Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυάμνιο=αυξημένο αμνιακό υγρό...τι ξέρετε?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!! :)

 

Από τον 6ο μήνα διαπιστώσαμε ότι έχω αυξημένο το αμνιακό υγρό...με όριο το 8 έχω φτάσει μέχρι και 8,5..! αλλά το καλό είναι ότι πέφτει κιόλας μέχρι το 6,5-7.

Έκανα την Β επιπέδου και την καμπύλη και όλα δείχνουν καλά!!!

Οπότε τώρα το μόνο που μένει μου είπε η ιατρός είναι να το παρακολουθούμε...'Θέλει απλά προσοχή για να μην έχω πρόωρο τοκετό και ίσως χρειαστεί προγραμματισμένη καισαρική' μου είπε...

 

Μήπως κάποια από εσάς το έχει περάσει ή συναντήσει να μου πείτε την άποψη σας???

dtIUp3.png?P3e0deup
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Irene Pap ,καλησπερα και εμενα στο ντοπλερ μου ειπαν οτι ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα ορια,και εγω φοβηθηκα πααρρραα πολυ αλλα ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας,αν καποια αλλη κοπελα μπορει να μας βοηθησει....γιατι σου ειπε η γιατρος οτι θελει παρακολουθηση?

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!και εγώ είχα πολυάμνιο και έκανα την β'επιπέδου και δεύτερη φορά+καμπύλη ζακχάρου καθώς ο γιατρός μου μου είπε ότι συνήθως οφείλεται σε σάκχαρο.Σάκχαρο δεν έχω και το αμνιακό υγρό την δεύτερη φορά που έκανα την β'επιπέδου ήταν φυσιολογικό.Ο γιατρός μου καθυσηχάστηκε και δεν μου είπε κάτι άλλο περαιτέρω,απλά κάθε φορά στον υπέρηχο το παρακολουθεί.

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας..με καθησυχάζετε!

Βασικά εγώ ψιλοαγχώθηκα γιατί μετά την Β επιπέδου που τα είδαμε όλα και είναι ευτυχώς ΟΚ ...εκτός όμως του αμνιακου που είχε πάει πάνω από το φυσιολογικό... πήγα στην γυναικολόγο μου.. είχε κατέβει το αμνιακό αλλά πάλι ήταν ψηλά και μου είπε επίσημα πλέον ότι έχω πολυάμνιο και.. να σταματήσω την δουλειά και τα ταξίδια..γιατί μπορεί να προκληθεί πρόωρος τοκετός και δεν το θέλουμε ακόμα, επίσης ότι μπορεί να χρειαστεί καισαρική καθώς είναι κάποιες φορές επικύνδυνο για το μωρό να σπάνε τα νερά με πολύ αμνιακό υγρό... κατα τ'άλλα μου είπε να μην ανησυχώ εφόσον το μωράκι μας είναι καλά και εγώ είμαι ΟΚ....???

Τι να πω???

dtIUp3.png?P3e0deup
Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχείς irene όλα καλά θα πάνε!ξεκουράσου,κάτσε σπίτι και με παρακολούθηση από τον γιατρό σου κάθε φορά δεν έχεις λόγο να ανυσηχείς.Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σευχαριστώ ΜAROU για την θετικότητα σου! Προσέχω όσο μπορώ, το παρακολουθούμε και δείχνουν όλα καλα!

Με το καλό να δεχθείς και το δικό σου μωράκι!

dtIUp3.png?P3e0deup
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εγώ από σπόντα επειδή είπα ότι δεν νιώθω πολυ το παιδί μου (είμαι 37κ3ημερών) έκανα χθεσ βιοφυσικό έλεγχο στο Λητώ.

Ενώ έως τώρα κανείς δεν μου είχε πει κάτι κακό, πέρα του ότι το παιδί μου έχει κεφάλι μεγαλύτερο από την εβδομάδα του (λόγω του μεγάλου κεφαλιού του μπαμπά του όπως υπέθεσαν), ξαφνικά χθές είδαμε ότι άρχισε δυσαναλογία ανάπτυξης... Τα άκρα του δηλαδή είναι στα κατώτερα όρια ενώ το κεφάλι είναι 2 εβδομάδες μπροστά. Κοίταξε την καρδια, το οστό της μύτης κτλ κτλ κ φαίνονται οκ. Επίσης το αμνιακό υγρό μου είναι στα ανώτερα όρια...

Διαβαζα στο ιντερνετ περιπτώσεις με τέτοια συμπτώματα και έχω φρικάρει ! ! !

Ξαφνικά ενώ όλα ήταν καλά παρουσιαστηκε αυτό... τι θα κάνω? Δεν θέλω να έχει πρόβλημα το μωρό μου !

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια όλα καλά θα πάνε!!! Πολυάμνιο για να δημιουργηθεί εάν θυμαμαι καλά ειναι για 3 λόγους: 1) διαβήτης 2) παθολογικά αίτια (απλά το δημιουργει ο οργανισμός) 3) από κάποια νόσο που μπορεί να έχει η μαμά (για το τελευταιό δεν είμαι και τόσο σίγουρη) Εμείς ανήκαμε στην 2 περίπτωση, ο γιατρός με έβαλε και έκανα καμπύλη ζαχαρου και η κοιλιτσα μου μεγάλωνε με πιο γοργους ρυθμούς. Γέννησα με καισαρική γιατί για την αποφυγή του σπασίματος των νερών (και γιατί είχαμε ένα θέμα με τους παλμούς) Δουλευα γιατί έπρεπε μέχρι και τον ένατο καμια δεκαπενταριά μέρες πριν γεννησω, και ο γιατρός εφοσον είχαμε περάσει όλες τις εξετάσεις του μωρού με καλά αποτελέσματα μου έλεγε να μην ανησυχώ. Μη σας τα πολυλογώ όλα πηγαν καλά (4.020 βάρος και 54 πόντους) μπήκα 3 μέρες πριν την Π.Η.Τ. για καισαρική. Ενημερωθείτε για το πολυάμνιο μην αγχωθείτε τόσο πολύ όπως εγώ τότε. Ναι, υπάρχει και η ''δύσκολη'' πλευρά του, αλλά μιλήστε με τον γιατρό σας και λύστε όλες σας τις απορίες. Εύχομαι σε ολες τις μανούλες τα καλύτερα και να σκεφτείτε αυτό που εγώ δεν σκεφτόμουν τότε... το δικο σας μωράκι έχει απλετο υγρό και χώρο να κολυμπάει στην κοιλίτσα σας χωρις να στριμώχνεται... :wink:

pattoulino το ιντερνετ είναι καλό αλλά όχι πάντα και για όλες τις ώρες και τις περιπτώσεις, μίλα με τον γιατρό σου και να ξέρεις οτι όσο στεναχωριέσαι και αγχώνεσαι τοσο θα δυσκολευεσαι να καταλάβεις το μωράκι σου... Χάιδεψε την κοιλίτσα σου και τραγούδησε του... πλησιάζει η ώρα που θα το πάρεις αγκαλία και θα αναπολείς τις στιγμές που το είχες στην κοιλίτσα σου!!!

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!! :)

 

Από τον 6ο μήνα διαπιστώσαμε ότι έχω αυξημένο το αμνιακό υγρό...με όριο το 8 έχω φτάσει μέχρι και 8,5..! αλλά το καλό είναι ότι πέφτει κιόλας μέχρι το 6,5-7.

Έκανα την Β επιπέδου και την καμπύλη και όλα δείχνουν καλά!!!

Οπότε τώρα το μόνο που μένει μου είπε η ιατρός είναι να το παρακολουθούμε...'Θέλει απλά προσοχή για να μην έχω πρόωρο τοκετό και ίσως χρειαστεί προγραμματισμένη καισαρική' μου είπε...

 

Μήπως κάποια από εσάς το έχει περάσει ή συναντήσει να μου πείτε την άποψη σας???

 

Παρουσίασα μία μονάδα σχεδόν περισσότερο αμνιακό υγρό από το επιτρεπτό.Δηλαδή έφτασα στο 8,9 από το 8 που ήταν. Σε μένα συνέβη γιατί παρουσίασα Διαβήτη Κύησης. Κάνω κατάλληλη διατροφή και το ελένχω. Περιμένω στο επόμενο ραντεβού να δω το αμνιακό υγρό πώς θα είναι. Σε ερώτησή μου προς το γιατρό γιατί είναι αυξημένο το αμνιακό υγρό πήρα την εξής απάντηση: Ότι το μωρό τρώει αρκετά, άρα κάνει και τσισάκια του αρκετά γι' αυτό και το αυξημένο αμνιακό υγρό....

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς τόσο από την στιγμή που η καμπύλη σου είναι φυσιολογική...απλά το παρακολουθείς.;)

 

Φιλενάδα, nanis, τι κάνεις βρε ψυχή;:D Όλα καλά;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρουσίασα μία μονάδα σχεδόν περισσότερο αμνιακό υγρό από το επιτρεπτό.Δηλαδή έφτασα στο 8,9 από το 8 που ήταν. Σε μένα συνέβη γιατί παρουσίασα Διαβήτη Κύησης. Κάνω κατάλληλη διατροφή και το ελένχω. Περιμένω στο επόμενο ραντεβού να δω το αμνιακό υγρό πώς θα είναι. Σε ερώτησή μου προς το γιατρό γιατί είναι αυξημένο το αμνιακό υγρό πήρα την εξής απάντηση: Ότι το μωρό τρώει αρκετά, άρα κάνει και τσισάκια του αρκετά γι' αυτό και το αυξημένο αμνιακό υγρό....

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς τόσο από την στιγμή που η καμπύλη σου είναι φυσιολογική...απλά το παρακολουθείς.;)

 

Φιλενάδα, nanis, τι κάνεις βρε ψυχή;:D Όλα καλά;

 

Vasdelaki μου, καλό καλημέρα!!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όσον αφορα το αμνιακό υγρό... Εφόσον βάση γιατρού είναι όλα είναι καλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

 

Εμείς καλά είμαστε έκλεισα τον τέταρτο μήνα αισίως και μάλλον έχουμε και εμεις αγοράκι!!! Στην Β' επιπέδου φαντάζομαι οτι απλώς θα το επιβεβαιώσουμε και εύχομαι να έχουμε καλά αποτελέσματα!!!

Να μου χαιδέψεις τον γελαστό σου μπέμπη!!!!!!!!!

μάκια!!!

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα!

Μόλις γύρισα απο το γιατρό και μου είπε οτι έχω αμνιακό στο ανώτατο φυσιολογικό.

Βέβαια εμένα μου είπε μια τίμη 16 και οχι 8 που διάβασα παραπάνω........

τί να πω ..............

η καμπύλη μου ήταν και αυτή στα όρια δηλαδή δεν έχω διαβήτη κύησης απλά να προσέξω τη διατροφή μου για να μην δημιουργηθεί διαβήτης............

το μωρό είναι μια χαρά και η β επιπέδου ήταν πολύ καλή και σε κάθε υπέρηχο είναι ακριβώς στην εβδομάδα η ανάπτυξη του, αλλά εγω εχω αγχωθεί.

έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου που μου είπε να μην ανησυχώ και οτι απλά θα το παρακολουθούμε και μόνο αν αυξηθεί και άλλο θα "επέμβουμε"

 

δεν ξέρω τί να υποθέσω.....................

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Μόλις γύρισα απο το γιατρό και μου είπε οτι έχω αμνιακό στο ανώτατο φυσιολογικό.

Βέβαια εμένα μου είπε μια τίμη 16 και οχι 8 που διάβασα παραπάνω........

τί να πω ..............

η καμπύλη μου ήταν και αυτή στα όρια δηλαδή δεν έχω διαβήτη κύησης απλά να προσέξω τη διατροφή μου για να μην δημιουργηθεί διαβήτης............

το μωρό είναι μια χαρά και η β επιπέδου ήταν πολύ καλή και σε κάθε υπέρηχο είναι ακριβώς στην εβδομάδα η ανάπτυξη του, αλλά εγω εχω αγχωθεί.

έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου που μου είπε να μην ανησυχώ και οτι απλά θα το παρακολουθούμε και μόνο αν αυξηθεί και άλλο θα "επέμβουμε"

 

δεν ξέρω τί να υποθέσω.....................

 

Να μην υποθέσεις τίποτα!

 

Να χαλαρώσεις και να ξεκινήσεις προσεγμένη διατροφή. Αν το ελένξεις από τώρα δεν θα ξεφύγει το ζάχαρο και το αμνιακό θα μειωθεί. Μου κάνει εντύπωση όμως...δεν σε παρέπεμψε σε διαβητολόγο;

Και οι δικές μου τιμές δεν ήταν πολύ ανεβασμένες στην καμπύλη(η τελευταία μάλιστα ήταν υπογλυκαιμική) αλλά πήγα στη διαβητολόγο και αφού άρχισα διατροφή είχα θετικότατα αποτελέσματα. Μειώθηκε το αμνιακό εντός φυσιολογικών και ο μπέμπαρος έκοψε φόρα στην καμπύλη ανάπτυξης. Από 90% κατέβηκε στο 75%:-D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

για αρχή μου είπε να κάνω κάποιες μετρήσεις με το μηχανάκι που έχει η μαμά μου και αναλόγως τί θα δείξουν θα κινηθούμε ανάλογα.

 

Με τι όριο στις μετρήσεις;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κι εγω παρουσιασα την 36η εβδομαδα πολυ αυξημενο αμνιακο και τρομοκρατηθηκα γιατι δεν ειχα ζαχαρο αλλα γεννησα την 40η εβδομαδα ακριβως εναν υπεροχο παιδαρο με βαρος 4520 και υψος 59 εκ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

kαλησπερα εχω τη φιλη μου η οποια εκανε την β επιπεδου και της βρηκαν πολλα υγρα στο σακο.....οι γενικες εξετασεις βγηκαν καλες οπως και η καμπυλη ζαχαρου η οποια ειναι στο οριο...ο γιατρος της ειπε οτι δεν ειναι επικινδυνο και να ξανακανει την β επιπεδου μετα απο 10 μερες

πηρε δευτερη γνωμη και της ειπαν οτι ειναι μαλλον το ζαχαρο το οποιο ειναι οριακο...γιατι η β επιπεδου δειχνει το μωρο αρκετα ανεπτυγμενο...

εχει τρελαθει γιατι δεν της βρησκουν τι ειναι αυτο και την αιτια...

ετυχε σε καποια κοπελα κατι αναλογο?ευχαριστω

της ειπαν οτι εχει υδραμνιο....δλδ πολυαμνιο...σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,

Εγω έκανα ζαχαρο απο πολυ νωρίς στην εγκυμοσυνη μου και το κατάλαβε απο πολυ νωρις ο γιατρός μου (γιατι ειδικεύεται και στους υπερηχους) λόγω ελαφρώς αυξημένου αμνιακου. Τώρα στη Β επιπεδου μου είπε και πάλι ότι είναι πάνω απο τα φυσιολογικά όρια. Στη δικη μου περίπτωση λέει ότι μάλλον οφείλεται στο ζαχαρο, το οποίο όμως είναι περιεργο γιατι το προσέχω παρα πολυ, κάνω και ινσουλίνη και γενικά είναι

καλα ρυθμισμενο απο τότε που το ανακαλύψαμε. Κι εμείς είχαμε μπερδευτεί με το γιατι να είναι αυξημένο το υγρο. Καλο είναι ίσως, εφόσον της βγήκε η μέτρηση ζαχάρου στο όριο, να παρακολουθήσει για λίγο καιρο τα ζαχαρα της με μετρήσεις στο δάχτυλο για να είναι σίγουρη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Επισης σημαντικο είναι όταν το αμνιακό φαίνεται πολυ το να μην παίρνει κανεις πολυ βάρος- ο γιατρός μου, μου είπε να μην παίρνω πάνω απο 200-300 γρ ανά εβδομάδα - και να φανταστείς ότι είμαι αδύνατη!

Σπανίως το αμνιακό ανεβαίνει χωρίς κάποιο λόγο,είναι ιδιοπαθής η αύξηση δηλαδη, και δε μπορείς να κανεις κάτι γι'αυτο, αλλά ας ελέγξει η φίλη συ πρώτα το ζαχαρο και το βάρος της.

Ελπίζω όλα καλα, ξέρω, είναι πολυ αγχωτικό να βλέπεις αυξημένο το αμνιακό, κι εμάς μας φρίκαρε, αλλά ψυχραιμία :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είναι πιθανόν όντως λόγω σακχάρου.Εγώ στην β επιπέδου βρήκαν στο όριο την περιμετρο της κοιλίτσας του μπέμπη & μου είχε πει ο γιατρός να προσέχω τα γλυκά.Μετά η καμπύλη χτύπησε κόκκινο και κάποια στιγμή αφού ξεκίνησα διατροφή για διαβήτη έκανα & αυξημένα αμνιακα υγρά.Μπορεί να μην είναι κατι τιποτα αλλά αφού η καμπύλη ήτανε οριακή μάλλον προς τα εκεί τείνει.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki γεια σου,

Μιας και το έχεις ήδη περάσει να σε ρωτήσω τι έγινε τελικά με τα αυξημένα αμνιακα? βγήκε το μωρό μεγάλο? χρειάστηκε να γεννήσεις νωρίτερα? ήτοι ποτά τρομερό? με εχει αγχωσει αυτο το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έιχα και άλλα θέματα..Το μωρό γεννήθηκε 3290 αλλά γενικώς μετά την διατροφή το σάκχαρο δεν έστρωνε και αυτό φαινόταν όχι από τις τιμες που ήτανε πολύ καλές αλλά επειδή αυξήθηκε το αμνιακό.Ήταν βιολογικό πλέον το θέμα και έτσι ξεκίνησα ινσουλίνη. Ελέγχαμε & το βάρος και το μωρό,ο γιατρός με έβλεπε 2 φορές τη βδομάδα μόλις μπήκα στον 9ο και τελικά γέννησα 38+6 με κτ.Όλα πήγα ν πολύ καλά,το μωρό απλώς το κράτησαν ένα 24ωρο στην θερμοκοιτίδα για παρακολούθηση,Και εγώ είχα αγχωθεί πάρα πολύ τότε, η ψυχολογια μου ήτανε στα πατώματα αλλά τελικά δεν άξιζε. Όλα καλά θα πάνε:) Είναι από τα πράγματα που αντιμετωπίζονται πολύ εύκολα αυτά.ΜΕ το καλό σου εύχομαι!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κάνω ινσουλίνη και παρόλα αυτα δεν είναι πάντα στρωμένο το ζαχαρο. Είναι πολυ απογοητευτικό να τρως τόσο πολυ διαβητικά και περιορισμένα, να λιγουρευεσαι τα παντα, να κανεις και ινσουλίνη (απο την 7η εβδομάδα!!!) και παρολ'αυτα να βλέπεις ότι το αμνιακο ανεβαίνει. Αλλά εσυ ακούγεται ότι το καταφερες μέχρι τέλους κι αυτό είναι πολυ αισιόδοξο :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είχα επιλογή,έτσι δεν είναι?Και κάπου μέσα σε όλα είχα & πρόωρες συσπάσεις από τον 7ο & μετά έκανα & λίγο θυροειδή..άστα βράστα! Όσο προχωράει η εγκυμοσύνη η ανοχή στην γλυκόζη μειώνεται ,εγώ προσάρμοζα κάθε βδομάδα τις δόσεις της ινσουλίνης.Μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι να κάνεις από τόσο νωρίς. Και εγώ στην 2η εγκυμοσύνη για εκεί οδεύω μάλλον αφου η καμπύλη που έκανα τώρα είναι χάλια..:( Πάντως γενικώς να θυμασαι ότι σημασία έχει το παιδί να τρέφεται σωστά & να μεγαλώνει -ο διαβήτης δεν κάνει μόνο μεγάλα μωράκια,μπορεί να κάνει τα μωράκια να μην τρέφονται & σωστά προς το τέλος.Τώρα το αμνιακό είναι το λιγότερο γιατί ουσιαστικά αν είναι αυξημένο δεν θα αφήσει το μωρό να εμπεδωθει.Δεν είναι ότι θα το πνίξει κιόλας:) Οπότε όλα καλά:)Αλί σε εμάς...

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημερα!!Ειμαιν31 χρονων εγκυος σε διδυμα με φυσιολογικη συλληψη..Η αυχενικη ηταν μια χαρα..

Στην Β επιπεδου πριν 2 εβδομαδες ο γιατρος βρηκε αυξημενο το αμνιακο υγρο και στα δυο μωρα(διχωριακα,διαμνιακα παρεπιπτοντως).Το ενα 8,8 το αλλο 9..στον επανελεγχο το ενα κατεβηκε στα ανωτερα φυσιολογικα 7,9 το αλλο στιερο στο 9.

εχω πανικοβληθει,εχω τρομοκρατηθει,γιατι διαβαζω απειρα πραγματα για χρωμοσωματικα,νευρολογικα θεματα μεχρι κ οτι μπορει να μην ειναι κατι.Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια με πολυαμνια σε διχωριακα διαμνιακα διδυμα;;Καθε απαντηση σας θα με χαροποιουσε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...