Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cappuccino.... HELP !!!!!!


starfish2581

Recommended Posts

Ποιό καλό κορίτσι θα μου εξηγήσει (αν ξέρει) πώς φτιάχνουμε cappuccino? Αγόρασα την πολυκαφετιέρα της Izzy, κατάφερα και έφτιαξα freddo cappuccino αλλα και espresso, αλλά δυσκολεύομαι πολύ στον cappuccino, ειδικά στην παρασκευή της κρέμας, αλλά και στα υπόλοιπα.

 

Τα φώτα σας, γιατί αργά ή γρήγορα θα μου ζητήσουν να τον φτιάξω και στο μαγαζί και τι τους λες τότε, λυπάμαι αλλά δεν ξέρω να φτιάχνω??:oops::oops:

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω της Κρουπς. Γυρίζεις το διακόπτη στην παρασκευή ατμού, αφήνεις να τρέξει πρώτα το νερό και βάζεις το γάλα (κρύο, ημιαποβουτυρωμένο) για να φουσκώσει. Ύστερα το ρίχνεις μέσα στον εσπρέσο. Η δική σου καφετιέρα τι οδηγίες έχει;

Link to comment
Share on other sites

Eίναι δυσκολο και θελει εξασκηση για να μην καει το γάλα...!

δεν εχει κανα βιντεακι στο you tube?

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο μ'αυτό που μου λες bouboukakia. Δηλαδή φτιάχνω κανονικά τον espresso, και μετά αφού αφήσω να τρέξει το νερό, βάζω γάλα σε μια κούπα και όταν φουσκώσει το ρίχνω μέσα στον espresso? Αυτό είναι όλο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι καλύτερα να δεις ένα βιντεάκι, γιατί ο τρόπος που βάζεις το ακροφύσιο μέσα στο γάλα παίζει ρόλο στην παρασκευή του αφρού. Επίσης αν έχεις θερμόμετρο θα σε βοηθήσει γιατί η θερμοκρασία του γάλακτος δεν πρέπει να ξεπεράσει τους 65-70 βαθμούς.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eίναι δυσκολο και θελει εξασκηση για να μην καει το γάλα...!

δεν εχει κανα βιντεακι στο you tube?

 

Είδα αρκετά βίντεο αλλά με μπέρδεψαν περισσότερο. Σε κάποιο μάλιστα έδειχνε ότι εκτός από το ζεστό αφρόγαλα που ρίχνεις στο τέλος, ρίχνεις κι άλλο γάλα μέσα στον espresso, πριν από το αφρόγαλα :confused:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο μ'αυτό που μου λες bouboukakia. Δηλαδή φτιάχνω κανονικά τον espresso, και μετά αφού αφήσω να τρέξει το νερό, βάζω γάλα σε μια κούπα και όταν φουσκώσει το ρίχνω μέσα στον espresso? Αυτό είναι όλο?

 

Εγώ έτσι το κάνω και γίνεται πολύ πετυχημένο. Πρέπει το ακροφύσιο, πραγματικά, να μην είναι πολύ βυθισμένο για να μην εμποδίζεται η εξαγωγή του ατμού. Παίζει ρόλο και η ποιότητα στο γάλα. Βίντεο δεν έχω δει και δεν μπορώ να πω τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ζημιά κορίτσια, με έφαγαν οι δοκιμές. Έσπασα κάτι μέσα στο μπρικάκι της μηχανής και δεν στέκεται η θήκη του φίλτρου. Χρειάζομαι ανταλλακτικό τώρα

 

 

Link to comment
Share on other sites

όχι bouboukakia, μου γλίστρισε από εκεί που το είχα ακουμπήσει και έπεσε κάτω.

Το έχω σκεφτεί για επαγγελματική αλλά... ΄΄Εχω πρατήριο άρτου με τον άντρα μου, το ανοίξαμε πριν 2,5 μήνες περίπου και είπαμε δοκιμαστικά να ξεκινήσουμε να κάνουμε και καφέ, γιατί κάποιοι μας ζήτησαν ήδη. Μια επαγγελματική μηχανή κοστίζει τουλάχιστον 900 ευρώ (η μονή), θέλω να δω κατά πόσο θα ζητηθεί ακόμη ο καφές για να προχωρήσω σε μια τέτοια αγορά, γιατί είναι αρκετά τα χρήματα. Και εκτός αυτού αν δεν κάνω λάθος οι επαγγελματικές χρειάζοναται παροχή νερού, δεν τις γεμίζεις όπως τις οικιακές. Και στο σημείο που έχω ήδη τη δική μου, δεν υπάρχει χώρος για παροχές κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα εχετε βρει το ιδανικο γαλα για το ιδανικο αφρογαλα??Εγω ειμαι μεταξυ του νουνου κ του πληρες δελτα..Για πειτε μου.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Νουνου φαμιλυ πληρες. Αυτο που δεν εχω καταφερει ειναι να κανω αφρογαλα με το ακροφυσιο. Μου βγαινει νερουλο. Γι αυτο ζεσταινω το γαλα σε ενα μπρικι στο γκαζακι και το χτυπαω με το μιξερακι του καφε. Εναν φιλο που ρωτησα (που εχει καφετερια) μου ειπε για το φαμιλυ και επισηε να βαλουμε λιγη ζαχαρη στο γαλα πριν το χτυπησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το νουνου φαμιλυ χρησιμοποιώ. Το γάλα αν δεν το ζεστάνουμε πρώτα, απλά το χτυπήσουμε και το ρίξουμε πάνω από τον καφέ, θα έχει πρόβλημα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Starfish, πάρε τις εταιρίες καφέ (illy, segafreddo, danessi κτλ) και ρωτα τους πόση ποσοτητα καφε πρεπει να αγορασεις για να σου δωσουν την επαγγελματικη μηχανη δωρεαν..

Μαλιστα θα σου κανουν και σεμιναρια!!

Εγω οταν δουλευα σε καφέ, χρησιμοποιουσαμε το Φαρμα, το μπλε...ετσι θυμαμαι εχουν περασει και χρονια...

Καλο ειναι να παρεις την ειδικη κανατουλα γιατι μπορεις να καταλαβεις ποτε εκαψες το γαλα...

Διοτι βασικη εμπειρικη συμβουλη ειναι οταν νιωσεις οτι δεν μπορεις να την κρατησεις αλλο στο χερι σου παει να πει πως το εκαψες...

Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω ουσιαστικα διοτι γραπτα ειναι δυσκολο να περιγραψεις, γι αυτο σε παρεπεμψα σε βιντεακι!

 

Το γαλα δεν το ζεσταινεις απλά, με τη βοηθεια του ακροφυσιου κανεις αφρογαλα, κρεμα δηλαδή...

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=744 254,99 ? και κανει τη δουλεια που θελεις χψρις να κανει 900!!!!!

αυτην εχουμε στη δουλεια και φτιαχνει και το αφρογαλα μονη της!!!!το βαζεις στο μπουκαλι-σεικερ πισω και κανει μονο του τη δουλεια :) απλα πρεπει να κανονισεις να αγοραζεις τις καψουλες που μπαινουν μεσα μπορεις να επιλεξεις καψουλες με διαφορες εντασεις καφε ( απο πολυ ελαφρυ εως κ βαρυτατο) θα σε ενημερωσουν αυτοι απο που θα τις παιρνεις και εαν εχεις μαγαζι ισως κ να στις στελνουν εκει.....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ το νουνου φαμιλυ χρησιμοποιώ. Το γάλα αν δεν το ζεστάνουμε πρώτα, απλά το χτυπήσουμε και το ρίξουμε πάνω από τον καφέ, θα έχει πρόβλημα?

 

Δεν θα ειναι τοσο ζεστος μαλλον. Θα ειναι ενας χλιαρος καφες.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό καλό κορίτσι θα μου εξηγήσει (αν ξέρει) πώς φτιάχνουμε cappuccino? Αγόρασα την πολυκαφετιέρα της Izzy, κατάφερα και έφτιαξα freddo cappuccino αλλα και espresso, αλλά δυσκολεύομαι πολύ στον cappuccino, ειδικά στην παρασκευή της κρέμας, αλλά και στα υπόλοιπα.

 

Τα φώτα σας, γιατί αργά ή γρήγορα θα μου ζητήσουν να τον φτιάξω και στο μαγαζί και τι τους λες τότε, λυπάμαι αλλά δεν ξέρω να φτιάχνω??:oops::oops:

 

Starfish, πώς έκανες freddo cappuccino και δεν κατάφερες τον ζεστό; :confused:

Και ο freddo με αφρόγαλο γίνεται...

 

Το πρόβλημά σου είναι από ό,τι κατάλαβα να πετύχεις το αφρόγαλο. Αυτό είναι πανεύκολο αν εξασκηθείς λίγο στον τρόπο που πρέπει να το γυρίζεις στο μπρικάκι. Βάζεις το γάλα (ότι γάλα νά'ναι ακόμα και light!) στο μπρικάκι και μετά το βάζεις στο ακρφύσιο κουνώντας το μπρικάκι και με κυκλικές οριζόντιες κινήσεις αλλά και πάνω κάτω. Με τον τρόπο αυτό αιχμαλωτίζεται αέρας στο γάλα και γίνεται ο αφρός. Κάνεις δοκιμές μερικές φορές μέχρι να καταλάβεις την τεχνική και μετά γίνεται παιχνικάκι και το αποτέλεσμα είναι μια ωραία σφιχτή κρέμα.

 

Το γάλα δεν χρειάζεται να το ζεστάνουμε πριν. Ο cappuccino θα γίνει ζεστός γιατί είναι και ο αρχικός καφές ζεστός αλλά και το αφρόγαλο μετά την επεξεργασία του με τον ζεστό ατμό.

 

Α, και για το μπρικάκι που λες ότι χάλασε, αν εννοείς το μπρικάκι για το γάλα, συνήθως σ' αυτές τις συσκευές μπορείς να βάλεις το γάλα και σε ένα απλό μπρικάκι και να κάνεις την ίδια δουλειά.;) Δεν ξέρω βέβαια αν σ'αυτήν που έχεις ισχύει κάτι διαφορετικό.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

εμενα το αφρογαλα μου πετυχαινει καλυτερα με φρεσκο γαλα κ οχι εβαπορε.κ επισης αν δεις το γαλα,οτι δεν εχει χτυπηθει καλα ή δεν ειναι πουλυ αφρατο, παρε με ενα κουταλι κ βαλε στο καφε μονο τον αφρο που εχει δημιουργηθει.

κ βαλε κ λιγη ζαχαρη μεσα την ωρα που το χτυπας.

κ εγω πειραματιστικα πολυ μεχρι να βγει καφες που να πινεται...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Koritsi μου δουλευα χρονια σε καφετερεια...λοιπον γεμισε το μπρικι μεχρι την μεση και λιγο πιο πανω με φρεσκο γαλα και μην το βυθισεις μεχρι μεσα..να ειναι πανω πανω το ακροφυσιο..να πιανεις το μπρικι απο κατω με το χερι σου και οχι απο το χερουλι για να καταλαβεις να μην την πολυκαψεις....στο τελος αφαιρεσαι με ενα κουταλακι απο πανω λιγο αφρο και χτυπα το μπρικι ελαφρα στον παγκο της κουζινας ...κανε κυκλικες κινησεις με το μπρικι μεχρι να γυαλισει η κρεμα και ειναι ετοιμο...τωρα αν καταλαβες δεν ξερω...λιγο δυσκολο να το περιγραψεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εδω και πολυ καιρο θελω να παρω μια μηχανη για να κανω epsresso και capuccino αλλα μια η ελειψη χρηματων η ελειψη χωρου στον παγκο το οτι δεν ταιριαζει με τις υπολοιπες προπολεμικες λευκες συσκευες δεν καταφερα να παρω μια.Αλλα ημουν απελπισμενη για ενα καλο καφε ειδικα μετα απο 2 χρονια αποχης λογω εγκυμοσυνης και θηλασμου!

Οποτε για ολες εσας που θελετε υπαρχει λυση!

Αγοραζω το στιγμιαιο nescafe espresso που απλα προσθετω νερο και το ανακατευω και αφρογαλα φτιαχνω ως εξης ζεσταινω 1/3 κουπας στο φουρνο μικροκυματων για 30 δευτερολεπτα το χτυπαω με το χτυπητηρι χειρος του ικεα που εχω και γινεται τελειο.Αφηστε που πηρα και κατι σιροπια με γευσεις απο το lidl και ειναι φοβερος!!!

Οποτε χωρις ακριβες συσκευες μπορειτε να απολαυσετε εναν καφε την προκοπης στο σπιτι!!!

καλη τυχη σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ την καφετιέρα της Delonghi σπίτι κι ακόμη δεν έχω καταφέρει το αφρόγαλα για το capuccino!:oops:Είναι κι ο αγαπημένος μου καφές και μιας και δεν πολυβγαίνω έλεγα να τον απολαμβάνω σπίτι!:-(Σνιφ!Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας μπας και τα καταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, σας ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Κατ'αρχήν να σας πω ότι βρίσκομαι ήδη στην αναζήτηση επαγγελματικής μηχανής, οι τιμές ποικίλουν, όπως και οι δυνατότητες που έχει κάθε μία ξεχωριστά. Όσο αφορά κάποιες εταιρίες με καφέ που μου προτείνατε, μου είπαν κάποιοι γνωστοί ότι ναι μεν σου δίνουν δωρεάν τη μηχανή, αλλά σε υποχρεώνουν κάθε φορά να παίρνεις τον καφέ μόνο από εκείνους και εκτός αυτού είναι και πολύ πιο ακριβός.

Σχετικά με το αφρόγαλα που με ρώτησε μια φίλη, πώς δηλαδή το πέτυχα στον freddo cappuccino, εγώ κάνω το εξής : Βάζω στο ποτήρι της φραπεδιέρας το γάλα και το χτυπάω εκεί μέχρι να ετοιμαστεί ο espresso στην άλλη μηχανή, οπότε στο τέλος έχω ένα τέλειο αφρόγαλα, πηχτό. Μπορώ να κάνω το ίδιο λοιπόν και για τον cappuccino? Να χτυπάω το γάλα στη φραπεδιέρα (αντί με το ακροφύσιο) και μετά να το ρίχνω στον καφέ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μπορεις να το κανεις στον cappuccino αυτό, μονο στο freddo...

στον cappuccino πρεπει να ειναι αφρογαλα απο το ακροφυσιο!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...