Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασημάκης Παππάς-γυναικολόγος στο Αττικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας! Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και έχω μιλήσει με τον κ. Ασημάκη Παππά στο Αττικό. Θα μπορούσατε να μου πείτε αν κάποια έχει εμπειρία τοκετού με το συγκεκριμένο γιατρό στο Αττικό νοσοκομείο και ποιές είναι οι εντυπώσεις της? Έχω διαβάσει πολλά για διάφορους μαιευτήρες-γυναικολόγους στο Αττικό μα δεν έχω δει να αναφέρονται πολλά γι'αυτόν. Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπερα!! Εγω εχω γυναικολογο τον Μάκη και γεννησα πριν 14 ημέρες! Ειναι καταπληκτικός με ολη την σημασια της λέξης! Δεν εφυγε απο διπλα μου καθολου , εκανα 18 ωρες να γεννησω και ειδικα τις 4 τελευταιες ώρες ειχε κατσει διπλα μου με μια καρεκλα και εφυγε αφου πηγα στο δωματιο ανανηψης!! Καθε 45 λεπτα ενημέρωνε την οικογενεια μου . Ηταν συνεχεια διπλα μου .. να με ηρεμει .. Ειναι φοβερος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να σου ζήσει το νινι.Να σε ρωτήσω για το γιατρό. Τον έβρισκες στο Αττικόν ή έχει δικό του ιατρείο; Τι ζητησε από λεφτά (αν θες μου απαντάς)... Στο κινητό απαντούσε; ήταν συνεργάσιμος γενικότερα; Από το νοσοκομείο ήσουν ευχαριστημένη; Σε ζάλισα...Απλά ψάχνω για γιατρό άνθρωπο.Όχι να σε κοιτάει στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα!

όπως εχω γράψει σε άλλη συζήτηση είμαι στη 2η εγκυμοσύνη κ όλα καλά !την πρώτη φορά γέννησα στο αττικό κ έμεινα σχετικά ευχαριστημένη αφού μέχρι κ σήμερα πιστεύω πως τα δημόσια είναι καλύτερα από τα ιδιωτικά κ ήταν δική μου επιλογή.τον γιατρό βέβαια τον είχα γνωρίσει εκεί σε ένα επείγον χειρουργείο το 2009 κ αποφάσισα να τον κρατήσω.

επειδή όμως τα πράγματα άλλαξαν κ τα οικονομικά δεν είναι το ίδιο καλά με πέρσι αποφάσισαμε με τον άντρα μου να δούμε κ έναν άλλο γυναικολόγο ο οποίος όμως να είναι στο ίδιο νοσοκομείο,είναι κ κοντά κ μας βολεύει αρκετά.

έτσι μας συνέστησαν τον κ.Παππά.

θα ήθελα να μάθω πληροφορίες αν κάποια κυρία ή μαμα τον γνωρίζει.είναι μεγάλος στην ηλικία;είναι φιλικός;με ενδιαφέρει πολύ πέρα από την εμπειρία που θα έχει να είναι άνθρωπος!

ευχαριστώ εκ των προτέρων!ο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

koritsia endiaferomai ki ego gia ton papa...i gia kapoion alloexisou kalo giatro sto attiko nosokomeio...pos mporo an er8o se epafi mazi tou...gnorizei kapoia apo esas to kinito tou..kai an mporo na ton vro kai sto grafeio tou..akomi kalitera..i dexonte oloi sta apogeumatina iatreia??/efxaristo polu

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω εχω τον Παπα για γυναικολογο!Γεννησα τον Σεπτεμρη στο Αττικο!Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη μαζι του.. ειναι πολυ ευγενικος.. στα εξηγει ολα..οποια θελει ας με ρωτησει

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω τον Παπα για γυναικολογο!Γεννησα τον Σεπτεμρη στο Αττικο!Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη μαζι του.. ειναι πολυ ευγενικος.. στα εξηγει ολα..οποια θελει ας με ρωτησει

 

 

Καλημερα,

η πρωτη μου γεννα ηταν με καισαρικη και δεν εχω και την καλυτερη εμπειρια αφου θεωρω οτι ο γιατρος που ειχα τοτε με πονεσε πολυ,ειχε ανεβει το μωρο πολυ ψηλα και μετοναγκωνα του προσπαθουσε να το κατεβασει πιεζοντας με!!!!

εσενα πια ηταν η εμπειρια σου με τον κ.Παππα?ελπιζω να ειναι πιο προσεκτικος!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.καλός μου φαίνεται προς το παρόν.μου εξηγεί όλες μου τις απορίες,είναι συζητήσιμος,τον επισκέπτομαι κ στο αττικό οπότε με βολεύει,με ενθαρρύνει και στα λεφτά θεωρώ πωΣ διευκολύνει αρκετά.αυτα!το τηλ θα στο στείλω σε πμ!ότι άλλο θεΣ!εκλπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω..πηγα στον γιατρό για τον καθιερωμένο υπέρηχο κ συζητώντας μετά κάποιες λεπτομέριες μου είπε ότι δεν θα μου κάνει απλο ραψιμο στην τομή της καισαρική7,αλλά θα με ραψει με τη μέθοδο "σάντουιτς".

Το γνωρίζει κανείς;τι ακριβώς είναι αυτό;δεν θα κρεμαει δηλ η κοιλιά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΩ ΣΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΙΑΤΡΕΙΑ..ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΠΑΠΠΑ Η ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΙΑ ΜΕΡΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μαμάδες και Μπαμπάδες γεια σας.... Γνωρίζει κάτι κάποιος για τον μαιευτήρα Ασημάκη Παππά στο Αττικό? Μέχρι στιγμής έχω ακούσει τα καλύτερα. Μου τον σύστησε φίλη μου που τον ξέρει καλά και σε λίγες μέρες θα πάω να τον γνωρίσω. Εχω θέμα με τον γιατρό μου τώρα, γιατί επιμένει σε ορό και συνεχόμενο καρδιοτοκογράφο, ενώ το πρώτο μου μωράκι γεννήθηκε μόνο με μαία και εντελώς φυσικά. Η εγκυμοσύνη μου και τώρα είναι τέλεια. Ετσι, έστω και τελευταία στιγμή, λέω να αλλάξω γιατρό. Θα γεννούσα με μαίες, αλλά η υπόθεση έχει ακριβύνει πολύ και στο μαιευτήριο όλο το πακέτο θα μου πάει πάνω από τρια χιλιάρικα

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΠΠΑΣ ΑΣΗΜ. ΕΙΝΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΩΣΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ - ΑΝΘΡΩΠΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ, ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ Κ ΦΙΛΙΚΟΣ. ΜΟΥ ΕΛΥΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ Κ ΜΟΥ ΕΞΗΓΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ. ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ Κ SITE ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ, ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΩ Κ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΓΡΑΨΩ.

ΣΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΤΙΝΩ...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να θεωρηθώ από τους οικείους μου πολύ ιδιότροπη. Πραγματικά μετά τη γέννηση του πρώτου μου παιδιού είμαι πάρα πολύ επιφυλακτική. Κι αυτό γιατί το παιδί μου υπέστη ένα σοβαρό τραυματισμό στα νεύρα του δεξιού του χεριού. Πάρεση βραχιόνιου πλέγματος. Αρχικά η επιστημονική κοινότητα την ονόμασε μαιευτική παράλυση βραχιόνιου πλέγματος. Η ίδια αυτή κοινότητα μάλλον για να απενοχοποιήσει το ρόλο του μαιευτήρα έβγαλε το μαιευτική και το παράλυση το έκανε πάρεση για να ακούγεται λιγότερο ο οδυνηρό. Το ζητούμενο είναι πως εκείνο το καιρό ζούσα στη βόρειο Ελλάδα, γέννησα σε ιδιωτική κλινική με δικό μου γιατρό που τον πλήρωνα αδρά….και κάθε φορά που έφευγα από το ιατρείο του αντί να είμαι ήρεμη αναστατωνόμουν ακόμη περισσότερο μιας και διέκρινα μια χαλαρότητα , δεν μου εξηγούσε τίποτα απλά ότι όλα είναι μια χαρά φυσιολογικά. Την ίδια αντιμετώπιση είχα και στο μαιευτήριο. Η ίδια χαλαρότητα: αφέθηκα να περιμένω να γεννήσω με το ζόρι μετά από 9 ώρες πόνου και 2 μέρες καθυστέρηση( είχα μπει στον 10μήνα!!!!!!!!!) το αποτέλεσμα ήταν ένα : ο τραυματισμός του παιδιού μου, ο οποίο όταν συνήρθα από το σοκ των πρώτων μηνών κατάλαβα ότι ήταν λάθος του γιατρού. Πολύ θα ήθελα να σας πω το όνομα του ……..μα επειδή εκκρεμεί κι ένα δικαστήριο είμαι επιφυλακτική. Μετά από αυτό λοιπόν υπήρξε ένα πού μεγάλο ζήτημα: τι θα κάνω από εδώ κι πέρα;;;;;;; Σε ποιον γιατρό να εμπιστευτώ τη γέννηση του δεύτερου παιδιού μου;;;;;;; Είχα επισκεφτεί άλλους 3 γιατρούς πριν τη δεύτερη εγκυμοσύνη όμως κανένας πια δε με έκανε να αισθανθώ ασφάλεια από επιστημονικής πλευρας. Θεωρώ πως η σχέση γιατρού- ασθενούς παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη πορεία της υγείας. Απογοητεύτηκα τόσο πολύ που δεν ήθελα να πάω πια σε γυναικολόγο. Το ζήτημα δεν είναι μόνο η συμπεριφορά. Το ζήτημα είναι να ξέρεις ότι εμπιστεύεσαι τη ζωή σου και τη ζωή του παιδιού σου σε καλά χέρια. Η αναφορά και μόνο στην ειδικότητα γυναικολόγος με έκανε να αισθάνομαι τρομερή αμηχανία και εκνευρισμό. Είναι περίεργο λοιπόν πως ο Κος Παππάς με κέρδισε από την πρώτη κιόλα επίσκεψη. Διακριτικός και υπομονετικός. Τόσο η επιστημονική του κατάρτιση όσο και το πραγματικό του ενδιαφέρον με έκανε να νιώσω και πάλι ασφάλεια. Συγκινούμαι όταν σκέπτομαι πως πριν τη γέννηση του δεύτερου παιδιού μου ήταν εκείνος που μου έδινε κουράγιο και με ανακούφισε τόσο πολύ….κανένας γιατρός δεν έχει χρέος φροντίδας στον ασθενή ούτε και μπορεί να εκτελεί χρέη ψυχολόγου…το ξέρω…εξάλλου δε ζητούσα αυτό. Απλά ο εν λόγω γιατρός, ο γιατρός μου, είναι ένας αξιόλογος επιστήμονας και άνθρωπος. Είναι ένας από τους λόγους που είμαι ικανοποιημένη που ζω πια στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η επιλογή γυναικολόγου/μαιευτήρα είναι σίγουρα μια αυστηρά προσωπική επιλογή και είναι πολύ σημαντική η χημεία που θα αναπτυχθεί μεταξύ γιατρού και ασθενούς/υποψήφιας μητέρας. Προσωπικά, έχοντας την εμπειρία δύο τοκετών, θεωρώ ότι ο κ. Παππάς συγκεντρώνει όλες εκείνες τις προϋποθέσεις που τον κάνουν -πέρα από έναν πολύ αγαπητό και συνεργάσιμο γιατρό- και έναν εξαιρετικό επιστήμονα. Είναι ήρεμος, συνεννοήσιμος, επεξηγηματικός και σου δημιουργεί ένα αίσθημα απόλυτης ασφάλειας. Κι αυτό δεν οφείλεται μόνο στις πολύ καλές σπουδές που έχει κάνει αλλά κυρίως στην προσωπικότητά του. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Έχοντας την εμπειρία πολλών γιατρών (μερικοί εκ των οποίων θεωρούνται και επιτυχημένοι στον κλάδο τους) για ένα γυναικολογικό πρόβλημα που αντιμετώπισα, θεωρώ ότι μπορώ να εκτιμήσω, σε αρκετά μεγάλο βαθμό πλέον, την ποιότητα ενός γυναικολόγου. Ο κ. Α. Παππάς συνδυάζει την άρτια επιστημονική κατάρτιση με το προσωπικό ενδιαφέρον, που πάντα πρέπει να διακατέχει ένα γιατρό για τον ασθενή του. Συγκεκριμένα, έμεινα ικανοποιημένη τόσο από τις ιατρικές του κατευθύνσεις, όσο και από τη συναισθηματική του συμπαράσταση, καθ΄όλη τη διάρκεια της θεραπείας μου. Τον ευχαριστώ γι΄αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σας!Θα μπορουσε καποια κοπελα να με ενημερωσει για το τι κοστος εχουν οι επισκεψεισ στο ιατρειο του κ.Παππα και ποιο το υψος της αμοιβης στον τοκετο?Ειμαι εγκυος,πρωτο τριμηνο,στο δευτερο παιδι κ θελουμε να αλλαξουμε γιατρο καθαρα κ μονο για οικονομικους λογους,δυστυχως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Καλησπέρα σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας! Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και έχω μιλήσει με τον κ. Ασημάκη Παππά στο Αττικό. Θα μπορούσατε να μου πείτε αν κάποια έχει εμπειρία τοκετού με το συγκεκριμένο γιατρό στο Αττικό νοσοκομείο και ποιές είναι οι εντυπώσεις της? Έχω διαβάσει πολλά για διάφορους μαιευτήρες-γυναικολόγους στο Αττικό μα δεν έχω δει να αναφέρονται πολλά γι'αυτόν. Σας ευχαριστώ!!

 

θα μπορουσατε να μου πειτε τι χρηματα παιρνει σας παρακαλω σε καθε επισκεψη κ τι παιρνει για τοκετο?Ξερετε αν δινει μονοκλινα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εμαθες ποσα παιρνει ο ασημακης παππας στο αττικο?Τελικα εσυ σε ποιον γυναικολογο πηγες?Εμεινες ευχαριστημενη?

Σ ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...