Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κέικ αντί για παντεσπάνι?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Λοιπόν θέλω να φτιάξω την τούρτα για τα γενέθλιά μας, αλλά οι συνταγές για παντεσπάνι που βρίσκω δεν μ'αρέσουν, γιατί έχουν πολλά αβγά. Μπορώ να φτιάξω μια δόση κέικ, και μετά να το χωρίσω στην μέση για να κάνω τα παντεσπάνια για την τούρτα? Και αν γίνεται μπορώ μετά να τα βάλω στην κατάψυξη και να τα ξεπαγώσω όταν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν εχω κανει τουρτα με κεικ αλλα γιατι να μην γινεται??

κεικ εχω βαλει πολλες φορες στην καταψυξη κι οταν το ξεπαγωνω ειναι μια χαρα! οποτε με αυτο δεν εχεις προβλημα

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορείς και να το χρησιμοποιησείς αντί για παντεσπάνι και να το σιροπιάσεις αν θες και να το βάλεις στην κατάψυξη αρκεί να το έχεις συσκευάσει καλά για να μην "μαζέψει" όλη την υγρασία της κατάψυξης.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν θελεις να εχει καθολου αβγα παρε αυτην την συνταγη (εγω την χρησιμοποιω σαν βαση στις ταρτες. ειναι σαν κεικ και ειναι σουπερ):

250 γρ φαρινα (μισο πακετο)

1 φλ χυμο πορτοκαλι

1/2 φλ ελαιολαδο

2 κουτ. σουπας ζαχαρη

3 κουτ σουπας κονιακ

 

τα χτυπας στο μιξερ και τα ψηνεις στους 170 (χρονο δεν ξερω, με το ματι βλεπω)

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορείς και να το χρησιμοποιησείς αντί για παντεσπάνι και να το σιροπιάσεις αν θες και να το βάλεις στην κατάψυξη αρκεί να το έχεις συσκευάσει καλά για να μην "μαζέψει" όλη την υγρασία της κατάψυξης.

 

 

Βίκυ το έχεις δοκιμάσει με κέικ ? Με ενδιαφέρει και μένα γιατί δεν μ' αρέσουν τα πολλά αυγά στο παντεσπάνι. Πως το σιροπιάζεις μετά ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το έχω δοκιμάσει με κέικ (αν και εμένα μ'άρέσει με παντεσπάνι, το κέικ μου πέφτει βαρύ για τούρτα) το σιροπιάζεις το ίδιο με το παντεσπάνι απλά βάζεις λιγότερο γιατί το κέικ είναι πιο υγρό και αποφεύγεις τις άκρες όπως και στο παντεσπάνι βέβαια.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...