Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τη χορτόσουπα την τρώνε;;


Eve

Recommended Posts

Μετά το μαρτύριο με τα φρούτα που δεν τρώει, ξεκίνησε και το μεγαλύτερο μαρτύριο με τα λαχανικα-χορτόσουπα (πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, σελινο) που σιχένεται...

Τα έβαλα ολα μαζί, σε συνδυασμούς ένα ένα, δύο δύο..τίποτα! σιχαμάρα, κλάμα και χορτόσουπα παντού εκτός απο το στόμα!

 

Ξέρετε ποτε βάζουμε το κοτόπουλο-κρεατάκι μέσα να νοστιμίσει λιγάκι;

 

Και σχετικά με τη φρουτόκρεμα, ξέρετε απο ποιο μηνα μπορώ να πετάξω κανένα μιράντα μέσα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα στους ίδιους μήνες μου είχε πει να δώσω κρέας και το έτρωγε μια χαρά η μικρή :wink:

 

λεμονάκι βάζεις να νοστιμήσει??

 

βάζω λάδι-λεμόνι αλλα τζιφος! :?

μακαρι να μου πει κι εμένα κρέας!!! εχω ραντεβού σε 1 εβδομάδα για εμβόλιο και θα θέσω το θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγο υπομονή και δεν θα την προλαβαίνες...Κι εμείς όταν ξεκινήσαμε για 2 μήνες μου έβγαλε την πίστη...Δεν τα έτρωγε με τίποτα...Είχαν σπάσει εντελώς τα νεύρα μου γιατί κι εγώ είχα δοκιμάσει όλους τους δυνατούς συνδυασμούς...Τώρα δεν την προλαβαίνω (9 μηνών) και μάλιστα επειδή παέι παιδικό το συζητάμε με τις δασκάλες της και μας φαίνεται απίστευτο...Εγώ και νηστική που την άφηνα δεν υποχωρούσε με τίποτα...Όπως έχει ξαναειπωθεί το κάθε παιδί θέλει τον χρόνο του...Όσο για το μπισκότο δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει ιδιαίτερα...Εγω που είχα βάλει μπισκοτόκρεμα στα φρούτα πάλι δεν τα έτρωγε...Μόνο σκέτο ρυζάλευρο έτρωγε με χαρά...Στα υπόλοιπα γίνοταν μάχη...Πάντως από την δική μου εμπειρία θα σου έλεγα να δοκιμάσεις διάφορα λαχανικά και μάλιστα εποχής (π.χ. βλήτα) και να ποφύγεις τις έντονες γεύσεις όπως είναι το σέλινο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις κρεας τρώγαμε απο τον 6ο αν θυμάμαι καλά... Ρώτησε τον παιδίατρο πάντως γιατί το παιδακι καλλιστα μπορει να φαει κρεας σ' αυτην την ηλικία...

 

Kαι μεις το ιδιο ξεκινησαμε κρεας.Μπορεις να ριξεις και λιγο κρεμμυδι ( κανει και καλο στα μωρα ) για να νοστιμισει και ελαχιστο αλατακι.Οσο αναφορα τα μιραντα δεν ξερω αν μπορεις ( η αδερφη μου βεβαια του εβαζε ) και η αληθεια ειναι οτι επιανε.Εγω του επερνα αλλα του τα εδινα ασχετα με την φρουτοκρεμα κατι μπισκοτα της nutricia που ειναι στα ραφια με τις παιδικες τροφες και γραφουν απο εξω από τον 6ο μηνα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμείς ξεκινήσαμε το κρέας κοτόπουλο και μοσχαράκι από τον 6ο μήνα

στην αρχή δεν τα έτρωγε με τίποτα

τα πράγματα λίγο βελτιώθηκαν όταν τα έκανα πουρέ προσθέτοντας λίγο γάλα σκόνη και ρυζάλευρο

 

και στη συνέχεια έγιναν όλα τέλεια όταν προσθέσαμε την ΝΤΟΜΑΤΑ ΩΜΗ, την οποία λατρεύει, και από τότε έχουμε φάει τα πάντα μέχρι και μπάμιες και είμαστε μόνο 8 μηνών

 

επίσης, με τη συμβουλή της παιδίατρου, βάζω μαϊντανό, άνιθο ή ρίγανη που δίνουν μυρωδιά και το κάνουν πιο λαχταριστό

και το ωμό λαδάκι δίνει γεύση, μία κουταλιά της σούπας στο κάθε γεύμα

με το λεμόνι μόνο δεν τα πάμε ακόμα καλά

αλάτι καθόλου δεν της έχω δώσει

ούτε κρεμμύδι και πράσο γιατί δημιουργούν αέρια και κάνουν πιο βαρύ το φαγητό

age.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμείς ξεκινήσαμε το κρέας κοτόπουλο και μοσχαράκι από τον 6ο μήνα

στην αρχή δεν τα έτρωγε με τίποτα

τα πράγματα λίγο βελτιώθηκαν όταν τα έκανα πουρέ προσθέτοντας λίγο γάλα σκόνη και ρυζάλευρο

 

Ρυζάλευρο στα λαχανικά;; το σκέφτηκα, αλλα μου φάνηκε αηδία... ΘΑ το δοκιμάσω ομως.

 

και στη συνέχεια έγιναν όλα τέλεια όταν προσθέσαμε την ΝΤΟΜΑΤΑ ΩΜΗ, την οποία λατρεύει, και από τότε έχουμε φάει τα πάντα μέχρι και μπάμιες και είμαστε μόνο 8 μηνών

 

αχ σε ζηλέυω...!! :D

 

Link to comment
Share on other sites

Eve λιγάκι υπομονή όσο μεγαλώνουν τόσο έχουν περιέργεια και είναι ανεκτά σε νέες γεύσεις

 

Α, ξέχασα να πω πως από μωρό όταν τρώγαμε την είχαμε κοντά μας και καμιά φορά βουτούσα το δακτυλάκι μου στο φαί μου και της έδινα να δοκιμάσει

ίσα να πάρει τη γεύση (από 2 μηνών περίπου)

έτσι και γεύσεις έχει πάρει και έχει μεγάλη περιέργεια να δοκιμάσει αυτά που κάνουν οι μεγάλοι έχει

 

εδώ είχε αρχίσει να κάνει πως μασάει πριν καν βγάλει δόντια μόνο γιατί μας έβλεπε... :wink:

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ημαστε στον 7ο και φρουτα-ρυζαλευρο τρωμε εδω και ενα μηνα. Χθες η γιατρος μας ειπε για χορτοσουπα πρωτα τα λαχανικα και μετα απο 10 μερες να βαλουμε κρεας-κοτοπουλο. Επισης να πω οτι μας ειπε οτι στα παιδακια αρεσουν περισσοτερο οι γλυκες γευσεις και γιαυτο λιγο δυσκολευονται με το φαγητο. Οποτε να προσθεσω λιγο ρυζαλευρο (το σκετο οχι βανιλια) για να το γλυκανει και να το κανει κρεμμωδες. Ή οταν βραζει η σουπα να ριξω λιγο ρυζακι. Επισης να παιξω με το καροτο που ειναι γλυκο και αρεσει(δηλαδη παραπανω δοση). Ντοματα οχι ακομα ειναι νωρις και ειναι βαρια. Επισης και πιπερια και μελιντζανα βαρια και αρα πιο μετα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο μικρούλης όταν του έδωσα την πρώτη μέρα χορτόσουπα έκανε μία γκριμάτσα αηδίας και φυσικά αντί για εκείνον το περισσότερο φαγητό το έφαγε το πάτωμα, ο καναπές κλπ. Όταν όμως προστέθηκε το κοτόπουλο, δεν αφήνει ούτε κουταλιά. Προφανώς του αρέσει καλύτερα με το κρέας. Βλέπετε δεν έχει και αλάτι το φαγητό (αν και ο μικρός δεν ξέρει από αλάτι) οπότε είναι κάπως άνοστο. Σήμερα θα βάλουμε για πρώτη φορά αρνί στην χορτόσουπα οπότε την Δευτέρα θα σας πω αν έφαγε εκείνος ή το υπόλοιπο σπίτι :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα του άρεσε πολύ (και το κάνω καμιά φορά ακόμα) να κάνω την χορτόσουπα και να βαζω λιγω γαλα και βούτυρο όταν την λιώνω.

Για δοκίμασέ το και έτσι! :wink:

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χα! Και νόμιζα ότι ήμουν η μονη που δίνω τη μάχη της κρέμας... Κάθε φορά που επιχειρώ να τον ταϊσω η κουζίνα μετατρέπεται σε βομβαρδισμένο τοπίο. Μετά από κάθε γεύμα αλλάζουμε ρούχα κι εγώ κι ο μικρός, ενώ όλος ο χώρος έχει κρέμες! Γενικά απ'ότι μου είπε ο παιδίατρος τα παιδάκια που θηλάζουν είναι συνήθως πιο δύσκολα στο να ξεκινήσουν καινούργιες γεύσεις. Απλά θέλει υπομονή... κουταλίτσα κουταλίτσα θα συνηθίσουν που θα πάει... και μέχρι να συνηθίσουν λίγο ηρεμιστικούλη για τις μαμάδες και είμαστε μια χαρα.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ κι εγώ τα ίδια....τα φρούτα της αρέσουν τα κουτσο τρώμε...την κρεατόσπουπα με τίποτααααααααα

 

Και με ανησυχεί γιατί εχει περάσει μήνας και τίποτα, για το σίδηρο...

 

Δεν την πιέζω βέβαια, θα δοκιμάσω με ρυζάλευρο και λίγο γαλα...να δούμε!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικος μου παλι χορτοσουπα δεν εφαγε ποτε.

Δοκιμασα ολους τους πιθανους συνδυασμου αλλα τιποτα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Eve συμπάσχω!

Εχουμε λίγες μέρες τώρα που ξεκινήσαμε την κλασική τριάδα(κολοκυθι-πατατα-καρότο) κ μολις του δίνω την πρώτη κουταλία παίρνει μια γκριμάτσα αηδίας κ μετα φωνάζει.Χθες έκανα διάφορα πειράματα με τα υλικά άλλα τίποτα ,του έδωσα ριζάλευρο με δικό μου γάλα μέτα κ το εξαφάνισε!Πρώτη φορά που αγχώθηκα σχετικά με το φαγητό του.Πειραζει που δεν τρώει μεσημεριάνο ακόμα?Με τα φρούτα το πρωι είμαστε μια χαρά!Ιδιως αμα του βάζω κ πεπόνι κάνει σαν τρελός για την φρουτόκρεμα.Σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω διάφορους συνδιασμους οπως πχ μηλο με πατατα ψητα κλπ.Θα δοκιμασω μαλλον σημερα!Θα σας γραψω απο τελέσματα!(Μακάρι να το φάει!!!) :roll:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Eve συμπάσχω!

Χθες έκανα διάφορα πειράματα με τα υλικά άλλα τίποτα ,του έδωσα ριζάλευρο με δικό μου γάλα μέτα κ το εξαφάνισε!

 

εχω δοκιμάσει κι εγώ, αλλα δεν μπορώ να την πηξω την κρέμα! βάζω-βάζω σκονη μεσα στο γάλα μου αλλά γινεται νερουλή και...ατελείωτη! πως την επηξες;

 

 

Πρώτη φορά που αγχώθηκα σχετικά με το φαγητό του.Πειραζει που δεν τρώει μεσημεριάνο ακόμα?

 

οχι, δεν πειράζει, εφόσον θηλάζει κιολας...σιγουρα οχι!

 

Με τα φρούτα το πρωι είμαστε μια χαρά!Ιδιως αμα του βάζω κ πεπόνι κάνει σαν τρελός για την φρουτόκρεμα.

 

Τυχερή εισαι! εγω και με τα φρουτα παλέυω! θα δοκιμασω το πεπονι, δεν το έχω κανει, νομιζα οτι ηταν βαρυ και δεν επιτρέπονταν!

 

Σκέφτομαι να αρχίσω να κάνω διάφορους συνδιασμους οπως πχ μηλο με πατατα ψητα κλπ.Θα δοκιμασω μαλλον σημερα!Θα σας γραψω απο τελέσματα!(Μακάρι να το φάει!!!) :roll:

 

χχχμμμμ λαχανικά με φρούτα μαζί;;; λες;;;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εψησα μια πατάτα κ ένα μήλο με λιγο νεράκι κ τα αλεσα.Του έδωσα να δοκιμάσει κ έφαγε μια κουταλιά παραπάνω απο την τριάδα λαχανικων(πατατα-καρότο-κολοκυθακι) που του έδινα τις προηγούμενες μέρες,δηλαδή 2 κουταλιές :lol: !Εφτιαξά λίγο ρυζάλευρο με νερο κ εφτιαξα ένα μιγμα μισο ρυζαλευρο μισο πατατομηλοκρεμα.Το εφαγε!!!Εκει που τον ταιζα του εδινα κ μια κουταλια απο την πρωτη κρέμα κ αηδιαζε!Το ατιμουλικο το καταλαβαινε με την μια! :lol::lol:

Για να πηξει το ρυζαλευρο πρεπει να βαλεις μεγαλυτερη ποσοτητα απο αυτη που λεει στο κουτι.Αλλα σιγα σιγα οσο ταιζεις αρχιζει να αραιωνει,οποτε μπορεις να κανεις το αλλο.Να φτιαχνεις ενα πχ40-50 ml να ταιζεις το μωρακι σου κ μετα να φτιαχνεις κ αλλο.

Πεπόνι είχα ρωτησει την παιδιατρο κ μου ειπε οτι μπορω να το δωσω.Εχει γλυκια γευση κ του αρεσει πολυ.Μαλλον του θυμιζει το γαλατακι της μαμας! :wink:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εμεις παλευουμε εδω κι ενα μηνα μα τα φρουτα και το νερο!

Εχει 2 μερες που τα φαγαμε σχεδον ολα, αλλά με πολυ κοπο και αφου ανακαλυψα οτι της αρεσει ενα τεραστιο,για αυτην,παιδικο κουταλι του ικεα.Βεβαια πρεπει να βαζει κι αυτη τα δαχτυλα της μεσα στο κουταλι και κατα συνεπεια,οπως καταλαβαινετε,τρωει φρουτα όλη η γυρω περιοχή!! :lol: Νερο δεν επινε με τιποτα (αναγουλιαζε),μεχρι που ανακαλυψα οτι δεν θελει με το μπιμπερο αλλά με κανονικο ποτηρι ή απο την χουφτα μου! :shock: Τι να πω...Πως την βλεπουν τα μωρα καμια φορα ενας Θεος ξερει,με το μπουκαλι αναγουλιαζει και με το ποτηρι πινει!

 

Χορτοσουπα και κρεατοσουπα θα ξεκινησουμε τωρα...Δεν τρεφω πολλες ελπιδες αλλά για να δουμε.....

 

Παντως οντως χρειαζονται ηρεμιστηκα για την μαμα!!! :lol:

 

Alienaki τι ρυζαλευρο δινεις και το τσακιζει;Εγω πηρα ενα βιολογικο αλλά της εδωσα κανα 2 φορες μονο γιατι ειναι αηδια και δεν ειδα ουτε αυτη να ενθουσιαστηκε!

Link to comment
Share on other sites

Νερο δεν επινε με τιποτα (αναγουλιαζε),μεχρι που ανακαλυψα οτι δεν θελει με το μπιμπερο αλλά με κανονικο ποτηρι ή απο την χουφτα μου! :shock: Τι να πω...Πως την βλεπουν τα μωρα καμια φορα ενας Θεος ξερει,με το μπουκαλι αναγουλιαζει και με το ποτηρι πινει!

 

 

τι ποτηρι? αυτα που ειναι για μωρά ή κανονικό ποτήρι;;;;

απο το χέρι πρώτη φορά το ακουω, πρεπει να εχει πολύ γέλιο!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάλευρο της Holle και η δικιά μου ούτε να το φτύσει...Έπαιρνα της Nestle (και ήταν το μόνο που έτρωγε το πρώτο δίμηνο που για την φρουτόκρεμα και την χορτόκρεμα δίναμε μάχες) Από όταν όμως ξεκίνησα τα γιαούρτια το έκοψα το ρυζάλευρο γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι πιο παχυντικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Frene του δίνω ενα βιολογικο που το βρηκα στο σουπερ μαρκετ.Είναι της Babynat,χωρις ζάχαρη,χωρίς γάλα με ελάφρια γεύση βανίλιας!

 

Νερό στην αρχή δεν έπινε.Για μπιμπερο δεν το συζητω...δεν μπορουσε να πιει.Του έχω πάρει το εκπαιδευτικο ποτηρακι της Avent( που απορω πως πινουν,εγω προσπαθησα να πιω κ δεν μπορεσα! :lol::lol::lol: )κ πλέον του αρεσει κ πινει.

 

Το αγχος μου ειναι για την χορτοσουπα!Η παιδιατρος μου είπε μετα απο μια βδομαδα που θα την αρχισω να του βαλω κοτοπουλο!Περασε μια βδομαδα κ έχει φαει συνολο 5 κουταλιες απο την χορτοσουπα εκτος απο το χθεσινο.Να βάλω κοτόπουλο η να περιμένω λιγο ακόμα?

age.png
Link to comment
Share on other sites

Νερο δεν επινε με τιποτα (αναγουλιαζε),μεχρι που ανακαλυψα οτι δεν θελει με το μπιμπερο αλλά με κανονικο ποτηρι ή απο την χουφτα μου! :shock: Τι να πω...Πως την βλεπουν τα μωρα καμια φορα ενας Θεος ξερει,με το μπουκαλι αναγουλιαζει και με το ποτηρι πινει!

 

 

τι ποτηρι? αυτα που ειναι για μωρά ή κανονικό ποτήρι;;;;

απο το χέρι πρώτη φορά το ακουω, πρεπει να εχει πολύ γέλιο!! :lol::lol:

Κανονικο ποτηρι δικο μας!Μιλαμε για πολυυυυυυυυυυυυ γελιο!!!Ολα γινονται μουσκεμα!!Και μην σου πω οτι πιο καλα πινει απο την χουφτα μου!!Την παω στο νεροχυτη,γεμιζω την χουφτα κι αυτη πινει :shock:

αχ τι να πω.τοσο καιρο διψουσε και δεν επινε!Τωρα προσπαθω να της δινω συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...