Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Και τώρα τί δώρο να κάνω?


Recommended Posts

Πραγματικά σας αισθάνομαι ως μια ωραία παρέα όπου όλοι έχουμε κάτι κοινό: θέλουμε το καλύτερο για τα αγγελούδια μας! Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας το θέμα του δώρου. Πολλές φορές προβληματιζόμαστε και αναρωτιόμαστε τί δώρο να κάνουμε στα παιδιά μας αλλά και στα παιδιά φίλων, συγγενών και γνωστών μας. Συχνά δεν σκεφτόμαστε όλοι "μα τί να του πάρω τώρα, τα έχει όλα!" Που δεν είναι κακό να τα έχει όλα! Ισα -ίσα μακάρι όλα τα παιδιά του κόσμου να τά έχουν όλα και να τα έχουν για πάντα! Ανεξάρτητα από τα παιχνίδια, τα εκπαιδευτικά βιβλία και τα παιχνίδια γνώσης, αντίληψης, παζλ κλπ τα οποία για να έχουν πραγματική αξία για τα παιδιά μας απαιτούν και χρόνο από εμάς για να ασχοληθούμε μαζί τους-που οι περισσότεροι από εμάς πραγματικά προσπαθούμε να απομυζήσουμε και το τελευταίο ελέυθερο λεπτό από τις υποχρεώσεις που μας κατακλύζουν για να κάνουμε αυτό που στην ουσία μας δίνει ζωή και πείσμα να συνεχίζουμε να προσπαθούμε για το καλύτερο, για τα παιδιά μας- και να ασχοληθούμε με προσήλωση, αφοσίωση και συνέπεια. Γιατί τα παιδιά έχουν αλάνθαστη διαίσθηση και κριτήριο. Σκεφτόμενη λοιπόν ότι αρκετά πια με τα δώρα/παιχνίδια-που κοντεύουμε να φύγουμε εμείς από το σπίτι για να χωράνε αυτά! Να κάνω κάτι διαφορετικό, να βρω κάτι διαφορετικό. Και νομίζω ότι η απάντηση είναι η δημιουγρική απασχόληση στο σπίτι! Οχι baby sitting, αλλά δραστηριοποίηση του παιδιού μέσα από δημιουργικές ενασχολήσεις που θα το ωθήσουν να μάθει, να συνδυάζει, να φαντάζεται, να δημιουργεί. Μην παρεξηγηθώ! Δεν μιλάω να ¨παρκάρουμε" δημιουργικά τα παιδιά μας σε ανθρώπους που ξέρουν το αντικείμενο, το ξέρουν καλά και το κάνουν με όρεξη, συνέπεια και αξιοπιστία. Μιλάω για ένα διαφορετικό δώρο δημιουργίας που θα κάνει τα παιδιά μας να δουν με "αλλο" μάτι, πιο δημιουργικό, τα παιχνίδια τους και τα βιβλία τους και θα μαθαίνουν σιγά σιγά να ρουφάνε το δημιουργικό "μεδούλι" από ό,τι ήδη έχουν αλλά και να συστήνονται με νέους τρόπους έκφρασης, φαντασίας μέσα από τη συμμετοχή. Να μην είναι παθητικοί δέκτες έτοιμων μηνυμάτων αλλά να συμμετάσχουν στη δημιουργία τους! Δεν ξέρω εσείς πώς το βλέπετε, αλλά στα παιδιά μας μέχρι και την ηλικία των 4 το αργότερο, έχουν θεμελιωθεί οι βασικές αρχές που διαμορφώνουν την προσωπικότητά τους και την κοινωνικοποίησή τους. Και είναι σημαντικό να αρχίζουν να καταλαβάινουν ότι δώρο δεν είναι μόνο κάτι που το πιάνουμε αλλά και κάτι με το οποίο μπορεί να περάσουμε υπέροχα χωρίς να έχει την απτή υλική υπόσταση όπώς όλοι την ξέρουμε. Μια διαδραστική αφήγηση ιστορίας ας πούμε, ένα παιχνίδι εμπιστοσύνης, ένας ήχος που φτιάχνει μια ιστορία, ένας φανταστικός διάλογος σε ένα θεατρικό παιχνίδι....Εγώ μια φορά το δοκίμασα αυτό το δώρο στέλνοντάς το στην ανηψιά μου. Η αδελφή μου ενθουσιάστηκε γιατί εκτός από το χρόνο που είχε διαθέσιμο για να κάνει τις δουλειές της, το πιο σημαντικό για εκείνη ήταν η χαρά και ο ενθουσιασμός του παιδιού, το ζεστό κλίμα μεταξύ του παιδιού και της κοπέλας από τη δημιουργική ομάδα αλλά και το γεγονός ότι και ο ίδιος ο γονιός μαθαίνει και βλέπει ένα διαφορετικό τρόπο προσέγγισης της φαντασίας του παιδιού. Και εγώ σκοπεύω όχι μόνο να το δωρίζω στην μικρή μου αλλά και σε όλα εκείνα τα παιδιά για τα οποία θέλω να κάνω κάτι με αξία και βαρύτητα. Για όλα αυτά μίλησα με τους ανθρώπους της edit admin, που είχαν κάνει και τα γενέθλια της μικρής μου και ΄βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα τη δραστηριότητά τους αυτή. Συγχωρέστε με για την πολυλογία αλλά όταν πρόκειται για τα παιδιά μας νομίζω ότι τα λόγια δεν πρέπει να είναι περιττά ακόμα και όταν αυτά είναι πολλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι αυτο που κανει η κοπελα που λες δεν μπορεινα το κανει η μαμα? Γιατι να παρει μια αλλη να διασκεδασει κ να εκπαιδευσει το παιδι της?(μιλαω γενια για την καθε μανα) αυτη τη θα κανει? Θα καθεται να πεινει καφε στο μπαλκονι κ να καπνιζει????? Γιατι να μην κατσει η καθε μαμα στο παιδακι της να του πει αυτη μια ιστορια,ενα παραμυθι,να παιξουν κρυφτο,κυνηγιτο η οτι τελος παντων θα κανει η αλλη κοπελα....γιατι να μην κατσει??για να κανει δουλειες????οχι να μην της κανει αν δεν μπορει πρωτευει ο παιδι της οχι οι δουλειες..οι δουλειες γινονται...οι τρυφερες ηληκιες των παιδιων μας δεν τις ξανα ζουμε...εκτως αν θελουμε να πινουμε τον καφε σταυροποδι... Αλλα αργοτερα οταν μεγαλωσουν τα μωρα μας κ γινουν παιδια..εφηβοι..να μην απορουμε για διαφορα....

Φυσικα σεβομαι την γνωμη της καθε μανουλας κ η καθε μια κανει οτι αυτη θεωρει πιο σημαντικο για τα παιδια της,αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου..η δικη μου γνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννα, ποτέ δεν είπα ότι κάποιος μπορεί να υποκασταστήσει εμάς, σαν γονιούς! Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο! Αυτό που είπα, και μάλλον δεν το είπα με τρόπο κατανοητό, είναι ότι και εμείς ως γονείς μπορούμε να μάθουμε από άλλους ανθρώπους, πιο εξειδικευμένους, πώς να κάνουμε πιο δημιουργικό το χρόνο που περνάμε με τα βλαστάρια μας! Μαθαίνουμε και εμεις μαζί τους μαις και δεν έχουμε αποφοιτήσει απο καμιά σχολή Γονέων. Και επίσης αυτό που είπα, είναι ότι κάποιες φορές μπορεί να χρειαστούμε και εμείς ως γονείς λίγο προσωπικό ελεύθερο χρόνο, όχι για να ¨γλυτώσουμε" από τα παιδιά μας, αλλά για να μπορέσουμε να ανασυγκροτηθούμε, να ανανεωθούμε λίγο και να δώσουμε στα παιδιά μας ωραίο, ποιοτικό, δημιουργικό χρόνο που τους αξίζει και μας αξίζει. Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες και το σέβομαι απόλυτα μιας και εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Δεν είναι "εγκατάλειψη" ούτε κατακριτέο, να αποτείνεται κανείς σε κάποιον τρίτο για να διευρύνει τα ερεθίσματα των παιδιών του και να μπορέσει και ο ίδιος να πάρει γνώση και tips για το πώς θα μπορέσει να προσεγγίσει διαφορετικά το χρόνο που περνάει με τα παιδιά του. Νομίζω ότι οι εποχές εκείνες που μας γέμιζαν ενοχές όταν αποζητούσαμε λίγο χρόνο για εμάς, για να μπορέσουμε να ανασκουμπωθούμε και να μαζέψουμε δυνάμεις από τη δύσκολη καθημερινότητα, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Με αυτό το σκεπτικό το προσέγγισα και δοκίμασα κάτι διαφορετικό. Σαφώς σε κάποιους κάνει και σε κάποιους όχι. Μια χαρά. Αλλά σκέψου να είμασταν καθόλα αρνητικοί σε κάτι καινούριο, χωρίς να το έχουμε δοκιμάσει.... θα είχαμε χάσει πολλά πράγματα! Σε ευχαριστώ για την πολύ ωραία κουβέντα και για τις σκέψεις. Αλλωστε αυτή δεν είναι και η ουσία του forum? Να μιλάμε! Εστω και διαδιτκυακά! Σκέψου αυτό να μας το πρότειναν πριν καμιά εικοσαριά χρόνια! Δεν θα χάναμε πολύ ωραίες συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων αν το είχαμε απορρίψει χωρίς δεύτερη σκέψη?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα σε καταλαβαινω κ κουβεντα κανουμε. Ειναι λογικο καποιοι να συμφωνουμε κ καποιοι οχι...αν συμφωνουσαμε σε ολα τοτε σιγουρα κατι δεν θα πηγαινε καλα.... Ειπες την γνωμη σου ειπα την δικη μου...καποιος αλλος θα πει την δικη του..αυτο δεν σημαινει πως καποιος ειναι λιγοτερο καλος γονιος.. Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νόμιζα πως θα βρω σε αυτό το θέμα ιδέες για δώρα, κάτι που πάντα με ενδιαφέρει. Μάλιστα αυτές τις μέρες ψάχνω για δώρο για 6χρονο κοριτσάκι (που μας δίνει τα ρούχα της) και δεν βρίσκω.

Ασχετο με την κουβέντα σας αλλά σχετικό με το θέμα! :cool::cool::cool:

 

Εχω άποψη για αυτό που λέτε piaget και συμφωνώ πολύ με την γιάννα. Αν ήμουν παιδί και αν κρίνω απ' τις παιδικές μου μνήμες, τα πιο ευχάριστα παιχνίδια είναι αυτά που συμμετέχουν οι γονείς.

 

Θυμάμαι με ένα τάπερ και ένα κατσαρολάκι μαγειρέψαμε για πρώτη φορά με την μητέρα μου, μανταλάκια σε νερό. Ηταν υπέροχα! Θυμάμαι κάθε απόγευμα αυτή την "ρουφηξιά" απ' το φλιτζανάκι με τον καφέ που της πήγαινα (δήθεν), τρελαινόμουν που μου έλεγε πως φτιάχνω τον καλύτερο καφέ του κόσμου! Και που κάναμε τα βαφτίσια της κούκλας μου "Δημητρούλας" και ο μπαμπάς μου ντύθηκε παπάς...

Αυτά μου έχουν μείνει κι είμαι τόσο ευτυχισμένη όταν τα θυμάμαι....

 

Δεν ξέρω περισσότερα για την δημιουργική απασχόληση που λες, οπότε και κρατώ επιφύλαξη, σίγουρα όμως δεν θα αφορά εργαζόμενες μαμάδες όπως εγώ που βλέπουμε τα παιδιά μας πολύ λίγες ώρες για να τις χαραμίσουμε σε τρίτους.

Βασικά είμαι και απλός άνθρωπος, ίσως όμως να το έβλεπα διαφορετικά αν δεν εργαζόμουν κι είχα αυτό το περιθώριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλε κ εγω που ειμαι σπιτι οοοολη μερα οσες δουλειες σπιτιου και να εχω(πιστεψε με ειναι πολλες...ασε σιδερο....τελος παντων) παντα θα βρω χρονο αρκετο να παιξω με τον μικρο μου. Τι εγω θ καθομαι σπιτι και θα φωναξω αλλη να παιξει το παιδι μου? Και δεν καταλαβαινω τι ακριβως θα μου μαθει να παιζω με το παιδι μου που δεν το κανω απο μονη μου? Τα παιδια βρισκουν εκκατομοιρια παιχνιδια να παιξουν κ με το πιο απλο πραγμα.π.χ ενα κουταλι!!! Ξετερε ποση ωρα παιζαμε σημερα? Αυτος το εκρυβε ανεμεσσα στα ποδια του κ εγω 'εψαχνα να το βρω' κ ξελιγονοταν στα γελια!! Μετα εκρυβε μονο το κεφαλι του κατω απο το σεντονι κ νομιζε πως δεν τον εβλεπα!,,!! Κ αντε παλι να φωναζω εγω το ονομα του να τον βρισκω να γελαει...τι θα μου δειξει δηλαδη καποια αλλη πως θα παιζω με το παιδι μου? Βρισκουμε παιχνιδια εμεις στο λεπτο.....χαχ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έγινε μία παρεξήγηση σε αυτά που λέει η κοπέλα που άνοιξε το θέμα... δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα το εάν κάποιος είναι καλός γονιός ή όχι για να λέει το παραμύθι ο ίδιος στο παιδί ή εάν θα το κάνει κάποιος άλλος.. αυτό που εγώ κατάλαβα από το θέμα της κοπέλας είναι πως αντί να κάνεις δώρο σε ένα παιδί ένα ρούχο (που θα έχει 100 ρούχα) ή ένα παιχνίδι (που θα έχει σίγουρα άλλα 100) μπορείς να κάνεις δώρο (φαντάζομαι θα πάει με την ώρα) μία δημιουργική απασχόληση.. π.χ. ένα διαδραστικό παιχνίδι ή ένα θεατρικό δρώμενο... δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό πρέπει να είναι κακό και να βγάλουμε ακατάλληλλη την μαμά... σας πληροφορώ ότι εγώ δουλεύω και τις ώρες που δεν δουλεύω όλες είναι αφιερωμένες στο παιδί... για τον ευατό μου δεν έχω ούτε ένα δευτερόλεπτο καθώς δεν υπάρχει κανείς να κρατήσει τον μικρό να πάω για ένα καφέ βρε αδελφέ μόνη μου... και χαρακτηρίστε με κακή μαμά αλλά ναι μετά από 4 χρόνια με τον μικρό έχω την ανάγκη να πάω για ένα ρημαδοκαφέ μία φορά στο τόσο και μόνη μου.. από εκεί και πέρα εγώ το συγκεκριμένο "δώρο" το θεωρώ ενδιαφέρον... και θα σας πω γιατί... πριν λίγες ημέρες είχαμε πάει σε ένα παιδικό πάρτυ και είχε ανιματέρ... τους έκανε πολύ ωραία πραγματάκια... παιχνίδια σκέψης / δημιουργίας κλπ... σας πληροφορώ ότι ο δικός μου και κάποια άλλα παιδάκια "κόλλησαν" 2 ώρες μαζί του... κάποια άλλα παιδάκια δεν έδειξαν και τρελό ενδιαφέρον... θέλω να πω ότι και εγώ κάθε απόγευμα θα παίξω με τον μικρό, αλλά θεωρώ πως ένα τέτοιου είδους "δώρο" δεν θα με χάλαγε... ίσα ίσα που θα κέντριζε και το ενδιαφέρον του παιδιού... και πάλι μιλάμε για ένα δώρο "φανταζομαι θα είναι κάποιο πρόγραμμα 1-2 ώρες" .. το προτιμώ από το μπλουζάκι και το παιχνιδάκι που τα στοιβάζουμε στο σπίτι....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έγινε μία παρεξήγηση σε αυτά που λέει η κοπέλα που άνοιξε το θέμα... δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα το εάν κάποιος είναι καλός γονιός ή όχι για να λέει το παραμύθι ο ίδιος στο παιδί ή εάν θα το κάνει κάποιος άλλος.. αυτό που εγώ κατάλαβα από το θέμα της κοπέλας είναι πως αντί να κάνεις δώρο σε ένα παιδί ένα ρούχο (που θα έχει 100 ρούχα) ή ένα παιχνίδι (που θα έχει σίγουρα άλλα 100) μπορείς να κάνεις δώρο (φαντάζομαι θα πάει με την ώρα) μία δημιουργική απασχόληση.. π.χ. ένα διαδραστικό παιχνίδι ή ένα θεατρικό δρώμενο... δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό πρέπει να είναι κακό και να βγάλουμε ακατάλληλλη την μαμά... σας πληροφορώ ότι εγώ δουλεύω και τις ώρες που δεν δουλεύω όλες είναι αφιερωμένες στο παιδί... για τον ευατό μου δεν έχω ούτε ένα δευτερόλεπτο καθώς δεν υπάρχει κανείς να κρατήσει τον μικρό να πάω για ένα καφέ βρε αδελφέ μόνη μου... και χαρακτηρίστε με κακή μαμά αλλά ναι μετά από 4 χρόνια με τον μικρό έχω την ανάγκη να πάω για ένα ρημαδοκαφέ μία φορά στο τόσο και μόνη μου.. από εκεί και πέρα εγώ το συγκεκριμένο "δώρο" το θεωρώ ενδιαφέρον... και θα σας πω γιατί... πριν λίγες ημέρες είχαμε πάει σε ένα παιδικό πάρτυ και είχε ανιματέρ... τους έκανε πολύ ωραία πραγματάκια... παιχνίδια σκέψης / δημιουργίας κλπ... σας πληροφορώ ότι ο δικός μου και κάποια άλλα παιδάκια "κόλλησαν" 2 ώρες μαζί του... κάποια άλλα παιδάκια δεν έδειξαν και τρελό ενδιαφέρον... θέλω να πω ότι και εγώ κάθε απόγευμα θα παίξω με τον μικρό, αλλά θεωρώ πως ένα τέτοιου είδους "δώρο" δεν θα με χάλαγε... ίσα ίσα που θα κέντριζε και το ενδιαφέρον του παιδιού... και πάλι μιλάμε για ένα δώρο "φανταζομαι θα είναι κάποιο πρόγραμμα 1-2 ώρες" .. το προτιμώ από το μπλουζάκι και το παιχνιδάκι που τα στοιβάζουμε στο σπίτι....

 

Συμφωνώ με όλα.... Για να είμαι καλή μητέρα πρέπει να έχω και γεμάτες μπαταρίες όπως και επίσης να έχω και κάποιο προσωπικό χρόνο έστω και μία ώρα το μήνα..... Και για να σας προλάβω........ ΟΧΙ δεν ξεκουράζομαι παίζοντας με το παιδί, ελπίζω αυτό να μην με κάνει κακή μητερα!!! Είναι η προσωπική μου γνώμη μη θέλοντος να θίξω κανέναν.

 

Πάντως νομίζω ότι η πρόταση τη κοπέλας ήταν καλοπροαίρετη:-)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια- μαμάδες, όπως και εγώ, σαφώς και έβαλα στο τραπέζι μια πρόταση. Δεν είμαι από άλλο κόσμο ούτε έχω άπλετο χρόνο! Αυτό που είπα, και πολύ σωστά έγινε αντιληπτό από μια μαμά της παρέας είναι ότι η ποσότητα του χρόνου που περνάμε με το παιδί μας δεν είναι ζύγι για να μετρήσει πόσο καλές μαμάδες είμαστε! Αυτό το ξέρει η καθεμία από εμάς και για να είμαι και ειλκρινής, μιλώντας για τον εαυτό μου, συνέχεια πιστεύω ότι δεν είμαι τόσο καλή μαμά όσο θα ήθελα. Οτι ποτέ δεν έχω τόσο χρόνο όσο θα ήθελα, ότι ποτέ δεν προλαβαίνω να κάνω με το παιδί μου όσα πράγματα θα ήθελα και γενικά τίποτα δεν γίνεται τόσο όσο θα ήθελα. Αυτό όμως είναι λόγος να με εμποδίσει να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό? Είτε για το παιδί μου είτε να το δωρίσω στα παιδιά των φίλων και συγγενών μου? Και ξαναλέω ότι τίποτα και κανένας δεν μας υποκαθιστά αλλά ίσως να μπορεί να μας κατευθύνει λίγο πιο αποτελεσματικά στο να κάνουμε, για όσες από εμάς ισχύει, το λίγο αυτό χρόνο που απομένει από την τρέλα της καθημερινότητας με τα παιδιά μας, λίγο πιο διαφορετικό. Και γιατί όχι να δωρίσουμε αυτή την εμπειρία και στους ανθρώπους που αγαπάμε! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μικρά σας γερά και δυνατά!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι που με προβληματίζει γενικά?Σε ηλικίες απο 7 και πάνω, που τα ίδια τα παιδιά θέλουν να παίζουν περισσότερο μεταξύ τους, και πάνω σε αυτό που λες για τα δώρα, εγώ δεν κάνω πλέον δώρα παιχνίδια κλπ. Παίρνω βιβλία και επιτραπέζια. Και ξέρετε τι παρατηρώ?Οτι σχεδόν όλοι οι γονείς στην τάξη του παιδιού μου συγκεκριμένα δεν κάνουν τέτοια δώρα. Και τα παιδιά δεν έχουν μάθει να χαίρονται με ένα βιβλίο ή ενα επιτραπέζιο που θέλει τη συμμετοχή ή όχι (ανάλογα) των γονιών. Εγώ αυτό εχω διαπιστώσει και με λυπεί πολύ.Ούτε και εκτιμάται τόσο ενα τέτοιο δώρο. Μιλάω πάντα για τις μεγαλύτερες ηλικίες. Αντίθετα οι καραμέλες, τα γλυφιτσούρια, οι σοκολάτες και τα παιχνίδια είναι πρώτα στην προτιμηση τους. Για να μην μιλήσω για το πόση ζάχαρη τρώνε γενικά. Βαζω και το παιδί μου μέσα σε αυτό. Συγγνώμη αν ξέφυγα απο το θέμα, δικός μου προβληματισμός.

 

Και όχι δεν προλαβαίνω κάθε ημέρα να παίζω με τα παιδιά μου αλλά το προσπαθώ. Αλλά θέλω και πρέπει να έχω και για τον εαυτό μου να πιώ εναν καφε με τον άντρα μου, δεν μπορεί πάντα 24 ώρες το 24ωρο να είναι μόνο τα παιδιά.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τη γνώμη μου το δώρο δε χρειάζεται να έχει πάντα υλική υπόσταση.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το θεωρώ κάτι ανάλογο όπως όταν κάνουμε δώρο μία συνδρομή σε κάποια δραστηριότητα ή εισητήρια για μία παράσταση, ένα ταξίδι, κάτι τέτοιο, και το βρίσκω όμορφη και πρωτότυπη χειρονομία.

Δεν σημαίνει ότι σε μια τέτοια περίπτωση οι γονείς βαριούνται να παίξουν με τα παιδιά τους, ίσα ίσα μπορούν να πάρουν ίσως και μερικές ιδέες...

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι που με προβληματίζει γενικά?Σε ηλικίες απο 7 και πάνω, που τα ίδια τα παιδιά θέλουν να παίζουν περισσότερο μεταξύ τους, και πάνω σε αυτό που λες για τα δώρα, εγώ δεν κάνω πλέον δώρα παιχνίδια κλπ. Παίρνω βιβλία και επιτραπέζια. Και ξέρετε τι παρατηρώ?Οτι σχεδόν όλοι οι γονείς στην τάξη του παιδιού μου συγκεκριμένα δεν κάνουν τέτοια δώρα. Και τα παιδιά δεν έχουν μάθει να χαίρονται με ένα βιβλίο ή ενα επιτραπέζιο που θέλει τη συμμετοχή ή όχι (ανάλογα) των γονιών. Εγώ αυτό εχω διαπιστώσει και με λυπεί πολύ.Ούτε και εκτιμάται τόσο ενα τέτοιο δώρο. Μιλάω πάντα για τις μεγαλύτερες ηλικίες. Αντίθετα οι καραμέλες, τα γλυφιτσούρια, οι σοκολάτες και τα παιχνίδια είναι πρώτα στην προτιμηση τους. Για να μην μιλήσω για το πόση ζάχαρη τρώνε γενικά. Βαζω και το παιδί μου μέσα σε αυτό. Συγγνώμη αν ξέφυγα απο το θέμα, δικός μου προβληματισμός.

 

Και όχι δεν προλαβαίνω κάθε ημέρα να παίζω με τα παιδιά μου αλλά το προσπαθώ. Αλλά θέλω και πρέπει να έχω και για τον εαυτό μου να πιώ εναν καφε με τον άντρα μου, δεν μπορεί πάντα 24 ώρες το 24ωρο να είναι μόνο τα παιδιά.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post

 

Μαριλού, πιστεύω ότι είναι τα πιο ωραία δώρα τα βιβλία και τα επιτραπέζια και όπως το λες δυστυχώς δεν εκτιμούνται ιδιαίτερα :?

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...