Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Μπήκαμε στον χορό της αυξητικής ορμόνης και έχω απίστευτο άγχος.. Την κάνουμε κάθε βράδυ εμείς... Είναι καμιά συναδέλφισα εδώ μέσα με συσκευή EASYPOD? Περίμενα να μου δώσουν κάποιον στυλό για την ένεση αλλά τελικά είναι διαφορετική αυτή.. Πως τα πάτε? Είστε ευχαριστημένοι? Γιατί βλέπω σταγόνες πάνω στο δέρμα? Εσείς βλέπετε? σόρυ για τις ερωτήσεις αλλά.... τί να πω... δεν ξέρω, έχω πολλές απορίες και άγχος..

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η μικρη μου εμπειρια οσον αφορα την επιλογη της συσκευης!!

 

πρωτον και σημαντικο το δικο μου παιδι πηρε πολυ ασχημα τις 2 εξετασεις αυξηττικης ορμονης. Τα επανωτα τριπηματα την σοκαραν νε αποτελεσμα να βλεπει βελονα και να ουρλιαζει λες και την σφαζουν!!

σε καμια περιπτωση δεν μπορουσα να επιλεξω συσκευη εστω και με το απειροελαχιστο τσιμπιμα ... γιατι θα εχανα το παιχνιδι(δεν θα δεχοταν να κανει την θεραπεια)!!

η γιατρος μας επεμενε να παρουμε την συσκευη με την βελονιτσα(για την περιπτωση μασ) εγω αρνηθηκα και προτεινα να παρουμε την zomacton (χωρις βελονα).Εστω για αρχη και μετα βλεπουμε.Πηρα θαρος και απο την περιπτωση της kommar (εχει zomacton και το δεχθηκε το παιδι και αποτελεσματα εχει). Η ψυχολογια της μικρης εχει την περισσοτερη σημασια απο ολα.

 

στην πρωτη θεραπεια η δικια μου δεν καθοταν, αρχισε να ουρλιαζει να σφιγγεται(που δεν πρεπει γιατι δεν περναει το φαρμακο ευκολα). οταν καταλαβε οτι δεν ποναει ενθουσιαστηκε και προτεινε απο αυριο να το κανει μονη της. ουτε μελανιαζει ουτε αιμα βγαζει γιατι ειναι χαλαρη το απολαμβανει και δεν σφιγγεται!!μονο την πρωτη φορα εβγαλε αιμα γιατι δεν ηξερε τι ηταν και σφιχτηκε.

ο κυριος που δειγματισε την συσκευη μας ειπε οτι δε πειραζει να βγαλει αιμα αλλα οχι να μελανιαζει το σημειο (κατι δεν γινεται σωστα).

να δουμε και αποτελεσματα...........

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι δεν μπορώ να διαλέξω συσκευή γιατί μόνο μία βγάζει η εταιρία την saizen easypod. Αλλά έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη συσκευή γιατί αφού την κάνω στο παιδί φαίνεται μεγάλη σταγόνα φαρμάκου στο δέρμα του.. έχει κανείς τέτοια εμπειρία;

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites

smile νομιζω το να μενει φαρμακο στο δερμα δεν ειναι σωστο . εκεινος που μας δειγματισε την δικη μας συσκευη μασ ειπε να προσεχουμε μετα την θεραπεαι το σημειο να ειναι στεγνο!!

 

γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου η την εταιρια που σας το προμηθευυσε?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον κύριο από την εταιρία και μου είπε είναι φυσιολογικό να βγαίνει λίγο μία κουκιδίτσα καμιά φορά, αλλά εγώ έχω τους ενδοιασμούς μου.. δεν χάνεται φάρμακο από την δόση έτσι; παρακαλώ κάποια κοπέλα εάν χρησιμοποιεί την συσκευή easypod της saizen να μου πει την δική της εμπειρία, γιατί καμιά φορά βλέπω και μεγαλύτερη σταγόνα..

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινήσαμε κι εμείς με το zomacton, η επιλογή συσκευής ήταν δική μου, επηρεασμένη από αυτά που διάβασα εδώ αλλά κι επειδή δεν έχει βελόνα, μιας κι ο δικός μας γιός είναι φρικαρισμένος με τις εξετάσεις που έχει κάνει τόσο καιρό.

Η γιατρός μας δεν είχε αντίρρηση για αυτή την επιλογή κι έτσι είμαστε στην 5η μέρα χορήγησης.

Την πρώτη ημέρα πήγαν όλα καλά κι ήταν πολύ χαρούμενος, την δεύτερη όμως και μετά διστάζει, καθυστερεί, τρέμει, κλαίει, φοβάται με αποτέλεσμα να περνάει το μισάωρο κι εγώ να αγχώνομαι γιατί περνάει η ώρα που χορηγείται το φάρμακο κι ο μικρός αργεί και να κοιμηθεί...

Συνεχίζουμε όμως με όση ηρεμία μπορώ γιατί γενικά ο μικρός θέλει αρκετό χρόνο να προσαρμοστεί σε οποιαδήποτε κατάσταση, πόσο μάλλον σε αυτό, άρα λοιπόν θέλει υπομονή και τι κάνουμε ας χάσουμε και κάποιες δόσεις ουσίας φτάνει να αποδεχθεί την καθημερινή διαδικασία :oops:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σφίγγεται το παιδί και συμβαίνει αυτό. Επίσης κι εμείς που χρησιμοποιούμε την συσκευή easypod έχω παρατηρήσει μια πολύ μικρή απώλεια φαρμάκου στην αρχή του κάθε φιαλιδίου οταν είναι πολύ γεμάτο κατά τις δύο-τρείς πρώτες χορηγήσεις, κατά τα άλλα δεν έχω παρατηρήσει συνεχή απώλεια φαρμάκου και κάνουμε εδώ και χρόνια την θεραπεία. Ο δικός μου είναι πολύ συνεργάσιμος και πολύ χαλαρός οπότε δεν έχουμε δυσάρεστα παρατράγουδα με το φάρμακο. Επίσης κάποιες φορές μπορεί η βελονίτσα να πέσει σε κάποιο επιφανειακό μικρό αγγείο και να φύγει λίγο αίμα αλλά κατά τα άλλα δεν έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα με την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σφίγγεται το παιδί και συμβαίνει αυτό. Επίσης κι εμείς που χρησιμοποιούμε την συσκευή easypod έχω παρατηρήσει μια πολύ μικρή απώλεια φαρμάκου στην αρχή του κάθε φιαλιδίου οταν είναι πολύ γεμάτο κατά τις δύο-τρείς πρώτες χορηγήσεις, κατά τα άλλα δεν έχω παρατηρήσει συνεχή απώλεια φαρμάκου και κάνουμε εδώ και χρόνια την θεραπεία. Ο δικός μου είναι πολύ συνεργάσιμος και πολύ χαλαρός οπότε δεν έχουμε δυσάρεστα παρατράγουδα με το φάρμακο. Επίσης κάποιες φορές μπορεί η βελονίτσα να πέσει σε κάποιο επιφανειακό μικρό αγγείο και να φύγει λίγο αίμα αλλά κατά τα άλλα δεν έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα με την συσκευή.

 

Δεν σφίγγεται καθόλου, είναι 6,5 χρονών και του έχω πει ότι είναι βιταμίνες. Το δέχεται μια χαρά, αλλά εγώ βλέπω σχεδόν πάντα κάποιες σταγόνες.. δηλαδή όταν το κάνεις δεν βγάζει τίποτα στο σημείο;

Απάντησέ μου εσύ που ξέρεις γιατί κοντευω να τρελαθώ.. ξεκινήσαμε πριν ενάμιση μήνα, είμαστε οριακά κάτω από τις καμπύλες και εάν δεν πετύχει η θεραπεία δεν ξέρω πλέον τι να κάνω άλλο..

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω καιρό να γράψω, λόγω φόρου εργασίας δεν προλαβαίνω να μπω συχνά και ακόμη δεν σας έχω διαβάσω όλους...

Αλλά μπήκα να ρωτήσω κάτι που με καίει διακαώς και με αγχώνει πολύ. Ο μικρός μου, 6 ετών, κάνει εδώ και 2,5 μήνες περίπου την θεραπεία με το easypod, μια χαρά το κάνει και μόνος του πλέον και του αρέσει (έχουμε βρει το κόλπο με την παγοκύστη και έτσι δεν καταλαβαίνει τίποτα.).

 

Αλλά...το θέμα είναι ότι δεν έχω δει καμιά αλλαγή στο ύψος του, ενώ είχα διαβάσει εδώ περιπτώσεις που από τους πρώτους μήνες βλέπατε αλλαγή στο παιδί. Είναι νωρίς ακόμη θεωρείται ή ανησυχώ δικαιολογημένα; Και η γιατρός που μας παρακολουθεί είπε ότι κάνουμε δοκιμάστικά 6 με 12 μήνες την θεραπεία με αυξητική και αν δούμε ότι δεν έχει αποτέλεσμα τότε ίσως χρειαστεί να πάλι άλλη ορμόνη που του λείπει (π.χ. σωματομεδίνη) που έχει εξίσου χαμηλά.

 

Η γιατρός επίσης λέει εξετάσεις σε 6 μήνες αλλά εγώ θα ήθελα να τις κάνω πιο πριν για να προλάβω καταστάσεις. Έχει νόημα; Εσείς κάθε πότε κάνετε εξετάσεις για να δείτε αποτελέσματα; Και από πόσο νωρίς είδατε αλλαγές στο παιδί σας;;;

 

Για την κοπέλα που ρώτάει αν αφήνει σταγόνα το easypod, ναι και σε μας αφήνει μερικές φορές και σε αυτό φταίει ο αέρας που έχει μείνει στην αμπούλα. Πρέπει να μιλήσεις με τον ιατρικό επισκέπτη που σας το έδειξε να σου πει πως διορθώνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

έχω καιρό να γράψω, λόγω φόρου εργασίας δεν προλαβαίνω να μπω συχνά και ακόμη δεν σας έχω διαβάσω όλους...

Αλλά μπήκα να ρωτήσω κάτι που με καίει διακαώς και με αγχώνει πολύ. Ο μικρός μου, 6 ετών, κάνει εδώ και 2,5 μήνες περίπου την θεραπεία με το easypod, μια χαρά το κάνει και μόνος του πλέον και του αρέσει (έχουμε βρει το κόλπο με την παγοκύστη και έτσι δεν καταλαβαίνει τίποτα.).

 

Αλλά...το θέμα είναι ότι δεν έχω δει καμιά αλλαγή στο ύψος του, ενώ είχα διαβάσει εδώ περιπτώσεις που από τους πρώτους μήνες βλέπατε αλλαγή στο παιδί. Είναι νωρίς ακόμη θεωρείται ή ανησυχώ δικαιολογημένα; Και η γιατρός που μας παρακολουθεί είπε ότι κάνουμε δοκιμάστικά 6 με 12 μήνες την θεραπεία με αυξητική και αν δούμε ότι δεν έχει αποτέλεσμα τότε ίσως χρειαστεί να πάλι άλλη ορμόνη που του λείπει (π.χ. σωματομεδίνη) που έχει εξίσου χαμηλά.

 

Η γιατρός επίσης λέει εξετάσεις σε 6 μήνες αλλά εγώ θα ήθελα να τις κάνω πιο πριν για να προλάβω καταστάσεις. Έχει νόημα; Εσείς κάθε πότε κάνετε εξετάσεις για να δείτε αποτελέσματα; Και από πόσο νωρίς είδατε αλλαγές στο παιδί σας;;;

 

Για την κοπέλα που ρώτάει αν αφήνει σταγόνα το easypod, ναι και σε μας αφήνει μερικές φορές και σε αυτό φταίει ο αέρας που έχει μείνει στην αμπούλα. Πρέπει να μιλήσεις με τον ιατρικό επισκέπτη που σας το έδειξε να σου πει πως διορθώνεται.

 

Μην ανυσηχείς γιατί μπορεί να πάρει σε ένα μήνα μαζεμένους πόντους..πάντως εμένα μου είπε η γιατρός ότι θα της κάνουμε εξάμινη δοκιμαστική και στόχος μας είναι να πάρει τουλάχιστον 3 πόντους. Κοντεύουμε να κλείσουμε δίμηνο αλλά και εγώ δεν έχω δει ακόμα διαφορά..

Σχετικά με την συσκευή, τί ακριβώς κάνετε με παγοκύστη;; δεν μας έχουν πει τίποτα... ούτε αυτό με τις σταγόνες ήξερα.. την κάνετε εσείς την ανασύσταση; εμένα πάντα με φυσαλίδες είναι.. λες για αυτό να έχω πρόβλημα; εμάς μας είπε μόνο το ζάχαρο να παίρνουμε κάθε μήνα και εξετάσεις στο εξάμηνο.

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites

σε αναμενα καρβουνα ψιλοκαθομαι!!ενα βηματακι ειμαι να αγχωθω!!την τριτη συμπληρωνουμε ενα μηνα θεραπεια. εγω αποτελεσμα και αλλαγη δεν ειδα ακομα!!

σε δηλωση του david perry λεει οτι απο 25 δεκεμβριου εως 6-2-15 πηρε 1,5 με 2 ποντους!(δηλαδη σε 40 ημερες)

 

δεν θα αγχωθω προς το παρων !! θα περιμενω να κλεισουμε 2μηνο.

η kommar se 4μηνες 5 ποντους!!

αντε να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

σε αναμενα καρβουνα ψιλοκαθομαι!!ενα βηματακι ειμαι να αγχωθω!!την τριτη συμπληρωνουμε ενα μηνα θεραπεια. εγω αποτελεσμα και αλλαγη δεν ειδα ακομα!!

σε δηλωση του david perry λεει οτι απο 25 δεκεμβριου εως 6-2-15 πηρε 1,5 με 2 ποντους!(δηλαδη σε 40 ημερες)

 

δεν θα αγχωθω προς το παρων !! θα περιμενω να κλεισουμε 2μηνο.

η kommar se 4μηνες 5 ποντους!!

αντε να δουμε!!

 

υπομονη κ καλη επιτυχια :-D

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως εκανε ενα μπαμ τις πρωτες 5 εβδομαδες αλλα τωρα που την ξαναμετραω δεν ειδα ουτε μισο ποντο παραπανω στις επομενες 5 εβδομαδες...

 

μαλλον η αναπτυξη εχει ρυθμο ανα κυματα (υποθετω δεν ξερω)

οπως και να εχει σε λιγο καιρο παμε για τις προγραμματισμενες εξετασεις στο Ιπποκρατειο που εκει θα μαθουμε πολλα και για την αναπτυξη αλλα και για τυχον αλλα θεματα αφου ειναι στο προγραμμα να γινουν αιματολογικες και αλλες εξετασεις..

 

υπομονη σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχείς γιατί μπορεί να πάρει σε ένα μήνα μαζεμένους πόντους..πάντως εμένα μου είπε η γιατρός ότι θα της κάνουμε εξάμινη δοκιμαστική και στόχος μας είναι να πάρει τουλάχιστον 3 πόντους. Κοντεύουμε να κλείσουμε δίμηνο αλλά και εγώ δεν έχω δει ακόμα διαφορά..

Σχετικά με την συσκευή, τί ακριβώς κάνετε με παγοκύστη;; δεν μας έχουν πει τίποτα... ούτε αυτό με τις σταγόνες ήξερα.. την κάνετε εσείς την ανασύσταση; εμένα πάντα με φυσαλίδες είναι.. λες για αυτό να έχω πρόβλημα; εμάς μας είπε μόνο το ζάχαρο να παίρνουμε κάθε μήνα και εξετάσεις στο εξάμηνο.

 

Με την παγοκύστη δεν μας το έχει πει κανείς, μόνοι μας το σκεφτήκαμε. Πριν να του εφαρμόσουμε το μηχάνημα για να μην πονέσει βάζουμε μια παγοκύστη στο σημείο που είναι να τρυπηθεί και έτσι παγωμένο το δερματάκι δεν νιώθει τίποτα. Μόνος του το κάνει πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να 'μαι πάλι κι εγώ. Η κόρη μου έκανε την δεύτερη καμπύλη με γλυκαγόνη και τα αποτελέσματα μας άφησαν έκπληκτους, μην πω άφωνους.Αυξητική ορμόνη να αγγίζει το 30!!!!!!!!!! Ούτε στα όνειρά μου!! Η γιατρός τα' παιξε! Πώς είναι δυνατόν; Κοριτσάκι 4,5 χρονών με ύψος που αγγίζει μόλις τα 94,5 εκατοστά και με οστική ηλικία 2 ετών να μην έχει τελικά θέμα. Εκτός των άλλων το συνολικό ύψος που πήρε μέσα σε 1 χρόνο ήταν 4 εκατοστά (λιγο!) Βέβαια, η σωματομεδίνη της όπως είχα προαναφέρει στην πρώτη καμπύλη που κάναμε ήταν φυσιολογικότατη. Έτσι αφενός ηρέμησα αφετέρου συνεχίζω να προβληματίζομαι γιατί και η γιατρός μου είπε ότι τώρα τα πράγματα περιπλέκονται. Έχουμε κάνει και όλες τις άλλες εξετάσεις για κάποιο άλλο πρόβλημα που μπορεί να σχετίζεται με το μικρό ύψος αλλά όλες βγήκαν καλές. Τι άλλο να ψάξω; Πάντως η ενδοκρινολόγος είπε ότι θα εξακολουθήσει να την παρακολουθεί ανά εξάμηνο. Ειλικρινά δεν ξέρω πώς να κινηθώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σφίγγεται καθόλου, είναι 6,5 χρονών και του έχω πει ότι είναι βιταμίνες. Το δέχεται μια χαρά, αλλά εγώ βλέπω σχεδόν πάντα κάποιες σταγόνες.. δηλαδή όταν το κάνεις δεν βγάζει τίποτα στο σημείο;

Απάντησέ μου εσύ που ξέρεις γιατί κοντευω να τρελαθώ.. ξεκινήσαμε πριν ενάμιση μήνα, είμαστε οριακά κάτω από τις καμπύλες και εάν δεν πετύχει η θεραπεία δεν ξέρω πλέον τι να κάνω άλλο..

 

Μην φοβάσαι μια χαρά θα πάει η θεραπεία. Οκ δεν έγινε και τίποτε αν φεύγει μια σταγονίτσα. Αποψη μου συζήτα το με την νοσηλεύτρια της εταιρείας που σου έδειξε πως παρασκευάζουν τηνν ορμόνη για να δείς την άποψη της. Μήπως αφήνεις καθόλου αέρα μέσα στο φιαλίδιο της ορμόνης και γίνεται αυτό? Πάντως εγώ κάνω ένα μικρό κολπάκι μόλις φτιάξω την ορμόνη άμα έχει μέσα αφρό ή αέρα βάζω μια βελονίτσα απ΄ευθείας στο φιαλίδιο και μετά με το έμβολο που έχω βγάλει από το μηχανισμό ανάμιξης, πιέζω το φιαλίδιο λίγο στο πίσω μέρος και φεύγει ο επιπλέον αφρός. Ετσι δεν μου βγαίνει καμία σταγονίτσα. Να είσαι θετική ο δικός μου έχει πλήρη ανεπάρκεια και ήτα εντελώς έξω από τις καμπύλες ήδη από τους 12 μήνες και τώρα είμαστε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ .......ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΕΓΚΡΙΣΗς(ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΔΩΣΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ)

 

ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΔΟΣΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ......ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΙΑ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ??

 

ΑΣ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε να δείτε απτά αποτελέσματα στο ύψος μετά από 1-2 μήνες χορήγησης της ορμόνης.

Κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης, που κάθε άλλο παρά γραμμικός (δλδ ομαλά συνεχής) είναι.

Πολλά παιδιά παίρνουν "μαζεμένο" ύψος δύο φορές τον χρόνο.

Άλλα όμως, 3 ή πολύ πιο σπάνια 4 φορές.

Αν έχετε ακριβείς μετρήσεις ύψους από ηλικίας 2 ετών και άνω, θα μπορέσετε να προσανατολισθείτε ως προς αυτό.

Ένας χρόνος είναι η ελάχιστη διάρκεια για να δείξει η θεραπεία τις δυνατότητές της.

Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

nmicha ευχαριστω για το σχολιο σου.

 

ειχα πραγματικα στο νου μου αυτες τις ημερες να ρωτησω τη γνωμη .....ως τον πιο εμπειρο εδω..

με προλαβες!

αναμονη λοιπον..................

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μικρη 6ετων με υψος 1.08, καναμε τις 2 καμπυλες η αυξητικη πατος. και το χαμηλοτερο παιδι ολα αυτα χρονια στο σχολειο. τι αλλη επιλογη ειχα σαν γονιος??να αφησω το παιδι στην τυχη του??

δεν υπαρχει αλλη θεραπεια.. με πολυ πιστη στο θεο προχωρω..

οταν το μινιμουμ τησ αυξητικης ειναι 10 και το παιδι μου ειναι 0,26

καταλαβαινω οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα.

στην σχολικη γιορτη χθεσ ............την εχουν περασει πια τα 4 χρονα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε να δείτε απτά αποτελέσματα στο ύψος μετά από 1-2 μήνες χορήγησης της ορμόνης.

Κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης, που κάθε άλλο παρά γραμμικός (δλδ ομαλά συνεχής) είναι.

Πολλά παιδιά παίρνουν "μαζεμένο" ύψος δύο φορές τον χρόνο.

Άλλα όμως, 3 ή πολύ πιο σπάνια 4 φορές.

Αν έχετε ακριβείς μετρήσεις ύψους από ηλικίας 2 ετών και άνω, θα μπορέσετε να προσανατολισθείτε ως προς αυτό.

Ένας χρόνος είναι η ελάχιστη διάρκεια για να δείξει η θεραπεία τις δυνατότητές της.

Καλό κουράγιο.

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω στα παραπάνω είναι οτι σε εμάς παρότι υπήρξαν εξάμηνα που πήρε πολύ λίγους πόντους ο γιατρός έγγραψε κάτι παραπάνω στην αίτηση ώστε να μην έχουμε προβλήματα με την χορήγηση και συνήθως ζητούσε και αύξηση της δόσης, οπότε το παιδί αναπλήρωνε οτι δεν είχε πάρει το επόμενο εξάμηνο. Κατά μέσο όρο παίρνει περίπου 8 πόντους το χρόνο χωρίς αυτό να σημαίνει οτι παίρνει 4 ανά εξάμηνο. Μπορεί να είναι 2 & 6 ή 5 και 3. Από την αρχή δεν είχα άγχος με τα αποτελέσματα της θεραπείας αυτό που με είχε αγχώσει ήταν οι πιθανές παρενέργειες (διαβήτης, θυρεοειδής) κλπ) ωστόσο όλα τελικά πήγαν καλά και συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

να επισημανω κατι. οταν η μικρη εκανε την πρωτη δοκιμασια της καμπυλησ(ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ) οπως προειπα ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΖΟΡΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΗς ΕΠΕΣΕ ΚΑΙ Η ΠΙΕΣΗ. ΚΑΙ ΟΠΩς ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΣΠΡΗ(ΧΛΩΜΙΑΣΕ) ΟΤΑΝ ΤΗς ΕΠΕΣΕ Η ΠΙΕΣΗ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΧΛΩΜΗ.

ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΧΩΡΙς ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΕΡΙ ΤΗς ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ(ΑΛΛΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΕΧΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΗ Ο ΓΙΟς ΜΟΥ) ΜΟΥ ΛΕΕΙ.......

Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ ΧΛΩΜΗ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟ ΤΗΣ..ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ .

ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ... ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...