Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιοπαρακέντηση και ΙΚΑ


Recommended Posts

Κοριτσια την Δευτερα κανω αμνιοκέντηση στον γιατρο μου που ειναι σε ιδιωτικη κλινικη.

Εχω πολυ αγχος για την εξεταση γιαυτο δεν ηθελα να την κανω αλλου.Ο γιατρος μου ειπε οτι θα στοιχηση 400ευρω, και μετα θα μου γραψει

αναρρωτικη.

Και σας ρωταω Η αδεια που θα μου γραψει απλα την παω στο ΙΚΑ η πρεπει να ξαναπαω σε γιατρο του Ικα για αναρρωτικη?

Επισης απο τα λεφτα που θα δωσω στην εξεταση θα παρω κατι πισω απο το ΙΚΑ :?:

Ευχαριστω

.png

 

 

KtP4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για να σου δωσει το ΙΚΑ την αναρρωτικη,πρεπει να ξαναπας σε γιατρο να σου γραψει την αδεια....

Δυστυχως, δεν ξερω αν θα παρεις χρηματα αλλα μπορεις να ρωτησεις....

Ευχομαι καλα αποτελεσματα!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για την αναρρωτική δεν ξέρω να σου πω...

χρήματα θα πάρεις για την εξέταση. Πάρε όμως μια μεγάλη τσάντα μαζί σου γιατί δεν θα χωράνε..... πλάκα κάνω.

Εγω έδωσα 600 ευρουλάκια και πήρα 73 €!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έκανα ένσταση και θα μου απαντήσουν τον Νοέμβριο του 2009 :shock::shock::shock: !!!!!!! την εξέταση την έκανα τον Αύγουστο!!

SUPER ΚΡΑΤΟΣ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια την Δευτερα κανω αμνιοκέντηση στον γιατρο μου που ειναι σε ιδιωτικη κλινικη.

Εχω πολυ αγχος για την εξεταση γιαυτο δεν ηθελα να την κανω αλλου.Ο γιατρος μου ειπε οτι θα στοιχηση 400ευρω, και μετα θα μου γραψει

αναρρωτικη.

Και σας ρωταω Η αδεια που θα μου γραψει απλα την παω στο ΙΚΑ η πρεπει να ξαναπαω σε γιατρο του Ικα για αναρρωτικη?

Επισης απο τα λεφτα που θα δωσω στην εξεταση θα παρω κατι πισω απο το ΙΚΑ :?:

Ευχαριστω

 

Θα μιλησω λιγο σκληρα αλλα θα μιλησω για τους γιατρους του Ικα της Χαλκιδας του γυναικολογους βεβαιως βεβαιως .Μεγαλυτερες Κουφαλες δεν υπαρχουν (ζηταω χιλια συγνωμη) . Δεν δινουν αναρωτικες αδειες αν δεν τους τα σκασεις . . Ενημερωσε με σε παρακλω για να μαθω .Ευχαριστω

 

Καλή επιτυχια !!!

εγω ειχα βρει γιατρο γυναικολογο ποου να ειναι και στο Ικα και εκανα επισκεψη απογευματινη στο Ιατρειο του και του εσκασα 100 ευρω χωρις αποδειξη για να μου κοψει αδεια 15 μερες και μετα ξανα πάλι ...το ιδιο βιολι και μου εκανε και κυρηγμα γιατι να πηγαινω σε γιατρο στην Αθηνα , αλλα τι να του ελεγα οτι εσεις στην Χαλκιδα ειστε Αχρηστοι ?....

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι δυο πράγματα.

 

Ενα: Η άδεια

Δυο: Τα χρήματα απο το ΙΚΑ για την εξέταση.

 

Και στις δυο περιπτώσεις πρέπει να πας σε γιατρο του ΙΚΑ. Μια φορά για να σου γράψει την εξέταση ωστε να μπορείς μετά να πληρωθείς και άλλη μια αφου την κάνεις ώστε να σου γράψει την άδεια.

 

Για να πληρωθείς απο το ΙΚΑ καταθέτεις το παραπεμπτικό του γιατρου του ΙΚΑ και την αποδειξη και σου λένε σε πόσες μέρες να πας. Οταν πας θα σου δώσουν ένα άστειο ποσό (εγω πλήρωσα 1300? και πήρα πίσω 180? χαχαχα) αλλά μετά θα κάνεις ένσταση και συνήθως σου δινουν κι άλλα. Μπορεί και όλα. Ακομα δεν ξέρω τι θα πάρω, μάλλον θα αργησει πολύ να εκδικαστεί το θέμα :)

 

Για να πάρεις την άδεια στέλνεις κάποιον δικό σου τη μέρα που έκανες την εξέταση μαζί με τον υπέρηχο που θα έχεις κάνει ή κάποιο αποδεικτικό που να φαίνεται πως έκανες αμνιο, σε γιατρο του ΙΚΑ, σου δινει ένα χαρτι, το πας στον εργοδότη (οταν επιστρέψεις στη δουλειά, δεν ειναι ανάγκη να πας άμεσα), το υπογραφει και μετά πας στο ΙΚΑ και πληρώνεσαι για κάποιες μέρες...

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα. Πριν από δύο μήνες έκανα αμνιοπαρακέντηση, και πριν από ένα μήνα που πήρα τα αποτελέσματα έκανα αίτηση στο ΙΚΑ για χρήματα. Σήμερα ήρθε η απόφαση. Δεν παίρνω ΤΙΠΟΤΑ! :evil:

Αξίζει να κάνω ένσταση, ή τζάμπα η ταλαιπωρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγα για τα λεφτα. Ειχα καταθέσει αποδείξεις 480 αμνιο συν 120 β επιπεδου συνολο 600 και αλλα 45 για αιματολογικες

 

Πηρα περιπου 73 ευρω για ελεχγο χρω/σωμικων ανωμαλιων

53 για καρυοτυπο

9 :shock: για την αμνιο μαλλον σαν επεμβαση

και καμια 50αρια για τις αιματολογικες συνολο 192 ευρω και μια βεβαιωση για να την βαλω στη δηλωση του χρονου. Μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστω με την...παναγιωταινα. :lol:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για την εξέταση θα πρέπει να πας σε γιατρό του ΙΚΑ για να σου τη γράψει έτσι ώστε να μπορείς μετά να πάρεις τα χρήματα απο το ΙΚΑ με το παραπεμπτικό του γιατρού και την απόδειξη από την εξέταση.

Εμένα μου δώσανε αρχικά 73 ευρώ και με την ένσταση που έκανα πήρα μετά από αρκετό καιρό (είχα ήδη γενήσει) άλλα 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ πήγα στο κέντρο Μάνας και παιδιού στην ΑΓ.Βαρβάρα και μου είπε ο γιατρός ότι δεν μπορέι να μου την γράψει και μπορώ να πάω να πληρωθώ μόνο με την απόδειξη.

Άραγε εξελίχθηκε΄τόσο το Ϊκα ;;

Μήπως ξέρει κανείς ποιός άλλος θα μπορούσε να μου γράψει την εξέταση αυτή;;;;;;

Helppppppp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κορίτσια καλησπέρα αλλα δεν κατάλαβα κάτι...το κάνατε ιδιωτικα και μετα με τις αποδείξεις και τα αποτελέσματα πήγατε στο ΙΚΑ?

σε ποιο τομέα?πληρωμές? μόνο αυτα χρειάστηκαν?

εγω θα την κανω στο ΛΗΤΩ και μετα θα μπορώ να πάω να πάρω επιστροφή?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια τα φώτα σας!

Στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα αμνιοπαρακέντηση ιδιωτικά, μετά πήγα στο ΙΚΑ και συμπλήρωσα κάποια χαρτιά και ακόμα δεν έχει επικοινωνήσει κανένας μαζί μου! (το μωράκι μου είναι πλέον 17 μηνών!!!).

Τώρα ξανά έγκυος, προγραμματίζω αμνιοπαρακέντηση για μετά το Πάσχα και λέω αυτή τη φορά να προλάβω τις εξελίξεις. Τι μπορώ να κάνω για να αποζημιωθώ??

Διάβασα διάφορα παραπάνω, αλλά όποια έχει ιδία εμπειρία ας με βοηθήσει κι εμένα την πτωχή! Πείτε μου σας παρακαλώ όλα τα βήματα αναλυτικά, γιατί δεν είχα ποτέ δοσοληψίες με το ΙΚΑ, παρά μόνο όταν γέννησα και δεν έχω ιδέα για το πώς γίνονται τα πράγματα....

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα αλλα δεν κατάλαβα κάτι...το κάνατε ιδιωτικα και μετα με τις αποδείξεις και τα αποτελέσματα πήγατε στο ΙΚΑ?

σε ποιο τομέα?πληρωμές? μόνο αυτα χρειάστηκαν?

εγω θα την κανω στο ΛΗΤΩ και μετα θα μπορώ να πάω να πάρω επιστροφή?

ευχαριστώ

 

εγώ έτσι είχα κάνει, υπάρχει μια διαδικασία, κάνεις άιτηση, παίρνεις ψίχουλα και μετά κάνεις ένσταση. Το έκανα και για την καισαρική, την ένσταση δηλαδή, αλλά ακόμα ΄τιποτα... με ξέχασαν.... αλλά δεν τα ξέρω κι εγώ καλά, ας περιμένουμε να μας τα πει καμιά πιο έμπειρη!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλη την παρέα.Υπάρχει χρονικό όριο για την κατάθεση των αποδείξεων στο ΙΚΑ όπως και για το παρεπεμπτικό του γιατρού του ΙΚΑ απο τη στιγμή που κάνεις την επέμβαση?Εγώ για παράδειγμα έκανα την αμνιοκέντιση 900,00ε παρακαλώ (για δδιμα) και μου έδωσαν μια απόδειξη 520,00ε για την εξέταση και το υπόλοιπο ποσό(380,00ε) θα το πάρω σε απόδειξη σε 3 εβδομάδες περίπου λόγω ότι είναι για τις εργαστηριακές εξετάσεις.Γι αυτό και σκέφτομαι να πάω στο ΙΚΑ μια και καλή με το σύνολο των αποδείξεων.Ευχαριστώ εκ των προτέρον για κάθε συμβουλή σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...