Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή Ιδιωτικού σχολείου


Recommended Posts

Αγαπητοί γονείς γειά σας,

είμαι νέα στο forum και αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα.Ο γιός μου είναι 3,5 ετών, με πολύ άποψη!!, πολύ ανεξάρτητος, και σε ότι του λέω είτε εγώ, είτε οι εκπαιδευτικοί στον παιδικό σταθμό που πηγαίνει, απαντά "...αλλά αυτό θέλω να το αποφασίσω εγώ..."!icon7.gif

Μάλλον δεν δέχεται πιέσεις, δείχνει να αγχώνεται και αντιδρά πεισματικά σε κανόνες και όρια. Αναρωτιέμαι, σε ένα τέτοιο παιδί, ποιό είδος σχολείου ταιριάζει? Νομίζω όχι κάποιο "αυστηρό" πιεστικό σχολείο. Από την άλλη όμως, πως θα μπουν όρια και κανόνες πειθαρχίας? Ψάχνω για σχολεία. Έχω πάει στα Εκπαιδευτήρια Ζηρίδη και την Ελληνογερμανική αγωγή. έχετε άποψη??

 

 

Denula

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω το ιδιο σκεφτομαι. Ενα ανεξαρτητο παιδι που αντιδρα στην πιεση κι εχει αποψη για τα περισσοτερα πραγματα (απο πολυ μικρο) αναρωτιεμαι που ειναι καλυτερα να παει σε σχετικα αυστηρο ή χαλαροτερο σχολειο;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

έχεις καταλάβει ποιά ιδιωτικά σχολεία είναι πιο χαλαρά και ποια αυστηρότερα? Και ποιους τομείς αφορά αυτή η "χαλαρότητα" ή η αυστηρότητα? Την πειθαρχία και τον τρόπο που αυτή επιβάλλεται, φορτωμένο πρόγραμμα....?

 

Μπέρδεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αγαπητοί γονείς γειά σας,

είμαι νέα στο forum και αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα.Ο γιός μου είναι 3,5 ετών, με πολύ άποψη!!, πολύ ανεξάρτητος, και σε ότι του λέω είτε εγώ, είτε οι εκπαιδευτικοί στον παιδικό σταθμό που πηγαίνει, απαντά "...αλλά αυτό θέλω να το αποφασίσω εγώ..."!icon7.gif

Μάλλον δεν δέχεται πιέσεις, δείχνει να αγχώνεται και αντιδρά πεισματικά σε κανόνες και όρια. Αναρωτιέμαι, σε ένα τέτοιο παιδί, ποιό είδος σχολείου ταιριάζει? Νομίζω όχι κάποιο "αυστηρό" πιεστικό σχολείο. Από την άλλη όμως, πως θα μπουν όρια και κανόνες πειθαρχίας? Ψάχνω για σχολεία. Έχω πάει στα Εκπαιδευτήρια Ζηρίδη και την Ελληνογερμανική αγωγή. έχετε άποψη??

 

 

Denula

 

Denoula, αν δε σου κάνει κόπο, θα μπορούσες να μου πεις τι άποψη αποκόμισες από τα εκπαιδευτήρια Ζηρίδη;;; Ψάχνω καιρό τώρα να μου δώσει κάποιος πληροφορίες...:?:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

έχεις καταλάβει ποιά ιδιωτικά σχολεία είναι πιο χαλαρά και ποια αυστηρότερα? Και ποιους τομείς αφορά αυτή η "χαλαρότητα" ή η αυστηρότητα? Την πειθαρχία και τον τρόπο που αυτή επιβάλλεται, φορτωμένο πρόγραμμα....?

 

Μπέρδεμα!!!

Αυτό το καταλαβαίνεις από τη φιλοσοφία του σχολείου. Δεν το κρύβουν, γιατί πρέπει να είναι προετοιμασμένος και ο γονιός. Πήγα σε σχολείο που μου είπαν ότι πολλά παιδιά δεν αντέχουν, γιατί είναι πολύ ανταγωνιστικό. Πήγα σε άλλο και μου είπα ότι σκοπός τους είναι να μην ασχολούνται τα παιδιά καθόλου με διάβασμα το απόγευμα στο σπίτι. Λίγο πολύ το λένε καθαρά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφηστε τα παιδάκια σας! γραψτε τα στο δημόσιο διπλα στο σπίτι σας. να εχουν ελεύθερο χρόνο, να προλαβαίνουν να εχουν εξωσχολικές δραστηριότες και να μην τρώνε τις ώρες τους στα σχολικά.

ασε που τωρα με την κρίση... πόσα λεφτα θα δώσετε....

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή κι εμένα ο γιος μου ήταν από μικρός και συνεχίζει (τώρα είναι 6,5 ετών) να είναι πολύ δυναμική προσωπικότητα, επέλεξα την Εράσμειο Ελληνογερμανική Σχολή, γιατί με τον τρόπο διαπαιδαγώγησης που ακολουθείται εκεί, το παιδί προσαρμόζεται σε ένα περιβάλλον όπου σίγουρα θα αντιμετωπίσει κι άλλες δυναμικές προσωπικότητες και θα μάθει να υποχωρεί, να σέβεται την ελευθερία του άλλου και ταυτόχρονα να καλλιεργεί τα καλά στοιχεία του χαρακτήρα του. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, γιατί όλη η δουλειά γίνεται στο σχολείο και μάλιστα σε πολύ υψηλό επίπεδο. Για το σπίτι έχουμε μόνο μερικά έντυπα που ουσιαστικά επαναλαμβάνουν την ύλη που διδάχτηκαν το πρωί στο σχολείο. Εχουν πλούσιο πρόγραμμα εκπαιδευτικών εκδρομών (κάθε 15 μέρες), γιατί τα παιδιά πρέπει να διευρύνουν τους ορίζοντές τους μέσα από την επαφή τους με πολλά πράγματα, όχι μόνο να μάθουν ανάγνωση και γραφή.

Τα ίδια ισχύουν και για την Ελληνογερμανική Αγωγή, απλά είναι λίγο πιο φορτωμένο το πρόγραμμά τους.

Και όσον αφορά περιπτώσεις όπως το δικό σου Denula (και όπως και το δικό μου), να ξέρεις πως τα παιδιά αυτά δεν πρέπει ποτέ να τα αντιμετωπίσεις με μεγάλη αυστηρότητα και πολύ περισσότερο να μην τα αδικείς κατά τη διάρκεια του μαλώματος. Τους καταρακώνεις την προσωπικότητα και επειδή είναι πολύ έξυπνα, νοιώθουν υπερβολική στενοχώρια και προσβάλλονται. Θέλουν δίκαιη και σωστή αντιμετώπιση με όρια που θα τα συμφωνήσεις μαζί τους και θά έχουν αποδεχτεί ότι είναι και αντικειμενικά σωστά. Ετσι θα γίνουν μεγαλώνοντας υπεύθυνοι και ώριμοι.

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνημα, αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καθυστεριμένη η απάντηση μου στο θέμα, αλλά θέλω απλά να εκφράσω μια άποψη, όχι απο προσωπική εμπειριά αλλά απο συζητήσεις με γονείς που έχουν μεγαλύτερα παιδιά.

Πέρα απο τη γραμμή του σχολείου (αυστηρό, ελεύθερο κλπ) τεράστια σημασία έχει και η εκάστοτε δασκάλα. Ανάλογα με τις σπουδές, χρόνια εμπειρίας, προσωπικότητα κλπ ορίζει τη χαλαρότητα ή αυστηρότητα.

Link to comment
Share on other sites

οπωσδηποτε ο δασκαλοσ παιζει το ρολο του κ η προσωπικοτητα του ομωσ ο καθοριστικοσ παραγοντασ ειναι η γενικοτερη φιλοσοφια π εχει το καθε σχολειο γιατι κ μεισ σαν εκπαιδευτικοι ειμαστε υποχρεωμενοι να σεβαστουμε κ να ακολουθησουμε στα ιδ σχολεια υπαρχουν συγκεκριμενα πλανα κ κανονεσ που οι εκπαιδευτικοι ακολουθουν μεσα στην ταξη κ εξω απαυτην κωδικεσ συμπεριφορασ φορτου εργασιασ βαθμολογησησ ακομα κ ντυσιματοσ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Είμαι σε αναζήτηση σχολείου για το παιδί μου, ουσιαστικά νηπιαγωγείου με την προοπτική να συνεχίσει στο ίδιο σχολείο μέχρι και το λύκειο. Είμαι όμως πολύ προβλιματισμένη, η επιλογή σχολείου είναι πολύ σοβαρό ζήτημα καθώς ως ένα βαθμό από το σχολείο εξαρτάται και το μέλλον του παιδιού σου! Μετά από κάποια στοιχειώδη έρευνα και δυο τρεις συναντήσεις με σχολεία έχω καταλήξει να είμαι ανάμεσα στην Εράσμειο και τον Κωστέα Γείτονα! Έχει κανείς προσωπική άποψη για τα σχολεία αυτά, από άποψη οργάνωσης, εκπαίδευσης, παιθαρχίας κλπ. Κάνουν καλή δουλειά;

κάθε πληροφορία θα μου ήταν πραγματικά πολύτιμη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...