Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???


Recommended Posts

καλημερα...

εχω την μικρη μου αρρωστουλα...

Ξεκινησε με εντονο βηχα...

Η παιδιατρος την ακροαστηκε,της κοιταξε τα αυτακια,τον λαιμο οσο φαινοταν αλλα δεν βρηκε τιποτε...

Τον βηχα τον απεδωσε σε πιθανον ερεθισμενο λαρυγγα και ειπε να την προσεξουμε με ανοιχτα παραθυρα κλπ κλπ...

Πηρα τον ομοιοπαθητικο και μας εδωσε puls200...

Αυτο την Παρασκευη..

Μεχρι τοτε δεν ειχε πυρετο και μετα μεχρι χτες τα μεσανυχτα ανεβαζε το πολυ μεχρι 37,7 κατι που δεν την εμποδιζε στο να ειναι ορεξατη,να παιζει..

Απο χτες μου εκανε ξαφνικα 38,7..εφτασε στο 39,7 και σημερα παλι σε τετοια σημεια...

Ο ομοιοπαθητικος μου ειχε πει οτι αν μεσα στο ΣΚ δω επιδεινωση να της δωσω αλλο ενα καπσουλακι...επειδη δεν ειχα τετοια δειγματα δεν της εδωσα..

Σημερα που το παιδι ειναι ετσι..με υψηλο πυρετο,χωρις ενεργεια δεν τον βρισκω στο τηλεφωνο και δεν εχω και το κινητο του..

Εγω της εδωσα το καπσουλακι αλλα θελω να ρωτησω εσας μεχρι να τον βρω....χτες το βραδυ της εδωσα depon...υπαρχει προβλημα???

Επισης η παιδιατρος μας ειπε αν δεν πεφτει ο πυρετος να της δωσω ponstan...εδω τωρα τι κανω???

Θα υπαρξει προβλημα λετε??

Ειναι που δεν βρισκω και τον ομοιοπαθητικο προς το παρον και λιιιγο εχω ανησυχησει!!

Εμένα από χθες το απογευμα είναι με 39 πυρετό. έδωσα μόνη μου puls1M και δεν έπεσε. 4 ώρες μετά για να μπορέσει να κοιμηθεί έδωσα ντεπόν την μικρότερη δυνατή δόση. Δεν έπιαναν ούτε τα χλιαρά μπάνια. Το πρωί ξανά puls, το λιγότερο που έπεσε ο πυρετός ήταν στο 38,3 και ανέβαινε συνέχεια στο 39. Ε προκειμένου να είναι το παιδί σαν κοτόπουλο ξανάδωσα depon. Θέλω να πω ότι πρώτον δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το ντεπόν και δεύτερον κρίνεις την κατάσταση του παιδιού και αναλόγως πράττεις. Απλά φρόντιζε να δίνεις την μικρότερη δυνατή δόση και κατά προτίμηση το βραδάκι που πέφτει το παιδί για ύπνο. Επίσης όταν μιλήσεις ξανά με τον γιατρό σου ρώτα τον τι να δίνεις σε τέτοιες περιπτώσεις ανάγκης για να μην ψάχνεσαι.

Πομσταν επιτρέπεται, αλλά συμφωνώ με μπομπολίνο, καλύτερα να το αποφεύγεις.

 

Για το θέμα των φαρμάκων δεν έχω καθόλου χρόνο λόγω της μικρής. Θα επανέλθω μέσα στην βδομάδα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koρίτσια, να σας ρωτήσω κάτι?

Αυτή τη λίστα με τα ομοιοπαθητικά σας την έδωσε ο γιατρός σας και σας έδωσε και οδηγίες για το καθένα? Δηλ. για ποιές περιπτώσεις κάνει και την ανάλογη δοσολογία ή υπάρχει έτοιμη σε κάποια φαρμακεία? (διάβασα σε κάποια προηγούμενη σελίδα για κάποια κασετίνα της Προβατά, ισχύει κάτι τέτοιο?)

 

Εμένα πάντως ο δικός μου γιατρός, αν και κάνω πολλά χρόνια ομοιοπαθητική για διάφορα υγείας που παρουσιάζονται κατά καιρούς, ποτέ δεν μου είπε να έχω στο σπίτι φαρμακείο και τώρα που το διαβάζω από εσάς έχω ενθουσιαστεί. Το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά δεν ήξερα αν γινόταν.

 

Κρατάμε φαρμακείο σε περίπτωση που το παιδί δεν είναι καλά, καλέσουμε την παιδίατρο, πούμε συμπτώματα και τότε μας πει τι ομοιοπαθητικό να πάρει. (δλδ απλά για να μην τρέχουμε πανικόβλητοι :P)Φροντίζουμε να έχουμε στο φαρμακείο μας όλα όσα μας έχει χορηγήσει έως σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ponstan, όπως η περίπτωση της fairy's mom που δεν πέφτει ο πυρετός το δώσαμε, μετά απο συνεννόηση με την ομοιοπαθητικό - παιδίατρο. Depon δίνω 3,5 με 4 ενώ είναι 10 κιλά - γιατί να δώσω πιο πολύ αφού τον πιάνει σχεδόν παντα? Μέχρι τώρα μόνο μια μέρα τρελλάθηκα που δεν έπεφτε ο πυρετός και του δώσαμε και απο τα 2 αφού μιλήσαμε με την παιδίατρο. Τώρα που διάβασα και αυτά που γράφει η BOBOLINOS λέω να το πετάξω το παλιομπούκαλο, η γιατρός μας όμως τι θα έχει να μας πει για αυτό? χμμμ

 

BOBOLINOS σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ponstan ή ακόμα καλύτερα να με παραπέμψεις σε κάποιο link? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάμε φαρμακείο σε περίπτωση που το παιδί δεν είναι καλά, καλέσουμε την παιδίατρο, πούμε συμπτώματα και τότε μας πει τι ομοιοπαθητικό να πάρει. (δλδ απλά για να μην τρέχουμε πανικόβλητοι :P)Φροντίζουμε να έχουμε στο φαρμακείο μας όλα όσα μας έχει χορηγήσει έως σήμερα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!:-D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από χθες το απογευμα είναι με 39 πυρετό. έδωσα μόνη μου puls1M και δεν έπεσε. 4 ώρες μετά για να μπορέσει να κοιμηθεί έδωσα ντεπόν την μικρότερη δυνατή δόση. Δεν έπιαναν ούτε τα χλιαρά μπάνια. Το πρωί ξανά puls' date=' το λιγότερο που έπεσε ο πυρετός ήταν στο 38,3 και ανέβαινε συνέχεια στο 39. Ε προκειμένου να είναι το παιδί σαν κοτόπουλο ξανάδωσα depon. Θέλω να πω ότι πρώτον δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το ντεπόν και δεύτερον κρίνεις την κατάσταση του παιδιού και αναλόγως πράττεις. Απλά φρόντιζε να δίνεις την μικρότερη δυνατή δόση και κατά προτίμηση το βραδάκι που πέφτει το παιδί για ύπνο. Επίσης όταν μιλήσεις ξανά με τον γιατρό σου ρώτα τον τι να δίνεις σε τέτοιες περιπτώσεις ανάγκης για να μην ψάχνεσαι.

Πομσταν επιτρέπεται, αλλά συμφωνώ με μπομπολίνο, καλύτερα να το αποφεύγεις.

 

Για το θέμα των φαρμάκων δεν έχω καθόλου χρόνο λόγω της μικρής. Θα επανέλθω μέσα στην βδομάδα.[/quote']

 

Σε ευχαριστω κι εσενα κι ολους τους υπολοιπους που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν....

Ειδα βεβαια το μνμ του-της bobolinos αφου ειχα δωσει το πονσταν...αλλα θα το εχω υποψιν μου για επομενη φορα...

Δυστυχως σημερα απαντουσε μονο ο τηλεφωνητης του γιατρου και δεν καταφερα να τον βρω...θα τον παρω ομως και αυριο...

Εδωσα στην μικρη τελικα και πονσταν κατα τις 3 το απογευμα και ο πυρετος επεσε απιστευτα...ακομη και τωρα που γραφω ειναι ηρεμη...θεωρω οτι ενηργησε συμπληρωματικα στο puls200.

Εκανα αυτο που ελεγε η λογικη μου γιατι το παιδι καιγοταν,τα χλιαρα μπανια δεν επιαναν και δεν δεχοταν με τιποτε κομπρεσες...

 

Μια ακομη ερωτηση

Σε παρομοια περιπτωση...ποση ωρα μετα το ομοιοπαθητικο μπορει να παρει κανεις depon??

επισης το ομοιοπαθητικο πρεπει να λαμβανεται σε αποσταση απο το φαγητο η δεν τιθεται καποιο τετοιο θεμα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω κι εσενα κι ολους τους υπολοιπους που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν....

Ειδα βεβαια το μνμ του-της bobolinos αφου ειχα δωσει το πονσταν...αλλα θα το εχω υποψιν μου για επομενη φορα...

Δυστυχως σημερα απαντουσε μονο ο τηλεφωνητης του γιατρου και δεν καταφερα να τον βρω...θα τον παρω ομως και αυριο...

Εδωσα στην μικρη τελικα και πονσταν κατα τις 3 το απογευμα και ο πυρετος επεσε απιστευτα...ακομη και τωρα που γραφω ειναι ηρεμη...θεωρω οτι ενηργησε συμπληρωματικα στο puls200.

Εκανα αυτο που ελεγε η λογικη μου γιατι το παιδι καιγοταν,τα χλιαρα μπανια δεν επιαναν και δεν δεχοταν με τιποτε κομπρεσες...

 

Μια ακομη ερωτηση

Σε παρομοια περιπτωση...ποση ωρα μετα το ομοιοπαθητικο μπορει να παρει κανεις depon??

επισης το ομοιοπαθητικο πρεπει να λαμβανεται σε αποσταση απο το φαγητο η δεν τιθεται καποιο τετοιο θεμα??

 

Ο Κυβέλλος μου έχει πεί πριν το φαγητό, το παιδί να είναι νηστικό.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ο Κυβέλλος μου έχει πεί πριν το φαγητό, το παιδί να είναι νηστικό.

 

και εγώ το ίδιο γνωρίζω πριν το φαγητό, αν και κάποιες φορές μόλις του δώσουμε το ομοιοπαθητικό, θέλει να φάει :rolleyes:, του ανοίγει την όρεξη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτηση

Σε παρομοια περιπτωση...ποση ωρα μετα το ομοιοπαθητικο μπορει να παρει κανεις depon??

επισης το ομοιοπαθητικο πρεπει να λαμβανεται σε αποσταση απο το φαγητο η δεν τιθεται καποιο τετοιο θεμα??

 

Εγώ περιμένω τουλάχιστον 1 με 1μισι ωρα μετά το ομοιοπ. Αν με παίρνει μπορεί να το καθυστερήσω και 3ωρο προκειμένου να είμαι σίγουρη ότι μπορώ να το αποφύγω. Πάντα βλέπω πώς είναι το παιδί και με τι ρυθμούς ανεβαίνει ο πυρετός και μέχρι πού φτάνει. Προσωπικά κάτω από 39,3 ή 39,4 δεν θέλω να δίνω. Εκτός αν είναι σαν κοτόπουλο και τη βλέπω ότι υποφέρει και πάλι από 39 και πάνω.

 

Κανονικά πρέπει να είναι εντελώς ή σχετικά νηστική και να φάει ή να πιει ακόμα και νερό κανά 15-20 λεπτο μετά την λήψη του φαρμακου. Αλλά σε περιπτώσεις ανάγκης το δίνεις την ώρα που σου λέει ο γιατρός κι ας έχει φάει.

 

Εμείς χθες βράδυ χτυπήσαμε 40αρι παιδιά :-(

Το πρώτο μας ήταν κι εύχομαι το τελευταίο μας... Έπεφτε μόνο μέχρι 39,6 και μετά πάλι up. Κι αυτό λόγω ενός ψιλοκόκκινου λαιμού...

Περαστικά στα παιδάκια μας!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

BOBOLINOS σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ponstan ή ακόμα καλύτερα να με παραπέμψεις σε κάποιο link? Ευχαριστώ.

 

Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ το θέμα ξέρω οτι

τo ponstan θεωρείται πιο δυνατό απο το depon

γιατί έχει περισσότερα χημικά συστατικά :roll:

 

Έχω ακούσει οτι σε συστηματική κατανάλωση

μπορεί να πειράξει και το συκώτι

(για το νεφρό δεν ξέρω)

 

Έχουμε κι εμείς Ponstan στο σπίτι αλλά το αποφεύγουμε

(για να καταλάβεις μέχρι στιγμής έχει πάρει μόνο 1 φορά στη ζωή της)

 

Επίσης είδα οτι το ponstan σιρόπι περιέχει

το συστατικό SLS (sodium lauryl/laureth sulphate)

το οποίο είναι μια τοξική ουσία.

 

Στο τόπικ με τα βιολογικά προϊόντα/καλλυντικά

για να καταλάβεις προσπαθούμε να το αποφεύγουμε.

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1768437&postcount=2624

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ το θέμα ξέρω οτι

τo ponstan θεωρείται πιο δυνατό απο το depon

γιατί έχει περισσότερα χημικά συστατικά :roll:

 

Έχω ακούσει οτι σε συστηματική κατανάλωση

μπορεί να πειράξει και το συκώτι

(για το νεφρό δεν ξέρω)

 

Έχουμε κι εμείς Ponstan στο σπίτι αλλά το αποφεύγουμε

(για να καταλάβεις μέχρι στιγμής έχει πάρει μόνο 1 φορά στη ζωή της)

 

Επίσης είδα οτι το ponstan σιρόπι περιέχει

το συστατικό SLS (sodium lauryl/laureth sulphate)

το οποίο είναι μια τοξική ουσία.

 

Στο τόπικ με τα βιολογικά προϊόντα/καλλυντικά

για να καταλάβεις προσπαθούμε να το αποφεύγουμε.

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1768437&postcount=2624

 

Εννοείται ότι και εμείς αποφεύγουμε όχι μόνο το ponstanαλλά και το deponκαι πάντα δίνω μικρότερη δόση. Εχει πάρει 2 φορές έως σήμερα ponstan και εναλλακτικά με depon + ομοιοπαθητικό γιατί είχαμε πολύ υψηλό πυρετό και δεν έπεφτε.... Θέλω τα στοιχεία για να μιλήσω με τη γιατρό. Θα κοιτάξω το συστατικό, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αξιώθηκα κι εγω!

 

• Pulsatilla 1M 2 caps

• Pulsatilla 10M 2caps

• Pulsatilla 200ch 5caps

• Belladonna 200 ch 4 caps

• Arnica 200ch 6 caps

• Natrium Muriaticum 6x 10caps

• Natrium Muriaticum 200ch 6caps

• Arsenicum Album 200ch 9caps

• Phytolaca 200ch 3caps

• Ipecacouana 200ch 5caps

• Natrium Sulphuricum 6x 15caps

• Spongia 200ch 2 caps

• Stafisangria 200ch 8caps

• Arsenicum 200ch 2caps

• Phosforus 200ch 2caps

• Chamomilla 200ch 2caps

• Rumex 200ch 2caps

• Mercury 200ch 2caps

• Aconitum 200ch 2caps

• Rhus Toxicodentron 200ch 4caps

• Calcarea Carbonica 200ch 6caps

• Medorrhinum 1M 1caps

• Croton Tiglium 1M 3caps

 

Μένω Κορυδαλλό.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

 

Παρακαλώ όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες

που διαβάζουν αυτή την στιγμή αυτό το τόπικ

 

να μαζέψουν όλες τις AUGMENTIN αντιβιώσεις

που τυχόν έχουν στο σπίτι τους και να μου τις φέρουν!!

 

Δεκτές και άλλες αντιβιώσεις (Αmoxil, Klaricid, Ceclor)

 

ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!

 

Τις έχω ΑΜΕΣΑ-ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ ΑΝΑΓΚΗ......

.............................

......................

................

.............

.........

......

...

 

 

......πρέπει ΝΑ ΛΟΥΣΩ ΤΟΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ........

..............ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΩΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ !!!!!!!

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

(για να μην πω και τίποτα χειρότερο και φάω κάρτα!!!!!)

 

 

Σήμερα πήγαμε στην καινούργια μας παιδίατρο (και ομοιοπαθητικό)

η οποία κοίταξε εξονυχιστικά τα αυτάκια της μικρής

 

τα οποία όχι μόνο δεν έπαθαν ρίξη τυμπάνου :roll:

(όπως μας τρομοκρατούσε ο συμβατικός παιδίατρος οτι θα παθαίναμε

εαν δεν παίρναμε την αντιβίωση)

 

αλλά δεν είχε καμία μα καμία ένδειξη πια ωτίτιδας!!!!

Της είχε περάσει!!!!!

 

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ

ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΨΟΥΛΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΥ!!!!!!

 

 

Τέλος!!!!

 

Εγώ πλέον δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ

ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ για την ομοιοπαθητική!

 

Και ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΝΩ που τόσο καιρό

δίσταζα και καθυστερούσα να την αρχίσω

και έφαγε το καημένο το παιδί ΑΣΚΟΠΑ και ΑΔΙΚΑ τόσες αντιβιώσεις!!! :(

 

 

Τέλοσπάντων...

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

 

Παρακαλώ όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες

που διαβάζουν αυτή την στιγμή αυτό το τόπικ

 

να μαζέψουν όλες τις AUGMENTIN αντιβιώσεις

που τυχόν έχουν στο σπίτι τους και να μου τις φέρουν!!

 

Δεκτές και άλλες αντιβιώσεις (Αmoxil, Klaricid, Ceclor)

 

ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!

 

Τις έχω ΑΜΕΣΑ-ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ ΑΝΑΓΚΗ......

.............................

......................

................

.............

.........

......

...

 

 

......πρέπει ΝΑ ΛΟΥΣΩ ΤΟΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ........

..............ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΩΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ !!!!!!!

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

(για να μην πω και τίποτα χειρότερο και φάω κάρτα!!!!!)

 

 

Σήμερα πήγαμε στην καινούργια μας παιδίατρο (και ομοιοπαθητικό)

η οποία κοίταξε εξονυχιστικά τα αυτάκια της μικρής

 

τα οποία όχι μόνο δεν έπαθαν ρίξη τυμπάνου :roll:

(όπως μας τρομοκρατούσε ο συμβατικός παιδίατρος οτι θα παθαίναμε

εαν δεν παίρναμε την αντιβίωση)

 

αλλά δεν είχε καμία μα καμία ένδειξη ωτίτιδας!!!!

 

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ

ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΨΟΥΛΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΥ!!!!!!

 

 

Τέλος!!!!

 

Εγώ πλέον δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ

ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ για την ομοιοπαθητική!

 

Και ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΝΩ που τόσο καιρό

δίσταζα και καθυστερούσα να την αρχίσω

και έφαγε το καημένο το παιδί ΑΣΚΟΠΑ και ΑΔΙΚΑ τόσες αντιβιώσεις!!! :(

 

 

Τέλοσπάντων...

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!!

 

Φιλενάδα,

 

Σε πρόλαβε ο νεροχύτης μας. Μαζί με τα SOLDESANIL και όλα τα συναφή. Μόνο μια φορά από όταν ξεκίνησαν ομοιοπαθητική, πήρε 3 ημέρες ΜΟΝΟ αντιβίωση ο μικρός, συνήλθε με την πρώτη δόση, και από τότε σούπερ καλά. Τότε που την πήρε, δηλ. την Πρωτοχρονιά, πέρασε μια εβδομάδα με όλες τις -ίτιδες και πυρετό. Αφού έκανα την ομοιοπαθητική αγωγή του, βελτιώθηκε η κατάσταση του πολύ, το πάλεψε μια εβδομάδα, αλλά και καλά δεν γινόταν, μου είπε ο Κυβέλος για την 3ημερη αντιβίωση, προειδοποιώντας με ότι το παιδί θα συνέλθει άμεσα - από την πρώτη ημέρα - και ότι σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν και αντιβίωση. Όπως τα είπε ακριβώς.

 

Και εγώ πάντως ΘΑΥΜΑ την θεωρώ την ομοιοπαθητική.

 

Να είστε καλά όλες και τα παιδάκια μας καλύτερα.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

 

Παρακαλώ όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες

που διαβάζουν αυτή την στιγμή αυτό το τόπικ

 

να μαζέψουν όλες τις AUGMENTIN αντιβιώσεις

που τυχόν έχουν στο σπίτι τους και να μου τις φέρουν!!

 

Δεκτές και άλλες αντιβιώσεις (Αmoxil, Klaricid, Ceclor)

 

ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!

 

Τις έχω ΑΜΕΣΑ-ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ ΑΝΑΓΚΗ......

.............................

......................

................

.............

.........

......

...

 

 

......πρέπει ΝΑ ΛΟΥΣΩ ΤΟΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ........

..............ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΩΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ !!!!!!!

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

(για να μην πω και τίποτα χειρότερο και φάω κάρτα!!!!!)

 

 

Σήμερα πήγαμε στην καινούργια μας παιδίατρο (και ομοιοπαθητικό)

η οποία κοίταξε εξονυχιστικά τα αυτάκια της μικρής

 

τα οποία όχι μόνο δεν έπαθαν ρίξη τυμπάνου :roll:

(όπως μας τρομοκρατούσε ο συμβατικός παιδίατρος οτι θα παθαίναμε

εαν δεν παίρναμε την αντιβίωση)

 

αλλά δεν είχε καμία μα καμία ένδειξη ωτίτιδας!!!!

 

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ

ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΨΟΥΛΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΥ!!!!!!

 

 

Τέλος!!!!

 

Εγώ πλέον δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ

ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ για την ομοιοπαθητική!

 

Και ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΝΩ που τόσο καιρό

δίσταζα και καθυστερούσα να την αρχίσω

και έφαγε το καημένο το παιδί ΑΣΚΟΠΑ και ΑΔΙΚΑ τόσες αντιβιώσεις!!! :(

 

 

Τέλοσπάντων...

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!!

 

ΧΑΙΡΟΜΑΙ πολύ που το παιδί είναι καλά!!! Είχα σκοπό να σου στείλω π.μ. για να μάθω για το ραντεβού σας χτες. Απ' ότι κατάλαβα θα ξαναπάτε στην παιδίατρο - ομοιοπαθητικό . Όσο για τον παλιό σας παιδίατρο ΔΕΝ θα σχολιάσω γιατί δεν θα μπορέσω να συγκρατηθώ. Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά η παιδίατρος - ομοιοπαθητικός που έχουμε σήμερα είναι η 4η παιδίατρος μας... ναι, αλλάξαμε 3 μέχρι να γίνει το παιδί 7 μηνών και πήγαμε στην τωρινή μας και ησυχάσαμε.

Σωστό - "Κάλλιο αργά παρά ποτέ" :!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μονο σε εμας δεν περασε η ωτιτιδα με την ομοιοπαθητικη.......................

θα την παω παλι στον ωρλ να μας πει εαν εχει φυγει το υγρο,διαφορετικα συνεχιζουμε αντιβιωση.

 

 

Καταλαβαίνω τη στενοχώρια σου αλλά κάποιες φορές χρειάζεται να χορηγηθεί αντιβίωση, εξάλλου το παιδί της της soevan07 ΔΕΝ είχε ωτίτιδα αλλά παρόλα αυτά ο παιδίατρος ήθελε το παιδί να πάρει αντιβίωση!!! :rolleyes:. Περαστικά και κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ,αλλα ουτε κ εμενα ειχε ωτιτιδα,απλα απο την ωτιτιδα ειχα μαζεψει υγρο το αφτι της.Εγω φταιω γιατι δεν το εγραψα καλα λογω του οτι το εχω ξανα γραψει πιο πανω,το παλεψα με τα ομοιοπαθητικα 10μερες,αλλα ο κλασσικος ηταν κατηγορηματικος,πως εαν συνεχισει ετσι σε 1-2μηνες παμε για παρακεντηση,οποτε δεν με επερνε κ αρχισαμε αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

soevan η Μπεκάκου που σε δέχεται; θέλει μια φίλη να ξεκινήσει (είναι πολύ διστακτική βέβαια) αλλά δεν θέλω να την στείλω στον Κυβέλλο να περιμένει 10 χρόνια για ραντεβού και να μιλάει με γραμματέα. Είναι για τον μικρό της...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παραθεσει τη λιστα μου και μενω Παιανια.

Σχετικα με το πονσταν, ο παιδιατρος μας ειπε οχι. Οσο για το ντεπον, μου ειπε πως μπορω να το δινω χωρις δεσμευση χρονου με το ομοιοπαθητικο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ,αλλα ουτε κ εμενα ειχε ωτιτιδα,απλα απο την ωτιτιδα ειχα μαζεψει υγρο το αφτι της.Εγω φταιω γιατι δεν το εγραψα καλα λογω του οτι το εχω ξανα γραψει πιο πανω,το παλεψα με τα ομοιοπαθητικα 10μερες,αλλα ο κλασσικος ηταν κατηγορηματικος,πως εαν συνεχισει ετσι σε 1-2μηνες παμε για παρακεντηση,οποτε δεν με επερνε κ αρχισαμε αντιβιωση

 

οκ πήγα πιο πίσω και είδα.. . Καλή μου έκανες ότι μπορούσες και καταλαβαίνω ότι όταν έχεις ένα γιατρό που σου λέει ότι οπωσδήποτε πρέπει να πάρει αντιβίωση διότι θα πάθει το ένα ή το άλλο.. λυγίζεις.. Μήπως λέω μήπως να έπαιρνες μια ακόμα γνώμη γιατρού? Αν σε ενδιαφέρει, να σου πω σε τι περιπέτεια πήγε να μας μπλέξει ένας γιατρός και αν δεν παίρναμε 2η γνώμη ακόμα θα τραβιόμασταν.. αν θες σου στέλνω π.μ. Δεν έχω σκοπό να σε μπερδέψω περισσότερο απλά μου δίνεις την εντύπωση ότι ως μάνα το ένστικτό σου "λέει" άλλα, κάτι δεν σου πάει καλά....

Link to comment
Share on other sites

4 U Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου,ηδη εχω παρει δευτερη γνωμη πηγα σε 2ωρλ που θεωρω οτι κ οι δυο ηταν πολυ καλη,αλλα δεν υπηρχε αλλος τροπος στην περιπτωση την δικια μας.Ευχομαι οταν θα παμε να μας ξανα δει να εχει υποχωρηση το υγρο,κ να μην τρεχουμε για αλλες διαδικασιες.Αυτο που μου εχει πεσει βαρυ ειναι οτι η κορη μου ειναι 4,5ετων δεν ειχε παρει ποτε αντιβιωση κ ξαφνικα επαθε ουρολοιμωξη που κ παλι δεν μπορουσαμε να την γλυτωσουμε,κ τωρα αυτο.Απλα οτι εχουμε καταφερει νομιζω οτι το γκρεμιζεται,ειναι δυσκολο να καταφερνεις να ξεπερνανε τα παιδια μερικες αρρωστιες χωρις αντιβιωση.Και εκει που νομιζεις οτι τα εχεις καταφερει ξαφνικα βρισκεσαι στο μηδεν κ λες μηπως................

Αφησα το παιδι μου κ ποναγε τοσες μερες στα αφτακια της κ εκει που ειπαμε οκ τα καταφεραμε κ δεν πηραμε αντιβιωση,κ ξεπερασαμε την ωτιτιδα,τελικα βρισκεται με υγρο στο αφτι,που τελικα πρεπει οπωσδηποτε να πιει την αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

4 U Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου,ηδη εχω παρει δευτερη γνωμη πηγα σε 2ωρλ που θεωρω οτι κ οι δυο ηταν πολυ καλη,αλλα δεν υπηρχε αλλος τροπος στην περιπτωση την δικια μας.Ευχομαι οταν θα παμε να μας ξανα δει να εχει υποχωρηση το υγρο,κ να μην τρεχουμε για αλλες διαδικασιες.Αυτο που μου εχει πεσει βαρυ ειναι οτι η κορη μου ειναι 4,5ετων δεν ειχε παρει ποτε αντιβιωση κ ξαφνικα επαθε ουρολοιμωξη που κ παλι δεν μπορουσαμε να την γλυτωσουμε,κ τωρα αυτο.Απλα οτι εχουμε καταφερει νομιζω οτι το γκρεμιζεται,ειναι δυσκολο να καταφερνεις να ξεπερνανε τα παιδια μερικες αρρωστιες χωρις αντιβιωση.Και εκει που νομιζεις οτι τα εχεις καταφερει ξαφνικα βρισκεσαι στο μηδεν κ λες μηπως................

Αφησα το παιδι μου κ ποναγε τοσες μερες στα αφτακια της κ εκει που ειπαμε οκ τα καταφεραμε κ δεν πηραμε αντιβιωση,κ ξεπερασαμε την ωτιτιδα,τελικα βρισκεται με υγρο στο αφτι,που τελικα πρεπει οπωσδηποτε να πιει την αντιβιωση

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά πραγματικά έκανες ότι καλύτερο μπορούσες. Αν η κορούλα σου υπέφερε και δεν άντεχε θα το είχες καταλάβει. Μη βασανίζεσαι έτσι :(, το ξέρω πως είναι δύσκολο να το δεχτείς αφού στην ηλικία που είναι και μέχρι πρόσφατα τα είχατε καταφέρει τόσο καλά, αυτό δε σημαίνει ότι τα γκρεμίσατε όλα. Μάνα κουράγιο... (τα γράφω για να τα εμπεδώσω και εγώ :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τη στενοχώρια σου αλλά κάποιες φορές χρειάζεται να χορηγηθεί αντιβίωση, εξάλλου το παιδί της της soevan07 ΔΕΝ είχε ωτίτιδα αλλά παρόλα αυτά ο παιδίατρος ήθελε το παιδί να πάρει αντιβίωση!!! :rolleyes:. Περαστικά και κουράγιο.

 

Οχι κορίτσια.

Ο συμβατικός παιδίατρος μας είχε διαγνώσει

οτι ΕΙΧΕ ΩΤΙΤΙΔΑ

και οτι έπρεπε να πάρουμε αντιβίωση augmentin.

 

Η ομοιοπαθητικός μας είπε

όχι να μην πάρει ακόμα αντιβίωση...και βλέπουμε.

 

 

soevan η Μπεκάκου που σε δέχεται; θέλει μια φίλη να ξεκινήσει (είναι πολύ διστακτική βέβαια) αλλά δεν θέλω να την στείλω στον Κυβέλλο να περιμένει 10 χρόνια για ραντεβού και να μιλάει με γραμματέα. Είναι για τον μικρό της...

 

yogini την κόψαμε την Μπεκάκου.

Δέχεται στην Σαλαμίνα μόνο

και δεν μας βόλευε κι εμάς καθόλου!! :(

 

Ξεκινήσαμε με την Συκιώτου στην Ν.Σμύρνη.

 

 

Vann αφού και ο ομοιοπαθητικός σας λέει οτι πρέπει να πάρετε αντιβίωση, να την πάρετε χωρίς να το σκέφτεστε!

 

Μπορεί η δική σας περίπτωση να είναι πιο προχωρημένη απο τη δική μας. Εμείς ίσως να το προλάβαμε.....:?

 

Πάντως τώρα μπορεί να μην έχουμε πια ωτίτιδα

αλλά έχουμε ακόμα λίγο υγρό

για το οποίο μας έδωσε ένα άλλο ομοιοπαθητικό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι κορίτσια.

Ο συμβατικός παιδίατρος μας είχε διαγνώσει

οτι ΕΙΧΕ ΩΤΙΤΙΔΑ

και οτι έπρεπε να πάρουμε αντιβίωση augmentin.

 

Η ομοιοπαθητικός μας είπε

όχι να μην πάρει ακόμα αντιβίωση...και βλέπουμε.

 

Απόλυτα κατανοητό γι' αυτό έγραψα παιδίατρος. ;) Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου Vann,μη στενοχωριεσαι!!!ο καθενας μας κανουμε ο,τι μπορουμε καλυτερο...ειναι δυσκολο να γυριζεις στο μηδεν και να παθαινεις οσα θες να αποφυγεις...ομως σκεψου οτι υπαρχουν βρεφακια και παιρνουν ενα σωρο αντιβιωσεις...εγω στις μαυρες μου σκεφτομαι το μωρο της vera ...μαλλον ξερεις την ιστορια...διαρκως με αντιβιωσεις το ψυχουλι και ακομη ουτε χρονισε!!μη σε παιρνει απο κατω!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...