Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΤΗΣ-ΤΣΑΓΚΑΣ-ΣΑΛΑΜΠΑΣΗΣ /// ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ


Recommended Posts

κορίτσια σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο κ μου προτειναν τους παρακατω αλλα δεν γνωριζω κανεναν...:roll:

 

ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Λητω???)

ΤΣΑΓΚΑΣ ΤΡΥΦΩΝΑΣ (Ιασω)

ΣΑΛΑΜΠΑΣΗΣ (Λητω)

 

σιγουρα θα ηθελα να ακουσω θετικα αλλα ισως τα "αρνητικα" σημεια τους να μου ειναι πιο χρησιμα...

τελος θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε αν καποιος ειναι υπερ του Φ.Τ.

 

Ευχαριστω πολυ πολυ...:P

 

ps...αν δεν θελετε να γραψετε κατι δημοσια,αν θελετε στειλτε μου pm...:wink:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Συγγνώμη που δεν το ανέφερα, το μήνυμα προς την πασχαλίτσα αφορούσε το δεύτερο γιατρό που λέει...από αυτόν έχω εμπειρία, τους άλλους δεν τους ξέρω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εάν καμία έχει γιά γυναικολόγο της τον Τρύφωνα Τσάγκα,ας μας πει λίγο εντυπώσεις,είμαι στα πρόθυρα του να αλλάξω τον δικό μου και να πάω εκεί και θα ήθελα πληροφορίες.

:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Άλλαξα κι εγώ πριν δύο χρόνια γυναικολόγο και ύστερα από ένθερμη παρότρυνση μιας συναδέλφου αποφάσισα να επισκεφθώ το συγκεκριμένο γιατρό με τον οποίο είχε πορευτεί στις εγκυμοσύνες και των δύο παιδιών της. Οφείλω να πω ότι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα τόσο από τη σοβαρή αλλά ζεστή στάση του όσο και από τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει ο,τιδήποτε προκύπτει. Είναι νέος (45-50 ετών), πολύ επικοινωνιακός και ήρεμος. Είναι πρόθυμος να συζητήσει με την ασθενή για να καταλάβει το πρόβλημα και στη συνέχεια εξηγεί με πολύ απλό τρόπο το τι συμβαίνει και το πώς αντιμετωπίζεται. Ανάλογα με την περιοχή που σε εξυπηρετεί μπορείς να τον επισκεφθείς είτε στο ιατρείο πίσω από την πλατεία Μαβίλη είτε στους Αγίους Αναργύρους.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ παρακολουθώ το forum φανατικά δίσταζα να γραφτώ μήπως και εθιστώ χειρότερα! Για να εκφράσω όμως την εμπιστοσυνη μου στον Τρύφωνα θα πώ τα εξής:

1. Η πρώτη μου κόρη ήταν σε ισχιακη προβολή και δεν ήθελα να παραδεχτώ ότι δεν μπορεί να γυρίσει έστω και την τελευταία στιγμή. Με άφησε λοιπόν να συμπληρώσω την 38 εβδ. παρακολουθόντας με στενα (με εντολή να τρέξω στο μαιευτήριο αν συμβεί το οτιδήποτε εντωμεταξυ) και μου την πήρε με καισαρική 7 ημέρες πρίν την ΠΗΤ. Αυτό το περιθώριο που μου έδωσε με έκανε να τον πιστέψω και να τον "αγαπήσω" γιατί ένιωθα προσωπική αποτυχία την ισχιακή της κόρης μου (τόσα ήξερα).

2. Για την δευτερη κόρη μου δέχτηκε με χαρά την πρότασή μου για VBAC και όταν με πιάσαν οι πόνοι ηταν μαζί μου για πολλές πολλές ώρες ώσπου και ενώ είχαμε φτάσει στα 8 εκ. διαστολή και η αναισθησιολόγος άνοιγε το Kit της επισκληριδιού με έστειλε για επείγουσα καισαρική με ολική νάρκωση γιατί η μπέμπα είχε ταχυκαρδία. Ο Τρύφωνας δεν με άφησε λεπτό μόνη μου όλες τις ώρες!

Το μόνο που με "πλήγωσε" ήταν η άποψη του ότι μετά τον 6ο μήνα ο θηλασμός δεν προσφέρει πολλά (ευτυχώς το forum μου έδινε δύναμη να στάσω και στις 2 μου κόρες μέχρι τους 10 μήνες αποκλειστικού και ελευθυερόυ θηλασμού).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά τη συνεργασία με τον Τρύφωνα πλεόν κρίνω όλους τους γιατρούς πάρα πολύ αυστηρά!

Είναι ένας υπέροχος, γλυκός άνθρωπος, ο οποίος έκανε την εγκυμοσύνη, αλλά και τη γέννα μια υπέροχη εμπειρία. Δεχόταν όλες μου τις ερωτήσεις και ήταν πάνω από πρόθυμος να μου εξηγήσει. Είναι πολύ ενημερωμένος και με κατεύθυνε σωστά, χωρίς να με πανικοβάλει. Δεν με υπέβαλε ποτέ σε περιτές εξετάσεις.

Με άφησε να γεννήσω στην ώρα μου, χωρίς ραντεβού και πρόκληση φυσιολογικά στην 41η εβδομάδα, παρόλο που το μωράκι μου έβγαινε με το βρεγματικό οστό. Τόσο αυτός, όσο και η μαία του ήταν συνέχεια δίπλα μου στον τοκετό. Με υποστήριζαν και με φρόντιζαν.

Μετά τον τοκετό ερχόταν στο δωμάτιο καθημερινά, για να με εξετάσει.

Συνεπώς έχω να πω μόνο τα καλύτερα!!

njLtp3.png

vKg0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα καλύτερα λόγια και από μένα για τον Τρύφωνα. Όταν τον γνώρισα περίπου πριν 6 χρόνια είπα "είμαι έτοιμη να κάνω παιδί" και σε ένα χρόνο γέννησα τον γιο μου. Στην γέννα ήταν υπέροχος σα να είχα δίπλα μου κάποιον πολύ δικό μου άτομο και όχι ένα γιατρό. Ποτέ δεν μου μίλησε για καισαρική Γέννησα φυσιολογικά αν και κάποιες φορές έπεφταν οι παλμοί του μωρού οπότε είχε το πάτημα για να συνεχίσει με καισαρική και να προλάβει να πάει την μεσημεριανή Κυριακάτικη βόλτα του όπως είχε υποσχεθεί στα παιδία του :) Αύριο έχω ραντεβού στο Ιασώ για να δει πότε με το καλό θα γεννηθεί το δεύτερο παιδάκι μας. Αν και εγώ του ζήτησα να συνεχίσουμε με τεχνητούς πόνους και μου είπε θα δούμε Οπότε ότι αποφασίσει εκείνος εγώ απλά θα το δεχτώ. Γιατί απλώς τον εμπιστεύομαι. (Του είχα ζητήσει το προηγούμενο σκ να πάμε με πρόκληση και δεν το είχε δεχθεί λέγοντας πως είναι ακόμα νωρίς. Αν αναρωτιέστε τι με έπιασε και θέλω πρόκληση είναι επειδή είναι η δεύτερη γέννα και οι δρόμοι στην Αθήνα είναι ένα τρελοκομείο με έχει πιάσει το άγχος να προλάβω να φτάσω στο μαιευτήριο στην ώρα. Αλλά και σε αυτό ήταν καθησυχαστικός)

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη δεν βρισκω στοιχεια για τον παραπανω γιατρο.

Μπορειτε να αναφερετε περιοχη, νοσοκομειο που συνεργαζετε και ενδεικτικα καποιες τιμες χρεωσης (επισκεψεων και τοκετου?)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Το ιατρείο του είναι Βασ. Σοφία 119 και συνεργάζεται με το Ιασώ.

 

Στην επίσκεψη μας παίρνει 40Ε (όχι πάντα) και για τον φ. τοκετό ζήτησε 1500Ε

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

pantws exete dikio,ton episkeptomai apo tote pou ematha oti eimai eggyos kai einai apisteytos,pragmatika.den exw dei allo giatro na einai toso filikos kai egkardios me tous astheneis tou,mexri pou aggaliase ti mama mou epeidi eklaige otan eide sto monitor to mpempaki na kounietai!einai epeksigimatikos,aplos kai se iremei.to lew ayto exondas metro sygrisis ton proigoumeno gynaikologo mou,o opoios variotan ti zwi tou kai itan monimws etoimos na se anhwsei kai na se kanei na aisthanesai axristi.gia paradeigma,eimai 3 minwn twra kai stenoxwriomoun pou exw parei idi 5 kila logw tou oti trww kata vasi pswmia logw anagoulas.e,o kyrios tsagas itan toso iremos kai toso glykos ston tropo pou mou eksigise oti prepei na prosexw pou den aisthanomai asxima pleon.sas lew koritsia,trexte!:rolleyes:

:P
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα! εγω εχω χρόνια γυναικολόγο το ΣΑΛΑΜΠΑΣΗ ειναι εξαιρετικός γιατρος και θαυμάσιος ανθρωπος. ήμουν πολύ ανυπόφορη εγκυμονούσα κάθε τι που διάβαζα στο Internet τον έπαιρνα και του το έλεγα, αφου με ξεγέννησε πάλι καλα. ααααα.... μην ξεχάσω έχει και καρδιοτοκογράφο δικό του στο ιατρείο! ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το Σαλαμπάση.Είναι γλυκύτατος, εξαιρετικός, προσεκτικός.Για μένα όμως είναι πολύ σημαντικό είναι ότι με μια επισκεψη ξεμπερδεύεις, έχει όλα τα μηχανήματα στο ιατρείο του.Θυμάμαι μια συνάδελφος που είμαστε έγκυος την ίδια περίοδο πήγαινε αλλού για υπέρηχο, αλλού για β' επιπέδου, χαμένο χρήμα και χρόνος.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
pantws exete dikio,ton episkeptomai apo tote pou ematha oti eimai eggyos kai einai apisteytos,pragmatika.den exw dei allo giatro na einai toso filikos kai egkardios me tous astheneis tou,mexri pou aggaliase ti mama mou epeidi eklaige otan eide sto monitor to mpempaki na kounietai!einai epeksigimatikos,aplos kai se iremei.to lew ayto exondas metro sygrisis ton proigoumeno gynaikologo mou,o opoios variotan ti zwi tou kai itan monimws etoimos na se anhwsei kai na se kanei na aisthanesai axristi.gia paradeigma,eimai 3 minwn twra kai stenoxwriomoun pou exw parei idi 5 kila logw tou oti trww kata vasi pswmia logw anagoulas.e,o kyrios tsagas itan toso iremos kai toso glykos ston tropo pou mou eksigise oti prepei na prosexw pou den aisthanomai asxima pleon.sas lew koritsia,trexte!:rolleyes:

 

Ειμαι καινούργια στο forum (πρωτη φορα γραφω) και επειδη ειμαι 20 εβδομαδων και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη με τον γιατρο που με παρακολουθει θα ηθελα να μου δωσετε παραπανω πληροφορίες για τον κ Τσαγκα. Δηλαδη να μου πειτε ποσα χρήματα θέλει για επίσκεψη και ποσα σας πηρε για τον τοκετο. Αν δεν μποριεται να το πειτε στείλτε μου πμ.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

GOOSE,σου εύχομαι μία ευχάριστη εγκυμοσύνη και μιά γρήγορη γέννα!Ο Τρύφωνας Τσάγκας έχει το ιατρείο του στη Βασ.Σοφίας 119 και το τηλ του είναι 210.6453566 και 6944256591.Επίσκεψη παίρνει 40 ευρώ και για τη γέννα μου πήρε 1500 ευρώ.Να σημειωθεί εδώ ότι,οι περισσότεροι γυναικολόγοι καθορίζουν την αμοιβή τους ανάλογα με το δωμάτιο που θα κλείσεις στο μαιευτήριο.Το λέω αυτό γιατί ήταν ένας από τους λόγους που έφυγα από τον προηγούμενο γιατρό μου.Εκείνος παίρνει το ίδιο ποσό ανεξάρτητα από το αν εσυ θα μείνεις σε σουίτα ή σε 3κλινο.

Νομίζω ότι θα μείνεις πάρα πολύ ευχαριστημένη.

:P
Link to comment
Share on other sites

GOOSE,σου εύχομαι μία ευχάριστη εγκυμοσύνη και μιά γρήγορη γέννα!Ο Τρύφωνας Τσάγκας έχει το ιατρείο του στη Βασ.Σοφίας 119 και το τηλ του είναι 210.6453566 και 6944256591.Επίσκεψη παίρνει 40 ευρώ και για τη γέννα μου πήρε 1500 ευρώ.Να σημειωθεί εδώ ότι,οι περισσότεροι γυναικολόγοι καθορίζουν την αμοιβή τους ανάλογα με το δωμάτιο που θα κλείσεις στο μαιευτήριο.Το λέω αυτό γιατί ήταν ένας από τους λόγους που έφυγα από τον προηγούμενο γιατρό μου.Εκείνος παίρνει το ίδιο ποσό ανεξάρτητα από το αν εσυ θα μείνεις σε σουίτα ή σε 3κλινο.

Νομίζω ότι θα μείνεις πάρα πολύ ευχαριστημένη.

 

 

Κατ αρχην ευχαριστω πολυ για την τοσο αμεση απάντηση σου. Στα 1500 ευρω συμπεριλαμβλανεται και η μαια του? Κι αν εγω δεν θέλω να συμμετέχει και η μαια θα υπάρχει πρόβλημα? Σε καθε επίσκεψη παίρνει 40 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Κατ αρχην ευχαριστω πολυ για την τοσο αμεση απάντηση σου. Στα 1500 ευρω συμπεριλαμβλανεται και η μαια του? Κι αν εγω δεν θέλω να συμμετέχει και η μαια θα υπάρχει πρόβλημα? Σε καθε επίσκεψη παίρνει 40 ευρώ?

 

Γεια σου διαβασα οτι ψαχνεις γιατρο για τον Σαλαμπαση Κ. ξερω οτι ειναι στο Αττικο και ειναι και εμβρυολογος και πολυ ακριβης ειναι και η μετρησης του το ξερω απο προσωπικη εμπειρία οταν νοσιλευτηκα στο Αττικο τον φεβρουαριο και ειναι πολυ συμπονετικος και οτι μου ειπε εγινε δεν γνωριζω ποσα περνει .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τον Σαλαμπαση μου τον είχε συστήσει και μια αναισθησιολόγος από το Αττικο όταν έψαχνα για γυναικολόγο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Πρώτα μου είπε για αυτόν και μετά για τον Χρέλια. Τελικώς προτίμησα γυναίκα οπότε δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ειναι η πρωτη φορα που στελνω μηνυμα στο forum και αυτο γιατι χαρη στον κ.Τσαγκα και την Ευα(η μαια του)που εγινα και εγω γονιος!!!Πραγματικα ευχαριστω αυτους τους δυο υπεροχους ανθρωπους κ επιστημονες....που με υπομονη αποτελεσαν τους εμπειρους συνταξιδιωτες μας στο υπεροχο ταξιδι του τοκετου κ της μεγαλης στιγμης της γεννας...οπως τη βιωσαμε εγω κ ο συζυγος μου!Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ κ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρωτη φορα που στελνω μηνυμα στο forum και αυτο γιατι χαρη στον κ.Τσαγκα και την Ευα(η μαια του)που εγινα και εγω γονιος!!!Πραγματικα ευχαριστω αυτους τους δυο υπεροχους ανθρωπους κ επιστημονες....που με υπομονη αποτελεσαν τους εμπειρους συνταξιδιωτες μας στο υπεροχο ταξιδι του τοκετου κ της μεγαλης στιγμης της γεννας...οπως τη βιωσαμε εγω κ ο συζυγος μου!Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ κ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΙΑ!!!

θα συμφωνήσω μαζί σου,είναι η καλύτερη ομάδα ever!!:P

:P
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

ειμαι καινουριο μελος στο foroum,βρεικα πολυ ενδιαφεροντα τα οσα διαβασα εδω.ειμαι 32 χρ κ θελω κ εγω να κανω το πρωτο μου παιδακι,ψαχνω για ενα καλο γυναικολογο που πανω απο ολα να ειναι ανθρωπος κ υπερ του φυσικου τοκετου,γιατι πολλα εχς ακουσει κ εχω τρομαξει.μου ειπαν για τον κυριο τρυφωνα τσανγκα κ τον κυριο ελευθεριο αναστασακη.τους γνςριζει καμια?αν ναι μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες...?ευχαριστω πολυ εκ τον προτερον!:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...