Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται?


DIMITRA1983

Recommended Posts

ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται ενα μωρακι 4 εβδομαδων το 24ωρο?υπαρχει περιπτωση αν κοιμηθει πολυ ολη μερα να μην κοιμαται το βραδυ η μηπως αυτο δε παιζει ρολο σε τοσο μικρη ηλικια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται ενα μωρακι 4 εβδομαδων το 24ωρο?υπαρχει περιπτωση αν κοιμηθει πολυ ολη μερα να μην κοιμαται το βραδυ η μηπως αυτο δε παιζει ρολο σε τοσο μικρη ηλικια?

 

 

η δική μου πείρα λέει ότι αφήνεις το μωρό να κοιμάται όσο θέλει

το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας λειτουργείς κανονικότατα μέσα στο σπίτι χωρίς να ανησυχείς για θορύβους φώτα κλπ ενω το βράδυ απ τις 9,30-10,00 οι ρυθμοί πέφτουν καθώς και τα φώτα και οι εντάσεις

Δλδ στη διάρκεια της μέρας να το έχεις στο σαλόνι ή στην κουζίνα μαζί σου κανονικά και να ακουει ΟΛΟΥΣ τους θορυβους... τον κόσμο... την τηλεόραση... την ηλεκτρική σκούπα, τον απορροφητήρα ενώ το βράδυ απο τις 9,30 μπαινει στην κρεβατοκάμαρα και κάνουμε ψιλο-ησυχια όχι νεκρική σιγή.

 

Αυτό γίνεται για να καταλάβει τη διαφορά μέρας και νύχτας και σιγά σιγα όταν θα αρχίσει να κοιμάται λιγότερο να κοιμάται τις πολλές ώρες όταν υπάρχει ησυχία.

Επισης θα σε βοηθήσει πολύ αυτό ώστε το παιδί να κοιμάται ακόμα κι αν υπάρχει γύρω θόρυβος και να μην χρειάζεται άκρα του τάφου σιωπή για να κοιμηθεί

 

Επίσης στα ταΐσματα που κάνεις τη μέρα του μιλάς και το φιλάς και παίζεις ενώ στα βραδυνα ταΐσματα είσαι μουγκα στη στρουγκα και σοβαρη.

 

 

Σε μένα τουλάχιστον, αυτο που σου γράφω λειτούργησε πάρα πολύ καλά

Ειδικά τις πρώτες μέρες που ο δικός μου είχε μπερδέψει τη μέρα με τη νύχτα :wink:

Link to comment
Share on other sites

δε το ηξερα αυτο αλλα παρολα αυτα οντως την ημερα κοιμαται στο σαλονι και κανω κανονικα τις δουλειες μου και το βραδυ στο δωματιο.για το ταισμα δε το εκανα αλλα θα το εφαρμωσω και αυτο.δηλαδη να του μιλαω την ημερα.ευχαριστω πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι τα νεογέννητα έχουν ανάγκη από πολύ ύπνο, περίπου 16 - 18 ώρες το 24 ώρο, τα λίγο μεγαλύτερα μωράκια γύρω στις 12 - 14 ώρες. Γενικά πάντως άσε το μωράκι σου να κοιμηθεί όσο θέλει και ακολούθησε τις συμβουλές που λέει η μαμά του Ωρίωνα έτσι ώστε να καταλάβει σιγά σιγά τη διαφορά μέρας και νύχτας.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως στην αρχη οσο και να προσπαθησεις να του μαθεις τη διαφορα μεταξυ ημερας και νυχτας ειναι μαλλον ματαιο... Σιγουρα βοηθα να ακολουθεις αλλους ρυθμους τη μερα γιατι αυτο γινεται σιγα σιγα συνηθεια. Η δικια μου παντως μεχρι να σαραντησει κοιμοταν ολη την ημερα. Ξυπνουσε μονο για φαγητο και οσο διαρκουσε το μπανακι της :) . Τα μωρα σε αυτην την ηλικια κουραζονται πολυ ευκολα και ειναι φυσιολογικο να κοιμουνται μεχρι και 19 ωρες την ημερα. Παντως ειδκα το "σιωπηλο ταισμα " το βραδυ βοηθα πολυ σε βαθος χρονου (μιλω απο πειρα)

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eνδεικτικα για μωρο 4 εβδομαδων:

 

09:00 - 11:00 ύπνος

11:00 - 16:00 ξύπνιος

16:00 - 17:20 ύπνος

17:20 - 20:00 ξύπνιος

20:00 - 02:30 υπνος

02:30 - 03:30 ξύπνιος

03:30 - 08:00 ύπνος

 

Αν καλύπτει τις ώρες ύπνου που χρειάζεται την ημέρα είναι λογικό να μην μπορει να κοιμηθει άλλο το βράδυ. Προσπαθησε απο τωρα να κανει μια ιεροτελεστεία στον βραδινο ύπνο (μπανιο, μασαζακι, αγκαλιτσα-γαλατακι-νανουρισμα) ώστε να μπει στο νόημα :wink:

Φυσικα ειναι μια ηληκια που δεν μπορεις να κάνεις πολλα. Απλα υπομονή . Θα μεγαλώσει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο δικος μου ακομη δεν εχει σταθερο ωραριο υπνου.σημερα ηταν 8.30 το πρωι μεχρι 15.00 ξυπνιος και μετα απο 15.00 μεχρι 17.30 κοιμοταν.χτες π,χ, κοιμοταν απο τισ 9.30 το πρωι μεχρι τις 18.00 εκτος απο 3 διαλειματα που ξυπνουσε για να φαει αλλα κοιμοταν μεχρι να πιει ολο το γαλα! και μετα κοιμηθικε στις 22.00 μεχρι τισ 03.00 που ξυπνησε και αρχισαν τα γλεντια μεχρι τις 05.00 οπου κοιμηθικε ως τις 8.30... γκρρρ τα μισω τα ξενυχτια και μαλιστα με υποκρουση ΟΥΑ ΟΥΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΩΣ ΟΤΑΝ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΤΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΩΣ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕ ΦΩΣ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΣΚΟΤΑΔΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ Κ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ! ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΗ ΒΟΗΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΕΝΩ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ! :):):)

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

ego exo arxisei na apelpizomai apo ta ksenuxtia...oli mera to moro koimate ( exo kourtines anoixtes, thn perno agkalia, exo kosmo, fones, tileorasi, mousiki....) kai to moro koimate! kai olo to bradu oxi mono den koimate...alla to pernaei klaigontas me to matia terma anoixta! :((

 

nomizo oi fones thn nanourizoun eno to bradu me thn isixia me ton paramikro hxo apo ekso i apo tous geitones petagete epano!

Link to comment
Share on other sites

ego exo arxisei na apelpizomai apo ta ksenuxtia...oli mera to moro koimate ( exo kourtines anoixtes, thn perno agkalia, exo kosmo, fones, tileorasi, mousiki....) kai to moro koimate! kai olo to bradu oxi mono den koimate...alla to pernaei klaigontas me to matia terma anoixta! :((

 

nomizo oi fones thn nanourizoun eno to bradu me thn isixia me ton paramikro hxo apo ekso i apo tous geitones petagete epano!

 

συνέχισε έτσι και κάνε λίγο υπομονή.. θα στρώσει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ω ναι, θα στρώσει..σε λίγο δε θα θέλει να κοιμάται τόσο πολύ, γιατί θα αρχίσει να βλέπει τριγύρω του, να παρατηρεί πιο προσεκτικά, να κάνει φατσούλες..όλα αυτά θα τον κρατάνε ξύπνιο, κι έτσι το βράδυ θα ξεραίνεται!

 

αν δε τα καταφέρεις, υπάρχει κι άλλος τρόπος:

εμείς φτιάχνουμε τον όροφο από πάνω μας, και σήμερα ο υδραυλικός έφερε το κομπρεσέρ...πάει να κλείσει το μάτι η μικρή, άρχιζε το κομπρεσέρ, πεταγόταν :lol:

νταξ, υπέφερε για λίγο, αλλά τι να κάνουμε..βρήκε να χιονίσει, αλλιώς θα βγαίναμε βόλτα..

ΑΑΑ, να μια λύση: απασχολήστε τον, παίξτε μαζί του, "κουράστε" τον λίγο λίγο τις ώρες που είναι ξύπνιος :wink:

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου σημερα κοιμαται απο τις 11 το πρωι και επαει 16.30!ξυπναει μονο για να φαει και παλι τεζα!φοβαμαι πως το βραδυ θα εχουμε μπουζουκια...!τι να κανω για να τον αποσχολω να μη κοιμαται τοσο πολυ την ημερα.και τι να παιξεις με ενα μωρο ενος μηνος??

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου σημερα κοιμαται απο τις 11 το πρωι και επαει 16.30!ξυπναει μονο για να φαει και παλι τεζα!φοβαμαι πως το βραδυ θα εχουμε μπουζουκια...!τι να κανω για να τον αποσχολω να μη κοιμαται τοσο πολυ την ημερα.και τι να παιξεις με ενα μωρο ενος μηνος??

εμείς στον ώμο και βόλτα γύρω γύρω στο σαλόνι..

την ξαπλώναμε στον καναπέ και της κάναμε χαρούλες από πάνω της (γιατί σε αυτή την ηλικία δε ξεχωρίζουν μακρυά)..

ακόμα και αυτό το "παιχνίδι" το κουράζει το μωρό οπότε μετά κοιμάται καλύτερα!

γενικά δε το αφήναμε μόνο του στο ρηλαξάκι, επειδή ήταν ήσυχο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι πολυ ευτυχισμενη :lol: το ζουζουνι οιμηθικε απο τις 00.00 μεχρι τις 7.00 το πρωι χωρις να ξυπνησει πρωτη φορα!!!μια φορα εφαγε στις 3.30...τι χαρα θεουλη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχ το δικο μας ζουζουνακι ποθ ειναι 1 χρονων σε 2 βδομαδες δεν κοιμαται ρε παιδι μου , το εκοψε αυτο το κακο συνηθειο !!! Τον κοιμιζουμε ψηλοευκολα κατα τις 9.30 και επειτα απο τις 00.00 ανα μια ωρα ξυπναει μεχρι να παει 6.30 και να σηκωθει εντελως , ενδιαμεσα στην ημερα κοιμαται περιπου 2-3 ωρες τις καλες μερες . Χαχαχαχαχαχα γελαω γιατι το λεγαμε για πλακα οτι θα μου μοιασει σε αυτο το θεμα αλλα τελικα οτι κοροιδευεις.... :) σημερα θα παμε παιδιατρο να μας πει αμα μπορει να γινει κατι και να παρουμε χρησιμες συμβουλες .

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ ευτυχισμενη :lol: το ζουζουνι οιμηθικε απο τις 00.00 μεχρι τις 7.00 το πρωι χωρις να ξυπνησει πρωτη φορα!!!μια φορα εφαγε στις 3.30...τι χαρα θεουλη μου!!!!

 

τελικά το νέο γάλα σας έπιασε για τα καλά ε? :D

μπράβο! πολύ χαίρομαι!

 

 

ξέρω τι σημαίνει αυπνία :lol: κι αν σκεφτεί κανείς ότι πριν ήμουν η απόλυτη υπναρού και κοιμόμουν 12-13 ώρες σερι αν με άφηνες... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι κοριτσια μολις παμε η σημερα η αυριο οποτε μας δεχτει θα σας ενημερωσω , ο μικρος παντως με 3 ωρες υπνο το βραδυ ολη μερα ζητημα να κοιμηθηκε αλλες 2 ωρες , εχει ο καιμενος ολη μερα εκνευρισμο επειδη ειναι κουρασμενος , φιλακιαααα

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε παιδιά αλλα το ζουζουνι της Δήμητρας κοιμήθηκε επειδή άλλαξε γάλα :shock: ;;;

 

ναι συμβαίνει....

αν ένα γάλα το χορταίνει το παιδί καλά, τότε δεν ξυπνάει τη νύχτα για γάλα και τραβάει λίγο πιο μετά η ώρα

αν κάνει και καλό και στους κολικούς του, δεν έχει και ενοχλήσεις και γενικώς είναι η πιο ήρεμο

Η Δήμητρα έκανε και συνδιασμό με θέμα την πάνα και το παιδί είναι και πιο χορτάτο και πιο στεγνό κι άρα πλέον δεν έχει τόσους λόγους για να ξυπνήσει :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω ένα μωράκι 2 μηνών και κάτι όπως βλέπετε και ήθελα να ρωτήσω πόσο κοιμούνται τα δικά σας μωράκια μέσα σε ένα 24ωρο σε αυτή περίπου την ηλικία??

 

Ο δικός μου χθες κοιμήθηκε απο τις 10 το βράδυ ως τις 6.30 το πρωί και έπαθα πλάκα!! Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό!

Και κατα τη διάρκεια της ημέρας πόσο κοιμούνται τα μικρά σας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...