Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

Εμεις ειμαστε στην κατηγορια των ανθρωπων που ενω εχουμε την γιαγια να τον κρατησει τον μικρο εμεις τον θελουμε μαζι μας..θα ειναι 18 μηνων τοτε και λεμε να παμε Κρητη την οποια λατρευω........στο αυτοκινητο δεν εχει προβλημα..στο αεροπλανο ομως????θα καθησει???και αν δεν καθησει τι θα τον κανω?????βολτες στο διαδρομο???αγχωθηκα!!!!!!!

εσεις εχετε ταξιδεψει με αεροπλανο???πως ητανε η εμπειρια με το παιδι????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ταξιδεψαμε με το αεροπλάνο για πρωτη φορα οταν ο μεγάλος μου ήταν κατι παραπάνω απο 6 μηνων - ταξιδι 1.5 ωρας - και ήταν όλα μια χαρά. Το ιδιο και στα επόμενα ταξιδια, όπου ο μεγαλος ήταν 2.5 και ο μικρός 9 μηνων.

Απλώς χρειάζεται λιγη προετοιμασία του παιδιου (τη 2η φορα που καταλαβαιναν και οι 2, τους ειχαμε πει για το αεροπλανο, το ταξιδι κλπ).

Ειχα φροντίσει να έχω μαζι μου περα από τα συνηθη (πάνες, νερο, γάλα, μπισκοτα, 2 αλλαξιές ρούχα, ενα σελτεδακι διοτι στην τουαλετα του αεροπλανου εχει χωρο για να αλλαξεις μωρο αλλα πρεπει να το ακουμπησεις πανω σε κατι καθαρο.. ) και κάποια παιχνιδάκια -αθορυβα, γιατι δεν φταινε σε τιποτα οι αλλοι επιβάτες...-, μπογιες και χαρτια για να ζωγραφιζουν η καποιο βιβλιο κι έτσι δεν βαρεθηκαν.

Και κάτι πολυ βασικό - ο παιδιατρος που ειχα ρωτησει μας ειπε να φροντισουμε την ωρα της προσγειωσης και της απογειωσης να πινει κατι απο μπιμπερο (οπως αντιστοιχα οι μεγαλοι μασανε τσιχλα) για να μην πονεσουν τα αυτια (πολλα πιτσιρικια κλαινε λογω του πονου στα αυτια). Το εφαρμοσαμε και δεν ειχαμε προβλημα.

Επισης, το καλο ειναι οτι αν εχεις καρότσι-μπαστουνι σε αφηνουν και το εχεις μαζι μέχρι τελευταια στιγμη - οποτε το μωρο κι εσυ δεν κουραζεστε ολη την ωρα τη αναμονης στο αεροδρόμιο!- Το παραδιδεις ακριβως πριν ανεβεις στο αεροπλανο και το παιρνεις μολις κατεβεις.

Αυτα..!

Link to comment
Share on other sites

Ιστορία 1.

Εν έτει 1992, γυρνούσα απο Σικάγο. Μπροστά μου το βάρβαρο πιτσιρίκι δυο-δυομισυ ετών. Ούρλιαζε, το ορκίζομαι σε όλη την διαδρομή μέχρι την Ν.Υ. μετα την αλλαγή του αεροπλάνου με το που ξανακαθόμαστε, αυτό το σκασμένο αρχίζει να δοκιμάζει πάλι τα νεύρα μας

Ζητώ απο την μητέρα του την άδεια να του μιλήσω (licenced s.w της λέω), κάθομαι δίπλα του και αρχίζω να μιλάω σε στυλ που προτίνει ο Βατζλαβικ στο ΄«Γλώσσα της θεραπευτικής Αλλαγής» (μονόλογος κυρίως, με ρυθμό χαλαρό, σιγανά και αργά). Αρχίζω και λέω κυρίως μπαρούφες, ότι ξέρω πως φοβάσαι και πως δεν έχεις ξαναπετάξει, φοβάμαι και εγώ αλλά γιτί είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αυτό ενώ συνεχίζει και ουρλιάζει «σπιτι, θελω να παω σπιτι», του λέω πως εδω που είμαστε είναι το ίδιο σαν να παμε πισω στο σπιτι και το ίδιο να παμε στην γιαγια και στον παππου (ειχα ρωτησει πριν). Αρχίζω και λέω μπαρουφες για το ποσο θα χαρει ο παππους και η γιαγιά.

Ε, δε ξερω αν το πιστευετε, αλλά σταδιακά το πιτσιρίκι σταμάτησε το ουρλιαχτο (λέτε να μουγκάθηκε;) και σε όλη την διαδρομή δεν έβγαλε γκιχ!

Ιστορια 2.

Λέω στην κοκόνα μου πως θα πάμε στον γιατρό και της εξηγώ γιατί και τι θα γίνει. Της λέω πως ίσως κάποια στιγμή,σ το εμβόλιο πονέσει λίγο. Μουτρώνει και γκρινιάζει. Δυσανασχετει στο ντύσιμο. Όμως πάμε και τον αφήνει να την εξετάσει. Κλαίει λίγο πριν το εμβόλιο. μετά το εμβόλιο όλα καλά, τουστέλνει κιολας φιλιά.

 

Επιμύθιο.

Πολύ φυσικό και πιθανό να τρομάξει ή να κλάψει ή ν αγκρινιάσει.

το θέμα είναι πριν το ταξίδι πως προμοτάρεις εσυ την διαδικασία. Εμεις πάντα στα ταξίδια (βεβαια δεν ειχαμε αεροπλάνο ακόμα, αλλά ο ιδιεταιρος φοβος για τα αεροπλάνα ειναι υπόθεση των ενηλικων και οχι πρωτογενης στα παιδια) τα κάναμε να ακουγονται ως το πιο μαγευτικό πραγμα που θα μας συμβει που θα παμε ουαου στην λεοφορ και θ αδουμε γιουυπι τα αυτοκινητα ν απαιρνουν απο διπλα μας κλπ (παρομοια στα πλοια).

Το ίδιο είχαμε χρησιμοποιησει και δυο μηνες πριν παμε στον παιδικό : προβοκατσια. Απίθανη εφευρεση!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

DEMI

Μην ξεχασεις (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ)τις νεες οδηγιες για τις χειραποσκευες.

Τι επιτρεπεται να παιρνεις μαζι σου και τι οχι.Επειδη το παιδι ειναι μικρο και μπορει να χρειαστεις γαλατα κλτ.....Εγω να φανταστεις ταξιδεψα την προηγουμενη εβδομαδα στην Κομοτηνη και δεν μας αφησαν να παρουμε μαζι μας το ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΟ ΣΟΥΤΖΟΥΚ ΛΟΥΚΟΥΜ που παραγει η περιοχη.Μας ειπαν οτι ετισ οπως ειανι φτιαγμενο παραπεμπει σε εκρηκτικη υλη............ΜΑΣ ΗΡΘΕ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ οχι μονο απο το συνειρμο και τη συγκριση του προιοντος αλλα και επειδη μας τρεχανε τα σαλια που δεν θα μπορουσαμε να φαμε............

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα πολυ υπερβολικα βρε παιδι μου αυτα τα μετρα πια...Γαλα δεν μπορω να παρω για το παιδι.βεβαια επειδη ειδα τα της πτησεις το πιο πιθανο ριναι να φυγουμε ξημερωματα οποτε ελπιζω να κοιμαται ο μικρος..αν ξυπνησει τι θα του δωσω ομως??????πρωι πρωι πινει γαλα ο κυριος.

αγχωθηκα πραγματικα αλλα τον θελω μαζι μου.περισυ που ηταν και μια σταλια περασαμε ομορφα στη Χαλκιδικη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oh-Mamy, καλα τα λες..

Θυμαμαι ο δικός μου είχε εντυπωσιαστεί όταν του είχα πει ότι θα μπορούμε να δουμε τα πάντα από ψηλά, ξαφνιάστηκε λίγο κάποια στιγμη στο ταξιδι με κατι ψιλοτρανταγματάκιακαι αλλα του άρεσε οταν το παραλληλίσαμε με το τράνταγμα από τις λακουβες που πεφτει τάυτοκινητο στο δρόμο, και ενθουσιάστηκε όταν μπήκαμε μεσα στα σύννεφα!!

Ειχαμε κάνει και "προβα" στο σπίτι, με τα αεροπλανακια τους τους δείχναμε πώς προσγειωνονται και πως απογειώνονται κλπ. Και όταν ήρθε η ωρα της πραγματικής απογείωσης, εξηγούσαμε ότι "να τωρα θα τρεξει πολυ το αεροπλανο, θα παρει φορα και θα σηκωθεί στον αερα..". Τα μικρά τα τρομάζει το άγνωστο, αν τους εξηγήσεις καταλαβαίνουν.

Και αν βαρεθούν στο ταξιδι - που ειναι λογικο - αν έχεις μαζι κατι που τους αρεσει για να τους τραβήξεις την προσοχή και να τα απασχολήσεις, μπορείς να το ξεπεράσεις λιγο πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

...αντιγραφω απο το site του Ελ.Βενιζελος¨

 

" Liquids required for medical or dietary purposes, which are to be used during the trip, including baby foods, are allowed in hand luggage."

 

και στις "συχνες ερωτησεις λέει:

 

"11)Will I be allowed to carry on board baby milk/food?

Certainly. Baby food is not included in the prohibited items. "

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.ναι τωρα το ειδα το γαλα επιτρεπεται..

εγω θα του εξηγησω και ελπιζω να καταλαβει την διαδικασια..

παντως περισυ στο beach bar στο πολυχρονο Χαλκιδικης ηταν πολυ ανετα ακομα και αν ειχες πολυ μικρο παιδι.προθυμοι να σε εξυπηρετησουν με ζεστο νερο κλπ.εχουμε ακομα καιρο οποτε θα δουμε τι θα κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

Demi,

επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει το Πολύχρονο, μπορείς μήπως να μου πεις που μείνατε και αν ήταν διαμέρισμα/ studio κ.τ.λ.

Έχω πάει πολλές φορές ως ελέυθερη αλλά σε αυτά που έμενα δεν βολεύει να πάρεις και παιδί μαζί...

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουμε σπιτι στη Σιβηρη δικο μας...δεν ξερω αν θα εδινα τοσα απαραδεκτα πολλα χρηματα που ζητανε για κατι αθλια δωματιακια...

πριν 3 χρονια ειδα και αποειδα ,και πηραμε ενα σπιτι .δεν ειναι κατι τρομερο αλλα ειναι καθαρο και δικο μας.

ειχαμε παει διακοπες μας ζητησαν 100 ευρω για ενα δωματιο που απο κατω ηταν ταβερνα και βρωμουσαν τα παντα.τα σεντονια ηταν βρωμικα με τριχες απο τους προηγουμενους και η τουαλετα αθλια..

εχουμε καταχρεωθει αλλα αξιζε τον κοπο.πηγαινουμε και ΣΚ ,γιορτες κτλ .και οταν μεγαλωσει λιγο ακομα ο φουντουκος θα εχει και την παρεα του..νομιζω καλα καναμε και το πηραμε..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ... καλά κάνατε....

Εμείς θα πρέπει πρώτα να πάρουμε μόνιμη κατοικία και μετά να σκεφτούμε για εξοχικό στη θάλασσα... γιατί στη στεριά έχουμε (στα χωριά μας).

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ταξιδεψει 2 φορες με μωρο (το ιδιο) 2 καλοκαιρια.. Και μαλιστα δεν ηταν δικό μου. Ηταν της κολλητης μου που εχουν σπίτι στη Σαντορινη και αφου με φιλοξενησαν για δυο συνεχομενα καλόκαιρια (πηγαιναν αυτοι νωριτερα με τον αντρα της μετα εφευγε ο αντρας της και πήγαινα εγω για να σηνεχισει της διακοπες για οσο θα εχει παρεα) μετα επερνα το μωρο με το αεροπλάνο για να μην ταξιδεψει μονη της με το καραβι και το μωρο (εγω δεν μπαινω σε καραβι, αυτη σε αεροπλάνο ωραιο ετσι?). Την πρωτη φορα ήταν 7 μηνων και την δευτερη 18. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα, μάλιστα επειδη ήταν ειδικη η περίπτωση την άφησαν να ερθει μαζι μας και μετα τον έλεγχο μεχρι τη στιγμη που μπήκαμε στο αεροπλάνο.. Την πρωτη φορα ηταν πολύ μικρουλης και κοιμηθηκε. Την δευτερη τον κρατουσα αγκαλια (μεχρι αυτη την ηλικία για τοσο μικρες αποστασεις τα κρατας αγκαλια δεν δινουν θέση) και τον απασχολουσαν οι αεροσυνοδοι, του εδιναν πλαστικα ποτηρακια να παιζει και διαφορα τετοια...

Μαλιστα ειχε πολύ πλάκα γιατι οποτε εβλεπε αεροπλάνο έλεγε το όνομά μου... Και ακόμα το θυμαται τωρα που ειναι 3,5 οτι ειχαμε ταξιδεψει μαζι...

Το μονο που χρειαζεται ειναι μια καλή προετοιμασία πριν μπειτε, δηλαδη για καμια βδομαδανα του δειχνεις τα αεροπλάνα να του λες κοιτα θα πεταξουμε με αυυτο κλπ... θα ανυπομονει...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

μωρε μπραβο θαρρος!!!!!!!!εγω δεν θα το εκανα ποτε αυτο..εδω εχω αγχος για το δικο μου που να παρω ξενο.......

αχ τι θ ακανω με το αγχος μου..τα αναλυω ολα τοσο πολυ σε βαθμο υστεριας...και αν γινει αυτο θα παθουμε εκεινο και αν παθουμε εκεινο θα κανω το αλλο...και παει λεγοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν ενα μηνα η κορη μου (6 μηνων τοτε) εκανε το πρωτο της ταξιδι με αεροπλανο. Δεν ηξερα τα νεα μετρα στο αεροδρομιο σχετικα με την απαγορευση των υγρων. Ειχα μαζι μου μπιμπερο και 2 θερμος με κρυο και ζεστο νερο. Μου λεει ο τυπος στον ελεγχο. Τι εχετε εδω μεσα. Λεω νερο. Και γιατι εχετε 2; Λεω: Ζεστο και κρυο. Με κοιταει καχυποπτα. (Το μωρο το ειχε αγκαλια ο αντρας μου και στεκοταν διπλα μου. Ανοιγει τα γαλατα (σκονη) Μου λεει: Αυτο τι ειναι; Αρχιζω να τα παιρνω. Του λεω: Εχετε παιδια; Μου λεει ναι. Του λεω: Τοτε θα σας ρωτησω εγω. Παιρνω το γαλα και το κουναω μπροστα στο προσωπο του. Αυτο τι ειναι;; του λεω. Μου λεει ψιθυριστα: Τη δουλεια μου κανω. Ταυτοχρονα ριχνει μια κλεφτη ματια προς τον προισταμενο. Μην σας τα πολυλογω με εβαλε να τα δοκιμασω. ΟΛΑ!!!! Του λεω: Πατε καθολου καλα;;;;; Μου λεει ο αντρας μου: Δοκιμασε τα τελειωνουμε. Το παιδι αρχισε να δυσανασχετει. Το εκανα και ξεμπερδεψαμε. ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ!!!!!

Στο αεροπλανο δεν ειχαμε κανενα προβλημα με την απογειωση. Δεν ηθελε να πιει κατι (για τα αυτακια) αλλα της εδωσα την πιπιλα και δεν φανηκε να εχει καμια ενοχληση μετα. Οποτε και η πιπιλα μια χαρα την κανει τη δουλεια της.

Να πω σε οσες σκοπευετε να ταξιδεψετε: Μην εχετε μαζι σας αρωματα η καλλυντικα σε μπουκαλακια ανω των 50μλ γιατι θα σας τα παρουν. Καινουριος νομος. Μου πηραν το αρωμα μου....

:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ταξιδέψαμε με αεροπλάνο πριν 1 μήνα με την κόρη μας για διακοπές. Είμασταν και εμείς αυτής της φιλοσοφίας να πάρουμε το παιδί μαζί μας και να μην το αφήσουμε πίσω και δεν το μετανιωσα ούτε στιγμή. Είχα και εγω το άγχος για το αεροπλάνο αλλά όλα πήγα κατ ευχήν. Την ώρα που ανεβήκαμε στο αεροπλάνο η μικρή μου ήταν έτοιμη για ύπνο. Οπότε όταν πηγαίναμε κοιμήθηκε πριν κάν απογειωθεί το αεροπλάνο και ξύπνησε αφότου φτάσαμε και στην επιστροφή διάβαζε ενα περιοδικό όταν απογειωθήκαμε και μόλις έσβησε η ένδειξη της ζώνης την ξάπλωσα στα πόδια μου και την κοίμησα μέχρι και την προσγείωση. Ευτυχώς που κοιμόταν γιατι 15 μηνων παιδί δεν κάθεται στον πισινό του!!!

 

Κατα την διάρκεια της απογείωσης και της προσγείωσης ο παιδίατρος μου είχε πεί κάτι να μασουλάει. Η δική μου τραβούσε την πιπίλα της και όταν κοιμόταν κουνούσα λίγο την πιπίνα και εκείνη την τραβούσε με περισσότερη όρεξη. Μου είχε πεί να της βάλω βαμβακια στα αφτιά την ώρα που μπαίνουμε και βγαίνουμε από το αεροπλάνο (δεν το έκανα) και να της δώσω παυσίπονο όταν κατέβουμε. Ετσι έκανα όταν πηγαίναμε. Στην επιστροφή της έδωσα παυσίπονο μισή ώρα πριν την απογειώση και τα πραγματα ήταν πολύ καλύτερα.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Απόφασίστηκε, από τον Νεκτάριο κυρίως, ότι το καλοκαίρι που θα μας έρθει,θα πάμε κάμπινγκ και μάλιστα σε ένα που μου φάνηκε αρκετά χάλια από παροχές δίπλα στην λίμνη στο Λουτράκι! Του άρεσε φέτος τόσο πολύ που θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και για χάρη του θα πάμε για μια εβδομάδα!!! Τι να κάνουμε μόνο εκεί του άρεσε τόοοοσοοοο πολύ!!! Του δίχνουμε φωτογραφίες από κει και το βίντεο που έκανε μπάνιο και τρελάθηκε από χαρά. Δεν πειράζει το αξίζει!!! :wink::shock:8):lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μήπως μπορείται να μου πείτε τι μπορώ να κάνω για να εξασφαλίσω ένα ευχάριστο ταξίδι στον μικρό μου με το αεροπλάνο? Εννοώ δηλαδή τι να κάνω για να μην πονέσουν τα αυτάκια του. Πρεπεί να σας πώ οτι ο μικρος δεν έχει πάρει ποτέ πιπιλα που ξέρω οτι θα βοηθουσε. Ουτε μπορώ να του δώσω κάτι για να μασουλήσει (π.χ μπισκότο) γιατι παθαίνει ναυτία πολύ πολύ ευκολα και δεν προβλέπεται να του δώσω να φάει κατι τουλάχιστον 2 ώρες πριν το ταξιδι ποσο μαλλον κατα την διάρκεια αυτου. Θα μιλήσω βεβαια και με το γιατρό μας αλλά ήθελα να ρωτήσω και εσας μηπως γνωρίζετε από προσωπικη πειρα. Το αγοράκι μου είναι 31 μηνών. Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

κατα την απογειωση και προσγειωση μπορεις να του δινεις λιγο νερακι με το μπιμπερο?αυτο θα βοηθουσε πολυ θα ελεγα...παντως μεσα στο αεροπλανο οι πιο πολλες εταιριες εχουν μινι βαλιτσακια με μπλοκ μπογιες και μικροπαιχνιδια και περνανε αυχαριστα τα παιδια.παντως καλου κακου παρε τετοια πραγματα μαζι σου ..δηλ το αγαπημενο του παιχνιδι κλπ.

τωρα για την ναυτια ρωτησε τον γιατρο αν μπορεις ν ατου δωσεις κανενα φαρμακο..συμβουλεψου γιατρο παντως οπως και ναχει..

α....και προετοιμασε το παιδι για το ταξιδι..να του το περιγραφεις εντονα δηλ ποσο ψηλα θα βρισκεστε κλπ...και να του μιλας σε ολη την διαρκεια του ταξιδιου(δεν πιστευω να πατε πεκινο ε???????) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Demi καλή ιδέα το νεράκι αλλα δυστηχώς ο γιος μου είναι πολύ ευαισθητός και το νεράκι θα τον ανακατέψει πιθανότατα. Στο αυτοκίνητο για παράδειγμα τον πειράζει και κάνει εμετο. Μακαρι να μπορουσα με το να του μιλάω απλα να νίωθει καλύτερα Ilonka. Γιατί και στο αμάξι είμαι συνέχεια δίπλα του και του μιλάω και λέμε τραγουδάκια αλλα πάλι τα ίδια. Το ίδιο πρόβλημα είχα και με το σχολικό. Ο καημένος ντρεπόταν τόσο πολύ που κάθε πρωι εκλαιγε και δεν ήθελε να μπει από φόβο μην τυχον και κάνει εμετό. Τελικα σταμάτησα να του δίνω το γάλα στο σπιτι και του το βάζω στην τσαντα και του το δίνουν στον παιδικό. Οσον αφορά τα παιχνίδια σίγουρα θα του πάρω κατι να απασχολείται. Και τέλος οχι δυστηχώς δεν πάμε Πεκίνο θα πάμε Αθήνα. :lol: Ηράκλειο-Αθήνα η πτηση είναι μόλις 30-45 λεπτα αλλα εμένα μου φαινεται "βουνο" το όλο σκηνικο.

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της ομιλίας το είπα ότι οχι για ψυχολογικούς λόγους, αλλά για να εξισορροπηθεί η πίεση που ασκείται στο τύμπανο του αφτιού. Ανοίγοντας το στόμα είτε για να πιούμε, ειτε να μιλήσουμε, ειτε μασώντας μια τσίχλα επιτυγχανουμε το ιδιο πραγμα.

http://www.travelwithyourkids.com/on-the-plane/airplane-ear-plugs

Link to comment
Share on other sites

αχ τώρα που είδα το ποστ της Λίλυς θυμήθηκα ότι θα κάνουμε κι εμείς ταξίδι με αεροπλάνο αυτόν το μήνα και η δικιά μας είναι πολύ μικρή και επίσης δε θέλει την πιπίλα! προβλέπω να μας ακούει όλο το αεροπλάνο! και μ'αρέσει που όταν δεν είχα παιδί και ταξίδευα παρακαλούσα να μην έχω μωρά δίπλα μου...τώρα....στεναχωριέμαι που θα είμαι εγώ αυτή που θα "ενοχλώ" :oops: βέβαια μπορεί και να μην σπαράξει στο κλάμα...λέμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η κορη μου μπηκε σε αεροπλανο πρωτη φορα 8 μηνων. Πιπιλα δεν επιασε ποτε οποτε το ξεχναμε. Στον πηγαιμο της ταισα το γαλα την ωρα της απογειωσης και δεν καταλαβε τιποτα. Στην προσγειωση κοιμοταν. Στο γυρισμο κοιμοταν...

Τη δευτερη φορα που μπηκε 11 μηνων την ταισα γαλα και δεν ειχαμε κατι με τα αυτια... Στο γυρισμο εκλαιγε σ' ολη την πτηση. Εκει να δειτε γλεντια... 20 λεπτα πριν την προσγειωση η αεροσυνοδος δεν με αφηνε (δικαιως ) να σηκωθω να την κανω βολτα, η μικρη να τσιριζει, οι επιβατες να εχουν δεινοπαθησει, εγω να κατουριεμαι του θανατα, οι αεροσυνοδοι να της κανουν γουτσου γουτσου μπας και ηρεμησει... ΕΦΙΑΛΤΗΣ!! Ο μπροστινος που τσιριζε μες στ' αυτια του στην κυριολεξια δεν ειπε τιποτα ο ανθρωπος αλλα πρεπει να εχει ανακηρυχθει σε αγιο... Μεχρι την προσγειωση αναβλυζε μυρο... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Jean, μια απο τα ίδια και εμείς. Το καλοκαίρι ο μικρός ήταν 5 μηνών περίπου και πήγαμε αεροπορικώς Αθήνα. Όταν πηγαίναμε ο μικρός κοιμήθηκε πριν ακόμη απογειωθούμε και ξύπνησε λίγο μετά την προσγείωση. Μπορώ να πω ότι ήμουν αγχωμένη γιατί δεν ήξερα πως θα αντιδράσει. Αλλα όταν είδα ότι κοιμόταν του καλού καιρού είπα όλα οκ. Έτσι μου έφυγε το άγχος και όταν επιστρέφαμε ήμουν χαλαρή. Τζίφος όμως. Με το μπήκαμε στο αεροπλάνο ο μικρός άρχισε να τσιρίζει, να φωνάζει, να κλαίει, να με σκουντάει και όλα αυτά που η Jean τα αποκαλεί γλέντια (και πολύ καλά κάνει). Σάστισα, δεν ήξερα τι να κάνω, βρε αγόρι μου, βρε καλέ μου... τίποτα ανένδοτος.

Στο τέλος μάλωσα και με την αεροσυνοδό, η οποία δεν με άφησε να βγώ πρώτη απο το αεροπλάνο καθώς το μικρός συνέχιζε να τσιρίζει.

Εγώ σηκώθηκα να βγώ πρώτη βέβαια αλλα με σταμάτησε λέγοντας μου:

"Συγνώμη προηγείται η Α class"

Την στραβοκοίταξα και της είπα:

"Μόλις βγάλεις τα πακέτα σου, πες μας και εμάς που υποφέρουμε"

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...