Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδι μαζί μας 4 ετών


Recommended Posts

Τι παιχνίδια παίζετε με το παιδί σας στο σπίτι ?

Ο γιός μου δεν θελει να κανει εξωσχολικα πράγματα ( κολυμβητηριο, αθληση ) και δεν θελω να τον πιεσω. Μετα τον παιδικό, εχουμε πολλές ωρες μαζι στο σπιτι και πλεον δεν ξερω τι αλλο να κανουμε μαζι να περναει καλα και δημιουργικά.

 

Ζωγραφιζουμε, κανουμε χειροτεχνιες, μαγειρευουμε διαβαζουμε παραμυθια αλλα ψαχνω για αλλα παιχνιδια που μπορουμε να κανουμε ευκολα σπιτι και να του κρατανε το ενδιαφερον γιατι ειναι και εντονος χαρακτηρας που δεν θελει και πολλες υποδειξεις. Νιωθω οτι περνανε οι ωρες και δεν κανω αρκετα πραγματα μαζι του αλλα ποσο οικοδομη, καστρο-ιπποτες να παιξεις και ποση ωρα οι ζωγραφικες και η μαγειρικη θα του κρατησουν το ενδιαφερον ( και το δικο του και το δικο μου εδω που τα λεμε - εχω πήξει στις μπουλντοζες και στις επικες μαχες με σπαθιά )?

 

Ψαχνω για ιδεες για παιχνιδια που μπορουμε να παιζουμε μαζι και να ειναι κατι διαφορετικο για μεσα στο σπιτι, λιγη ποικιλια. Ηθελε πχ να μαθει σκακι που βλεπει να παιζουμε αλλα δεν θελει φυσικα να κατσει να μαθει τους κανονες και απλα μετακινει τα πιονια και λεει "οριστε , σε νικησα " :) Θελει να μαθει πιανο που βλεπει να παιζουμε αλλα δεν καθεται και εκει να του δειξουμε λιγα πραγματα μεσα απο το παιχνιδι αλλα λεει " Δεν ξερεις εσυ πιανο κατσε, κατσε να σου δειξω πως παιζεται " :P Θελει δηλαδη να κανει δημιουργικά πραγματα αλλα απο την αλλη δεν νομιζω οτι ειναι και σε ηλικια να καθεται να μαθαινει απο την μαμα του και τον μπαμπα του (ή δεν ειναι στον χαρακτηρα του - πεισματαρης ). Μηπως καποιο επιτραπεζιο, κατι αλλο που να αναζηταει και να μπορουμε να κανουμε μαζι ? Εσεις πως περνατε τις ωρες σας μαζι στο σπιτι ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα....εμεις φτιάχνουμε πολλά lego...της αρεσουν πάρα πολύ....πλαστελίνες με τις ώρες....και τώρα το έχουμε γυρίσει στην ζαχαροπλαστική....φτιάχνουμε κουλουρακια, κεικ, ψωμακια....και ετσι περναμε πολύ ώρα δημιουργικά....βαζουμε τα υλίκα με πιατακια...τα ριχνουμε στο μιξερ με την σειρα....τα πλαθουμε ....τα ψηνουμε....καθομαστε εξω απο την πορτα του φούρνου να ψηθουν....και μετα τα τρωμεεεε.....

 

Αλλα πράγματα που σκεφτομαι.....φυτεουμε φακές σε μπολακια και καθε απογευμα τα ποτιζουμε και εχουμε αγωνια να μεγαλώσουν...

 

Οσο για τα επιτραπεζια...στα γεννεθλια μας τωρα στα 4 μας εφεραν αρκετα....που ριχνεις ζαρι και προχωρας στα τετραγωνακια....τετοιο στυλ....στην αρχη ηταν πολυ ωραια...αλλα μην τυχει κανενας να φερει μεγαλυτερη ζαρια και περασει πρωτος......γιατι γίνεται ο κακος χαμος....:P:p:p:p:p:p.

 

Α εχω βρει και στα τζαμπο κατι ξυλινες κατασκευες....με 1 ευρω που φτιαχνεις αυτοκινητακια....αερολπλανιακια, καραβακια και μετα τα ζωγρφιζεις κιολας.....θες περίπου 1 ώρα για το καθενα.

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Εμείς αγορασάμε πριν κανά μήνα 3 επιτραπέζια τα 2 είναι από 3+ και το τρίτο είναι η μονόπολι που είναι για 5+. Πιο πολύ παίζουμε και το ευχαριστιόμαστε όλοι την μονόπολι, ήταν και δικό μου αγαπημένο επιτραπέζιο όταν είμουν μικρή. Και παρόλο που λέει 5+ το παίζει μια χαρά και κάθε φορά που ''πέφτουμε'' σε κάποιο πάρτυ παρόλο που δε ξέρει να διαβάζει φυσικά, μας ζητάει τα χρήματα.

Βοηθάει νομίζω το επιτραπέζιο να μάθει το παιδί κανόνες, να περιμένει τη σειρά του, να είναι συγκεντρωμένο στο στόχο του και να μετράει, να μαθαίνει νούμερα (αν δε τα ξέρετε).

Και φυσικά παίζουμε όλα τα υπόλοιπα που λες αλλά σε κοριτσίστικα.....κούκλες, κουκλόσπιτα, γοργόνες,αλλά και αυτοκίνητα, μπουλντόζες, ζωγραφική κλπ κλπ..... παίζει όμως αρκετά και μόνη της, με τα ζωάκια της.

Γενικά εδώ και 6 μήνες περίπου της αρέσει το διαδραστικό παιχνίδι...όλο το καλοκαίρι παίζαμε σχολείο, μαμά και θεία με τα σκυλάκια μας, πάρτυ στα ζώα μας με τα κουζινικά μας-τους μαγειρεύαμε και το φαγητό βέβαια στη κούζινα μας, playmobil πάρα πολύ με άλογα (χίλιες ιστορίες έφτιαχνε με το μυαλό της)...και σχεδόν όλα αυτά τα παίζει και μόνη της και μαζί μας.

Αλλά αρχίζω και εγώ και στερεύω από ιδέες....τώρα περιμένω τα χριστούγεννα να φτιάξουμε μπισκότα!

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου δεν κάθεται για παζλ και για μέμορυ με τίποτα!!! Όμως του αρέσει το uno και παίζουμε μία ή και δύο παρτίδες τη μέρα. Γενικώς και μεις με τη μαγειρική ασχολούμαστε (και το επακόλουθο καταβρόχθισμα βεβαίως βεβαίως), αλλά τουλάχιστον πάμε στο σούπερ μάρκετ και λέει ατάκες όπως "μαμά τι μπρόκολο θα πάρουμε σήμερα μόβ ή πράσινο" ή "ποιο γάλα θα πάρουμε να ταΐσουμε το κεφίρ;".

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Citron, όταν λες δεν θέλει εξωσχολικά πράγματα (κολυμβητήριο, άθληση) φαντάζομαι πως εννοείς ότι δεν θέλει να τα κάνει οργανωμένα. Δηλαδή σε κάποιον σύλλογο με προπονητή ή με δάσκαλο; Επειδή όμως το παιδί χρειάζεται και την σωματική άσκηση αλλά και την αλλαγή παραστέσεων, γιατί δεν τα κάνετε μόνοι σας; Ακόμα και τα απογεύματα του χειμώνα μπορείτε να κανετε πράγματα όπως βόλτες στην πόλη, ποδήλατο στο διπλανό παρκάκι ή σε κανένα πεζόδρομο. Γιατί δεν πάτε μαζί κολυμβηρήριο; οι δυό σας, χωρίς μαθήματα και δασκάλους;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σήμερα παίξαμε πρώτη φορά SCRABLE, με δικούς μας κανόνες φυσικά γιατί η κόρη μου είναι τριών.

 

Της έγραφα με κεφαλαία μια λέξη σε απλό άσπρο χαρτί, πχ ΣΚΥΛΟΣ κι εκείνη την έφτιαχνε στο ταμπλό με τα γράμματα του SCRABLE.

 

Παίξαμε αρκετή ώρα και άρεσε και στις δυο μας πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι αρνειται να του δειξουμε πραγματα ή εμεις ή δασκαλοι. Λεει οτι τα ξερει ολα και δεν χρειαζεται μαθηματα :? Οποτε ενω θα μπορουσαμε να παιξουμε μαθαινοντας , δεν θελει και ετσι μας μένουν τα λιγοτερα δημιουργικα πραγματα.

 

Τα παρκα κοντα μας το απογευμα δεν εχουν ψυχη, κολυμβητηριο δεν υπαρχει που να επιτρεπει παιδι μεσα χωρις μαθημα και οτι και να κανουμε εξω απο το σπιτι μας ( γιατι δεν μπορεις να πας πουθενα απο το σπιτι μας χωρις αυτοκινητο - ειναι σε δυσπροσιτο σχετικα μερος ) οταν το κανουμε απογευμα μετα στον γυρισμό παντα κοιμαται στο αμαξι και αυτο δεν λεει για πολλους λογους.

 

Χθες λοιπον ζητησε να μαθει σκακι και ξετρελαθηκε γιατι λεγαμε ιστοριες για καστρα και ιπποτες και ετσι εμαθε αμεσως να τα στηνει και περασε τοσο ωραια την ωρα του. Ξυπνησε σημερα το πρωι και το πρωτο πραγμα που ηθελε να κανει ηταν να παιξει σκακι. Το θεμα ειναι οτι άρχισε παλι το "Ξερω να παιζω, εσυ δεν ξερεις". Δεν περιμενω το τετραχρονο να μαθει να παιζει σκακι αλλα εαν μας αφηνε να του διξουμε καποια πραγματα, παντα στο πλαισιο του παιχνιδιου και οχι του εξαναγκασμου, θε περνουσε τοσο πιο ωραια τις ωρες του.

 

Τες πα, σημερα θα ζημωσουμε ψωμι. Με τοσο μαγειρεμα και ζαχαροπλαστικη που κανουμε μαζι, θα γινω τεραστια.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνετε κάτι τότε πιο παιχνιδιάρικο που δεν περιέχει "κανόνες".

 

Πχ. μουσικοκινητική αγωγή,

δηλ. πάρε ένα τύμπανο και στον ρυθμό που θα χτυπάς να χορεύει εκείνος πχ πολύ γρήγορα, πιο αργά κλπ.

 

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με άλλα μουσικά όργανα. Όμως για να το εκλάβει ως παχνίδι και μόνο θα πρότεινα να μπεις κι εσύ στη θέση του, δηλ εκείνος να χτυπάει τύμπανο κι εσύ να ακολουθείς τις οδηγίες του!

 

Γενικά πολλά παιχνιδάκια τέτοιου τύπου μπορείτε να παίξετε βάζοντας και τα αγαπημένα του τραγούδια σε βίντεο κλιπ και να αντιγράφετε την χορογραφία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κανουμε αυτα. Απο πολυ μικρος μεσα απο το παιχνιδι μαθαινει για την μουσικη, τα οργανα και παιζουμε συνεχεια μουσικοκινιτικα παιχνιδια γιατι το σπιτι μας ειναι μουσικο ούτως η άλλως οποτε ειναι και το αναλογο ευχαριστο τρελοκομειο.

 

Αυτο που ρωταω ειναι για πιο απλα παιχνιδια, τις ημερες που νιωθεις πιο "βαρια" και θελεις να κανεις κατι χαλαρωτικό και ευκολο με το παιδι σου. Δεν μπορω να ειμαι απο τις 2 που γυρναει απο τον παιδικο, μεχρι τις 9 και μιση που κοιμαται στο τσακιρ κεφι οοολη την ωρα με τυμπανα και χορους και τρομπετες και κυνηγητά και διαδραστικα παιχνιδια....θελω που και που κατι πιο απλο. Τα παιδια εχουν και ενα 15 λεπτο παραθυρακι για καθε ασχολια, μετα βαριουνται.

 

Μου δωσατε καποιες ιδεες και σας ευχαριστω. Απο την αλλη νομιζω οτι πρεπει απλα να δεχτω οτι εχω καθε μερα 7 μιση ωρες να γεμισω με ενδιαφεροντα πραγματα ενα 4χρονο με φουλ ενεργεια και θα ειναι λιγα τα "απλα", χαλαρωτικα πραγματα που θα κανουμε μεσα σε αυτες τις ωρες. Επισης, μαλλον δεν θα μπορω να εχω απαιτηση και απο τον εαυτο μου να βρισκω τα τελεια πραγματα να κανω ολες αυτες τις ωρες, καθε στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι, άστον να παίξει και λίγο μόνος του με τα παιχνιδάκια του. Επίσης άσε τους κανόνες για λίγο και παίξτε σκάκι όπως το θέλει εκείνος, Σιγά σιγά (και υποχθόνια υποχθόνια με ιστορίες π.χ, για τον Ναπολέοντα) του δείχνεις και τη συμβατική χρήση.

 

ρώτα τον κιόλας πώς το φαντάζεται κλπ.

 

Ο δικός μου "παίζει πιάνο" από δύο ετών. Στην αρχή απλά έπαιζε ντραμς στα πλήκτρα, τώρα αρχίζει να τον ενδιαφέρει η μελωδία. Αλλά δεν παρενέβαινα καθόλου (αδιανόητο για μένα). Ε ήρθε μια μέρα ο πατέρας μου τον άρχισε στα ντο ρε μι και στα κάτσε να σου μάθω, για δυο μήνες δεν το ακούμπησε το πιάνο.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν το συζηταω, αμα πεις "Ελα να μαθουμε το ταδε..." παει το εχασες το παιχνιδι. Φυσικα και ειναι πολυ μικρα για να θελουνε να μαθουνε με την εννοια που το σκεφτομαστε εμεις. Απλα τον βλεπω πχ στο πιανο να παιδευει μια μελωδια και να φτανει κοντα και να μου λεει οτι θελει να το παιξει αλλα να μην καθεται ουτε λεπτο να με αφησει να του δειξω. Δεν ξεκιναω ποτε μονη μου ψυχαναγκαστικα.

 

Παιζει πολυ μονος του, δεν εχει θεμα, εμενα με εχουν πιασει τα ψυχολογικα μηπως δεν κανω αρκετα πραγματα μαζι του, μηπως χρειαζεται ο ιδος να μαθει καποια πραγματα και του τα στερω, αλλα μαλλον βιαζομαι. Αυτο που θελει τωρα ειναι απειρες ωρες τρελης χαζομαρας και αυτο θα συνεχίσουμε να κανουμε. Ελεγα απλα μηπως οι αλλοι κανουν πιο δομημενα παιχνιδια και τον εχω τον καημένο στο χυμαδιο αλλα μαλλον δεν ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω σε αυτά που είπαν ήδη τα κορίτσια το κουκλοθέατρο με κούκλες που ζωγραφιζουμε εμείς από το χαρτόνι που έχει στο τέλος το χαρτί υγείας (το εξήγησα κατανοητά;).

 

Για μένα βέβαια μέρα χωρίς να βγούμε έξω δεν παίζει!θα αυτοκτονησω!δεν κάνουμε ακόμα έξω σχολικές δραστηριότητες αλλά ακόμα και το σούπερ μάρκετ το κάνουμε "διασκεδαστικά":μετράει τα μανταρινια που θα βάλει μέσα,τα ζυγίζει κτλ κτλ

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελει τωρα ειναι απειρες ωρες τρελης χαζομαρας και αυτο θα συνεχίσουμε να κανουμε.

 

Δεν ξέρω για σένα αλλά κι εγώ προσωπικά αυτό έχω ανάγκη.... απλά το ρίχνω στον μικρό και καλά ότι δεν τραβάει χαχάαααα!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εμείς σήμερα παίξαμε πρώτη φορά SCRABLE, με δικούς μας κανόνες φυσικά γιατί η κόρη μου είναι τριών.

 

Της έγραφα με κεφαλαία μια λέξη σε απλό άσπρο χαρτί, πχ ΣΚΥΛΟΣ κι εκείνη την έφτιαχνε στο ταμπλό με τα γράμματα του SCRABLE.

 

Παίξαμε αρκετή ώρα και άρεσε και στις δυο μας πολύ!

 

Να προσθέσω σε αυτά που είπαν ήδη τα κορίτσια το κουκλοθέατρο με κούκλες που ζωγραφιζουμε εμείς από το χαρτόνι που έχει στο τέλος το χαρτί υγείας (το εξήγησα κατανοητά;).

 

Πολύ ωραίες ιδέες!:P Εμείς παίζουμε διαδραστικά παιχνίδια, ζωγραφίζουμε, και κάποια επιτραπέζια της ηλικίας της. Παίζει πολύ και μόνης της. Υποδύεται ρόλους, κυρίως αυτόν της δασκάλας.

Της λείπει όμως η παρέα με συνομήλικα και παρατηρώ ότι ο κόσμος κλείστηκε πολύ, σχετικά με πέρισυ τέτοιο καιρό. Και εννοώ κάτι ανέξοδο, πχ βόλτα στην παιδική χαρά. Πηγαίνουμε και δεν βλέπουμε κανέναν ή 1-2 παιδάκια.

Η ψυχολογία μας φταίει μάλλον λόγω της οικονομικής κατάστασης...?:-(

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Εμείς σήμερα παίξαμε πρώτη φορά SCRABLE, με δικούς μας κανόνες φυσικά γιατί η κόρη μου είναι τριών.

 

Της έγραφα με κεφαλαία μια λέξη σε απλό άσπρο χαρτί, πχ ΣΚΥΛΟΣ κι εκείνη την έφτιαχνε στο ταμπλό με τα γράμματα του SCRABLE.

 

Παίξαμε αρκετή ώρα και άρεσε και στις δυο μας πολύ!

 

Αυτο το παιχνίδι, εγινε ένα από τα αγαπημένα της. Παιζει και μόνη της.

Εμαθε σχεδόν ολα τα γράμματα έτσι και τη βοήθησε να αρχισε να τα γράφει.

 

Το πιο αγαπημένο παιχνίδι της ομως ειναι το θέατρο. Διαλέγουμε το ρόλο μας και παιζουμε μαζι.

 

Αυτο το κάνει και με φίλους της.

Ωστόσο η ωρα δεν περνάει ευκολα εάν δεν ερθουν άλλα παιδιά ή δεν πάμε (αυτη την εποχη.Το καλοκαιρι ευτυχως υπάρχει η παιδικη χαρα)

 

Βαριέται μαζί μου θέλει τους φίλους της!:rolleyes:

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πολυ ωραιο θεμα:)

Απο επιτραπεζια...εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο εκτος Μονοπολης;

Ο μικρος μου ειναι 5. Του αρεσει να παιζει πολυ με τα λεγκο. Αλλα θελει συγκεκριμενα να παιζει star wars (φτιαχνει διαφ.επεισοδια...).Εγω καθοτι δεν μου πολυαρεσει ο πολε.ος των αστρων φτιαχνω σπιτακια η γεφυρες με τα λεγκο κ ετσι δεν παιζουμε ΜΑΖΙ.

Κατα ταλλα του διαβαζω βιβλια, χορευουμε, παιδ.χαρα,ζωγραφιζουμε, χειροτεχνιες.

Τρελαινεται επισης για μαγειρ.κ ζαχαροπλαστικη. Παρεπιπτοντως...καμια συνταγη για μπισκοτακια βανιλιας...;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες και πρωτόπτυπες ιδέες για δημιουργική απασχόληση εντός σπιτιού και με απλά πράγματα θα βρεις στο http://www.productiveparenting.com/

 

Τις έχει ανά ηλικία και ανά είδος παιχνιδιού, κι εμένα με είχε σώσει όταν ο μικρός μου ήταν 2,5 και βαριόταν πολύ εύκολα τα χειμωνιάτικα απογεύματα.

 

Επειδή τώρα είναι κι εμένα σχεδόν 4 χρονών, νομίζω σε αυτή την ηλικία απολαμβάνουν και αφομοιώνουν καλύτερα όταν προσπαθούμε να τους μάθουμε πράγματα με 'παιγνιώδη' τρόπο (όρος που μου είπαν οι δασκάλες στον παιδικό!).

 

Εμείς τί κάνουμε: κουκλοθέατρο και καραγκιόζη, λέγκο (ατελείωτο κάψιμο!), ψάρεμα στη μπανιέρα με λίγο νερό και αυτοσχέδιο καλάμι, μετράμε πράγματα με μεζούρα ή τα ζυγίζουμε στη ζυγαριά ή επιδιορθώνουμε μαζί κάτι που έχει χαλάσει, αδειάζουμε ντουλάπια με κονσέρβες ή κατσαρόλες ή την παπουτσοθήκη και καλά για να τα ξανατακτοποιήσουμε...και πολύ μαγειρική και ζαχαροπλαστική!! Το να με βοηθάει σε διάφορες μικροδουλίτσες του σπιτιού τον διασκεδάζει πολύ και μαθαίνει και ένα σωρό πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι.

Παίζουν καθόλου τα δικά σας μόνα τους; Έστω και για λίγο; Ο δικός μου (4 χρονών) απ την ώρα που γυρίζει από τον παιδικό, θέλει μόνο να παίζουμε. Εννοείται μαζί και όχι μόνος του. Σ αυτή την ηλικία τα παιδάκια δεν παίζουνε και λίγο μόνα τους; Μόλις ξυπνήσει το πρώτο πράγμα που ρωτάει είναι τι θα παίξουμε. Έχω κουραστεί.

Να φανταστείτε ούτε στο σχολείο δε θέλει να πάει γιατί προτιμάει να κάτσει να παίξει μαζί μου.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ασχολούμαι πολύ μαζί του και παίζουμε ό,τι μπορείτε να φανταστείτε (είμαι και θεατρολόγος οπότε κάτι παραπάνω ξέρω από διασκεδαστικά παιχνιδάκια σε σχέση με τον μπαμπά).

Δυστυχώς όμως τώρα έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο να μην ενδιαφέρεται καθόλου για άλλα παιδάκια γιατί ξέρει ότι με τη μαμά παίζει πιο ωραία. Τώρα τελευταία ούτε έξω δε θέλει να βγαίνουμε. Αρκεί να είμαστε μέσα στο σπίτι και να παίζουμε.

Μου έχει γυρίσει μπούμερανγκ όλο αυτό και έχω αρχίσει να ανησυχώ.

Καμιά συμβουλή - άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο οταν εκλεισε τα 3 παιζει πολυ μονος του και με τον αδερφο του.Εχει λατρεψει τα lego.Του τα συναρμολογω εγω γιατι αυτα τα πολυ μικρα ακομα δεν τα καταφερνει καλα...και μετα παιζει με τιςωρες μονος του.Και με πλαστελινες αν του δωσω παιζει πολυ.Ευτυχως δλδ γιατι εγω ρε κοριτσια δε μπορω αλλο παιχνιδι...βαριεμαι.Μαζι θα μαγειρεψουμε...πολυ συχνα φτιαχνουμε κουλουρακια η τους δινω ζυμαρακι και παιζουν μονα τους...θα παμε βολτες.Τραγουδαμε, χορευουμε...αλλα κυριως κουβεντιαζουμε...πολυ και για πολλα πραγματα.Ειναι και παιδι που του αρεσει να του λες ιιστοριες και να του περιγραφεις πραγματα.

 

Μικρος δεν απασχολιοταν μονος του με τπτ...δεν καθοταν ουτε 5 λεπτα μονος του πχ σε παρκο, ριλαξ να κανω μια δουλεια.Τα καναμε ολα στην κυριολεξια μαζι αγκαλια.Ε τωρα τι να πω με βαρεθηκε μαλλον.Παντως θεωρω οτι 4 ετων πρεπει να μπορουν να απασχολουνται μονα τους.

 

Τωρα με το προνηπιο παντως κι εμενα το απογευμα ειναι κουρασμενος δε θελει να πηγαινουμε πουθενα...παροτι εχουμε διπλα μας παρκο με πολλα παιδια...δε θελει.Κι εμενα αυτο δε μου αρεσει.Θα ηθελα το απογευμα να κανουμε μια δραστηριοτητα...να κινειται λιγο, να γυμναζεται.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και εγω:P:p απο την ωρα που ξυπναει θελει παιχνιδι και ειναι 4 ετων.εννοειτε οτι δεν γινετε να παιζουμε οοοολη μερα και της το εχω εξηγησει βεβαια αυτο(μιλαμε και συζηταμε πλεον πολυ) μιας και δε δουλευω και πρεπει να γινονται και καποιες δουλειες.τα παιχνιδια που παιζουμε ειναι κουκλοθεατρο,παζλ,καρτες με διαφορους ηρωες και αλλα διαφορα αλλα και εγω εχω κουραστει οποτε κανουμε και δουλειες σπιτιουμαζι:P της δινω την σκουπα πλενει κανα ποτηρι για παιχνιδι βεβαια για να την απασχολω.αφου σκεφτομαι τι να παω να παρουμε σε παιχνιδι κανα επιτραπεζιο κτλ για να μπορω να παιζω και εγω κατι καινουργιο μαζι με το παιδι;) παμε κουνιες κτλ αλλα γενικως θελει θελει θελει..:P:p:p παιδακι ειναι αλιμονο! αλλα θα δει και κανα παιδικο και θα παιξει και λιγο μονη.....οχι οτι θελει αλλα δε γινετε....μαρουλιτα εννοειτε οτι θελει να παιζι μαι σου μιας και πρεπει ν εχεις δημιουργικη φαντασια και τα παιδια ξετρελενονται με αυτο!εγω ας πουμε δεν το χω:rolleyes: γιατι δεν καθεσαι να του εξηγησεις οτι η μανουλα δεν μπορει αυτη τη στιγμη αλλα θα το ξανακανουμε παλι σε λιγο και επισης να βγαινετε εξω με δικια σου πρωτοβουλια ασχετα αν δε θελει;) που μετα θα θελει...σε ολα τα παιδακια αρεσουν οι βοτες:P:p

Link to comment
Share on other sites

εμένα η κόρη μου 3,5 ετών θέλει συνέχεια να παίζουμε μαζί αλλά όταν της λέω οτι έχω κάποια δουλειά (πχ μαγείρεμα, συμμάζεμα) παίζει μόνη της με τις κούκλες της ή με playmobil. Εκεί παιδιά μαθαίνω τα καλύτερα απο αυτήν. Ότι δε μου λέει για τις σκέψεις της και για το σχολείο που ξεκίνησε πρόσφατα! κάνει παιχνίδι ρόλων στα κουκλακια και παίζει σχολείο ή οικογένεια ή γιατρό. Στο σχολείο κάνει τη δασκάλα και λέει "παιδιά είναι ώρα να μαζέψουμε τα παιχνίδια". Γενικά πιστεύω οτι της κάνει καλό και αναπτύσει τη φαντασία της περισσότερο απο όταν παίζουμε μαζί. Έχει ένα κουκλόσπιτο και όταν θέλω να κάνω κάποια δουλειά της λέω βάλε τις κούκλες σου να φάνε λίγο και ξεκινάει να παίζει και ξεχνιέται!!!

Link to comment
Share on other sites

lelaki του πήρα επιτραπέζιο "γκρινιάρη και φιδάκι" και έχει ξετρελαθεί. παίζουμε με τις ώρες.

Επίσης του παίρνω και βιβλία δραστηριοτήτων (έχει για την ηλικία τους κάτι ωραία) που έχουν διάφορα πραγματάκια μέσα να κάνει. Με τον τρόπο αυτό και μαθαίνει κάτι και περνάει λίγο πιο χαλαρά η ώρα όταν η μαμά δεν αντέχει άλλο να κάνει τον καραγκιόζη;)

Link to comment
Share on other sites

τελεια θα το παρω!:P ειχα σκεφτει και το επιτραπεζιο μαντεψε ποιος αλλα ειναι για λιγο μεγαλυτερα παιδακια(θα το καταλαβει ομως πιστευω)και για την ηλικια τους επιτραπεζια δεν εχει και τιποτα της προκοπης ή μηπως θελω να βγαλω εγω το αχτι μου επειδη μου αρεσουν τα επιτραπεζια??:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

οπως και να χει απο πλαστελινες ζωγραφικη χρωματα τα εχουμε εξαντλησει ολα!!την επομενη φορα μονο στο διαδρομο των επιτραπεζιων παιχνιδιων!!!:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...