Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

γεια σας κορίτσια...είμαι επιληπτική και παίρνω φαρμακευτική αγωγή εδώ και 5 χρόνια...ο νευρολόγος μου μου έχει πει ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης ίσως το έμβρυο επηρρεαστεί από τα αντιεπιληπτικά...:-(..τρομοκρατήθηκα πολύ και θα ήθελα να ξέρω αν κάποια έχει περάσει παρόμοια περίπτωση και τί μπορώ να κάνω...ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω διαβάσει ότι η αποφυγή υδατανθράκων βοηθάει στην εξάλειψη των κρίσεων (δες στο www.lowcarblife.org, η κοπέλα που έφτιαξε το site έχει το ίδιο πρόβλημα). Πάντα βέβαια σε συνεννόηση με τους γιατρούς σου.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Mpoumpou να ζητήσεις και τη γνώμη του γυναικολόγου σου...έχω παράδειγμα πάντως απο φίλη της μητέρας μου που έμεινε έγκυο και γέννησε το αγοράκι της χωρίς κανένα πρόβλημα....λεπτομέρειες δε γνωρίζω αλλά σίγουρα έπαιρνε φάρμακα απο πριν.

Διάβασε και αυτά που βρήκα

http://www.babyspace.gr/Article/fertility-chronic-illnesses/90-554.html

http://www.healthview.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BD%CE%AD%CE%B1/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%AE/%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην περιπτωση που μεινεις εγκυος πρεπει απαραιτητα να μιλησεις στον γυναικολογο που παρακολουθει την εγκυμοσυνη σου για την αγωγη που παιρνεις. κατα την εγκυμοσυνη δεν συνισταται διακοπη της αντιεπιληπτικης αγωγης καθως μπορει μια κριση να δημιουργησει ανοξια στο εμβρυο. αλλα και ετσι οι δοσεις των φαρμακων που παιρνεις θα πρεπει να μειωθουν στο ελαχιστο αποτελεσματικο.

τιποτα αλλο δεν μπορω και δεν κανει να σε συμβουλεψω παρα μονο να συζητησεις με τους δυο γιατρους σου και μαζι θα αποφασισετε πως θα αντιμετωπισετε την κατασταση.

 

σου ευχομαι ο,τι καλυτερο:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια...είμαι επιληπτική και παίρνω φαρμακευτική αγωγή εδώ και 5 χρόνια...ο νευρολόγος μου μου έχει πει ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης ίσως το έμβρυο επηρρεαστεί από τα αντιεπιληπτικά...:-(..τρομοκρατήθηκα πολύ και θα ήθελα να ξέρω αν κάποια έχει περάσει παρόμοια περίπτωση και τί μπορώ να κάνω...ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

μήπως να έβλεπες και κάποιον ομοιοπαθητικό???

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ο Γυναικολογος μου ενω το μωρο δεν εχει κανενα προβλημα περα οτι ειναι ψηλα δε θελει να κανω ΦΤ λογω μη παθω κριση στον τοκετο και παθω ριξη πλακουντα η πεθανει το μωρο κλπ

Μπορω να πω οτι περισσοτερο ηθελε να με φοβισει αυτο καταλαβα κ να μη το ρισκαρει καθως υπαρχει κ επισληριδιος, γιατι η αποψη του νευρολογου μου ηταν να παω φυσιολογικα αφου δεν υπαρχει προβλημα με το μωρο. Η αποφαση αυτη του γυναικολογου με ξενερωσε λιγο γιατι κ ειναι ενας απο τους καλητερους κ ειναι υπερ του ΦΤ απο οτι ειχα πληροφορηθει απο τo site Και γενικα...

Υπαρχει καποια μανουλα με ιδια εμπειρια?? Υποψιν οτι δεν παιρνω φαρμακα κ εχω κανει μια κριση ολη κ ολη στους 9 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σποριδιο!

ΜΙΑ φιλη μου γεννησε με καισαρικη πριν απο 2 μηνες ακριβως για τον λογο της επιληψιας! δεν την αναλαμβανε ο γιατρος της αν δεν εκανε καισαρικη...το θεμα δεν ειναι για την υγεια του μωρου αλλα κυριως της εγκυμονουσας!

 

ευχομαι να παρεις την καταλληλη αποφαση..η γνωμη μου ειναι να μη ρισκαρεις ουτε 1%! ο τοκετος προυποθετει απολυτη υγεια της εγκυμονουσας αλλιως η καισαρικη προστατευει απο ενα σωρο επιπλοκες...

 

 

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Mpoumpou είσαι ήδη έγκυος ή τώρα προσπαθείς;Πρέπει να μιλήσεις με τον νευρολόγο σου μήπως χρειαστεί να σου αλλάξει φάρμακα ή (και) δοσολογίες πριν ξεκινήσεις προσπάθειες.Μερικά φάρμακα είναι απαγορευτικά στην εγκυμοσύνη και πρέπει να τα αντικαταστήσεις με άλλα (πάντα με τις οδηγίες του γιατρου εννοείται!!)Επίσης θα σου δώσει φυλλικό οξύ από πριν μείνεις έγκυος.

Myangel η γνώμη μου για τέτοιου είδους θέματα είναι πως η ομοιοπαθητική μπορεί όχι μόνο να μην κάνει καλό αλλά και να πάει πίσω την θεραπεία δεδομένου οτι υπάρχει περίπτωση να διακοπεί η θεραπεία μετά απο 5 χρόνια+ χωρίς κρίσεις.

Sporidio εμένα δεν με έχει ενημερώσει για καισαρική ο γιατρός μου.Με βάζεις σε σκέψεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
geia sas koritsia...xreiazomai th boh8eia sas k ta fwta sas...eimai epilhptikh k akolou8w agwgh sygkekrimena lambanw to depakine chrono twn 500 einai epikindyno gia egkymosynh?

Dreamy το depakine γνωρίζω οτι ειναι πολυ επικινδυνο στην εγκυμοσύνη.Μίλα με τον γιατρό σου οπωσδήποτε πριν μείνεις έγκυος.Κι αν είσαι τώρα να στα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ειμαι επιληπτικη εδω και 10 χρονια(εστιακες κρισεις) και εγκυος στον 4ομηνα.προσφατα ειχα μια κριση.σε λιγες μερες θα παω στον γιατρο μου,ανησυχω πολυ.ειχε καποια αναλογη εμπειρια?κ αν ναι δημιουργηθηκε καποιο προβλημα?π.χ. στον εγκεφαλο?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι επιληπτικη εδω και 10 χρονια(εστιακες κρισεις) και εγκυος στον 4ομηνα.προσφατα ειχα μια κριση.σε λιγες μερες θα παω στον γιατρο μου,ανησυχω πολυ.ειχε καποια αναλογη εμπειρια?κ αν ναι δημιουργηθηκε καποιο προβλημα?π.χ. στον εγκεφαλο?

Σου έχω στείλει πμ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
ειμαι επιληπτικη εδω και 10 χρονια(εστιακες κρισεις) και εγκυος στον 4ομηνα.προσφατα ειχα μια κριση.σε λιγες μερες θα παω στον γιατρο μου,ανησυχω πολυ.ειχε καποια αναλογη εμπειρια?κ αν ναι δημιουργηθηκε καποιο προβλημα?π.χ. στον εγκεφαλο?

 

Geia sou, k go exo to idio problima, eimai ston 4o k xtes eixa mia krisi...alla ego tis patheno mono ston ypno mou. S'esena ti egine telika? Eixe epiptoseis sto moro?

Link to comment
Share on other sites

Ο Γυναικολογος μου ενω το μωρο δεν εχει κανενα προβλημα περα οτι ειναι ψηλα δε θελει να κανω ΦΤ λογω μη παθω κριση στον τοκετο και παθω ριξη πλακουντα η πεθανει το μωρο κλπ

Μπορω να πω οτι περισσοτερο ηθελε να με φοβισει αυτο καταλαβα κ να μη το ρισκαρει καθως υπαρχει κ επισληριδιος, γιατι η αποψη του νευρολογου μου ηταν να παω φυσιολογικα αφου δεν υπαρχει προβλημα με το μωρο. Η αποφαση αυτη του γυναικολογου με ξενερωσε λιγο γιατι κ ειναι ενας απο τους καλητερους κ ειναι υπερ του ΦΤ απο οτι ειχα πληροφορηθει απο τo site Και γενικα...

Υπαρχει καποια μανουλα με ιδια εμπειρια?? Υποψιν οτι δεν παιρνω φαρμακα κ εχω κανει μια κριση ολη κ ολη στους 9 μηνες.

 

καλημερα.ειχα 3 κρισεις ολες κ ολες στη ζωη μου κ δεν παιρνω φαρμακα.ουτε ο νευρολογος αλλα ουτε κ ο γυναικολογος μου ειχαν προβλημα για φυσιολογικο.βεβαια γεννησα με καισαρικη γιατι κινδυνευε το μωρο.παντως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημά μου και τις ανησυχίες μου. Έχω επιληψία με χρόνια χρήση depakine. Όμως επειδή ήθελα να κάνω παιδάκι ο γιατρός μου σταδιακά μου έκοψε το depakine και τώρα κάνω θεραπεία με keppra 500mg (2-0-2). Αυτό να σημειώσω ότι έγινε σταδιακά τουλάχιστον 5 χρόνια για να ελέγξει εάν με πιάνουν τα keppra .Τελευταία κρίση είχα το 2007. Γενικά έχω κάνει 5 κρίσεις εδώ και 15 χρόνια που έχω επιληψία. Έφτασε η ώρα λοιπόν να κάνω παιδάκι και ο γυναικολόγος μου λόγω μη ύπαρξη ωορρηξίας μου έδωσε clomiphere citrate και pregnyl. Δυστυχώς δεν είχα θετικά αποτελέσματα και έτσι τώρα θα κάνω ενέσεις puregon και pregnyl. Μήπως κάποια κοπέλα έχει προσπαθήσει σύλληψη με βοήθεια φαρμάκων πρόκλησης ωορρηξίας ή με τις συγκεκριμένες ενέσεις; Ξέρετε εάν έχουν κάποια παρενέργεια; Φοβάμαι γενικά μήπως επιδεινωθεί η κατάστασή μου λόγω επιληψίας. Σας ευχαριστώ και ελπίζω να με βοηθήσετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
koritsai sas eyxaristw poly gia th boh8eia....exw agxw8ei poly me to 8ema k anhsyxw den eimai twra egkyos alla to skeftomai.....filakia na eiste oles kala

:?:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΕΛΩ ΟΣΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ?ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΤΑ ΚΟΨΑΤΕ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑΤΕ, ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΗΓΑΤΕ?ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ!! ΜΕΝΩ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΝΩΜΕΣ.ΝΑ ΩΡΩ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΨΑΧΝΩ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΙΡΝΩ DEPAKINE CHRONO TΩN 500

Link to comment
Share on other sites

ειμαι επιληπτικη εδω και 10 χρονια(εστιακες κρισεις) και εγκυος στον 4ομηνα.προσφατα ειχα μια κριση.σε λιγες μερες θα παω στον γιατρο μου,ανησυχω πολυ.ειχε καποια αναλογη εμπειρια?κ αν ναι δημιουργηθηκε καποιο προβλημα?π.χ. στον εγκεφαλο?

ΤΕΛΙΚΑ ΚΟΥΚΛΑ ΑΠΟ ΤΟ 2011 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙ??ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΩΣ ΠΗΓΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ? ΚΑΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΕΛΩ ΟΣΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ?ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΤΑ ΚΟΨΑΤΕ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑΤΕ, ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΗΓΑΤΕ?ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ!! ΜΕΝΩ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΝΩΜΕΣ.ΝΑ ΩΡΩ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΨΑΧΝΩ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΙΡΝΩ DEPAKINE CHRONO TΩN 500

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΝΩ ΤΟ DEPAKINE CHRONO 500, ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΜΑΙ 24, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΕΡΑΤΟΓΕΝΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ 1/10, ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ. ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ; ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ. Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας, Υπάρχει κάποια κοπέλα με επιληψία που να την έχει παρακολουθήσει και να έχει γεννήσει με γυναικολόγο γνώστη της επιληψίας σε δημόσιο νοσοκομείο στην αττική;  ευχαριστώ εκ το προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας, Υπάρχει κάποια κοπέλα με επιληψία που να την έχει παρακολουθήσει και να έχει γεννήσει με γυναικολόγο, γνώστη της επιληψίας σε δημόσιο νοσοκομείο στην αττική; ευχαριστώ εκ το προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε και αυτό το θέμα συζήτησης 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας. Μολις εμαθα οτι κατα πασα πιθανότητα ειμαι έγκυος. Πηγα και έκανα β χοριακη για σιγουριά αλλα το τεστ ηταν ξεκάθαρο εβγαλε 2 γραμμές . Το πρόβλημα μου ειναι οτι πριν λιγες μερες πηγα με τον αρραβωνιαστικό μου στον 

νευρολόγο μου . Και ενώ ειπε οτι πρέπει να προσέχουμε επειδή ενα απο τα φάρμακα που λαμβάνω ειναι επικίνδυνο για τερατογένεση ετυχε αυτο. Παιρνω Keppra 1000,Trileptal 600, Topamac 100. ,Το πρόβλημα μου ειπε ο γιατρός το εχει το Topamac και σκοπευαμε να το αφερεσουμε . Αλλα τωρα λιγο δύσκολο . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...