Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

:confused:Καλημέρα σε όλες σας.

 

Γράφτηκα και διαβάζω το φόρουμ εδώ και κάποιες εβδομάδες. Με έχει βοηθήσει απίστευτα. Μόνο όσο αφορά τα ΙΚΑ-ΟΑΕΔ και λοιπά έχω μπερδευτεί όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε.

 

Παρακάτω σας γράφω τις απορίες μου μήπως υπάρχει κάποια έμπειρη να με βοηθήσει.

 

Λοιπόν είμαι στον 5ο μήνα. Εργάζομαι εδώ και 2 χρόνια ασταμάτητα σαν ιδιωτικός υπάλληλος σε μία εταιρία. Από την αρχή του χρόνου δεν έχω πάρει άδεια. Έλειψα 3 μέρες αλλά αεπειδή είχα υπόλοιπο αδείας από το προηγούμενο έτος απλώς μου αφερέθηκαν οι μέρες αυτές. Ο μικτός μου μισθός είναι περ. 1500€ (κανονικά δηλωμένος εδώ και 1 χρόνο). Μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε να πάρω άλλη άδεια.

ΠΗΤ είναι 1/9/2010.

 

Άρα εγώ θα κάτσω 56 πριν την ΠΗΤ μου και 63 μέρες μετά. Επίσης θα κολλήσω τις 21ημέρες αδείας που δικαιούμε για το 2010. Δεν θα κάνω χρήση του εξάμηνου (ο εργοδότης μου ήταν κάθετος και επειδή δεν με πέρνει να με απολύσει έστω και μετά από 1 χρόνο αναγκαστικά θα υπακούσω). Έστι λογικά επιστρέφω κάποια στιγμή μέσα στον Δεκέμβη ξανά στην δουλειά (εξαρτάται και από την πραγματική ΠΗΤ).

 

Αν υπάρχει κάποια κοπέλα που πορεί να με βοηθήσει και να μου εξηγήσει αναλυτικά πότε πέρνω τι θα ήταν τέλεια (ΙΚΑ -ΟΑΕΔ). Αν όλα πάνε καλά δεν θα πάρω καθόλου αναρωτική μέχρι να φύγω για άδεια εγκυμοσύνης. Επίσης κατά τον μήνα που θα πάρω την κανονική μου άδεια για το 2010 πληρώνομαι? Από ποιόν? Σε ποια ασφαλιστική κλάση ανήκω?

Το τι θα χρειαστούμε από χαρτιά θα το ψάξω λίγο αργότερα.

Απλώς επειδή κάνουμε με τον άνδρα μου τον προγραμματισμό ( μόνο η γέννα σε ιδιωτικό θα μας βγει κοντά 4500€ σύνολο + το παιδικό δωμάτιο + όλες τις ανάγκες που θα έχει το νινί μας) καταλαβαίνετε ότι πρέπει να γίνει σφιχτός προύπολογισμός.

 

Σας ευχαριστώ ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κ απο εμενα!

μολις επεστρεψα κ εγω απο το γολγοθα του ικα με το επιδομα κυοφοριας μου υστερα απο πολυ ταλαιπωρια μιας που το αστειο της υποθεσης ηταν οταν με καλεσαν στο γκισε να παρω τα χαρτια μου κ μου ειπαν οτι δεν γινεται να παρω το επιδομα κυοφοριας γιατι με ειχαν καταχωρημενη ως ΑΝΤΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μετα τις απαραιτητες αλλαγες φυλου εχω τις εξης αποριες για οποιονδηποτε μπορει να μου απαντησει:

το επιδομα που μου εδωσαν ηταν 586,14, ο μισθος μου 550/μηνα μεικτα κ καθαρα νομιζω πως ειναι λιγο λιγοτερα απο 400.

 

ειναι οκ?? Ρωταω γιατι αποτι ειδα στις αποδειξεις που πηρα στο τελος μου πληρωσαν γυρω στα 11 ευρω ανα ημερα της αδειας κυοφοριας(ητοι 56)

 

Στη συνεχεια για το επιδομα λοχειας κ το βοηθημα θα πρεπει παλι με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου να απευθυνθω στο ικα η στον ΟΑΕΔ?

 

παραλληλα ειμαι ασφαλισμενη κ στο ΤΕΒΕ ως ελευθερος επαγγελματιας. Γνωριζετε εαν ειναι κατι που δικαιουμαι απο εκει?

 

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

car150pb___.png

 

catcatabu20080306_-8_My+precious+is.png

Link to comment
Share on other sites

:eek:

καλησπερα κ απο εμενα!

μολις επεστρεψα κ εγω απο το γολγοθα του ικα με το επιδομα κυοφοριας μου υστερα απο πολυ ταλαιπωρια μιας που το αστειο της υποθεσης ηταν οταν με καλεσαν στο γκισε να παρω τα χαρτια μου κ μου ειπαν οτι δεν γινεται να παρω το επιδομα κυοφοριας γιατι με ειχαν καταχωρημενη ως ΑΝΤΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μετα τις απαραιτητες αλλαγες φυλου εχω τις εξης αποριες για οποιονδηποτε μπορει να μου απαντησει:

το επιδομα που μου εδωσαν ηταν 586,14, ο μισθος μου 550/μηνα μεικτα κ καθαρα νομιζω πως ειναι λιγο λιγοτερα απο 400.

 

ειναι οκ?? Ρωταω γιατι αποτι ειδα στις αποδειξεις που πηρα στο τελος μου πληρωσαν γυρω στα 11 ευρω ανα ημερα της αδειας κυοφοριας(ητοι 56)

 

Στη συνεχεια για το επιδομα λοχειας κ το βοηθημα θα πρεπει παλι με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου να απευθυνθω στο ικα η στον ΟΑΕΔ?

 

παραλληλα ειμαι ασφαλισμενη κ στο ΤΕΒΕ ως ελευθερος επαγγελματιας. Γνωριζετε εαν ειναι κατι που δικαιουμαι απο εκει?

 

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

geia soy me to kalo to mvro soy!!!

loipon gia to epidoma loxias mazi me thn lhxiarxikh prajh gennhshs ypologizeis ta enteka eyrv opvs ypologises kai sthn kyoforia epi 63 hmeres pou einai h loxeia [11X63]= 693 eyrv gia loxeia + epidoma toketoy poy akoma den to exv parei alla exv akoysei oti einai gyrv sta 990 eyrv peripoy. meta thn loxeia tha pas ston oaed kai katatheteis ta xartia soy opoy ki ekei soy bgazoyne kati alla den xerv to poso giati ki egv akoma den to exv parei.....kai ejartatai an phres annarvtikh h oxi ki apo alloys paragontes elpizv estv kai ligo na se bohthisa!!!!

Link to comment
Share on other sites

:eek:

 

geia soy me to kalo to mvro soy!!!

loipon gia to epidoma loxias mazi me thn lhxiarxikh prajh gennhshs ypologizeis ta enteka eyrv opvs ypologises kai sthn kyoforia epi 63 hmeres pou einai h loxeia [11X63]= 693 eyrv gia loxeia + epidoma toketoy poy akoma den to exv parei alla exv akoysei oti einai gyrv sta 990 eyrv peripoy. meta thn loxeia tha pas ston oaed kai katatheteis ta xartia soy opoy ki ekei soy bgazoyne kati alla den xerv to poso giati ki egv akoma den to exv parei.....kai ejartatai an phres annarvtikh h oxi ki apo alloys paragontes elpizv estv kai ligo na se bohthisa!!!!

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

car150pb___.png

 

catcatabu20080306_-8_My+precious+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
KALHSPERA!XREAZOMAI BOH8EIA!DOULEUW WS KA8HGHTRIA ME SUMVASH TA TELEUTAIA 7 XRONIA.EIME STON 7 KAI APORW AN DIKAIOUME TA EPIDOMATA KAI APO IKA KAI APO OAED!H SUMBASH MOU PANTA LHGEI MAIO KAI ANANEWNETE SEPTEMBRH.

THANKS

 

νομιζω τα δικαιουσε ολα γιατι το σχολειο κλεινει κανονικα 31 του ιουνιου εαν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια & αγόρια,

έχω ανάγκη τα "φώτα" σας!!! Εργάζομαι 2 χρόνια, είμαι έγκυος 3 μηνών και ο μισθός μου είναι 815 ευρώ το μήνα. Εχω άλλο ένα παιδάκι αλλά επειδή τότε δεν ήμουν εργαζόμενη δεν είχα πάρει τίποτα. Διαβάζω και εχω ενημερωθεί για τα περισσότερα δικαιώματα μιας εγκύου από το site απλώς θα ήθελα να μου πείτε αν κάποιος/α ξέρει να μου αναλυτικά με βάση τον μισθό μου τί ποσά δικαιούμαι? Γνωρίζω ότι παίρνω επίδομα τοκετού περίπου 990 ευρώ και πόσο είναι το επίδομα λοχείας? και το επίδομα μητρότητας? Θα γεννήσω τον Δεκέμβρη το Δώρο Χριστουγέννων θα το πάρω? θα φύγω όμως από την εργασία μου τον Οκτώβρη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια & αγόρια,

έχω ανάγκη τα "φώτα" σας!!! Εργάζομαι 2 χρόνια, είμαι έγκυος 3 μηνών και ο μισθός μου είναι 815 ευρώ το μήνα. Εχω άλλο ένα παιδάκι αλλά επειδή τότε δεν ήμουν εργαζόμενη δεν είχα πάρει τίποτα. Διαβάζω και εχω ενημερωθεί για τα περισσότερα δικαιώματα μιας εγκύου από το site απλώς θα ήθελα να μου πείτε αν κάποιος/α ξέρει να μου αναλυτικά με βάση τον μισθό μου τί ποσά δικαιούμαι? Γνωρίζω ότι παίρνω επίδομα τοκετού περίπου 990 ευρώ και πόσο είναι το επίδομα λοχείας? και το επίδομα μητρότητας? Θα γεννήσω τον Δεκέμβρη το Δώρο Χριστουγέννων θα το πάρω? θα φύγω όμως από την εργασία μου τον Οκτώβρη.

 

 

ξερεις το μικτο σου ημερομισθιο ποσο ειναι????

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ναι Σοφάκι 970 ευρώ...

 

αυτος λογικα ειναι ο μικτος μισθος σου.αρα το μικτο ημερομισθιο ειναι 38.8 και θα πληρωθεις το μισο δηλαδη 19,4.που σημαινει

 

56*19,4 = 1086,4(κυοφοριας)

63*19,4 = 1222,2

και 991,20 επιδομα τοκετου.

 

αν βαλεις το παιδι συο δικο σου βιβλιαριο θα παρεις το επιδομα λοχειας προσαυξημενο κατα 10%.πριν πας στις παροχες για το επιδομα λοχειας θα πας στο μητρωο με 2 ληξιαρχικες πραξεις γεννησης να γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο.οταν θα εισπραξεις το επιδομα τοκετου-λοχειας το ικα θα σου δωσει μια αναλυτικη κατασταση των χρηματων που σου εδωσε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας οαεδ για να παρεις το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφάκι σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Να'σαι καλά γιατί με τις δημόσιες υπηρεσίες εγώ άκρη δεν έβγαλα μια φορά.Τι μαιλς , τι τηλέφωνα, τι πληροφορίες να ψάχνω να βρω από άλλες έγκυους κτλ τίποτα... πάλι καλά που υπάρχουν Ανθρωποι .(σαν κι εσένα)

Να συμπλρώσω και κατι ακόμα. Εγώ έχω ασφαλισμένο ήδη στο βιβλιάριο μου και το πρώτο μου παιδί ισχύει και γι'αυτό η προσαύξηση? και μετά πριν πάρει ο σύζυγος μου τα χρήματα από το ΙΚΑ για τοκετού και λοχείας να εγγράψω πρώτα και το δεύτερο παιδάκι μας?

Και κάτι ακόμα εκτός από τα χρήματα που θα πληρωθώ από το ΙΚΑ αυτές τις 119 μέρες καθώς και επιδομα τοκετού από τον εργοδότη και από τον ΟΑΕΔ δεν δικαιούμαι κάτι ?

Ξέρω ότι θα πάρω από τον ΟΑΕΔ χρήματα από το εξάμηνο που θα ζητήσω αλλά δεν ξέρω πόσα.....

Ευχαριστώ........

Link to comment
Share on other sites

νομιζω,χωρις να ειμαι σιγουρη,οτι αφου εχεις ηδη ενα παιδι στο ονομα σου θα παρεις το κυοφοριας-λοχειας οχι οσο σου τα εβγαλα αλλα +10% μιας και εχεις ηδη ενα παιδι σαν προστατευομενο μελος.δεν ξερω ομως αν βαλεις και το δευτερο τι γινεται,αλλα γραψτο,δεν χανεις κατι,εκτος και αν ο συζηγος εχει καλυτερη ασφαλεια.

απο τον οαεδ θα παρεις αυτο που σου εγραψα.το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας(ειναι αλλο το 6μηνο).οταν παρεις το λοχειας-τοκετου απο το ικα θα σου δωσουν ενα χαρτι που θα γραφει αναλυτικα τα ποσα που σου δωσανε.με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα πας οαεδ και θα σου δωσει χρηματα για να καλυφτει η διαφορα μεταξυ ικα-μισθων που θα επαιρνες αν δουλευες.αλλα αυτο δεν ξερω πως βγαινει.

ο εργοδοτης θα σου δωσει ενα ποσο αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

 

συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ημουν διακοπες!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΩ (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, ΕΡΓΟΔΟΤΗ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΙΣ 16 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΑΛΛΑ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΗ, ΛΟΓΩ ΚΟΥΡΑΣΗΣ. ΕΑΝ, ΟΜΩΣ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ....

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΩ (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, ΕΡΓΟΔΟΤΗ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΙΣ 16 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΑΛΛΑ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΗ, ΛΟΓΩ ΚΟΥΡΑΣΗΣ. ΕΑΝ, ΟΜΩΣ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ....

 

 

αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης θα παρεις καποια χρηματα.εαν δηλαδη επαιρνες 25 μερες αναρρωτικη θα πληρωνοσουν απο τον εργοδοτη και το ικα.ο εργοδοτης πρεπει να δωσει τα λεφτα που θα σου εδινε αν ειχες παρει αναρρωτικη.π.χ αν ειχες 25 μερες αναρρωτικη και σου αναλογουσε να παρεις απο το ικα 250 ευρω και 350 απο τον εργοδοτη θα πρεπει να σου δωσει αυτα τα 350 ευρω(τα ποσα ειναι τυχαια).

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΧ ΜΕ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΠΟΣΑ

ΕΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΠΧ 10 ΜΕΡΕΣ, ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΠΗΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΧ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 1000, ΛΟΧΕΙΑΣ 1200, ΓΕΝΝΑΣ 990, ΟΑΕΔ 500 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΠΧ 800 ΕΥΡΩ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΜΕΝΟΥΝ ΙΔΙΑ (ΛΟΧΕΙΑΣ, ΟΑΕΔ, ΚΤΛ) ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 25 ΜΕΡΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΠΧ 1000 ΕΥΡΩ.

ΣΥΝΕΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΧ 200 ΕΥΡΩ ΣΤΑ 2 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ?

Ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΘΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ (ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ)

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Σοφάκι μου,

ευχομαι να περασες καλα στις διακοπουλες σου κι εγω θα καθίσω όλο τον Αύγουστο γιατί δεν εχω πάρει ούτε μια μέρα άδεια , μόνο 10 μέρες αναρωτική και για πρώτη φορά κιόλας , οπότε δικαιούμαι κι άλλες μέρες ή χρήματα επιπλέον? Επίσης το συμπλήρωμα από τον ΟΑΕΔ το παίρνω πριν γεννήσω ? η μετά? και με το δώρο των Χριστουγέννων τι θά γίνει από που θα το πάρω από τον εργοδότη ή.... ??Επειδή θα γεννήσω σε ιδιωτικό τουλάχιστον ας γνωρίζω από πριν τι δικαιούμαι και τί πρέπει να συμπληρώσω.....

Ευχαριστώ.......πολύ........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Σοφάκι μου,

ευχομαι να περασες καλα στις διακοπουλες σου κι εγω θα καθίσω όλο τον Αύγουστο γιατί δεν εχω πάρει ούτε μια μέρα άδεια , μόνο 10 μέρες αναρωτική και για πρώτη φορά κιόλας , οπότε δικαιούμαι κι άλλες μέρες ή χρήματα επιπλέον? Επίσης το συμπλήρωμα από τον ΟΑΕΔ το παίρνω πριν γεννήσω ? η μετά? και με το δώρο των Χριστουγέννων τι θά γίνει από που θα το πάρω από τον εργοδότη ή.... ??Επειδή θα γεννήσω σε ιδιωτικό τουλάχιστον ας γνωρίζω από πριν τι δικαιούμαι και τί πρέπει να συμπληρώσω.....

Ευχαριστώ.......πολύ........

 

αλλες μερες δεν δικαιουσαι αλλα δικαιουσαι χρηματα μιας και εχεις παρει μονο 10 μερες αναρρωτικη,δες εδω

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1649559#post1649559

 

διαβασε απο το μηνυμα 20 και μετα της georgia.

 

το συμπληρωματικο του οαεδ μετα την γεννα θα το παρεις αφου πληρωθεις και τελειωσεις με το ικα.το δωρο των χριστουγεννων θα το παρεις απο τον εργοδοτη.και εγω δεκεμβρη γεννησα και το πηρα ολο.και επειδη ημουν σε αναρρωτικη 3 μηνες πηρα και απο το ικα δωρο χριστουγεννων.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και μέλλουσα μαμα! Περιμένουμε την κούκλα μας τον Νοέμβριο! Θα ήθελα να ρωτήσω αν το βοήθημα τοκετού (991,20) απο το ΙΚΑ το παίρνεις ανεξάρτητα αν θα γεννήσεις σε ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο?

Link to comment
Share on other sites

Ellen εννοειται οτι το παιρνεις!!Πας με το τιμολογιο του μαιευτηριου στο ΙΚΑ και ακολουθεις τη διαδικασια που θα σου πουν!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν εχω πληροφοριες αλλα εχω γνωστη που γεννησε προσφατα εκει και εμεινε ευχαριστημενη. Γιατι δεν πατε μια βολτα απο εκει να το δειτε και να μαθετε και τιμες?Πολλοι το κανουν! Παντως καινουργιο ειναι,πιστευω θα ειναι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια μια μικρή βοήθεια θέλω.....

λοιπόν, γέννησα 31/07/10. πληρώθηκα επίδομα κυοφορίας και λοχείας. η άδεια λοχείας μου τελειώνει 11/10/10. μετά θα κάνω τα χαρτιά μου στον ΟΑΕΔ για το 6μηνο. αυτό σημαίνει πως θα ξαναπληρωθώ τον Νοέμβρη? είναι δυνατόν να είμαι απλήρωτη απο τον Ιούλιο? δεν θα έπρεπε εκτός απο τα επιδόματα να πληρώνομαι και κανονικά κάθε μήνα???????

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα τοκετού το πήρες?Δίνεται μαζί με της λοχείας και είναι γύρω στα 990 Ευρώ. Ο

εργοδότης σου πρέπει επίσης να σου δώσει κάποια χρήματα, εκτός και αν έχεις πάρει αναρρωτική άδεια πάνω από 25 μέρες. Τέλος, με τα χαρτιά που πληρώθηκες από το ΙΚΑ και με ένα αντίστοιχο χαρτί από τον εργοδότη θα πας στον ΟΑΕΔ για να πάρεις ένα συμπληρωματικό επίδομα, έτσι ώστε συνολικά (επίδομα κυοφορίας, λοχείας, μισθό από εργοδότη και επίδομα από ΟΑΕΔ) να πάρεις τους μικτους μισθούς που θα έπαιρνες εαν δούλευες τους μήνες της κυοφορίας και της λοχείας

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα τοκετού το πήρες?Δίνεται μαζί με της λοχείας και είναι γύρω στα 990 Ευρώ. Ο

εργοδότης σου πρέπει επίσης να σου δώσει κάποια χρήματα, εκτός και αν έχεις πάρει αναρρωτική άδεια πάνω από 25 μέρες. Τέλος, με τα χαρτιά που πληρώθηκες από το ΙΚΑ και με ένα αντίστοιχο χαρτί από τον εργοδότη θα πας στον ΟΑΕΔ για να πάρεις ένα συμπληρωματικό επίδομα, έτσι ώστε συνολικά (επίδομα κυοφορίας, λοχείας, μισθό από εργοδότη και επίδομα από ΟΑΕΔ) να πάρεις τους μικτους μισθούς που θα έπαιρνες εαν δούλευες τους μήνες της κυοφορίας και της λοχείας

 

μισθό απο εργοδότη δεν δικαιούμαι,γιατί είχα αναρρωτική απο τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης. επίσης δεν δικαιούμαι ούτε το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ γιατί είμαι ξενοδοχοϋπάλληλος.....κοινώς...ταπί και ψύχραιμη.

θα πρέπει να περιμένουμε να ξεκινήσω να πληρώνομαι απο τον ΟΑΕΔ για το 6μηνο...μέχρι τότε θα ζοριστούμε αλλά πού θα πάει?????? θα περάσει....

 

απλά δεν μπορώ να καταλάβω, εάν δεν είχα σύζυγο και γεννούσα και ήμουν γενικά μόνη μου στην ζωή, θα έκανα 3 μήνες να ξαναπληρωθώ? τί θα γινόταν? απορώ τί κάνουν αυτές οι κοπέλες.

 

 

σε ευχαριστώ πολύ πάντως Στέλλα!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

patousaki υποτιθεται οτι το επιδομα λοχειας ειναι οι μισθοι 2 μηνων.το ποσο που πηρες δεν ηταν σχεδον 2 μισθοι???ο 3ος μηνας πως προκυπτει???ειναι η ετησια αδεια σου???:?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

patousaki υποτιθεται οτι το επιδομα λοχειας ειναι οι μισθοι 2 μηνων.το ποσο που πηρες δεν ηταν σχεδον 2 μισθοι???ο 3ος μηνας πως προκυπτει???ειναι η ετησια αδεια σου???:?

 

το επίδομα λοχείας είναι οι μισθοί 2 μηνών. τα πήρα αυτά τα λεφτά. η άδειά λοχείας τελειώνει 11 Οκτωβρίου. εγώ μέχρι τότε δεν ξαναπληρώνομαι. στις 12 Οκτωβρίου θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για το 6μηνο του ΟΑΕΔ. απ' ότι ξέρω αφού κάνω τα χαρτιά μου θα περάσει σίγουρα 1 μήνας μέχρι να πληρωθώ. άρα πάμε Νοέμβρη. και τελευταία φορά που πληρώθηκα ήταν μόλις γέννησα. 31 Ιουλίου. κατάλαβες τώρα ή σε μπέρδεψα περισσότερο??????

 

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί λένε ΕΠΙΔΟΜΑ κυοφορίας και λοχείας, όταν αυτά τα λεφτά είναι ο μισθός μου και όχι κάποιο επίδομα.

εγώ μέχρι τώρα ήξερα οτι Επίδομα είναι κάτι εξτρά απο τον μισθό.

τα έχω μπερδέψει όλα...............

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...