Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όταν δεν ξέρεις να μαγειρεύεις πως ανοίγεις σπιτικό?


effi

Recommended Posts

Όταν παντρεύτηκα η μόνη σχέση που είχα με την καινούρια μας κουζίνα ήταν να την καθαρίζω και να την γυαλίζω!!! :mrgreen: Από μαγειρική γιοκ!!! Δούλεψε πολύ τάπερ εκείνη την εποχή.:P Σιγά - σιγά όμως μου ήρθε το μεράκι. Αγόρασα λοιπόν ένα βιβλίο μαγειρικής, διάβαζα τη συνταγή, μετά τηλεφωνούσα στη μητέρα μου και στο τέλος έκανα του κεφαλιού μου. Κι όλα αυτά τα Σαββατοκύριακα κατά κύριο λόγο. Αργότερα με τα παιδιά έμαθα να μαγειρεύω τα πάντα... μέχρι και πίτες χωριάτικες κάνω! Βέβαια μερικές φορές τις καθημερινές μπορεί να τύχει να μου μαγειρεψει η μαμά μου που παίρνει και τα παιδιά από τα σχολεία τους.:rolleyes: Αλλά αυτό γίνεται όχι γιατί δεν ξέρω πια αλλά γιατί δεν προλαβαίνω.:lol:

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν παντρευτω ηξερα τα βασικα, δηλαδη μακαρονια με κιμα :-). Αυτο που ηξερα πολυ καλα ηταν να ανοιγω και κονσερβα τονο και να κοβω λαχανο!!!!

Λιγο πριν παντρευτω αρχισα να μαζευω ενα σωρο συνταγες. Οταν παντρευτηκα αρχισα να μαγειρευω και ενω ξεχνουσα συνεχεια το λαδι (ακομη και στο κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο), τα φαγητα ηταν νοστιμα!!!

Απο τοτε ειμαι fun των συνταγων. Παιρνω καθε μηνα τα περιοδικα Μαμαλακη, Αλεξιαδου και Παρλιαρο και φτιαχνω αρκετα πραγματακια απο εκει μεσα.

13 χρονια μετα εχω να πω οτι ολοι παραδεχονται την μαγειρικη μου, (ακομη και η πεθερα και ειδικα εχει να λεει για το γαλακτομπουρεκο μου που ειναι δικη της η συνταγη αλλα οπως λεει το φτιαχνω σκαλες ανωτερο!!!).

Διαθεση να υπαρχει και ολα γινονται.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που ηξερα να κανω ηταν μακαρονια με τυρι:rolleyes: το πρωτο μου φαγητο ηταν...γιουβαρλακια...εβρασα κανα κιλο ρυζι το εριξα σε μερικα κιλα κιμα τα εκανα μπαλες κ τα πεταξα μετα στην κατσαρολα:shock: μετα ηθελα κ αυγολεμονο τρομαρα μου!εστιψα 2-3 λεμονια εσπασα 2 αυγα κ τα πεταξα κ αυτα μεσα:shock: εβαλα κ μερικες κουταλιες αλατι για να παρει γευση!!!!:mrgreen:

ουτε τα σκυλια δε το ετρωγαν!!!!

κ τωρα...5 χρονια μετα...ξερω σχεδον τα παντα

 

η μαμα το ιντερνετ κ ο τσελεμεντες!!!

Link to comment
Share on other sites

ΘΑΝΑΤΟΣ στην κατσαρόλα!!!! 666....Μαγειρεύω αναγκαστικά, για τον άντρα μου. Όσο έκανα έξω το μεταπτυχιακό μου, την έβγαζα με σαλτούλες και ψιλολόγια και κιλά δεν πήρα, δόξα τω Θεώ. Είμαι παντρεμένη 2 χρόνια και μαγειρεύω τα ευρέως γνωστά φαγητά. Τώρα μουσακάδες κλπ., έρχεται η μαμά και μού τα κάνει. Τα μπελαλίδικα τα βαριέμαι πιο πολύ κι από τη βαρεμάρα.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το τηγανισμα το μισω κ εγω!απορω πως η πεθερα μου το εχει για ευκολο κ γρηγορο:rolleyes: 1ον βρωμας κ εσυ κ ολοκληρο το σπιτι !2ον πρεπει να καθεσαι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΓΑΝΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ! 3ον πιτσιλαει κ τα κανει ολα χαλια γυρω γυρω!κ 4ον ειναι τιγκα στην θερμιδα:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς.....αλλά το γρήγορο πού είναι;;;; Για να τηγανίσω 4-5 πατάτες θέλω γύρω στο 45 λεπτο....Μέχρι να κάψει το λάδι, να τις έχω στραγγίξει λιγάκι πρώτα, να τις πετάξω μέσα από απόσταση ασφαλείας ( τηγανίζω σε κατσαρόλα να μη μου πιτσιλάει το λάδι ), να τις γυρνάω κάθε λίγο και λιγάκι...ουφ κουράστηκα και μόνο που το σκέφτομαι!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς.....αλλά το γρήγορο πού είναι;;;; Για να τηγανίσω 4-5 πατάτες θέλω γύρω στο 45 λεπτο....Μέχρι να κάψει το λάδι, να τις έχω στραγγίξει λιγάκι πρώτα, να τις πετάξω μέσα από απόσταση ασφαλείας ( τηγανίζω σε κατσαρόλα να μη μου πιτσιλάει το λάδι ), να τις γυρνάω κάθε λίγο και λιγάκι...ουφ κουράστηκα και μόνο που το σκέφτομαι!!!

Θαυματάκι μιας και τηγανίζεις σε κατσαρόλα αν βάλεις πιο πολύ λαδάκι δεν χρειάζεται να τις γυρνάς και πολύ. Αν και εγω τώρα εχω βρεί λύση με τη "τηγανιτή" πατάτα στο φούρνο.

Link to comment
Share on other sites

Θαυματάκι μιας και τηγανίζεις σε κατσαρόλα αν βάλεις πιο πολύ λαδάκι δεν χρειάζεται να τις γυρνάς και πολύ. Αν και εγω τώρα εχω βρεί λύση με τη "τηγανιτή" πατάτα στο φούρνο.

 

κ εγω στο φουρνο την κανω!γλυτωνεις βρωμια κοπο κ θερμιδες!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θαυματάκι μιας και τηγανίζεις σε κατσαρόλα αν βάλεις πιο πολύ λαδάκι δεν χρειάζεται να τις γυρνάς και πολύ. Αν και εγω τώρα εχω βρεί λύση με τη "τηγανιτή" πατάτα στο φούρνο.

Στο φούρνο; Και πώς το κάνεις αυτό;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τις κοβω οπως θα τις εκοβα για τηγανι...λεπτες δηλαδη...

τις βαζω σε ενα ταψι με αντικολλητικο χαρτι κ απο πανω τις περιχυνω με ελαιολαδο(οχι πολυ)αλατι κ ριγανη.ανακατευω να πανε παντου κ ψηνω στους 200!μεχρι να παρουν χρωμα!μια χαρα ωραιοτατες!κ με αντικολλητικο ουτε να τριβεις τηγανια ουτε τιποτα!κ δε καθεσαι κ απο πανω να πιτσιλιεσαι κ δε κανεις χαλια τον τοπο κ δε βρωμας τηγανηλα!κ τελος...εχει κ τις μισες θερμιδες!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγω τις κοβω οπως θα τις εκοβα για τηγανι...λεπτες δηλαδη...

τις βαζω σε ενα ταψι με αντικολλητικο χαρτι κ απο πανω τις περιχυνω με ελαιολαδο(οχι πολυ)αλατι κ ριγανη.ανακατευω να πανε παντου κ ψηνω στους 200!μεχρι να παρουν χρωμα!μια χαρα ωραιοτατες!κ με αντικολλητικο ουτε να τριβεις τηγανια ουτε τιποτα!κ δε καθεσαι κ απο πανω να πιτσιλιεσαι κ δε κανεις χαλια τον τοπο κ δε βρωμας τηγανηλα!κ τελος...εχει κ τις μισες θερμιδες!:rolleyes:

Ωραία....αυτό και πολύ του είναι!!!!!:mrgreen::twisted:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι μου μη σκάς!

καμία απο μας δε γεννήθηκε σεφ!όλες σιγά σιγά μάθαμε!

κι εγώ μια απο τα ίδια!ως φοιτήτρια η σπεσιαλιτέ μου ήταν να βγάλω την πίτσα απο την κατάψυξη και να τη βάλω στο φούρνο.μετά που έμεινα μόνη κάτι έκανα. διάβαζα καμιά συνταγή, αυτοσχεδίαζα και σιγά σιγα γινόμουν καλύτερη. στην αρχη??έκανα πολλά λάθη, αρκετά απο τα φαγητά μου δεν τρωγόταν(έβαζα πολύ νερο για να μην κολλήσουν και γινόταν όλα σούπα)αλλά με τους πειραματισμούς σιγά σιγά έμαθα. τώρα μπορώ πια κα φτιάχνω τα πάντα(το αυγολέμονο με αγχώνει λίγο αλλά νταξει)

θα σου έλεγα να μην τρώτε συνέχεια στα πεθερικά σου αλλά να προσπαθείς κι εσύ να φτιάχνεις δικά σου φαγητά. μια δε θα πετύχουν δυό δε θα πετύχουν την τρίτη θά ναι καλά. μπορείς επισης να μη μαγειρεύεις κάθε μέρα. φτιάχνε κάποια φαγητά και βάζε τα και στην κατάψυξη να τα έχεις άμεσα όταν τα χρειάζεσαι).είναι πολύ βολικό

μην αγχώνεσαι, σιγά σιγά θα μάθεις

σε λιγο καιρό θα μας δίνεις και συνταγες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...