Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνιμη εγκατάσταση στην Ανατολική Αττική;


Recommended Posts

Καλησπέρα γλυκές μου μανούλες (και μπαμπάδες) του φόρουμ,σας διαβάζω 4 χρόνια και εχω πάρει πολυ χρήσιμες εως σωτήριες συμβουλές απο σας,είναι όμως η πρώτη φορά που γράφω κι αυτό γιατι βρίσκομαι σε δίλλημα σχετικά με την μετακόμιση μας! Να τα πάρουμε απ την αρχή:

Η οικογένεια μας (εγω,ο σύζυγος μου κ η 3χρόνη κόρη μας) πρέπει να μετακομίσουμε,έχουμε δει αρκετά σπίτια για ενοικίαση,όμως κανένα δε μας έκανε. Εδω να αναφέρω οτι μένουμε στο κέντρο της Αθήνας,οταν λέμε κέντρο,εννοούμε 4χλμ απ την πλ. Ομονοίας! Και επειδή η κατάσταση εδω ειναι λίγο-πολύ γνωστή κοιτούσαμε για κατι καλύτερο,δε βρήκαμε όμως κάτι να μας αρέσει στην τιμή που θέλαμε. Έτσι τέθηκε η ιδέα απ τον άντρα μου να στραφούμε προς ανατολική Αττική,είδαμε κ εκεί κάποια σπίτια κ βρήκαμε περίπου αυτό που θέλαμε!

Να σημειώσω οτι εγώ έχω γεννηθεί κ μεγαλώσει στο κέντρο της Αθήνας και δεν εχω αλλάξει ποτέ τόπο διαμονής,ο άντρας μου ζει τα τελευταία χρόνια στην Αθήνα. Επίσης να πω οτι ο άντρας μου δουλέυει σε όλη την Αττική οπότε δεν είναι πρόβλημα η δουλειά του,εγώ δεν εργάζομαι. Δεν μας κρατάει κάτι ουσιαστικά εδώ,εγω όμως έχω τις αμφιβολίες μου γι αυτή την αλλαγή!

Υπάρχει κάποια μανούλα που να έμενε κέντρο και να χει φύγει προς ανατολική Αττική για να μου πει εντυπώσεις; Αν αντιμετώπισε κάτι που δεν πάει ο νους μας,αν δυσκολέυτηκε,αν είδε μεγάλη διαφορά στο παιδί της απ την αλλαγή περιοχής; Επίσης οι αποστάσεις απ τα μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας είναι μεγάλο πρόβλημα; Ο χειμώνας πως παλέυεται; Φυσικά όλες οι απόψεις είναι δεκτές κ απο μανούλες που δεν έχουν κάνει αυτή την αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλή σου μέρα..τι να σου πρωτοπω...είναι τεράστιο το θέμα..κι εγώ "ομοιοπαθούσα", χαχα από το Κουκάκι στην περιφέρεια Ραφήνας..

Κοίτα να δεις το θέμα είναι πολύ σύνθετο και εξαρτάται από τις συνθήκες ζωής σας.

το παιδί στάνταρ θα είναι καλύτερα, η κόρη μου η μεγάλη έχει κήπο με σκύλο, αλάνες για παιχνίδι, φίλες εδώ κι εκεί σε γνωστά σπίτια, σχολείο σε εξοχή σαν κατασκήνωση, όλα τα καλά..δλδ για δημοτικό ειναι ιδανικά. από την άλλη δεν έχεις τα γνωστά brands του κέντρου που εμπιστεύεσαι, πχ γνωστές αλυσίδες φροντιστηρίων, ωδείων κλπ..υπάρχει δυνατότητα για όλα αλλά θέλει ψάξιμο.

Οι παιδ. σταθμοί και οι δραστηριότητες πιο ακριβά από το κέντρο. ενδεικτικά το κολυμβητήριο του δήμου πενήντα ευρώ το μήνα..

εσύ κατά τα άλλα, τι κάνεις όταν δεν δουλεύεις? θέλεις κόσμο, μαγαζιά, βλεπεις φίλες σου πχ? αν είναι έτσι θέλεις πιο κεντρικές περιοχές..τα έξοδα θερμανσης είναι περισσότερα και μετακίνησης φυσικά η βενζίνη δαγκώνει..έχει πολλά υπέρ και κατά..ό,τι θες ρώτα με..

Link to comment
Share on other sites

Ως εκπαιδευτικός που έχω περάσει από διάφορα σχολεία της ανατολικής αττικής τα τελευταία χρόνια έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

 

α) είναι πάρα πολλές οι οικογένειες που προτίμησαν την "αποκέντρωση", όπως εσείς, και καμία δεν άκουσα να επέστρεψε στο κέντρο

β) η ποιότητα ζωής είναι σαφώς ανώτερη, μιας και υπάρχουν ακόμα ανθρώπινες σχέσεις, όπως παλιότερα, και το περιβάλλον είναι σίγουρα καλύτερο για να μεγαλώσεις παιδιά, όποια περιοχή της αν. αττικής κι αν επιλέξεις

γ) οι τοπικές κοινωνίες, και λόγω της αύξησής τους πληθυσμιακά με όσους ήρθαν απ' το κέντρο, έχουν υψηλό επίπεδο εν γένει

δ) οι παραλίες είναι κοντά, το καλοκαίρι είναι σαν να είσαι σε διακοπές χωρίς να φύγεις ;)

 

Στα μειονεκτήματα το ότι αν θέλεις να βρεθείς με φίλους πχ στο κέντρο ή να πας σ' ένα θέατρο κάνεις πολύ περισσότερα χλμ (=βενζίνη) σε σχέση με πριν. Επίσης, χάνεται ως έναν βαθμό η αίσθηση της ιδιωτικότητας, μιας και ορισμένες πιο απομονωμένες κοινότητες της αν. αττικής λειτουργούν ακόμα λίγο πολύ ως χωριά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λες..νομίζω το γεγονός πως η κόρη μου όπου πάει έχει φίλους και γνωστούς και παράλληλα είμαστε 45 λεπτά από το κέντρο είναι αξία ανεκτίμητη..απλά για τους ενήλικες έχει δυσκολίες και εξαρτάται από τον τρόπο ζωής τους..το να δεις φίλους ας πούμε, ναι προϋποθέτει χλμ, ή να μείνεις μετά τη δουλειά όπως κάνω εγώ..

επίσης αν. αττική η Παλήνη που έχει τα πάντα,αλλά και το Πικέρμι, η Αρτέμιδα, οι οικισμοί του ΠΙκερμίου, η Καλλιτεχνούπολη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εφυγα πριν 5 χρονια περιπου απο το κεντρο για μια απο αυτες τις περιοχες και θα σου πω οτι για εμενα, δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενη.

 

1. Οι αποστασεις και τα εξοδα για να δω συγγενεις, φιλους ή να ψωνισω κάτι εκτος τοπικης αγορας με εχουν παιδεψει πολυ. Όπως επισης οτι δεν ειμαστε κοντα σε θεατρα κτλ. για να παμε καπου για βραδυ σε συνδυασμό με το να αφησουμε καπου το μωρο, γινεται πραγματικα ολοκληρη επιχειρηση χρονοβορα και κοστοβορα. Προσωπικα μπορω να πω οτι εχω κλειστει αρκετα μετα απο αυτη την μετακομιση και εχω απομακρυνθει απο την ζωη που εκανα και σε δραστηριοτητες και σε ανθρωπους. Οση θεληση και να εχεις, ο συνδυασμός κοστος-χρονος-αποσταση ειναι αποτρεπτικος.

2. Ειχα μαθει αγνωστη μεταξυ αγνωστων και τωρα με ενοχλει πολυ η αδιακρισια και το ανακατωμα των γυρω μου στην καθημερινοτητα μου.

3. Αναλογα την περιοχη μπορει να υπαρχει ελλειψη σε βασικα πραγματα οπως πχ αποχετευση.

 

Τωρα ολα αυτα εχουν να κανουν και με το χαρακτηρα του καθενος. Για τα θετικα, σιγουρα δεν μπορω να παραβλεψω τον καθαρο αερα και την άπλα και το περιβαλλον στο οποιο θα μεγαλωσει το παιδι μου. Ομως για εμενα ειναι μονο αυτο. Δεν βρησκω κατι αλλο θετικο, παντα μιλώντας για τον δικο μου χαρακτηρα και τροπο ζωης και νοοτροπιας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου, θα σε απογοητευσω.

 

Καταρχας, η eirinako τα λεει πολυ σωστα.

 

Εχω μεινει κεντρο 30 χρονια σε διαφορες περιοχες, εξωτερικο 2 χρονια, Βορεια Προαστια 5 χρονια, Ανατολικη Αττικη 2 χρονια.

 

Η Ανατολικη Αττικη ειναι το χειροτερο μερος που εχω μεινει με διαφορα. Ψαχνω σπιτι να φυγω μηνες τωρα. Συγνωμη αν θιξω κατοικους εκει αλλα πραγματικα υποφερω σε αυτο το μερος 2 χρονια τωρα, μην τα παθει και αλλος. Πιο αναλυτικα:

 

-Αποχετευση. Απλα δεν εχει. Πληρωνεις βοθρο (=130 ευρω τη φορα). Επισης βρωμαει το σπιτι σου ο,τι και να κανεις. Δεν εχω παει σε σπιτι που να μη ν εχει μυρωδια.

-Συγκοινωνιες. Απλα δεν εχει. Μεσα στις περιοχες, εχει 1-2 λεωφορεια την ημερα! Για Αθηνα, μονο ΚΤΕΛ (τραγικα). Κουραζομαι παρα πολυ. Επισης, χασαμε ολους τους φιλους μας γιατι για εναν καφε, θελεις να κανεις 40 χλμ πηγαινε-ελα και να πληρωσεις βενζινη κλπ.............για θεατρα, βραδινες εξοδους Αθηνα ουτε λογος, πολλα λεφτα και μεγαλη αποσταση.

-Νερο. Δεν πινεται! Επισης ειναι μεσα στα αλατα και χαλαει πλακακια και συσκευες. πχ πλυντηριο.

-Ρευμα. Μου εχει κοπει 11 φορες, μεσα σε 2 χρονια (μενω Ν. Μακρη)

-Υπηρεσιες/ψωνια κλπ. ΟΚ για τραπεζες, ταχυδρομειο. Μαγαζια μηδεν, πρεπει να ψωνιζω ρουχα κλπ στην Αθηνα η στο εκπωτικο χωριο (20 χλμ, δεν θεωρειται οτι ειναι εκει που μενεις)

-Νυχτερινη ζωη. Δεν υπαρχει. Πολυ βαρετα. Το χειμωνα ειναι σαν να ζεις σε πολυ μικρο μερος στην επαρχια.

-Εστιατορια. Μονο ο κλεφτακης και η παστερια εχουν φαγητο που τρωγεται. Και ο Πογκας για μικρο ψαρακι.

-Υγεια. Μια φορα χρειαστηκα νοσοκομειο για τη μικρη, 3 η ωρα το πρωι. ΔΕΝ εχει συγκοινωνια, ΔΕΝ εχει ταξι εκεινη την ωρα!!! Κλειστη η πιατσα. Εφερα ραδιοταξι απο Αθηνα!!! ΑΛΛΑ 45' για να πας νοσοκομειο και 30 ευρω ταξι. Πραγματικα, φοβηθηκα εκεινη τη νυχτα. Δευτερο περιστατικο: πρεπει να κανω αντιτετανικο και το ΜΟΝΟ εφημερευον φαρμακειο, δεν εκανε! Επρεπε να παω Αθηνα-Παλληνη καπου αλλου.

-Λοιπα. Ουτε καν το ραδιο δεν πιανει καλα. Επισης εχει τρομερη υγρασια και πολλα κουνουπια. Αδεσποτα παντου. Πολλες φορες ακουω για επιθεση απο σκυλο, τον πατερα μου τον ειχε γρατσουνισει ασχημα γατα που ειχε μπει στα σκουπιδια και φοβηθηκε οταν πεταξε μεσα τη σακκουλα, εμενα πηγε να με δαγκωσει σκυλος εξω απο σπιτι με το παιδι τοτε στο καροτσι-το ειχαν εξω λυμενο.

-Ανθρωποι. Ζητω συγνωμη αν μας διαβαζει καποιος που μενει εκει. Ομως μεσα σε 2 χρονια, εχω βιωσει απαραδεκτη συμπεριφορα. Καταρχας, ειναι οντως σαν την επαρχια, ολοι ξερουν τα παντα. Πετανε τα σκουπιδια τους στον καδο αλλων, για να μη μυριζει ο δικος τους, σταματανε ολοι τα αυτοκινητα στη μεση του δρομου ακομα κι αν εχει διπλα αλανα, παιρνουν τη σειρα σου παντου, αδειαζουν ο βοθρο αρκετοι στο δρομο παρακαλω με αντλιες, οταν βρεχει....θες κι αλλα? Αστο εχω κι αλλα αλλα δεν τα λεω....λυπαμαι πραγματικα γιατι οταν συζητησα με μερικους, μου ειπαν οτι "ετσι ειναι παντου". ΟΧΙ, δεν ειναι ετσι παντου. Ετσι ειναι, στην Αν. Αττικη!!!! Ευτυχως εχω γνωρισει μερικες φωτεινες εξαιρεσεις απο νεα κυριως παιδια, αν δεν ηταν κι αυτοι τι θα εκανα τοσο καιρο.

 

Γενικα εδω ολοι το θεμα αποσταση ο βλεπουν σφαιρικα. δηλ 20 χλμ για να πας για ψωνια η στο νοσοκομειο οταν εχεις παθει κατι, δεν το θεωρουν αποσταση. ΕΙναι ομως. Αντικειμενικα.

 

Μενεις Αθηνα και θελεις να πας καπου καλυτερα, σωστα? Γιατι δεν κοιτας προαστια οπως το Χαλανδρι, κοντα στο μετρο ιδιως Δουκισσης ειναι ολο αλανες για να παιζουν τα παιδια και καθαρο αερα, και εχεις τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν. αττική είναι η Ν. Μάκρη, αν. αττική είναι και τα Γλυκά Νερά ή η Παλλήνη, η Παιανία που είναι δυο βήματα από Αθήνα.. Δεν μπορεί να είναι παντού τόσο χάλια!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν. αττική είναι η Ν. Μάκρη, αν. αττική είναι και τα Γλυκά Νερά ή η Παλλήνη, η Παιανία που είναι δυο βήματα από Αθήνα.. Δεν μπορεί να είναι παντού τόσο χάλια!

 

 

συμφωνω. δες αυτες τις περιοχες, συνδιαζουν ποιοτητα ζωης κ ευκολη προσβαση στο κεντρο.δεν ξερω μεχρι τι ποσο θελετε για ενοικιο αλλα σιγουρα θα βρειτε αυτο που θελετε-υπαρχει βεβαια το αδειασμα του βοθρου που αν εισαι σε διαμερισμα επιμεριζετε κ στους αλλους ενοικους. εγω εμενα παλιοτερα Δαφνη κ Αιγαλεω η καλυτερη αποφαση ηταν να μετακομισω σε μια απο αυτες τις περιοχες.

Link to comment
Share on other sites

Στην Παιανια μενω, και ναι ειναι τραγικα. Το κεντρο ειναι σιγουρα 45 λεπτα αποσταση και μπορει και περισσοτερο αναλογα την κινηση. Εχουμε ξετιναχτει σε βενζινες και αττικη οδο.

 

Χθες πετυχα στο δρομο μια γειτόνισσα και μου λεει "ολο βολτες πατε το μωρο θα το κακομαθετε". Ολοι ψαχνουν να δουν τι κανεις, που πας κτλ. Δεν τολμαω να βγω εξω απο το σπιτι.

 

Για να παω καπου χωρις αυτοκινητο πρεπει να παω να παρω τον προαστιακο που ειναι εκτος κατοικημενης περιοχης, και το λεωφορειο για να φτασω εκει, περναει οποτε το θυμιθει. Μπορει να κανω και μια ωρα για να παω 2 στασεις με τον προαστιακο :(.

 

Εχω χαθει με ολους, δεν κανω τιποτα περα απο τα απολυτως βασικα.

 

Επισης υπαρχει μονιμη μποχα απο την αποχετευση ειδικα οταν καποιος γειτονας αδειαζει το βοθρο του....

 

Εμεις δυστυχως δεν μπορουμε σε αυτη την φαση να μετακομισουμε αλλα θα το ηθελα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eirinako εισαι ο ανθρωπος μου!

Κοιτα κι εμεις δεν μπορουσαμε για πολυ σοβαρα οικογενειακα θεματα να φυγουμε, αλλα τωρα προσπαθουμε να βρουμε κατι αλλου.

Η λυση που εχω βρει μεχρι να φυγω, ειναι να εστιαζω στα θετικα της περιοχης, το προτεινω γιατι θα νιωσεις καλυτερα. Στη Μακρη πχ, πολλες φορες κατεβαινω στην παραλια, ακομα και χειμωνα και σκεφτομαι οτι θα ηταν πιο δυσκολο αν εμενα ακομα πχ Βορεια προαστια. Ηθελα περιπου 30' απο το Χαλανδρι. Οσο για τους γειτονες, γειωσε τους και λιγο! Φαντασου τι περασα με πατερα με καρκινο να με σταματανε αγνωστοι σε εμενα να με ρωτανε γιατι τον εχετε νοσοκομειο να ταλαιπωρειται, παρτε τον σπιτι!! Εγω σε τετοια σχολια τους απλα δεν απαντω, δεν δινω πληροφοριες με περνανε και λιγο για ηλιθια, αλλα καλυτερα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Χαρα-Μαρια γύρισε ο τετζερης και βρήκε το καπάκι χαχα

 

Περα απο την πλακα, για να μην τρομαξουμε και την θεματοθετρια, να πουμε οτι ειναι και θεμα χαρακτηρα. Δλδ τι ειναι προταιρεοτητα για τον καθενα μας πχ περιβαλλον/ διασκεδαση/ φιλοι/γειτονια κτλ και πως εχει μαθει να ζει.

πχ. ενας γνωστος μας που ηρθε προσφατα στην περιοχη, ειναι κατενθουσιασμενος και ολο μου λεει οτι του αρεσει γιατι ειναι σαν το χωριο του !!!!

 

Εγω παντως υποφερω και ολο γκρινιαζω και ειμαι η σπαστικια της γειτονιας που δεν συμμετεχω στα κουτσομπολια και στα πηγαδακια :D

Link to comment
Share on other sites

εμείς πάντως μένουμε Αθήνα αλλά μέχρι το καλοκαίρι θα μετακομίσουμε στην Κάντζα (χτίζουμε σπίτι) και επειδή πηγαίνω το παιδί μου εκεί στο σχολείο, κάθε πρωί ανοίγει η καρδιά μου. βλέπω τόσο πράσινο, άπλα και ησυχία που δεν συγκρίνεται με τίποτα.

 

εξαρτάται τί εννοείς ανατολική Αττική. οι περιοχές που είναι κοντά στην Αθήνα (πχ Παλλήνη, Γέρακας, Γλυκά Νερά) συνδυάζουν εξοχή και εγγύτητα στην πόλη.

 

ας μην ξεχνάμε και τα μειονεκτήματα του να ζεις μέσα στην Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

ας μην ξεχνάμε και τα μειονεκτήματα του να ζεις μέσα στην Αθήνα...

 

Ναι σιγουρα, κι εγω οταν πηγαινω στους δικους μου που μενουν τελείως κέντρο, νιωθω να με πλακωνουν οι τοιχοι.

ΑΛΛΑ νομιζω πως σε αυτες τις περιοχες, αν ειναι να μεινεις μονιμα, πρεπει να ξερεις πως κατα βάση θα κινήσαι εντος των ορίων τους και να κρινεις κατα ποσο σε ικανοποιεί αυτο.

 

Εγω για εμενα θα προτιμουσα κατι ενδιαμεσο που δεν το εχω ψαξει ακομα γιατι δυστηχώς δεν υπαρχει δυνατοτητα μετακομισης.

 

Α! οσο για την ησυχια ειναι σχετικο. Οταν καλοκαιριαζει λόγω άπλας όλοι ζουν στις αυλες τους και επικρατει ο απολυτος πανικος παντου. Ασε πονεμενο θεμα και αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Eirinako, για το φιλο σου που λες λογικο μου ακουγεται, εχει μεγαλη σημασια που εχει ζησει κανεις και τον τροπο ζωης του εχεις δικιο. Αν το συγκρινεις με χωριο και σε ενδιαφερουν μονο δραστηριοτητες στη φυση, καλα ειναι. Αν επισης δεν εχεις ζησει σε περιοχες που εχουν και καλη ρυμοτομια, και καθαρο αερα, και παροχες, και συγκοινωνιες, νομιζεις οτι ειναι η αυτο, η η Ομονοια. Μεγα λαθος. ;) Τελος εχει να κανει με τις αναγκες της καθε οικογενειας.

Γενικα αν:

-δεν εργαζεσαι η/και δεν εχεις δουλειες Αθηνα γενικα να εχεις πηγαινε-ελα συνεχως

-δεν εχεις φιλους Αθηνα

-δεν σε ενδιαφερουν εξοδοι, εστιατορια, θεατρα, σινεμα, εκδηλωσεις Αθηνα παρα μονο 1-2 φορες το χρονο

-δεν εχεις παιδια, η εχεις πολλα χερια για βοηθεια

- εχεις δικο σου σπιτι με κηπο, οχι διαμερισμα.

Ε, τοτε, σου φαινεται καλα. Τα παρακαμπτεις τα υπολοιπα.Το παραπανω προφιλ, ειναι συνηθες εδω. Το καταλαβα οταν μια γειτονισα που αναρωτιοταν γιατι δεν εχω προσαρμοστει, μια φορα ηταν να κατεβει Πικερμι για μια δουλεια και γκρινιαζε για την αποσταση! Προφανως, δεν μετακινειται καθε μερα με ΚΤΕΛ. Οσο για τα ενδιαφεροντα της, ειναι χειμερινη κολυμβητρια και κανει και κηπουρικη στον κηπο της ωρες καθε μερα. Εγω δεν εχω αυτον τον τροπο ζωης (ουτε το μπατζετ να το ξεκινησω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς πάντως μένουμε Αθήνα αλλά μέχρι το καλοκαίρι θα μετακομίσουμε στην Κάντζα (χτίζουμε σπίτι) και επειδή πηγαίνω το παιδί μου εκεί στο σχολείο, κάθε πρωί ανοίγει η καρδιά μου. βλέπω τόσο πράσινο, άπλα και ησυχία που δεν συγκρίνεται με τίποτα.

 

εξαρτάται τί εννοείς ανατολική Αττική. οι περιοχές που είναι κοντά στην Αθήνα (πχ Παλλήνη, Γέρακας, Γλυκά Νερά) συνδυάζουν εξοχή και εγγύτητα στην πόλη.

 

ας μην ξεχνάμε και τα μειονεκτήματα του να ζεις μέσα στην Αθήνα...

 

Κοιτα εμενα κοντα στο Γερακα, στο Πατημα. ειναι παραδεισος. Σε 5' ημουν στο μετρο, ειχε καλες παιδικες χαρες, καθαρο αερα, διπλα η Πεντελη για βολτες, παροχες, μαγαζια, σχολεια, υπηρεσιες, γιατρους, κοντα τα νοσοκομεια, ολα.

Δεν θα εβαζα στην ιδια κατηγορια περιοχες Αν΄. Αττικης απο Παλληνη και μετα. Οσο απομακρυνεσαι απο το μετρο, τοσο πιο δυσκολη ειναι η προσβαση σε ολα. Στη δε Ν. Μακρη που μενω εγω τωρα, η ζωη σε σχεση με το Γερακα ειναι 100% διαφορετικη....

Οσο για την Αθηνα συμφωνω εχει μειονεκτηματα γι αυτο φευγουμε ολοι. Συνηθως ομως, γυριζουμε πισω κατι σημαινει αυτο.....Αν με ρωταγε καποιος για το καλυτερο θα προτεινα απλα και παλι, να μενει καποιος σε προαστιο διπλα σε μετρο νοτια η βορεια προαστια, δηλ ουτε κεντρο αθηνας ουτε μαραθωνα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, εγώ μένω τα τελευταία 15 χρόνια στο Βύρωνα, αλλά σε περιοχή με ιδιόκτητα σπίτια, διπλακατοικίες. είναι σχετικά κοντά στο κέντρο και στην Αττική οδό, έχει δική του αγορά και η γειτονιά μας έχει ησυχία και όλοι ψιλογνωριζόμαστε 9με ότι αυτό συνεπάγεται) επειδή τα σπίτια είναι ιδιόκτητα και όλοι μένουμε χρόνια στη γειτονιά. το καλοκαίρι όλοι βγαίνουμε στα μπαλκόνια, όπου επίσης γίνεται χαμός.

 

 

μου έχει λείψει όμως η άπλα. να έχω μονοκατοικία με κήπο να παίζουν τα παιδιά και να μη στριμοχνώμαστε στο μπαλκόνι. να μπορώ να βγω μια βόλτα με τα πόδια και να βλέπω πράσινο, χωρίς να κινδυνεύω να με πατήσει αυτοκίνητο, χωρίς να κάνω ελιγμούς ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα και χωρίς να πονοκεφαλιάζω από το θόρυβο και το καυσαέριο.

να βλέπω πράσινο από τα παράθυρα μου κι όχι το απλωμένο σώβρακο στο απέναντι μπαλκόνι.

 

ευτυχώς κι εγώ και ο σύζυγος εργαζόμαστε σε μέρη που εξυπηρετεί η Αττική οδός και το μετρό (έτσι κι αλλιώς αυτά χρησιμοποιούμε και τώρα).

σινεμά, θέατρα κλπ πάμε μόνο σε παιδικά και μόνο τα Σ/Κ. ταβέρνες πάμε σε 1-2 της περιοχής. πιό μακριά πάμε μόνο τα Σ/Κ. βοήθεια δεν έχουμε από κάποιον με τα παιδιά, οπότε ή καθόμαστε σπίτι ή πάμε πακέτο ή βγαίνει ο καθένας με τους φίλους του, μόνος του.

 

οπότε δε νομίζω ότι με τη μετακόμιση θα αλλάξει προς το χειρότερο η ζωή μας. μονο προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, εγώ μένω τα τελευταία 15 χρόνια στο Βύρωνα, αλλά σε περιοχή με ιδιόκτητα σπίτια, διπλακατοικίες. είναι σχετικά κοντά στο κέντρο και στην Αττική οδό, έχει δική του αγορά και η γειτονιά μας έχει ησυχία και όλοι ψιλογνωριζόμαστε 9με ότι αυτό συνεπάγεται) επειδή τα σπίτια είναι ιδιόκτητα και όλοι μένουμε χρόνια στη γειτονιά. το καλοκαίρι όλοι βγαίνουμε στα μπαλκόνια, όπου επίσης γίνεται χαμός.

 

 

μου έχει λείψει όμως η άπλα. να έχω μονοκατοικία με κήπο να παίζουν τα παιδιά και να μη στριμοχνώμαστε στο μπαλκόνι. να μπορώ να βγω μια βόλτα με τα πόδια και να βλέπω πράσινο, χωρίς να κινδυνεύω να με πατήσει αυτοκίνητο, χωρίς να κάνω ελιγμούς ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα και χωρίς να πονοκεφαλιάζω από το θόρυβο και το καυσαέριο.

να βλέπω πράσινο από τα παράθυρα μου κι όχι το απλωμένο σώβρακο στο απέναντι μπαλκόνι.

 

ευτυχώς κι εγώ και ο σύζυγος εργαζόμαστε σε μέρη που εξυπηρετεί η Αττική οδός και το μετρό (έτσι κι αλλιώς αυτά χρησιμοποιούμε και τώρα).

σινεμά, θέατρα κλπ πάμε μόνο σε παιδικά και μόνο τα Σ/Κ. ταβέρνες πάμε σε 1-2 της περιοχής. πιό μακριά πάμε μόνο τα Σ/Κ. βοήθεια δεν έχουμε από κάποιον με τα παιδιά, οπότε ή καθόμαστε σπίτι ή πάμε πακέτο ή βγαίνει ο καθένας με τους φίλους του, μόνος του.

 

οπότε δε νομίζω ότι με τη μετακόμιση θα αλλάξει προς το χειρότερο η ζωή μας. μονο προς το καλύτερο.

 

Στην Καντζα και μαλιστα σε δικο σας σπιτι, καλα θα ειστε. Εχει συγκοινωνια προς μετρο/προαστιακο καλυτερη απο τις περιοχες που λεμε. Εγω πχ πιο πανω μιλαω για Ν Μακρη, 35-45' απο το μετρο με αυτοκινητο! Φυσικα εχεις καποια απο τα θεματα που γραφω οπως την αποχετευση αλλα τα περισσοτερα απο τα αλλα ειναι καλα. Πχ λεωφορεια εχεις εσυ, εχει μεχρι το Πικερμι. Μετα, εχει μονο Κτελ...οσο για θεατρα ουτε το ΣΚ μπορεις να πας, γιατι μονο η βενζινη και ο παραπανω χρονος που θες, ειναι θεμα....ολοκληρη επιχειρηση....

Link to comment
Share on other sites

Στην Καντζα και μαλιστα σε δικο σας σπιτι, καλα θα ειστε. Εχει συγκοινωνια προς μετρο/προαστιακο καλυτερη απο τις περιοχες που λεμε. Εγω πχ πιο πανω μιλαω για Ν Μακρη, 35-45' απο το μετρο με αυτοκινητο! Φυσικα εχεις καποια απο τα θεματα που γραφω οπως την αποχετευση αλλα τα περισσοτερα απο τα αλλα ειναι καλα. Πχ λεωφορεια εχεις εσυ, εχει μεχρι το Πικερμι. Μετα, εχει μονο Κτελ...οσο για θεατρα ουτε το ΣΚ μπορεις να πας, γιατι μονο η βενζινη και ο παραπανω χρονος που θες, ειναι θεμα....ολοκληρη επιχειρηση....

 

καταρχήν, συμφωνώ για το ότι όσο πιό μακριά τόσο πιό δύσκολα. είναι σαν να ζεις σε επαρχιακή πόλη που όμως είναι αρκετά κοντά στην Αθήνα.

 

όσο για το κόστος/χρόνο για τις δραστηριότητες, ΟΚ, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. θα πηγαίνουμε ίσως 1 φορά το μήνα αλλά τις υπόλοιπες μέρες θα παίζουμε στον κήπο, θα κάνουμε ποδηλατάδα και θα πηγαίνουμε ευκολότερα σε πάρκα και παιδικές χαρές.

Link to comment
Share on other sites

μου έχει λείψει όμως η άπλα. να έχω μονοκατοικία με κήπο να παίζουν τα παιδιά και να μη στριμοχνώμαστε στο μπαλκόνι. να μπορώ να βγω μια βόλτα με τα πόδια και να βλέπω πράσινο, χωρίς να κινδυνεύω να με πατήσει αυτοκίνητο, χωρίς να κάνω ελιγμούς ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα και χωρίς να πονοκεφαλιάζω από το θόρυβο

να βλέπω πράσινο από τα παράθυρα μου κι όχι το απλωμένο σώβρακο στο απέναντι μπαλκόνι.

 

Εγω παντως αυτα τα εχω και στην παιανια. Τωρα αν εχεις μονοκατοικια με κηπο σε πιο απομονωμενο μερος, ισως αλλαζει. Αλλα και η παιανια πυκνοκατοικημενη ειναι, και με κινηση, και το διαμερισμα δεν παυει να ειναι διαμερισμα οπου κι αν μενεις. Απλα μπορω σε λιγοτερο χρονο να βρεθω στην αλανα και εχω και καθαρο αερα γενικοτερα τα οποια δεν ειναι αμελητεα αν εχεις παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αυτα τα εχω και στην παιανια. Τωρα αν εχεις μονοκατοικια με κηπο σε πιο απομονωμενο μερος, ισως αλλαζει. Αλλα και η παιανια πυκνοκατοικημενη ειναι, και με κινηση, και το διαμερισμα δεν παυει να ειναι διαμερισμα οπου κι αν μενεις. Απλα μπορω σε λιγοτερο χρονο να βρεθω στην αλανα και εχω και καθαρο αερα γενικοτερα τα οποια δεν ειναι αμελητεα αν εχεις παιδια.

 

ακριβώς για αυτό πρέπει να διευκρινίζουμε σε ποιό ακριβώς μέρος αναφερόμαστε (το ανατολική αττική είναι πολύ γενικό), τις συνθήκες που μένουμε (πολυκατοικία, κέντρο περιοχής, συγκοινωνίες) αλλά και τα ενδιαφέροντα και τις συνήθειές μας (έξοδοι, αν υπάρχουν παιδιά κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Σοφια επισης ξεχασα να σου πω καλη εγκατασταση !!!

 

Πιστευω αν εχετε κηπο και ειστε κοντα στο μετρο θα ειστε ωραια.

 

Να σας ερθουν ολα καλα :D.

 

Χαρα-Μαρια πες μου που θα μετακομισετε να ερθω να κανουμε παρεα χαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Σοφια επισης ξεχασα να σου πω καλη εγκατασταση !!!

 

Πιστευω αν εχετε κηπο και ειστε κοντα στο μετρο θα ειστε ωραια.

 

Να σας ερθουν ολα καλα :D.

ευχαριστώ πολύ!!

θα είμαστε μεταξύ κολλεγίου και ερασμείου, οπότε κοντά σε μετρό, αττική οδό και σχολεία. λεωφορείο περνάει από τον πιό πάνω δρόμο (δεν έχω ιδέα πού πάει). το μόνο προβληματάκι είναι η αποχέτευση και τα καταστήματα. αλλά έτσι κι αλλιώς τα ψώνια τα κάνουμε το Σ/Κ με το αυτοκίνητο και για τα μικροπράγματα πετάγεται ο μπαμπάς μας με τη μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει νομίζω της τα είπαμε τραγικά της κοπέλας..φυσικά αν μένεις ν. μάκρη και δουλεύεις αθήνα χωρίς αμάξι και μετακινείσαι με κτελ η καθημερινότητα είναι πολύ δύσκολη. εμείς μένουμε σε οικισμό εκτός ραφήνας εντελώς εξοχή και κατεβαίνουμε με ένα αμάξι είτε παλήνη είτε κέντρο ειτε πλακεντίας..τη μεγάλη την παίρνει κοπέλα από το σχολείο που την πληρώνω για φύλαξη ως το απόγευμα, που θα την πληρώναμε δλδ όπου και να μέναμε..

ψώνια πάω και μετά τη δουλειά - είμαι ομόνοια- τους φίλους τους στριμώχνουμε μετά τη δουλειά...και μην είμαστε υπερβολικοί δεν κατεβαινεις να δεις κόσμο δύο φορές τον χρόνο...

εμείς κατεβαίνουμε μία φορά το σκ είτε με παιδια είτε χωρίς..η μικρή μου θα πάει σεμινάριο σε μουσείο στο θησειο το σκ..φυσικά οι μετακινήσεις είναι πολύ κουραστικές, αν σε κουράζει ως προοπτική δεν αλλάζεις τρόπο ζωής γιατί απλά δεν θα τη παλέψεις..τι να πω. κι εγώ ώρες ώρες πήζω..΄θέλει πολύ οργάνωση αυτός ο τρόπος ζωής. η κόρη μου είναι φυσικά τρισευτυχισμένη, έχει τεράστιο κύκλο -τα καλά του "χωριού"- αφού βαρυγκομάω από τις πολλές προσκλήσεις σε πάρτυ κλπ...όλα γίνονται. αν δεν μπορείς να ζήσεις όμως χωρίς συγκοινωνία κάτω από το σπίτι σου, άστο καλύτερα..επίσης το κόστος..στην αν. αττική προ κρίσης, αγόραζες/έχτιζες μονοκατοικία σε τιμή που στο χαλάνδρι έπαιρνες διαμέρισμα...άρα δεν τίθεται θέμα είτε το ένα είτε το άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Σοφια επισης ξεχασα να σου πω καλη εγκατασταση !!!

 

Πιστευω αν εχετε κηπο και ειστε κοντα στο μετρο θα ειστε ωραια.

 

Να σας ερθουν ολα καλα :D.

 

Χαρα-Μαρια πες μου που θα μετακομισετε να ερθω να κανουμε παρεα χαχα!!

 

 

Παντου κοντα σε μετρο ψαχνω! Αλλα κι αν βρω στην πολυκατοικια, που βρισκεται ακριβως απεναντι απο το γραφειο, δεν με χαλαει!! :D

 

Σοφια καλη εγκατασταση κ απο εμενα. Αφου εισαι διπλα σε μετρο, ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...