Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΓΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Γεια σας σε ολες.

 

είμαι καινούριο μέλος. Θέλω μια βοήθεια. Είμαι στην 7η εβδομάδα κύησης και προχτές πήγα στον γιατρό μου να δούμε πάλι το μωρό μας και να το ακούσουμε και με έστειλε επειγόντως να κάνω β χοριακή και να την ξανακάνω και σήμερα δηλαδή εντόες 48 ωρών γιατί δεν εχει αναπτυχθεί αρκετά το έμβρυό μου.

 

Σήμερα το βράδι θα πάρω τα αποτελέσματα να δω τι συμβαίνει. Αλλα κανείς δεν μου είπε τι μπορεί να συμβεί για να ξέρω και εχω τρελαθεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΖΟΙΤSA εζπίζω να είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα σου και η χοριακή σου να αυξάνεται κανόνικα, μην τρελαίνεσαι ακόμη γιατο μπορεί να μην είναι τίποτα.

Σου ευχομαι μέσα αποτην καρδιά μου όλα να πάνε καλά, περιμένω νέα σου.

bunbunavi20100923_-8_Emmelia+is.pngdogdogard20130212_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολύ. απλά δεν μου έχει πει κανένας τίποτα και περιμένω πως και πως το βραδι για τα αποτελέσματα. Παρόλα αυτά παίρνω και χάπια απο την πρώτη στιγμή προοληπτικά για να μην είχα τέτοιο θέμα λλα μάλλον δεν πιάσανε τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Τελικά βγηκαν τα αποτελέσματα της παρασκευ'ης και η χοριακή μου δεν ήταν καλή και έτσι το Σάββατο μπήκα στο νοσοκομείο και μου έκαναν αναρόφηση. Και έτσι δεν έχω πια μωράκι.

Είμαι πάρα πολύ χάλια αλλά θα το παλέψω γιατί άκουσα ότι είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμαινο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ συνηθισμένο δυστυχώς και γι αυτό δεν πρέπει να σε πάρει από κάτω. Είμαι σίγουρη ότι την επόμενη φορά θα μεγαλώσει όπως πρέπει. Ξέρεις ότι συνήθως ο οργανισμός μας σταματάει την ανάπτυξη εμβρύων με πρόβλημα οπότε μπορείς να σκεφτείς οτι έτσι έπρεπε να γίνει.

Σου στέλνω την αγάπη μου και καλή ανάρρωση. Πότε σας είπαν ότι μπορείτε να ξαναπροσπαθήσετε; Αυτό να σκέφτεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συνηθισμένο δυστυχώς και γι αυτό δεν πρέπει να σε πάρει από κάτω. Είμαι σίγουρη ότι την επόμενη φορά θα μεγαλώσει όπως πρέπει. Ξέρεις ότι συνήθως ο οργανισμός μας σταματάει την ανάπτυξη εμβρύων με πρόβλημα οπότε μπορείς να σκεφτείς οτι έτσι έπρεπε να γίνει.

Σου στέλνω την αγάπη μου και καλή ανάρρωση. Πότε σας είπαν ότι μπορείτε να ξαναπροσπαθήσετε; Αυτό να σκέφτεσαι!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ. ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΣΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΤΩΡΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ. ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΣΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΤΩΡΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.

 

zoitsa, δυστυχώς είναι κάτι συνηθισμένο, θα δεις ότι την επόμενη φορά όλα θα πάνε καλά αυτό θα πρέπει τώρα να σκέπτεσαι.

Απλά να σου πω ότι η περίοδος σου κατα πασα πιθανότητα θα αργήσει να έρθει την πρώτη φορά μετά την απόξεση, λένε ότι κάνει γύρω στις 40 μέρες οπότε λογικά ο γιατρός σου όσον αφορά τις 15 μέρες μάλλον εννοούσε ότι μπορείς να έχεις σχέσεις σε 15 μέρες (ρώτησε τον καλλίτερα για να είσαι σίγουρη).

Την ίδια διαδικασία πέρασα και εγώ την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος και παλινδρόμησε την 7 εβδομάδα δεν ακούσαμε ούτε καρδιά :( και θυμάμαι ότι μου είχε συστήσει να περιμένω 3 κύκλους για να ξαναπροσπαθήσω

όπως βλέπεις όλα πήγαν καλά.

ΟΠΟΤΕ θετική σκέψη και ΟΧΙ άγχος;)

Link to comment
Share on other sites

zoitsa, δυστυχώς είναι κάτι συνηθισμένο, θα δεις ότι την επόμενη φορά όλα θα πάνε καλά αυτό θα πρέπει τώρα να σκέπτεσαι.

Απλά να σου πω ότι η περίοδος σου κατα πασα πιθανότητα θα αργήσει να έρθει την πρώτη φορά μετά την απόξεση, λένε ότι κάνει γύρω στις 40 μέρες οπότε λογικά ο γιατρός σου όσον αφορά τις 15 μέρες μάλλον εννοούσε ότι μπορείς να έχεις σχέσεις σε 15 μέρες (ρώτησε τον καλλίτερα για να είσαι σίγουρη).

Την ίδια διαδικασία πέρασα και εγώ την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος και παλινδρόμησε την 7 εβδομάδα δεν ακούσαμε ούτε καρδιά :( και θυμάμαι ότι μου είχε συστήσει να περιμένω 3 κύκλους για να ξαναπροσπαθήσω

όπως βλέπεις όλα πήγαν καλά.

ΟΠΟΤΕ θετική σκέψη και ΟΧΙ άγχος;)

 

Έχω αρχίσει και έχω θετική σκέψη γιατί αλλιώς δεν βγαίνει. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Όλοι μου λένε 3 μήνες να περιμένω μέχρι να δοκιμάσω να ξανα μείνω έγκυος. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Θ Ε Τ Ι Κ Η Σ Κ Ε Ψ Η !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και έχω θετική σκέψη γιατί αλλιώς δεν βγαίνει. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Όλοι μου λένε 3 μήνες να περιμένω μέχρι να δοκιμάσω να ξανα μείνω έγκυος. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Θ Ε Τ Ι Κ Η Σ Κ Ε Ψ Η !!!!!!!

Γεια σας και από μένα.

Χρειάζομαι απόλυτα αυτή τη θετική σας σκέψη. Ζωίτσα, είμαι ακριβώς στη θέση σου . Δεν ξέρω πραγματικά τι να σκεφτώ. Αλλά αφού είπαν ότι τόσο σύντομα μπορείς να ξαναδοκιμάσεις, έχουμε πολλές ελπίδες γλυκιά μου.

Έχω πολλή αγωνία.

Την Πέμπτη θα ξέρω αν το έμβριο αναπτύσσεται κανονικά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καθε επιτυχια και στις δυο σας......και εγω εχω ζησει αυτη την εμπειρια δυο φορες .Μια πριν τη κορη μου και μια πριν την τωρινη εγκυμοσυνη μου.Εμεινα εγκυος σχεδον αμεσως μετα και απο τις δυο παλινδρομησεις 7ης εβδομαδας,δηλαδη μεσα στο επομενο διμηνο.Μη το βαλετε καμια στιγμη κατω,ολα θα πανε πλυ καλα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.

Χρειάζομαι απόλυτα αυτή τη θετική σας σκέψη. Ζωίτσα, είμαι ακριβώς στη θέση σου . Δεν ξέρω πραγματικά τι να σκεφτώ. Αλλά αφού είπαν ότι τόσο σύντομα μπορείς να ξαναδοκιμάσεις, έχουμε πολλές ελπίδες γλυκιά μου.

Έχω πολλή αγωνία.

Την Πέμπτη θα ξέρω αν το έμβριο αναπτύσσεται κανονικά....

 

Σου εύχομαι σήμερα όλα να πάνε καλά. Αν όμως δεν πάνε να εχεις θετική σκέψη πάνω από όλα. Ξέρω ότι θα είναι δύσκολο και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Περιμένω νέα σου!!! φιλία!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ. ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΣΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΤΩΡΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.

Καλημερα! Λυπαμαι για οτι εγινε...το ξερω απο πρωτο χερι ποσο ποναει...ειχα αποβολη στη 5η-6η βδομαδα και μετα, περιμενοντας περιοδο δεν προσεξαμε(ουτε φανταζομασταν οτι θα ειχα κανονικα ωορηξια) και εμεινα εγκυος τον επομενο μηνα!! δεν το πιστευα και ολα πηγαν καλα τελικα...οτι σου ειπαν τα κοριτσια πιο πανω ειναι σωστο. Ξεκινα οταν αισθανθεις ετοιμη. Η γυναικολογος μου λεει καθε εγκυμοσυνη ειναι ξεχωριστη και δεν συνδεεται με τις αλλες(εννοω σε θεματα dna). Ηρεμια και ολα θα πανε καλα...ξερω δεν ειναι ευκολο να το ξεπερασεις(ακομα το σκεφτομαι), μα οταν κανεις παιδακι ;) ποιος σε πιανει!

Link to comment
Share on other sites

Ζoitsa λυπάμαι πάρα πολύ γι'αυτό που σου συνέβη. Όπως βλέπεις είμαστε πολλές κοπέλες που έχουμε τέτοια και άλλα πολλά προβλήματα.... Και λέω εμείς γιατί και εγώ βρίσκομαι σε μία περίεργη φάση και δεν ξέρω τι μου γίνεται.... Η ιστορία μου: τ.ε.ρ 22/1 με πολύ σταθερό κύκλο, 1η χοριακή 19/2 81,86 - 2η χοριακή 22/2 256 - 3η χοριακή 24/2 326..... ??? Χθεσινή επίσκεψη στο γιατρό: "μάλλον παχύ ενδομήτριο!! δεν είναι πολύ καλή η εξέταση αλλά περιμένουμε μέχρι τη Δευτέρα για καινούρια χοριακή." Συμπτώματα: πονάκια χαλαρά περιόδου, σταθερή θερμοκρασία 37, πρησμένο στήθος και σήμερα πολύ πόνο στη μέση (έχω και λίγο ιστορικό σ'αυτό).

Και πείτε μου τώρα... τι σημαίνει παχύ ενδομήτριο, τι συνέπειες έχει και τι να περιμένω????

Σας ευχαριστώ και υπομονή για όλες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...