Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μην πλένετε ποτέ το κοτόπουλο πριν το μαγειρέψετε!!!


marios08

Recommended Posts

ην πλένετε ποτέ το κοτόπουλο πριν το μαγειρέψετε!!!

 

Σύμφωνα με μελέτη ειδικών του βρετανικού φιλανθρωπικού οργανισμού Which τα τρία τέταρτα των καταναλωτών πλένουν το κοτόπουλο προτού το μαγειρέψουν με κίνδυνο να διασπείρουν βακτήρια στις επιφάνειες εργασίας της κουζίνας σε ακτίνα μέχρι και ενός μέτρου. Πρόσφατα στοιχεία της βρετανικής Υπηρεσίας Προτύπων Τρο φίμων (FSΑ) έδειξαν ότι τα νωπά πουλερικά που αγοράζονται από κρεοπωλεία και σουπερμάρκετ σε ποσοστό της τάξεως του 65% είναι επιμολυσμένα με το καμπυλοβακτήριο, τον πιο μεγάλο «ένοχο» για τροφικές δηλητηριάσεις, οι οποίες εκδηλώνονται με συμπτώματα όπως η διάρροια και οι κράμπες στο στομάχι.

Ωστόσο, σύμφωνα με εκπρόσωπο της FSΑ, η λύση για «εξολόθρευση» των επικίνδυνων βακτηρίων που πιθανώς... φιλοξενούνται στο κοτόπουλο δεν είναι το πλύσιμό του πριν από το μαγείρεμα. «Το νερό της βρύσης δεν απομακρύνει τα βακτήρια που προκαλούν τροφικές δηλητηριάσεις- αυτό συμβαίνει μόνο με το καλό μαγείρεμα. Πλένοντας το νωπό κοτόπουλο το πιθανότερο που μπορεί να επιτύχει κάποιος είναι να διασπείρει τα μικρόβια στην κουζίνα»

 

http://www.protothema.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν υπαρχει περιπτωση να μην το πλυνω το κοτοπουλο και παντα το 1ο νερο το πεταω.απλα οτι εχει ακουμπηση απο το ξυλο κοπης μεχρι το μαχαιρι και τον νεροχυτη μετα τα χλωρινιαζω και ειμαι οκ γτ ειναι και φορεας σαλμονελας μην χ@@@ τι τρωμε ωρε

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα το πλένω και μετά χωρίς να αγγίξω αλλού απολυμαίνω χέρια νεροχύτη και σκουπίζω με χαρτι κουζίνας το οποίο πετάω. Επίσης ο γιατρός της κόρης μου μου είπε ότι πλένοντας το κοτόπουλο, πριν το μαγειρέψω να του στείψω και μισό λεμόνι (το οξύ εξολοθρεύει κάποια βακτήρια πιστεύω) και μετά να το ρίξω στην κατσαρόλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να μην το πλυνω το κοτοπουλο και παντα το 1ο νερο το πεταω.απλα οτι εχει ακουμπηση απο το ξυλο κοπης μεχρι το μαχαιρι και τον νεροχυτη μετα τα χλωρινιαζω.......

 

ακριβώς έτσι!!!!!

 

με την μόνη διαφορά που δεν χρησιμοποιώ πλέον ξύλο κοπής - αν και ήμουν πολύ φανατική, είχα διαβάσει ένα άρθρο ότι το ξύλο κοπής έχει περισσότερα βακτήρια από μια κοινόχρηστη τουαλέτα!!!!!!!!! (πρέπει να βρω το σχετικό λινκ)

 

πλέον κόβω σε πιάτο!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβώς έτσι!!!!!

 

με την μόνη διαφορά που δεν χρησιμοποιώ πλέον ξύλο κοπής - αν και ήμουν πολύ φανατική, είχα διαβάσει ένα άρθρο ότι το ξύλο κοπής έχει περισσότερα βακτήρια από μια κοινόχρηστη τουαλέτα!!!!!!!!! (πρέπει να βρω το σχετικό λινκ)

 

πλέον κόβω σε πιάτο!!

σωστο λογικοτατο τωρα που το λες αφου σε καθε κοψιμο γινετε αυλακιά...και με βολευει πολυ,αυτα τα πλαστικα κανουν λετε?εγω μεχρι τωρα ξυλινο εχω!!!στο πιατο πως βολευεσε?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

σωστο λογικοτατο τωρα που το λες αφου σε καθε κοψιμο γινετε αυλακιά...και με βολευει πολυ,αυτα τα πλαστικα κανουν λετε?εγω μεχρι τωρα ξυλινο εχω!!!στο πιατο πως βολευεσε?

 

Πάρε αυτά που έχουν πλακάκι στη μέση ή βρες ένα πλακάκι (πατώματος) από κάπου. Δεν απορροφά μικρόβια και λαμποκοπάει μετά από κάθε πλύση:-)

Link to comment
Share on other sites

σωστο λογικοτατο τωρα που το λες αφου σε καθε κοψιμο γινετε αυλακιά...και με βολευει πολυ,αυτα τα πλαστικα κανουν λετε?εγω μεχρι τωρα ξυλινο εχω!!!στο πιατο πως βολευεσε?

 

πήρα και πλαστικό και έγιναν χειρότερα και ποιο γρήγορα τα αυλάκια!!!!!!!!!

το πιάτο απλώς το .....συνηθήζεις!!!

 

προχθές το συζήτηγα με την theolvas, εκείνη έχει γυάλινο!! το οποίο το πλένειστο πλυντήριο πιάτων και δεν χαράζει!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

εχω ξενερωσει τωρα με το κοτο που εχω βαλει στο φουρνο..................

 

παλι γκουντυς μας βλεπω..

 

το θέμα με το κοτόπουλο (με βάση το άρθρο) δεν είναι το μαγειρεμένο, αλλά το πιτσίλισμα την ώρα του πλυσίματος!!!!!!!!!!

 

δηλ. τα γκούντυς είναι καθαρότερα??????????????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το οτι την έρευνα την έκαναν βρετανοί -που αποφεύγουν το πλύσιμο και οι ίδιοι- την κάνει αναξιόπιστη! :lol:

Λέτε η δικαιολογία τους να είναι οτι πιτσιλάνε την μπανιέρα????

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

το θέμα με το κοτόπουλο (με βάση το άρθρο) δεν είναι το μαγειρεμένο, αλλά το πιτσίλισμα την ώρα του πλυσίματος!!!!!!!!!!

 

δηλ. τα γκούντυς είναι καθαρότερα??????????????

 

 

οχι βεβαια!!!! αλλα εκει τουλαχιστον δεν το βλεπω την ωρα που το ετοιμαζουν, ασε που αυτο που τρωω ουτε στην εμφανιση, ουτε στη γευση μοιαζει με κοτοπουλο..

Link to comment
Share on other sites

Το οτι την έρευνα την έκαναν βρετανοί -που αποφεύγουν το πλύσιμο και οι ίδιοι- την κάνει αναξιόπιστη! :lol:

Λέτε η δικαιολογία τους να είναι οτι πιτσιλάνε την μπανιέρα????

 

Μα μιλάμε για τη βρετανική Υπηρεσία Προτύπων Τροφίμων (FSΑ) η οποία υπάγεται φαντάζομαι στα Ευρωπαικά ή και Διεθνή Πρότυπα (Food Standard Agency), νομίζω?

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια!!!! αλλα εκει τουλαχιστον δεν το βλεπω την ωρα που το ετοιμαζουν, ασε που αυτο που τρωω ουτε στην εμφανιση, ουτε στη γευση μοιαζει με κοτοπουλο..

 

:lol:

Μάλλον το πλένουν τόσο καλά που χάνει κάθε γεύση και μορφή..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχααχαχαα αρε κοριτσια ειστε απαιχτες παντος το πλακακι ειναι καλοοο πολυ καλη ιδεα θα ψαξω να κανω καμια πατεντα

 

Να σου στείλω ένα?? Μου έμειναν πολλά όταν φτιάχναμε το σπίτι :lol::lol: και έτσι απέφυγα το δίλημα του πλαστικού ή ξύλινου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου στείλω ένα?? Μου έμειναν πολλά όταν φτιάχναμε το σπίτι :lol::lol: και έτσι απέφυγα το δίλημα του πλαστικού ή ξύλινου.

στειλε μου τι χρωμα ειναι παει με την κουζινα μου?ειναι καφε και παλ κιτρινο:lol::lol:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα μικροβια μου το λεει συνεχεια ο ανδρας μου. Καθε φορα που μαγειρευω κοτοπουλο ξοδευει ενα μπουκαλι ξυδι να πλυνει τα παντα σε ακτινα ενος μετρου...

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

στειλε μου τι χρωμα ειναι παει με την κουζινα μου?ειναι καφε και παλ κιτρινο:lol::lol:

 

Πάει κατευθείαν!! Είναι κρεμ αλλά όχι ματ. Είναι το λαμπερό βερσιόν πλακακίου (ή πλακιδίου? :confused:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα μικροβια μου το λεει συνεχεια ο ανδρας μου. Καθε φορα που μαγειρευω κοτοπουλο ξοδευει ενα μπουκαλι ξυδι να πλυνει τα παντα σε ακτινα ενος μετρου...

 

Καλά κάνει!! Ο δικός μου πάλι διερωτάται αν πάλι πλένω το νεροχύτη και τα πέριξ.

Link to comment
Share on other sites

Πάει κατευθείαν!! Είναι κρεμ αλλά όχι ματ. Είναι το λαμπερό βερσιόν πλακακίου (ή πλακιδίου? :confused:)

ουαου παει εκλεισε ενα πλακακι κοπης περικαλωωωω!!!αντε να μην το τηγανισουμε το θεματακι περισσοτερο εγω σας ευχομαι καλο μεσσημερακι ;)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...