Μικρή Φωλιά, μάλλον δεν είναι τυχαίο. Συγγενής μου έγραψε φέτος τον γιο της στη μέση της χρονιάς, τον δέχθηκαν μια χαρά και είναι ευχαριστημένη. Μάλιστα, το συγκεκριμένο παιδάκι, επειδή είναι γενικά ανεπτυγμένος σωματικά και νοητικά σε σχέση με τα παιδιά της ηλικίας του, οι δασκάλες το διέγνωσαν και της πρότειναν να τον βάλουν στο μεγαλύτερο τμήμα, όπως και έγινε. Νομίζω ότι είναι καλό δείγμα ότι ασχολήθηκαν με κάτι τέτοιο και σκέφτηκαν τα οφέλη και για το συγκεκριμένο παιδί, αλλά και για τα υπόλοιπα του μικρού τμήματος, ώστε να μην αισθάνονται μειονεκτικά.

 

Στη Νεφέλη ρώτησες και σου είπαν 500 ευρώ? Αν επιτρέπεται με τί παροχές (π.χ. ωράριο, φαγητό, σχολικό κλπ)? Ξέρεις ποιες περιοχές εξυπηρετεί?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, φυσικα να σου πω για την Νεφελη. Συγκεκριμενα μου ειπαν 5590 το χρονο, οποτε καπου εκει δεν βγαινει? ε, ενταξει ηταν πολυ καλες οι παροχες (σχολικο, χρονια το ιδιο προσωπικο, μου τονισε το ποιοτικο φαγητο) αλλα και 5590 πολλα δεν ειναι για παιδικο? Νηπιο τι θα κανουμε? Δημοτικο? πολλα τα θεωρω για αυτη την ηλικια. Σχετικα με το σχολικο που ρωτας, με το ζορι καλυπτε Μεταμορφωση που του ελεγα εγω. Πηγαινε πιο πολυ βορεια (τωρα που ακριβως δεν ρωτησα)

Σε ευχαριστω που με βοηθησες να καταληξω και εγω στην μικρη φωλια. Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο αυτο που ειπες οτι ολοι προτιμουν αυτον τον παιδ.σταθμο. Επισης εμεινα με το στομα ανοιχτο για αυτο που μου ειπες για το παιδακι που το βαλανε σε μεγαλυτερο τμημα!!!!!!!! Ετσι ηταν ο γιος μου και πουθενα δεν μου το βαζανε με μεγαλυτερα!!!! Το γιατι ποτε δεν το καταλαβα. Τωρα εχω την κορη μου που ειναι σαν τα αλλα παιδακια...

Σε ευχαριστω και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Deena επειδή πηγαίνω το παιδί μου στη Νεφέλη ίσως μπορώ να σε βοηθήσω λίγο παραπάνω. Σίγουρα δεν είναι φθηνός σταθμός. Τα χρήματα είναι 5190 το χρόνο χωρίς σχολικό αλλά κάνουν μέχρι και 10% έκπτωση ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής και βέβαια δεν έχεις καμία επιπλέον επιβάρυνση (εγγραφή, υλικά, εκδρομές, στολές κ.α.). Σημασία έχει τι σου προσφέρει ο καθένας. Έχουν 5 τμήματα με 10 κοπέλες και δεν τις αλλάζουν κάθε χρόνο που για εμένα είναι το πιο σημαντικό στις μέρες μας. Αυτό βέβαια το πληρώνεις. Ακόμα εκτός από το φαγητό και τις δραστηριότητες έχουν μέχρι και σύμβουλο εκπαίδευσης που ασχολείται με όλα. Και βέβαια το πιο σημαντικό για έναν γονιό που ψάνει παιδικό σταθμό είναι να πηγαίνει πρωί απροειδοποίητα ώστε να μπορούμε να βλέπουμε την πραγματικότητα, αφού όλοι ωραία θα μας τα πούνε. Πάντως νομίζω ότι η Νεφέλη για του χρόνου δεν έχει θέση. Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Ellan, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Δεν το βρίσκω ιδιαίτερα ακριβό, δεδομένου ότι μένω Νέα Ερυθραία και όλοι οι παιδικοί σταθμοί γύρω-γύρω είναι στα ίδια και υψηλότερα επίπεδα. Δεν ενδιαφέρομαι άμεσα για τον Σεπτέμβριο, ίσως για τον Σεπτέμβριο του 2014. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μας καλύπτει ως περιοχή το σχολικό και να έχει διευρυμένο ωράριο γιατί από την δουλειά σχολάμε και οι δύο σχετικά αργά.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι, θα σε έχω υπ' όψιν μου στο μέλλον για περισσότερες πληροφορίες.

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...