Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Στη σύμβουλο θα πεις ότι είσαι πολύ ευχαριστημένη γιατί το παιδί σου δε δέχεται πια σωματικά βία, αλλά ΜΟΝΟ ΛΕΚΤΙΚΗ (δηλ συνεχίζει να δέχεται βία) και ότι είσαι πολύ στεναχωρημένη γιατί η δασκάλα που την είχες στο απυρόβλητο σε διαβάλλει εσένα προσωπικά και το παιδί σου.

 

Επίσης να χαίρεσαι που δε θα πάρει τα παιδιά σας για τρίτη χρονιά και να εύχεσαι όντως η απογοήτευση να τη βγάλει στη σύνταξη, για να μην την έχει και ο μικρός σου. Το δε θα σας θέλει κανένας μην το φοβάσαι καθόλου. Σίγουρα θα μπει δάσκαλος στο τμήμα που θα μπορεί να χειριστεί τα πράγματα, γιατί κανείς δε θα θέλει να έχουν πάλι καταγγελίες. Άσε που του χρόνου θα βάλουν λυτούς και δεμένους για να έχουν παράλληλη.

 

Και ναι νιώθεις άσχημα τώρα, αλλά μακροπρόθεσμα θα είναι καλύτερα. Αν μη τι άλλο υποστήριξες το παιδάκι σου και τουλάχιστον δεν τρώει ξύλο από εκεί που ήταν στόχος κάθε μέρα. Επίσης στο τέλος της χρονιάς ξεμπρόστιασέ την που μπροστά είναι κούκλα και πίσω πανούκλα.

 

Τα παιδιά δε θα τα έπαιρνε έτσι κι αλλιώς μας το είχε πει απ τον Οκτώβριο σε μένα και σε μια άλλη μαμά....απλά τώρα το χρησιμοποιεί για τους άλλους που δεν το ήξεραν...ο μικρός μου δε θα την έχει, γιατί πρώτη τάξη δε θα ξαναπάρει στη ζωή της....Το σκέφτομαι σοβαρά στο τέλος να της πώ όλα τα ανώμαλα και αρρωστημένα που έχει ξεστομίσει έτσι για να δει ότι τα ξέρω, απ την άλλη είμαι άνθρωπος που δε θα το κάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ειναι θεμα προσωπικης διαμαχης (δικης σου εννοω). Ειναι θεμα επι της αρχης. Οι υψηλες αξιες και το επιπεδο ενος ανθρωπου πρεπει να νικανε. Μονο ετσι παει μπροστα ο κοσμος μας και η κοινωνια μας και τα παιδια μας. Το να πεις οτι ολα τελεια, δεν λειτουργει προς τα εκει. Οταν ημουν μικρη ειχα κι εγω μια πειρια διαστρεβλωσης της αληθειας και ταπεινωσης. Οταν το σκεφτηκα με αφορμη τα οσα εγραψες κατεληξα οτι μακροπροθεσμα ειμαστε υπερηφανοι οταν προασπιζομαστε το σωστο. Για το καλο ολων των παιδιων που μπορει να παθαινουν τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρω στη σύμβουλο πώς μίλησε στα παιδιά τις επόμενες ημέρες...θα το αρνηθεί, απλά....αν αναφέρω τι είπε στους υπόλοιπους γονείς, πάλι θα το αρνηθεί, γιατί μπορεί να μου τα είπαν 14 άτομα, αλλά εγώ έλειπα...είναι ο λόγος μου ενάντια στον δικό της, μέσα στην έδρα της, καταλαβαίνεις? Και το παιδί μου την άλλη μέρα θα είναι μόνο, μαζί της...δεν ξέρω αν το κάνω σαφές.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. και να προσθέσω ότι είναι και λίγο θέμα προσδοκιών. Δεν μπορείς να περιμένεις ότι η γυναίκα αυτή θα αλλάξει. Αν έπαιρνε σοβαρά τα ερεθίσματα από το περιβάλλον της θα είχε ήδη αλλάξει.

 

Ο μόνος στον οποίο θα επενδύεις συναισθηματικά είναι ο γιός σου. Με τους υπόλοιπους θα κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να είσαι εσύ σωστή (ηθικά) και τέλος. Δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

 

Και ναι στη σύμβουλο πρέπει να πεις την πικρία σου για το ότι σε διέβαλε, αλλά και να τονίσεις ότι δε θέλεις να προχωρήσεις σε γραπτή αναφορά γιαυτό. Ξέρεις κι αυτής η θέση είναι δύσκολη πρέπει να βρει τρόπο να σας συμφιλιώσει ή τουλάχιστον να επέλθει μια ισορροπία με το μικρότερο δυνατό κόστος για όλες τις πλευρές. Οπότε μην περιμένεις θαύματα.

 

Αλλά μη σκύβεις το κεφάλι. Νίκη είναι και όχι ήττα, αν και δε θα πρεπε να συμβαίνουν πράγματα που να πρέπει να χαρακτηριστούν είτε έτσι είτε αλλιώς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιρικι μου, αυτό το συναισθηματικά είναι που με έχει φάει στη ζωή μου.

Τα πράγματα ήταν απλά......κυρία μου, το παιδί μου έρχεται χτυπημένο κάθε τρεις μέρες.......κυρία μου, υπεύθυνη στο σχολείο είστε εσείς.......λύστε το!

Εγώ, μην την πληγώσουμε, μην τη θίξουμε, να την απαλλάξουμε την ίδια από τα γεγονότα, σημαία το έκανα ποτέ ποτέ τίποτα δεν ήταν στη δικιά μας δασκάλα....

Και πάρε τώρα να έχεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις πλέον είναι να αποσυρθείς. Όταν αποφάσισες να το προχωρήσεις δεν συνειδητοποίησες ότι θα ήταν μονόδρομος, θα έπρεπε να το πήγαινες μέχρι τέλους. Είσαι σε δύσκολο σημείο και το ήξερες ότι θα γίνει αυτό θυμάμαι που το έλεγες. Μην παραιτηθέις τώρα. Αν το κάνεις δικαιώνεις όλους αυτούς που αδιαφορούν απέναντι στην ταλαιπωρία και τον συνεχή τραυματισμό του παιδιού σου. Και επίσης το πιο σημαντικό: διδάσκεις στο παιδί σου πώς να αντιμετωπίζει την αδικία στη ζωή του. Αν παραιτηθείς είναι σαν να συμμαχείς και εσύ με τους "κακούς" και το παιδί μένει πλέον εντελώς μόνο σε ένα εχθρικό περιβάλλον (αφού και η μαμά δεν τα βγάζει πέρα μένει πλέον βορά σε δασκάλες, διευθυντές και συμμαθητές). Ακούγεται σαν αρένα και ίσως είναι, μην το αφήνεις μόνο, μακροπρόθεμα δεν θα το μετανιώσεις. Τί είδους υποστήριξη μπορούμε να σου προσφέρουμε για να βοηθήσουμε; Πες μου αν κάτι σε βοηθάει και τι δεν σε βοηθάει. Δεν είσαι μόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραιτούμαι από τίποτα. Η δική μου περίπτωση έγινε σαφής. Δεν περίμενα να ξεσπάσει στα παιδιά. Δεν περίμενα να παραμυθιασει τους γονείς. Για την εντιμότητα της έπαιρνα όρκο. Δεν μπορώ να πω καν αυτά που ξεστόμισε.

Και τώρα πάλι εγώ πρέπει να φανώ υπεράνω και να πω τα καλύτερα αφού το παιδί μου δεν ξανά χτυπήθηκε. Ξέροντας τόσα βρώμικα λόγια για μένα κ το παιδί μου.

Σε ευχαριστώ πολύ για την στήριξη αλλά παλεύω αυτή τη στιγμή να μην ανοίξω το στόμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι στη σύμβουλο πρέπει να πεις την πικρία σου για το ότι σε διέβαλε, αλλά και να τονίσεις ότι δε θέλεις να προχωρήσεις σε γραπτή αναφορά γιαυτό. Ξέρεις κι αυτής η θέση είναι δύσκολη πρέπει να βρει τρόπο να σας συμφιλιώσει ή τουλάχιστον να επέλθει μια ισορροπία με το μικρότερο δυνατό κόστος για όλες τις πλευρές. Οπότε μην περιμένεις θαύματα.

 

 

Τι να συμφιλιώσει? ??

Μπροστά στην σύμβουλο μόνο που δεν με φιλάει...

Ιδέα δεν έχει η σύμβουλος όπως δεν είχα και εγώ.

Αλλά να που τα έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το ανοίξεις ρε παιδί μου; Αυτό λέμε. Μην της κάνεις αναφορά, αλλά προφορικά και με ήπιο τρόπο πες αυτά που έμαθες. Πες ότι δε θέλεις να συνεχίσεις την κατάσταση αλλά έχει πικραθεί.

 

Α και άλλο τι γίνεται μπροστά σου. Πίσω σου ξέρεις τι έχει πει στη σύμβουλο για να δικαιολογηθεί;

 

Είναι μια δυσάρεστη κατάσταση κι έχει η κάθε πλευρά τα δίκια της, όσο κι αν σου φαίνεται παράλογο. Γιατί αν πραγματικά με αυτόν τον τρόπο σκέφτεται αυτή η δασκάλα και δεν είναι απλά δικαιολογίες, καταλαβαίνεις ότι αυτή τη στιγμή βρίσκεται μέσα σε ένα κυκεώνα που δεν κατανοεί το λόγο ύπαρξής του. Δεν τη δικαιολογώ, ούτε θεωρώ ότι πράττει σωστά, αλλά μπορώ να δω τη θέση της κι ας μην είναι αυτή που θα είχα εγώ.

 

Βγάλε το συναίσθημα. Δεν είναι φίλη σου είναι ένας άνθρωπος που θα έπρεπε να προφυλάσσει το παιδί σου και δεν το κάνει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Latina, μπράβο, είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Είσαι ευαίσθητος άνθρωπος (μάλλον λίγο παραπάνω από όσο χρειάζεται) και υποφέρεις. Ό,τι έχεις κάνει όμως είναι ΣΩΣΤΟ. Συμφωνώ 1000% με ό,τι σου έχει πει η miriki.

Μην κάνεις πίσω τώρα. Σε 2-3 χρόνια θα είσαι η ηρωίδα του σχολείου. Έσπασες αυγά και πονάει, είναι φυσικό.

Από τις κινήσεις σου όμως θα ωφεληθούν πολλά παιδιά μακροπρόθεσμα. Ξέρεις πως θα αντιδράσει ο π@π@ρας όταν θα εμφανιστεί η επόμενη Latina σε μερικά χρόνια από τώρα μετά το δικό σου δεδικασμένο? Πολύ διαφορετικά από ότι σε εσένα.

Στο παιδί να λες την αλήθεια. Ότι η δασκάλα του είναι ευθυνόφοβη και ¨λίγη¨, παρόλα αυτά όμως είναι η δασκάλα και στο μάθημά της θα στέκεται με σεβασμό. Και να του πεις να είναι περήφανος για τον εαυτό του και για τη μαμά του που πάλεψε όπως κανένας άλλος στο σχολείο δεν τόλμησε.

Άντε!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είστε καλά παιδιά ειλικρινά. Θέλω να τελειώσει η χρονιά, τίποτα άλλο. Πάρτι θα κάνω. Να τελειώσει μόνο. Δε με νοιάζει πια πως το βλέπει η κυρία. Αν δεν είναι ικανοί να σταματήσουν τέτοια περιστατικά στο δημοτικό...μετά στα 20 κλαίμε τον Βαγγέλη. ΝΤΡΟΠΉ...

Δε θέλω να γίνω ηρωίδα. Θέλω όταν ένα παιδί υποφέρει να μην το αγνοούν. Να μην κάνουν ότι δεν ξέρουν, ότι δεν είδαν, να μην κουκουλώνουν.

Εκεί χωλαίνει το θέμα bullying.

Όχι στο ότι τα παιδιά δεν μιλάνε.

Αυτοί κάνουν τα στραβά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατ'ιδίαν συζητήσεις οι άλλοι γονείς δεν βλέπουν ότι υπάρχει πρόβλημα με το τμήμα και ότι καλώς κλήθηκε σύμβουλος;

 

Δεν υπάρχει κάποιο έστω αποτέλεσμα που να οδηγήσει τους άλλους γονείς να συνεχιστεί η όποια παρέμβαση για το συγκεκριμένο παιδί;

 

Δεν κατάλαβα, γράφτηκαν πολλά, εσύ τι πιστεύεις; Η δασκάλα πάει να δείξει, ότι το πρόβλημα είσαι εσύ, έτσι δεν είναι; Και ότι κατά τα άλλα, δεν χρειαζόταν να γίνει κατι παραπάνω και να φτάσει το θέμα κάπου εκτός σχολείου;

 

Η ίδια η σύμβουλος σου άφησε την εντύπωση ότι σε κρίνει εσένα υπερβολική και το παιδί το άλλο ΟΚ; Δεν κατάλαβα...

 

Οι άλλοι γονείς φανερά δεν πήραν θέση πάνω σε αυτό;

 

Στο δικό μας σχολείο είχαμε αποτέλεσμα πολύ θετικό θα έλεγα, αλλά τελικά από τη μια μεριά υπήρχαν όλοι οι γονείς περίπου, μαζί με τη δασκάλα και τη σύμβουλο και από την άλλη, αν μπορεί να ειπωθεί έτσι, οι γονείς του άλλου παιδιού που δεν έδειχναν διάθεση να συνεργαστούν με τους άλλους γονείς. Τέλος πάντων, αυτή ήταν τότε η κατάσταση, τώρα είναι μια πολύ πιο διαφορετική και θετική κατάσταση. Τώρα είμαστε όλοι από την ίδια πλευρά.

 

Στη δική σας περίπτωση βρίσκεσαι να απολογείσαι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

To βασικο? Θα ξεφορτωθείτε μόνιμα μια άχρηστη δασκάλα που αντι να κανει μαθημα παριστανει το παιδι των λουλουδιών και μυξοκλαίγεται...η κλασσική συμπεριφορά του υπαλλήλου που δεν κάνει την δουλεια του και φροντιζει να παριστανει την "μητερα τερεζα"...

Θυμασαι στα πρώτα σου μηνυματα πως εκφραζοσουν για την "καλη" σας την δασκάλα?? Για μενα αυτή είναι 100% υπευθυνη για την εκτροπή της ταξης...απόσυρση άμεσα να μπει κανενα κοριτσακι με κεφι για την δουλεια στην ταξη...

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα να προσθέσω σε όσα έχουν ειπωθεί (και χαίρομαι πολύ που διαβάζω οτι υπάρχει τόσος κόσμος που ξέρει πολύ καλά το δίκαιο και το σωστό) οτι πλεον τα πράγματα για τα σχολεία, τουλάχιστον τα δημόσια, έχουν αλλάξει αρκετά και το λέω ως σύζυγος εκπαιδευτικού. Δεν είναι πλέον στο απυρόβλητο και σε περίπτωση που γίνουν έγγραφες διαμαρτυρίες (πόσο μάλλον με ονόματα, γεγονότα και ημερομηνίες) στα ανώτερα όργανα-εκτός σχολικής μονάδας για να μην τα κουκουλώσουν/διαστρεβλώσουν- υπάρχουν σοβαρές κυρώσεις που μπορούν να οδηγήσουν ακόμα και σε διαθεσιμότητα ή άλλες συνέπειες για τους συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς/διευθυντές και σχολικές μονάδες (κάτι που είναι πολύ σημαντικό για την επαγγελματική τους πορεία- βλέψεις για συμμετοχή σε προγράμματα, υπο/διευθυντική θέση σε σχολείο, περιφέρεια κτλ). Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο κάποιοι στην κυριολεξία λυσσάνε για να κάνουν πολεμο νεύρων στον γονέα ή ακόμα και στο συνάδελφο που έχει το δίκιο με το μέρος του ωστε να δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση οτι αυτοί έχουν τον έλεγχο και όλες οι κινήσεις τους είναι μάταιες. Στην πραγματικότητα τρέμουν για τις συνέπειες όταν ακουστεί η κατάσταση και τα ονόματά τους "παραπέρα" ειδικά αν τύχει και έχουν ήδη κάποιες προστριβές με ανωτέρους (που συνήθως συμβαίνει με τις πρωτοβάθμιες/δευτεροβάθμιες διευθύνσεις). Όσο για τους υπόλοιπους γονείς, απο τα χρόνια που ήμουν κι εγώ μαθήτρια, τα ανήψια μου τώρα και απο τα όσα μου μεταφέρει ο σύζυγος, λίγοι είναι πάντα οι "σωστοί" που πραγματικά ξέρουν τι παιδί έχουν, δεν "γλείφουν" απο το φύλακα μέχρι το διευθυντή για βαθμούς και έχουν σταθερή και δίκαιη συμπεριφορά σε ότι αφορά το σχολείο οπότε δεν είναι απαραίτητο να περιμένεις κάτι απο εκεί. Στο κάτω κάτω το σχολείο είναι μικρογραφία την κοινωνίας και αν σκεφτούμε πως φέρεται ο κόσμος σήμερα, πάντα λίγοι είναι αυτοί που παλεύουν για το σωστό και πολλές φορές χωρίς υποστήριξη.

TqhDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε κατ'ιδίαν συζητήσεις οι άλλοι γονείς δεν βλέπουν ότι υπάρχει πρόβλημα με το τμήμα και ότι καλώς κλήθηκε σύμβουλος;

 

Δεν υπάρχει κάποιο έστω αποτέλεσμα που να οδηγήσει τους άλλους γονείς να συνεχιστεί η όποια παρέμβαση για το συγκεκριμένο παιδί;

 

Δεν κατάλαβα, γράφτηκαν πολλά, εσύ τι πιστεύεις; Η δασκάλα πάει να δείξει, ότι το πρόβλημα είσαι εσύ, έτσι δεν είναι; Και ότι κατά τα άλλα, δεν χρειαζόταν να γίνει κατι παραπάνω και να φτάσει το θέμα κάπου εκτός σχολείου;

 

Η ίδια η σύμβουλος σου άφησε την εντύπωση ότι σε κρίνει εσένα υπερβολική και το παιδί το άλλο ΟΚ; Δεν κατάλαβα...

 

Οι άλλοι γονείς φανερά δεν πήραν θέση πάνω σε αυτό;

 

Στο δικό μας σχολείο είχαμε αποτέλεσμα πολύ θετικό θα έλεγα, αλλά τελικά από τη μια μεριά υπήρχαν όλοι οι γονείς περίπου, μαζί με τη δασκάλα και τη σύμβουλο και από την άλλη, αν μπορεί να ειπωθεί έτσι, οι γονείς του άλλου παιδιού που δεν έδειχναν διάθεση να συνεργαστούν με τους άλλους γονείς. Τέλος πάντων, αυτή ήταν τότε η κατάσταση, τώρα είναι μια πολύ πιο διαφορετική και θετική κατάσταση. Τώρα είμαστε όλοι από την ίδια πλευρά.

 

Στη δική σας περίπτωση βρίσκεσαι να απολογείσαι εσύ;

 

Oι γονείς λένε όλοι ότι έκανα πολύ καλά και στη θέση μου θα είχαν κάνει χειρότερα, αφού όμως δρομολογήθηκε η κατάσταση και το στείλανε ΚΕΔΔΥ το παιδάκι, ας διασώσουμε και το δακτυλοδεικτούμενο τμήμα και ας πούμε πως είμαστε ευχαριστημένοι, κατάλαβες???

Η δασκάλα πάει να δείξει πως είναι όλα υπερβολές, είναι παιδάκια και απλά...παίζουν! Η σύμβουλος πήρε ξεκάθαρα το μέρος μου εξ αρχής και είπε πως και ένα παιδί να ήταν χτυπημένο, έπρεπε να την είχαν καλέσει νωρίτερα. Και το παρατηρητήριο πήρε το μέρος μου επίσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To βασικο? Θα ξεφορτωθείτε μόνιμα μια άχρηστη δασκάλα που αντι να κανει μαθημα παριστανει το παιδι των λουλουδιών και μυξοκλαίγεται...η κλασσική συμπεριφορά του υπαλλήλου που δεν κάνει την δουλεια του και φροντιζει να παριστανει την "μητερα τερεζα"...

Θυμασαι στα πρώτα σου μηνυματα πως εκφραζοσουν για την "καλη" σας την δασκάλα?? Για μενα αυτή είναι 100% υπευθυνη για την εκτροπή της ταξης...απόσυρση άμεσα να μπει κανενα κοριτσακι με κεφι για την δουλεια στην ταξη...

 

Αν θυμάμαι λέει......100% υπεύθυνη δεν ξέρω αν είναι, πάντως, δεν περίμενα να παρεκτραπεί έτσι, φίλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πεταλουδίτσα, να σου πω μόνο ένα. Καλά και δίκαια όσα λες, γι αυτό και η επιστολή μου πήγε ΜΟΝΟ στη σύμβουλο. Γιατί αν κοινοποιούσα στην πρωτοβάθμια θα κινδύνευαν, υποτίθεται, θέσεις και υπολήψεις. Αλλά δεν το έκανα...νόμιζα ότι θα το εκτιμούσαν ότι δεν το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πλέον στο απυρόβλητο και σε περίπτωση που γίνουν έγγραφες διαμαρτυρίες (πόσο μάλλον με ονόματα, γεγονότα και ημερομηνίες) στα ανώτερα όργανα-εκτός σχολικής μονάδας για να μην τα κουκουλώσουν/διαστρεβλώσουν- υπάρχουν σοβαρές κυρώσεις που μπορούν να οδηγήσουν ακόμα και σε διαθεσιμότητα ή άλλες συνέπειες για τους συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς/διευθυντές και σχολικές μονάδες (κάτι που είναι πολύ σημαντικό για την επαγγελματική τους πορεία- βλέψεις για συμμετοχή σε προγράμματα, υπο/διευθυντική θέση σε σχολείο, περιφέρεια κτλ). Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο κάποιοι στην κυριολεξία λυσσάνε για να κάνουν πολεμο νεύρων στον γονέα ή ακόμα και στο συνάδελφο που έχει το δίκιο με το μέρος του ωστε να δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση οτι αυτοί έχουν τον έλεγχο και όλες οι κινήσεις τους είναι μάταιες. Στην πραγματικότητα τρέμουν για τις συνέπειες

 

Αυτό ακριβώς. Το λέω από αρχή. Το έγγραφο έπρεπε να έχει κοινοποιηθεί και αλλού...

 

Λατίνα όπως έφθασαν τα πράγματα, τουλάχιστον να είσαι ειλικρινής με τη σύμβουλο.

 

Σταμάτα να τους φοβάσαι. Το καταλαβαίνουν γι΄αυτό έχουν πέσει πάνω σου να σε φάνε. Εσύ είσαι σε θέση ισχύος. Όχι εκείνοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλο αυτό είναι ένα φούμαρο....κανείς δεν κινδυνεύει....η σύμβουλος και το παρατηρητήριο έχουν πυροσβεστικό ρόλο και δεν είναι δικαστές, έρχονται να κατευνάσουν τα πνεύματα...αν η σύμβουλος κρίνει ότι κάποιο θέμα δεν λύθηκε μπορεί να ειδοποιήσει την πρωτοβάθμια, αλλά κάτι τέτοιο σε εμάς δεν έγινε, ούτε και θα γίνει.

Εδώ υπάρχουν σχολεία που οι καταγγελίες για τους καθηγητές είναι με ονόματα και διευθύνσεις στο διαδίκτυο και κανένας δεν έχασε τη θέση του! Απλά διασκεδάζουν τις εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...