Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπέρα σε ολους / ολες

Εχω μια κορουλα 3,5 ετων και εχω παρατήρησή τον τελευταιο καιρο οτι κοιματε με το χερι το "σημείο" της.

 

Τι πρεπει να προσεξουμε ή τι πρεπει να κανουμε ?

 

Ειναι κατι που το κανουν σε αυτη την ηλικια ολα τα παιδακια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα είναι σε αυτή την ηλικία και συχνά την έχω παρατηρήσει που αγγίζει τα γεννητικά της όργανα,ακόμα και να ακουμπάει αντικέιμενα παιχνίδια εκει.Είναι απόλυτα φυσιολογικό νομίζω,ανακαλύπτουν το σώμα τους και περνάνε στο επόμενο στάδιο της αναπτυξης τους που σχετίζεται με την σεξουαλικότητα και το φύλο τους.Άρα μην ανησυχείς και κυρίως μην της κάνεις παρατήρηση γι αυτό.Εγώ όταν τη βλέπω δεν της λέω τίποτα,ούτε γελάω σαν να την κοροιδεύω.Μόνο αν δω ότι πάει να γίνει επικύνδινο.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

 

ουτε εγω ουτε και η γυναικα μου της κανουμε παρατηρηση και πανω απ'ολα δεν την κοροιδευουμε.

 

Απλα οταν την βλεπουμε προσπαθουμε να την απασχολησουμε για να ξεφυγει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σας και απο μενα...ηθελα να κανω μια παρομοια ερωτηση διοτι ο γιος μας 2 χρονων, βαζει συχνα το χερι το στον πωπο και κανει "εξερευνηση". Απο τι μια προσπαθω να μην δωσω σημασια αλλα απο την αλλη ειναι και λιγο περιεργο....κανεις καμια παρομοια εμπειρια....????

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και απο μενα...ηθελα να κανω μια παρομοια ερωτηση διοτι ο γιος μας 2 χρονων, βαζει συχνα το χερι το στον πωπο και κανει "εξερευνηση". Απο τι μια προσπαθω να μην δωσω σημασια αλλα απο την αλλη ειναι και λιγο περιεργο....κανεις καμια παρομοια εμπειρια....????

 

 

Και εμενα ειναι 3,5 και απο τα ιδια

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ivet ανακουφιζομαι λιγο που το διαβαζω αλλα το ερωτημα ειναι ποση σημασια πρεπει να δωσουμε??? ποτε πρεπει να πουμε οτι "τωρα δεν ψαχουλευουμε εκει".... προσπαθω να το δω ψυχραιμα αλλα οσο να ναι αναρωτιεμαι λιγο...και το κορυφαιο ειναι οταν ειναι γεματη η πανα...και αντε τρεχα να πλενεις μετα σεντονια, δαχτυλα κτλ...δεν του δινω πολη σημασια απλα προσπαθω να του εξηγησω την ωρα που τρωει ας πουμε οτι "αγαπη μου θα λερωσεις τα χερακια σου και δεν θα μπορεις να φας μετα"

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

η εξερευνηση των προσωπικών σημείων σε αυτην την ηλικία είναι μέγιστης ζωτικής και αναπτυξιακής σημασίας

απλα επειδη μας φερνουνσ εδύσκολη θεση τα παραπέμπουμε να εξερευνούν σε ιδιωτικούς χωρους (δωματιο μπανιο κλπ) και όχι δημόσια θέα ...!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω aria146

χθες και σημερα παντως δεν το κανει τοσο συχνα....εχουμε παντως ακομα μπροστα μας πολλα να δουμε και να μαθουμε για τα ζουζουνια μας :)

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...