Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιταμίνη C ?


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι κορίτσια...

Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, το Σάββατο παντρεύομαι ! :D

(και φυσικά θα νιώθω σαν μωρό όρκα με νυφικό! :lol: )

 

Το πρόβλημα είναι ότι από χθές ο καλός μου ψήνεται στον πυρετό. Κρύωσε γιατί χρειάστηκε να μείνει στον ψόφο και τον αέρα για πολύ ώρα.

Έχει φτάσει και 39 ο πυρετός, και από χθες δεν έχει περάσει καθόλου το πολύ να κατέβει στο 37.

Πήραμε ένα γιατρό φίλο τηλ. και μας είπε να κάθομαι σε άλλο δωμάτιο!

 

Εγώ ρωτάω το εξής: στο φαρμακείο μου δώσανε βιταμίνη c για να θωρακίσω λέει τον οργανισμό μου. Παίρνει καμιά σας? Η μητέρα μου λέει ότι είναι ασφαλές και πολλές έγκυες παίρνουν.

Θα ρωτήσω αύριο το πρωί τον γιατρό μου, αλλά ξέρω ότι είναι λίγο της υπερβολής και θα μου πει να αλλάξω σπίτι. :o

Μέχρι τωρα παίρνω μόνο σίδηρο με φυλλικό οξύ.

Καμία που να παίρνει βιταμίνες?

είμαι στην 19 εβδομάδα.

 

αγχώνομαι γιατί κοντεύει η μέρα του γάμου μας! :cry:

βοήθεια! γιατί όλα να συμβαίνουν τελευταία στιγμή? :(

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχήν να μην ανησυχείς :)

ας πάει σε άλλο σπίτι μέχρι την ημέρα του γάμου, θα είναι και πιο ρομαντικά :) όχι εντάξει :wink:

αλλά αν πάει για μια δυο μέρες, καλύτερα θα είναι απο το να έχεις το άγχος να κολλήσεις!..?

έχετε πατρικό να πάει?

 

ρώτα και για την εχινάτσεα (echinacea) που είναι εκχύλισμα του φυτού αυτού, και ενισχύει το ανοσοποιητικό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

echinachea μας δώσανε στο φαρμακείο να πάρει εκείνος, μία φορά την μέρα. λες να ρωτήσω και για μένα? θα τον πάρω αύριο να δούμε.

 

πριν απο κάνα δίμηνο, πάλι είχε κολλήσει ίωση με γαστρεντερίτιδα, και είχα φύγει από το σπίτι, είχα πάει στο πατρικό. τον παράτησα τον κακομοίρη, αλλά ήμουν στο πρωτο τρίμηνο και ο γιατρός ήταν σαφής.

 

τώρα πάλι άρρωστος! ρε τι πάθαμε. :lol:

δεν μου πάει να τον ξανα-αφήσω. αύριο μάλλον θα φέρω γιατρό στο σπίτι. αερίζω και τα δωμάτια...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

μα γιατί να τον αφήσεις εσύ?

μάλλον εκείνος δεν έχει πατρικό ε?... (για να μην ξεβολευτείς εσύ)

 

πάντως η εχινάτσεα είναι φυτικό πράγμα,... αλλά δεν θυμάμαι εάν ειναι για εγγύους - ρώτα τον φαρμακοποιό.

 

 

πάντως είναι πάρα πολλοι άρρωστοι αυτό το καιρό - πραγματικά. και ο σύντροφός μου 39 είχε την παραμονή και κάναμε ρεβεγιόν με τσάι και κουβέρτες... εγώ πάντως δεν κόλλησα :) έχω όμως και ανοσοποιητικό απίστευτο εδώ και 7 χρονια που είμαι στον παιδικό!!! :)

 

κάνε αυτό που θα σου πεί ο γιατρός σου. και ας είναι υπερβολικός. τι είναι δυο μέρες μπροστά σε μια ολόκληρη ζωή που θα μοιραστείτε μαζί, και με το μωράκι σας! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκείνος έχει σπιτικό , αλλά δεν ήθελε με τίποτα να πάει στην μαμά του.(άντρες 8) )...

 

ενώ εγώ λέω (ευκαιρία να με περιποιηθούν λίγο)

 

πάντως από χθες βράδυ που ο καλός μου έκανε 39 πυρετό και ξέσπασε, μετά του έπεσε εντελώς και έχει μείνει ένα σινάχι.

 

(και εννοείται ότι κοιμήθηκε στον καναπέ)

 

μάλλον κι εγώ έχω γερό ανοσοποιητικό (δίδασκα αγγλικά σε μικρά παιδάκια σέ φροντιστήρια για χρόνια και ποτέ δεν είχα κολλήσει τίποτα), και έχω να αρρωστήσω παααααααρα πολύ καιρο!

 

(τοκ τοκ - χτύπα ξύλο :lol: )

 

αγγελική, σε ποιόν μήνα τις έπαιρνες τις βιταμίνες?

είδα στο ιντερνετ που έψαξα ότι καλό είναι στην εγκυμοσύνη να παίρνεις βιταμίνη C, φτάνει να μην το παρακάνεις γιατί μπορεί να προκαλέσει νεφρολιθίωση.

καλά που τρώω πολλά πορτοκάλια! :roll:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Mην ρισκάρεις το μωράκι σου,είναι πιο σημαντικό αυτό από τις 2,3 μερούλες μακρυά από το σύζυγο.

Η ίωση συνήθως περνάει σε 5,6 μερες εντελώς.Ας πάει σε γιατρούλη,μπορεί να χρειαστεί αντιβίωση,κανένα χαπάκι κι όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να πειραζει η βιταμινη c στην εγκυμοσυνη.

Γιατι δε φροντιζεις να δοκιμασεις να την παιρνεις με πιο φυσικο τροπο απο τα χαπια; Εγω ας πουμε σχεδον καθε μερα επινα το χυμο απο δυο πορτοκαλια και ενα λεμονι. Το θεμα ειναι ομως να αντεχεις την ξινιλα του λεμονιου, εμενα μου αρεσε και το εκανα :lol::lol::lol:

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

τις βιταμινες αυτες τις επερνα και στην πρωτη εγκυμοσυνη αλλα και τωρα απο τον πρωτο μηνα , για ολη την εγκυμοσυνη και για τρεις μηνες μετα την γεννα!

Link to comment
Share on other sites

θα αρχίσω τη βιταμίνη c από αύριο το πρωί.

Απλά τρώω τουλάχιστον 3 πορτοκάλια τη μέρα τις περισσότερες φορές -όχι κάθε μέρα αλλά πολύ συχνά- και κάπως ισοφαρίζω.

 

Ο σύζυγος είναι σχεδόν εντελώς καλά. δεν τον πλησιάζω και κοιμόμαστε σε διαφορετικά δωμάτια!

 

σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλες!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...