Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ


starfish2581

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρωτα βγαζω το επιπλακι εξω στο διαδρομο και τα πατακια τα τιναζω κ τα αφηνω εξω (η μεσα αμα βρεχει)

μετα ξεσκονιζω παντου

το σκουπιζω με την ηλεκτρικη

σαπουνιζω μπανιερα, νιπτηρα

(το wc μου ειναι ξεχωριστο)

κανω τζαμια

σφουγγαριζω

Link to comment
Share on other sites

αν σου πω πως κανω το μπανιο, θα λιποθυμησεις μπροστα στο Pc απο τις αναθυμιασεις... ποτε θα με βρουν λιποθυμη στο μπανιο δεν ξερω... βιακαλ, χλωρινες, cif...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΟΧΙ ΤΟΥ ΔΑΠΕΔΟΥ, ΑΛΛΑ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ?

δεν ειναι ολο το μπανιο με πλακακια. εχει στη μπανιερα κ στον νιπτηρα απο πανω. αυτα τα σαπουνιζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη αλλά το επιπλάκι του μπάνιου πως το βγάζεις δεν είναι βιδωμένο:confused:

Αν δεν ρίξεις μπόλικο νερό και σαπούνισμα και δάπεδο αλλά και παλακάκια τοίχου δεν γίνεται.Γενικά όλα θέλουν πολύ σαπούνισμα με τα ειδικά απορρυπαντικά.Εγώ ποτέ δεν έκανα με ηλεκτρική το σκουπίζω με την κοινή σκούπα και στο τελος όχι σφουγγάρισμα απλώς τα νερά να φύγουν στην υποδοχή και άνοιγμα παραθύρου να στεγνώσει!!!!!!!!

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

αν σου πω πως κανω το μπανιο, θα λιποθυμησεις μπροστα στο Pc απο τις αναθυμιασεις... ποτε θα με βρουν λιποθυμη στο μπανιο δεν ξερω... βιακαλ, χλωρινες, cif...

εγω αποφευγω τα πολλα απορρυπαντικα ...εχω κ ενα ασθμα :rolleyes:

 

ξερεις τι χρησιμοποιω...το καινουριο το cif που εχει κ χλωρινη μεσα...μου δινει αστραφτερη λαμψη :-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλά το επιπλάκι του μπάνιου πως το βγάζεις δεν είναι βιδωμένο:confused:

Αν δεν ρίξεις μπόλικο νερό και σαπούνισμα και δάπεδο αλλά και παλακάκια τοίχου δεν γίνεται.Γενικά όλα θέλουν πολύ σαπούνισμα με τα ειδικά απορρυπαντικά.Εγώ ποτέ δεν έκανα με ηλεκτρική το σκουπίζω με την κοινή σκούπα και στο τελος όχι σφουγγάρισμα απλώς τα νερά να φύγουν στην υποδοχή και άνοιγμα παραθύρου να στεγνώσει!!!!!!!!

μιλαμε για διαφορετικα standards ειμαι εξωτερικο...το επιπλακι που εχω οχι δεν ειναι βιδωμενο.

 

υποδοχη δεν υπαρχει...δεν χρειαζεται ετσι που ειναι το εδω αποχετευτικο συστημα

 

ηλεκτρικη προτιμω γιατι δε μου φευγουν τα χνουδια κλπ. κ πιανει κ ολες τις γωνιες συν το καλοριφερ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ?

με υγρο παπι που το αφηνω κανα 15λεπτο να δρασει

μετα παιρνω το βουρτσακι κ την τριβω, ξεπλενω 2-3 φορες με το καζανακι

κ με υγρα πανακια dettol κανω ολο το υπολοιπο.

να επισημανω οτι αυτο το κανω καθε πρωι...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...

viakal στις μπαταριες και στα πλακακια αρχικα... τριψιμο ξεπλυμα...

στην ντουζιερα και στο πλαστικο πατακι παχυρευστη χλωρινη που την αφηνω κανα τεταρτακι και τριβω μετα... το πατακι το κανει μπαμπακι... σε γωνιες και οπου μπορει να εχει μουχλα, παλι χλωρινη...

στη λεκανη πρωτα χλωρινη παντου και αφου την πλυνω βαζω παπι και το αφηνω ολο το βραδυ... -συνηθως κανω το μπανιο το βραδυ αφου κοιμηθουν ολοι και δεν ξαναχρησιμοποιηθει το μπανιο ως το πρωι...-

τον νιπτιρα με cif...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα σκουπίζω με την ηλεκτρική.

Μετά σαπουνίζω καλά τον νιπτήρα με cif.

Μετά (με άλλο σφουγγάρι) σαπουνίζω τη λεκάνη της τουαλέτας από τη μέσα πλευρά. Πρώτα έχω ρίξει παχύρρευστη χλωρίνη και την έχω αφήσει να δράσει μέχρι να σαπουνίσω το νιπτήρα και μετά σαπουνίζω τη λεκάνη.

Μετά με το σφουγγάρι του νιπτήρα σαπουνίζω με λίγη χλωρίνη τη λεκάνη από την έξω πλευρά καθώς και τα καπάκια της.

Μετά ξεβγάζω με άφθονο νερό το νιπτήρα.

Μετά σαπουνίζω τη μπανιέρα με cif ή με viakal spray (με viakal την κάνω 1-2 φορές το μήνα). Σαπουνίζω και τη μπαταρία και πλακάκια γύρω γύρω από τη μπανιέρα.

Μετά ξεβγάζω τη μπανιέρα πολύ καλά.

Μετά ξεβγάζω τη λεκάνη, πρώτα από τη μέσα πλευρά (με το τηλέφωνο του ντουζ) και μετά από την έξω πλευρά.

Φυσικά τα νερά τρέχουν άφθονα μέσα στο μπάνιο και μπουσουλώντας με ένα μεγάλο σφουγγαρόπανο τα παροχετεύω στην αποχέτευση και μετά σιγά σιγά το σφουγγαρίζω πολύ καλά (με το σφουγγαρόπανο και στα γόνατα) μέχρι να στεγνώσει καλά.

Αφού στεγνώσει, κάνω με άζαξ και τον καθρέπτη του μπάνιου.

Όλα αυτά τα κάνω μια φορά την εβδομάδα.

Τις υπόλοιπες μέρες κάνω συντήρηση χρησιμοποιώντας υγρά πανάκια klinex με άρωμα λεμόνι.

Α, επειδή έχω κι ένα θέμα με τις τρίχες από τα μαλλιά μου, κάθε φορά που πάω τουαλέτα, τις μαζεύω είτε με swiffer, είτε με χαρτί υγείας και γενικώς κάθε φορά που βλέπω έστω και μια τρίχα, σκύβω, τη μαζεύω και την πετάω (αυτό με τις τρίχες το κάνω σε όλο το σπίτι).

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχει γεμίσει πολλά άλατα η μπαταρία του νιπτήρα αλλά και της μπανιέρας και δεν βγαίνουν με τίποτα. Τι κι αν τα καθαρίζω με viakal , τίποτα, τα άλατα παραμένουν. Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι πιο δραστικό οπωσδήποτε. Μια φίλη μου πρότεινε το viakal spray, μου είπε ότι είναι πολύ ισχυρό.

Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε εσείς ?

 

Τελικά για αρχή δοκίμασα το viakal plus (σπρέυ) και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Έφυγαν όλα τα άλατα (που για καιρό ''στόλιζαν'' το νιπτήρα) και με ελάχιστο τρίψιμο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

To ksino einai poli kalo otan to anakateuoume me ligo nero gia na gini san pasta!!! To aleifoume sto mpataria h mpaniera kai DING!!!!!

 

Τι είναι το ξυνό?Πες μου γιατί με ενδιαφέρει για την μπανιέρα...

Link to comment
Share on other sites

εγω ανακαλυψα τυχαια οτι τα αλατα εξαφανιζονται με ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ ΠΑΙΔΙΚΑ. εχω ανοξειδωτο νιπτηρα οποτε σωθηκα! το καθαριζεις με μωρομαντηλα και μετα ριχνεις σκετο νερο (αλλιως αφηνει σημαδια). Οταν το ειδα επαθα πλακα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ανακαλυψα τυχαια οτι τα αλατα εξαφανιζονται με ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ ΠΑΙΔΙΚΑ. εχω ανοξειδωτο νιπτηρα οποτε σωθηκα! το καθαριζεις με μωρομαντηλα και μετα ριχνεις σκετο νερο (αλλιως αφηνει σημαδια). Οταν το ειδα επαθα πλακα.

 

Αν θες να δεις τι αλλο κανει το μωρομαντηλο οταν στρωσουμε χαλια και λερωθει κανα κοματακι καντο με μωρομαντηλο..... απορω γιατι τα βαζουμε στα μωρα μας.... τι εχουν μεσααααααα

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Από το lidl ειχα παρει πριν 2-3 χρόνια ένα σπρέι σε ροζ μπουκάλι. Ψέκαζες το μπάνιο (βρωμουσε τρομερό αλλά με ανοιχτό παράθυρο ήταν οκ) ξεβγαζες με νερο και γυάλιζαν τα πάντα. Μετα από 1 χρονο χρησης μας κατεστρεψε τη μπανιερα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα!ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια χρησιμοποιεί κάποιο καθαριστικό για το μπάνιο που να μην μυρίζει έντονα όπως viakal,χλωρίνη κτλ.καθώς με ενοχλούν πολύ οι μυρωδιές των απορρυπαντικών συν ότι ο εξαερισμός στο μπάνιο που έχουμε δεν κάνει και πολλά με αποτέλεσμα κάθε φορά να κρατάω την αναπνοή μου για να μην μυρίσω τα απορρυπαντικά και να το απολυμάνω!

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μη γελάσετε για το θέμα!

Για να καθαρίσω τη λεκάνη στο μπάνιο,τη χλωρινιάζω παντού και μετά ρίχνω άπειρο νερό και καθαρίζει τέλεια.

Πρόβλημα:πρέπει να σφουγγαρίζω αρκετή ώρα να μαζέψω τα νερά από το πάτωμα.

Υπάρχει άλλος τρόπος καθαρίσματος εξίσου όμως αποτελεσματικός?

Για πείτε τι κάνετε εσείς...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα για καμιά λύση χωρίς νερά.

Μια φίλη μου την καθαρίζει με οινόπνευμα.

Εγώ πάλι αν δεν ρίξω χλωρίνη και νερά,δεν έχω την αίσθηση ότι καθάρισε.

Δεν ξέρω πάλι...

Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο με τα οικολογικά καθαριστικά έχει 2-3 συνταγές:

 

1. για καθάρισμα καπακιού κτλ.

 

2 φλυτζάνια νερό

1/4 φλυτζανιού υγρό σαπούνι Μασσαλίας

1 κουτ. σούπας αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου

10 σταγόνες αιθέριο έλαιο ευκάλυπτου ή μέντας

 

Βάζεις τα υλικά σε ψεκαστήρα και ανακινείς καλά. Σκουπίζεις με υγρό πανί ή σφουγγάρι

 

2. Για το πουρί, χωρίς τρίψιμο

 

1 φλυτζάνι βόρακας

1 φλυτζάνι ξύδι

10 σταγόνες αιθέριο έλαιο πεύκου ή λεβάντας

5 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού ή μοσχολέμονου

 

Αναμιγνύεις, το ρίχνεις όλο στη λεκάνη και το αφήνεις όλη τη νύχτα. Το πρωί τραβάς το καζανάκι.

 

3. Για τρίψιμο στο εσωτερικό της λεκάνης

 

1/2 φλυτζανιού μαγειρική σόδα

1/4 φλυτζανιού λευκό ξύδι

10 σταγόνες αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου

 

Αναμιγνύεις, ρίχνεις στη λεκάνη, τρίβεις και τελείωσες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...