Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μοσχαρίσιες μπριζόλες..


Kira

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλή ερώτηση. Αν τις τύλιγες σε αλουμινόχαρτο και το έβγαζες προς το τέλος για χρώμα;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα χτυπας την μπριζολα με ενα σφυρακι και τησ αφηνεις λιγο με ξυδι σε ενα λεκανακι καμια ωριτσα και μετα σχαρα με λιγο λαδοριγανη..μου το πανε!!!

Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΩΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ:!::wink:

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλό κόλπο για να μείνουν μαλακές οι μπριζόλες στο ψήσιμο (μοσχαρίσιες αλλά και χοιρινές) είναι να τις αλείψεις με πολτοποιημένο αβοκάντο. (Εγώ δοκίμασα και με λίγο λαδάκι μαζί). Τις αφήνεις κανά μισαωράκι, στο ψυγείο κατά προτίμηση, και μετά τις "σκουπίζεις". Και προσπαντός όχι αλάτι πριν το ψήσιμο... στραγγίζουν και στεγνώνουν. Τελευταία δοκίμασα και να τις αλείψω με μουσταρδα χτυπημένη με ελαιόλαδο και τις άφησα αποβραδίς στο ψυγείο... την επόμενη ήταν πραγματικά λουκούμι!

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα πολύ καλό κόλπο για να μείνουν μαλακές οι μπριζόλες στο ψήσιμο (μοσχαρίσιες αλλά και χοιρινές) είναι να τις αλείψεις με πολτοποιημένο αβοκάντο. (Εγώ δοκίμασα και με λίγο λαδάκι μαζί). Τις αφήνεις κανά μισαωράκι, στο ψυγείο κατά προτίμηση, και μετά τις "σκουπίζεις". Και προσπαντός όχι αλάτι πριν το ψήσιμο... στραγγίζουν και στεγνώνουν. Τελευταία δοκίμασα και να τις αλείψω με μουσταρδα χτυπημένη με ελαιόλαδο και τις άφησα αποβραδίς στο ψυγείο... την επόμενη ήταν πραγματικά λουκούμι!

 

Λοιπόν, μου θύμισες ότι έχω ακούσει κάτι παρόμοιο, απλά με ακτινίδιο κι όχι αβοκάντο.

Το αλάτι γενικά στα κρέατα προς το τέλος, γιατί "σφίγγουν".

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον τις κάνω στην γάστρα.Γίνονται πάρα πολύ μαλακές.Αν κάνετε google μπριζόλες γάστρα θα βρείτε πολλές συνταγές, πολλές δε από αυτές που είναι με χοιρινές εγώ τις έχω κάνει με μοσχαρίσιες και βγήκε το κρέας λουκούμι.Δείτε ενδεικτικά

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2327&Itemid=49

 

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3852&Itemid=49

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ανταπόκριση και τις ιδέες,θα δοκιμάσω πρώτα τις πιο..ευκολες και μετά τις αλλες και θα δω πια θα έχει καλύτερα αποτελέσματα!Το σίγουρο πάντως είναι πως με τόσες συμβουλές...πότέ πια σκληρές μπριζόλες!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλουν να είναι σε σχάρα για να τρέχουν τα λίπη, δυνατό γκριλ και όχι πολύ ψήσιμο. Αλάτι αφού ψηθούν. Κάτω από τη σχάρα βάλε το ταψάκι του γκριλ με λίγο νερό για να τρέχουν τα λίπη αλλά να μην καίγονται και καπνίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...