Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας,

εχω ένα πρόβλημα με τον μεγάλο μου γιο που είναι σχεδόν τριάμισυ. Εδώ και πέντε ημέρες αρνείται πεισματικά να κάνει τσίσα του. Τις τελευταίες 5 μέρες να έχει κάνει τσίσα συνολικά 4-5 φορές και αυτό γιατί δεν μπορούσε να τα κρατήσει άλλο. Έχει να κάνει από εχθές το μεσημέρι και τίποτα ακόμα ενώ η κύστη του είναι πρησμένη. Τον πήγα σε γιατρό για να του κάνω εξετάσεις ούρων και τελικά του τα πήραν με καθετήρα. Δεν ξέρω τι να κάνω και στεναχωριέμαι..

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και μενα το ιδι κανει ο μεγαλος... Γιατι κανατε εξετασεις? εχει καποιο προβλημα? Εγω τον βαζω στο ντουζ και τον καταβρεχω και κατουριεται απο το φοβο του... Παντως και εμενα κανει 4-5 φορες την ημερα το πολυ..

Link to comment
Share on other sites

mmdad καλημέρα. Κάναμε εξετάσεις γιατί κάνει τσίσα του μόνο μια φορά την ημέρα και αυτό γιατί δεν μπορεί να τα κρατήσει άλλο και πονάει. Να φανταστείς την Τρίτη δεν έκανε καθόλου και την Τετάρτη το πρωί με πολλά κλάμματα τελικά τα άφησε. Υπέθεσε λοιπόν η παιδίατρος ότι θα ήταν καλό να του κάνουμε τις εξετάσεις για τυχόν λοίμωξη κτλ. Οι εξετάσεις βγήκαν καλές, θα κάνουμε και έναν υπέρηχο αύριο και αν είναι καλό και αυτό, τότε τίθεται θέμα ψυχολογικό.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την πάνα δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να την κόψουμε. Πριν δυο μήνες σταμάτησα την προσπάθεια γιατί άρχισε να τα κρατάει και φοβήθηκα μην πάθει και τίποτα.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως έχει κοκκινήσει καθόλου στο πουλάκι του και όταν βρέχεται με τα τσίσα τον πονάει; το έχει κάνει και ο δικός μου. Τον πονούσε ακριβώς κάτω από το πουλάκι του και με το που έβγαιναν τα τσίσα έκλαιγε και προσπαθούσε να τα κρατήσει. Βάλαμε fusicort και ξεμπερδέψαμε. Μόνο σε ουρολοίμωξη πάει το μυαλό μου ή κυστίτιδα και φοβάται να κάνει τσίσα επειδή πονάει.

Πάντως προσπάθησε όσο μπορείς έστω και όπως είπες μέσα στην μπανιέρα βρέχοντάς τον να κάνει τσίσα. Δεν πρέπει να τα κρατάει καθόλου γιατί θα δημιουργηθούν άλλα προβλήματα.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παίξει ποτέ με το καζανάκι της τουαλέτας?Δηλαδή , κάνει τσίτα και μετά μπορεί να πατήσει το καζανάκι να δει το νέράκι να φεύγει.Αν θες , βάλε και ένα από αυ΄τα τα αποσμητικά σπρέυ που κολάνε στον τοίχο , ότι μετά μπορεί να το πατήσει και φσουτ να εξαφανιστεί έξω από τον χώρο για <να μην τον πετύχουν οι σταγόνες>(Καθαρά και μόνο για να μην το αναπνεύσει)

Δεν ξέρω και αν λόγο ηλικίας φτάνει στην κανονική τουαλέτα , αλλιώς πάρε του ενα χαμηλό σκαλοπατάκι θυμάμαι τα Kandoo είχανε παλιά τέτοιο.

Άλλο κολπάκι , πέτα μέσα στη λεκάνη ένα γαριδάκι και ας προσπαθήσει να το πετύχει με τα τσίσα του , πιστεύω ο μπαμπάς του θα πρέπει να το αρχίσει αυτό ΄λέγοντας πχ. πάω να πυροβολίσω το γαριδάκι ή ότι άλλο σας έρθει στο μυαλό τέλος πάντων.

Δεν ξέρω , αυτές οι ιδέες μου κατέβηκαν , έτσι πρόχειρα .

Καταλαβαίνω το άγχος σου ...

Link to comment
Share on other sites

To παιδι τι σου λεει οταν το ρωτας? Γιατι ειναι μεγαλο παιδακι και λογικα κατι θα λεει?

Ποναει καπου ?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Τον έχω βάλει και στην μπανιέρα, αλλά γίνονται χειρότερα τα πράγματα. Προφανώς βλέποντας το νερό του έρχεται περισσότερο η ανάγκη για κατούρημα και τότε είναι που σφίγγεται περισσότερο και αρχίζει τα κλάματα γιατί πονάει. Τον πήγα το Σάββατο στο Αγλαϊα και το είδαν το πουλάκι του και δεν είχε κάτι και απλά μου είπαν να τον αφήσω να τα κάνει μόνος του. Λίγο ντεπόν του δώσαν μόνο για να χαλαρώσει, αλλά τίποτα. Επειδή όμως δεν μπορούσα να τον αφήσω άλλο έτσι (είχε πάνω από 24 ώρες να τα κάνει) τον πήγα στο Μητέρα και του τα πήραν με καθετήρα. Δεν λέω έκλαιγε μετά αλλά είχε και μια έκφραση ανακούφισης.

Έχω αρχίσει και στεναχωριέμαι γιατί μου λένε ότι μπορεί να είναι και ψυχολογικό, αντίδραση δηλαδή στο ότι έφυγε ο μπαμπάς από το σπίτι, γιατί αντίδραση από την προσπαθεια της τουαλέτας δεν είναι αφού έχουμε σταματήσει να τον πιέζουμε.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

To παιδι τι σου λεει οταν το ρωτας?

 

απλά μου λέει ότι δεν θέλει να κάνει τσίσα και με βάζει μετά και του χαϊδεύω την κοιλίτσα γιατί πονάει. Και φυσικά πονάει αφού η κύστη του είναι γεμάτη και έτοιμη να εκραγεί.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα εδώ και λίγες μέρες κατουράει μόνο μία φορά την ημέρα.Τη έβαλα στη μπανιέρα την κατάβρεξα με νερό και έπιασε το κόλπο

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν το θεμα δεν ειναι οργανικο τοτε ειναι σιγουρα ψυχολογικο οπωσ καλα καταλαβεσ ειναι που εφυγε ο μπαμπασ ειναι πολυ συχνο φαινομενο οπωσ κ το ξαναγυριζουν στην πανα η να κρατανε τα κακα τουσ...ψυχραιμια δειξε οτι εχεισ εσυ τον ελεγχο χωρισ κραυγεσ απελπισιασ ουτε στο προσωπο σου να μην φανει κρατα το παιδακι κοντα σου μιλησε του ανοιχτα και προσπαθησε να τον κανεισ να εκφραστει ειναι βασικο να αποδεχτεισ τα συναισθηματα του χωρισ κριτικεσ με την κουβεντα οδηγησε τον να βρει μονοσ τη λυση .....αντε καλο κουραγιο κ μην χανεισ τη μπαλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτοι με μια φορά ανά 24 με 28 ώρες. Δεν τον πιέζω καθόλου. Προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι ψύχραιμη και να μην δείχνω ότι με επηρεάζει. Ακόμα και όταν του φεύγουν στο κρεβάτι, στο πάτωμα δεν λέω κουβέντα και συμπεριφέρομαι φυσιολογικά και ενώ κλαίει του λέω ότι δεν πειράζει. Μάλιστα ενώ του είχα υποσχεθεί πριν καιρό που προσπαθούσαμε να κόψουμε την πάνα ότι όταν θα τα έκανε θα τον πήγαινα στο Jumpo, τελικά τον πήγα και του πήρα κάτι που του είχα υποσχεθεί για να αισθανθεί καλύτερα και να χαλαρώσει. Και φυσικά τον άφησα πρώτη φορά να διανυκτερεύσει με τον πατέρα του (άσχετα αν μου τον γύρισε κατα τα μεσάνυχτα) ώστε να καταλάβει ότι είμαστε και οι δυο γονείς μαζί του και ότι τον αγαπάμε. Ελπίζω να τα καταφέρουμε...

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Και ναι, μετά από 1 χρόνο περίπου που ξεκίνησα αυτό το θέμα, καταφέραμε να βγάλουμε επιτέλους την πάνα. Είναι 2 μέρες τώρα που φοράει μόνο βρακάκι και πηγαίνει (μετά από προτροπή βέβαια και αφού τραγουδάω δίπλα του ότι βλακεία μου κατεβαίνει από το μυαλό) στη λεκάνη. Του φοράω πάνα μόνο το βράδυ και αυτό γιατί δεν θα ήθελα να ξυπνήσω το πρωί και να είμαι βρεγμένη και εγώ. Κάποια στιγμή πίστευα ότι δεν θα ερχόταν αυτή η στιγμή ποτέ. Τώρα πρέπει να βρούμε λύση και για τα κακάκια μας γιατί δεν θέλει να τα κάνει στη λεκάνη γιατί δεν του αρέσουν...και του μυρίζουν. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν τον παίρνουν στο Νηπιαγωγείο αλλιώς. Που θα πάει όμως;

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλη επιτυχια! Εγω παντως ενα χρονο μετα ακομη τον κυνηγαω αν ειναι να παμε καπου... Τα κρατει μεχρι που φτανει στο αμην και μετα δεν κρατιεται...

Με τα κακακια αρχισαμε συλλογη με αυτοκινητακια περισυ.. (Κακα στο γιογιο = 1 hot weals)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευτύχως που σας διάβασα κορίτσια και ησύχασα!

Ο μικρός μου είναι 2,5 ετών και αρνείται να κάνει τσισάκια. Ωστόσω πάει στην λεκάνη της τουαλέτας ( τον έχω ολόγυμνο μέσα στο σπίτι) και κάνει τσισσσσσσσσσ.... αλλά με το πουλάκι καμία κίνηση... Όταν του φοράω το βράδυ και το μεσημέρι πάνα κάνει κανονίκα. Σήμετα από το πρωί μέχρι τώρα τα κρατούσε! Το θέμα είναι ότι θα πάει παιδικό κι εκεί δεν τον δεχονται με πάνα.

Ανησυχώ μην πάθει τίποτα η κύστη του!

Τα φώτα σας!

Φιλικά, Πόπη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Εχω το ίδιο θέμα με την κόρη μου. Εδώ και λίγες ημέρες κρατάει τα τσίσα της και δεν διακόπτει το παιχνίδι ή ότι άλλο κάνει παρά μόνον όταν φτάσει στο αμήν. Εχω παρατηρήσει όμως πως τις τελευταίες ημέρες, ενώ θέλει πολύ να κάνει (φαίνεται γιατί "χορεύει" και λέει φευγαλέα "ωχ θα κάνω τσίσα πάνω μου") δεν δέχεται να πάει, ή ακόμη πάει τουαλέτα και σηκώνεται αμέσως λέγοντας πως δεν θέλει.

Και μετά ξαφνικά δεν φαίνεται πως θέλει να κάνει. Εννοώ πως εξαφανίζεται η διάθεση της να πάει τουαλέτα. (????) Που πάνε τα ούρα; Συγκεκριμένα το παιδί εχθές 2 φορές έφτασε έτσι στο αμήν και μετά τίποτα. Ως τις 4 το απόγευμα δεν είχε κάνει τίποτα. Μετά κατά τις 8 έκανε διάρροιες και το βράδι ως και τώρα σήκωσε πυρετό. Το νόμισα για απλή ίωση απ΄τον παιδικό, έχει καμία μαμά εμπειρία με παλλινδρόμηση ούρων/κυστίτιδες κλπ, ή ακόμη και σπειραματονεφρίτιδες απ' αυτές τις καταστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως χρειάζεστε άμεσα γενική + καλλιέργεια ούρων. Το πιθανότερο είναι πως τα κρατάει γιατί όταν πάει, την τσούζει. Αφού λες ότι έχει και πυρετό, η ουρολοίμωξη είναι το πιθανότερο σενάριο. Και μη σε μπερδεύουν οι διάρροιες, μπορεί να συνέπεσε με ίωση. Κάνε τις εξετάσεις να βεβαιωθείς. Σου το λέω τόσο κατηγορηματικά, γιατί μέλος εδώ μέσα την είχε πατήσει έτσι με την κόρη της, που είχε πυρετό και διάρροιες κι όταν έφτασε να παραπονεθεί για τον πόνο στην ούρηση, το παιδί είχε κάνει ήδη πυελονεφρίτιδα και τρέχανε πανικόβλητοι. Πάρε τον παιδίατρο να σε συμβουλέψει, μόνο μην το αφήνεις.

Link to comment
Share on other sites

ιωση κυκλοφορει και βαρβατη κιολας(μολις την περασαμε)αλλα επειδη συμπιπτει με τα τσισα πηγαινε τη σε γιατρο να δεις αν ειναι ουρολοιμωξη.εγω παντως οταν βλεπω και την δικια μου που τα κραταει της λεω παμε μαζι....αυτη γιογιο και εγω λεκανη...πετυχαινει

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα, δεν το απέκλεισε μα μου σύστησε ψυχραιμία γιατί μάλλον πρόκειται για γαστρεντερίτιδα. Μόλις έκανε εμετό πάλι η μικρή. Και έχει και πυρετό. Και η απώλεια υγρών είναι μάλλον αυτό στο οποίο οφείλεται η έλλειψη ούρων.

Αν και να πω την αλήθεια δεν πείθομαι και πάλι....

Να περάσει ο εμετός (λίγο λίγο νεράκι κλπ κλπ) και να δώσω πολλά υγρά. Ετσι θα ξεπεράσει αυτή τη συνήθεια και θα δείξει αν πρόκειται για κάτι τέτοιο λέει.

 

Με βλέπω το απόγευμα να παίρνω ούρα και να πηγαίνω για ουροκαλλιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα, δεν το απέκλεισε μα μου σύστησε ψυχραιμία γιατί μάλλον πρόκειται για γαστρεντερίτιδα. Μόλις έκανε εμετό πάλι η μικρή. Και έχει και πυρετό. Και η απώλεια υγρών είναι μάλλον αυτό στο οποίο οφείλεται η έλλειψη ούρων.

Αν και να πω την αλήθεια δεν πείθομαι και πάλι....

Να περάσει ο εμετός (λίγο λίγο νεράκι κλπ κλπ) και να δώσω πολλά υγρά. Ετσι θα ξεπεράσει αυτή τη συνήθεια και θα δείξει αν πρόκειται για κάτι τέτοιο λέει.

 

Με βλέπω το απόγευμα να παίρνω ούρα και να πηγαίνω για ουροκαλλιέργεια.

 

Το παιδί σταμάτησε τα ούρα τώρα με τη γαστρεντερίτιδα ή έχει μέρες που τα κρατούσε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...