Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ ΜΑΙΑ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!Σε τρεις ημέρες θα φέρω στον κόσμο το αγγελούδι μου με καισσαρική τομή και θέλω πολύ να το θηλάσω.

Εχτές λοιπόν που πήγα στο Ιασώ για μια τελευταία εξέταση και ζήτησα απο την μαια μου (η οποία θέλει και να πληρωθεί για την δουλεια της χώρια απο την αμοιβη του ιατρου) rooming in και να δηλωσουμε ΑΜΘ(αποκλειστικό μητρικό θηλασμό) η απάντηση που μου έδωσε ήταν η εξής:

''Αν νομίζεις ότι θα σε σώσει το rooming in ζήτα μας ότι θέλεις.Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις γάλα!άλλες έχουν κι άλλες δεν έχουν!στα παλιά τα χρόνια γι αυτό υπήρχαν οι παραμάνες-για να θηλάζουν τα μωρά των γυναικών που είχαν μειωμένη παραγωγή και δεν τους έφτανε.Αν έχεις κανένα σκατόπαιδο που θέλει γάλα εδώ και τωρα και πεινάει κι εσένα δεν σου φτάνει τι θα κάνεις;;;''

Απογοητεύτικα στην αρχή αλλά δεν θα το βαλω κάτω.

Με σύγχησε ένα σωρό αλλά δεν το έδειξα.

Σκέφτομαι να πάρω σύμβουλο θηλασμού από την αρχή της γέννησης του μωρού! Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε καποια που να την έχετε δοκιμάσει και να είναι αξιόπιστη;;

Και κάτι άλλο:Μου ανακοίνωσαν τελευταία στιγμή ότι ο ιατρός θα λείψει για 4ημέρες και αν συμβεί κάτι θα με χειρουργήσει ο βοηθός του!!Είναι σωστό αυτό;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


neogenitaki με το καλο να παρεις στην αγκαλιτσα σου το αγγελουδι σου.....πρωτα απο'ολα ειναι εντελως ανευθυνο απο την μερια του γιατρου σου να λειπει εφοσον υπάρχει μια τελειομηνη εγκυμοσηνη εν αναμονη......ειναι υπευθυνος για εσας τους δυο (μητερα και παιδι):mad:. οσο αφορα τον θηλασμο μη το αφησεις.αυτες οι μαιες θελουν ενα γερο χερι ξυλο:mad:.....δεν επιτρεπετε να μην βοηθουν μια μανα να θηλασει το μωρο της,και στην τελικη αν δεν εχεις γαλα δεν θα φταις εσυ,οποτε τοτε θα δεις τι θα κανεις.μην το επιτρεψεις ομως να κανει οτι θελει η μαια γιατι απλα βαριεται να ασχοληθει με μια πρωτοτοκη. βεβαια να σου πω οτι δυστυχως στα ιδιωτικα νοσοκομεια δεν το πολυ κρατανε τον αποκληστικο θηλασμο,αλλα εσυ να επιμενεις....να σου κανω μια ερωτηση;γιατι να πληρωσεις την μαια εφοσον θα γεννησεις με καισαρικη;εγω με καισαρικη γεννησα και δεν πληρωσα μαια.αν τυχει κατι νωριτερα και φυγει ο γιατρος σου ποιον θα πληρωσεις;τον βοηθο τον εχεις συναντησει ποτε;

καλη ανασταση και καλο πασχα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μυστικό κόλπο για να κατεβάσεις γάλα: βάζεις το μωρό στο στήθος όσο θέλει και γράφεις τη μαία στα παλιά σου τα παπούτσια. ;)

 

Είναι ντροπή να υπάρχουν τέτοιες μαίες. Προσωπικά δεν θα την ήθελα κοντά μου σε τόσο σημαντικές στιγμές της ζωής του παιδιού μου, πόσο μάλλον να την πληρώνω κιόλας για να σαμποτάρει την υγεία του παιδιού μου!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!Σε τρεις ημέρες θα φέρω στον κόσμο το αγγελούδι μου με καισσαρική τομή και θέλω πολύ να το θηλάσω.

Εχτές λοιπόν που πήγα στο Ιασώ για μια τελευταία εξέταση και ζήτησα απο την μαια μου (η οποία θέλει και να πληρωθεί για την δουλεια της χώρια απο την αμοιβη του ιατρου) rooming in και να δηλωσουμε ΑΜΘ(αποκλειστικό μητρικό θηλασμό) η απάντηση που μου έδωσε ήταν η εξής:

''Αν νομίζεις ότι θα σε σώσει το rooming in ζήτα μας ότι θέλεις.Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις γάλα!άλλες έχουν κι άλλες δεν έχουν!στα παλιά τα χρόνια γι αυτό υπήρχαν οι παραμάνες-για να θηλάζουν τα μωρά των γυναικών που είχαν μειωμένη παραγωγή και δεν τους έφτανε.Αν έχεις κανένα σκατόπαιδο που θέλει γάλα εδώ και τωρα και πεινάει κι εσένα δεν σου φτάνει τι θα κάνεις;;;''

Απογοητεύτικα στην αρχή αλλά δεν θα το βαλω κάτω.

Με σύγχησε ένα σωρό αλλά δεν το έδειξα.

Σκέφτομαι να πάρω σύμβουλο θηλασμού από την αρχή της γέννησης του μωρού! Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε καποια που να την έχετε δοκιμάσει και να είναι αξιόπιστη;;

Και κάτι άλλο:Μου ανακοίνωσαν τελευταία στιγμή ότι ο ιατρός θα λείψει για 4ημέρες και αν συμβεί κάτι θα με χειρουργήσει ο βοηθός του!!Είναι σωστό αυτό;;

 

Καλημέρα και με το καλό το μωρό σου!

Γέννησα πριν ένα μήνα στο ΙΑΣΩ, με απρογραμμάτιστη-επείγουσα-καισαρική. Είχα κι εγώ τη μαία του γιατρού μου μαζί, η οποία με απογοήτευσε οικτρά - δεν με βοήθησε καθόλου στο θέμα του θηλασμού, το αντίθετο μάλιστα, σχεδόν με παράτησε τη δεύτερη μέρα μόνη μου, με θηλές επίπεδες, το γάλα να πετρώνει και εγώ να πονάω αφόρητα!

Άσε το σοκ της καισαρικής, αυτό είναι άλλη ιστορία, δεν ήμουν προετοιμασμένη καθόλου για τέτοια εξέλιξη γιατί όλα κυλούσαν φυσιολογικότατα....τελοσπάντων:(

Δεν το έβαλα κάτω όμως - είχα ζητήσει rooming in και ΑΜΘ, έτσι είπα στη μαία μου να μην ξαναπατήσει στο δωμάτιο, και ζήτησα, δηλαδή σχεδόν απαίτησα βοήθεια από το σύνολο του προσωπικού του ορόφου, το οποίο, μπορώ να πω ότι με έσωσε σε γενικές γραμμές....Αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα να σου απαντήσω για συγκεκριμένες κοπέλες του ορόφου μου που μου συμπαραστάθηκαν πάρα πολύ, μου έδειξαν τεχνική να πιάσει το μικρό μου τη θηλή και χάρη σε αυτές θηλάζω από την αρχή αποκλειστικά!

Καλή Ανάσταση!

ΥΓ: Σε ό,τι αφορά το θέμα του γιατρού, δεν είχα ευτυχώς ίδια εμπειρία, καθώς ο δικός μου είναι άριστος ( βέβαια η μαία του-καμία σχέση, και αυτό μειώνει τον ίδιο επαγγελματικά, πράγμα που του το έδωσα να το καταλάβει αμέσως!Επιτέλους, έχουμε δικαιώματα ! )

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ηθελα να ανοιξω τετοιο θεμα αλλα μαλλον δεν κολλαμε και τα λεμε ολα.πριν απο 3 χρονια σχεδον που γεννησα στο συγκεκριμενο νοσοκομειο ειπα οτι πολυ απλα α ξανακανω παιδι δεν θα ξαναγεννησω εκει.οι μαιες καθολου εξυπηρετικες...επειδη γενησσα με καισαρικη και ειχα καθετηρα ειχαν να τον αλλαξουνε 10 ωρες....και οταν πια γεμισε το σακουλι με ουρα και ευτυχως το ειδε μια φιλη μου οταν φωναξε τη μαια να το αλλαξει....μου λεει ααααααπαπαααααα ουρειτε πολυ ε??και της λεω γιατι θελεις να σου φυλαξω μερικα??εγινε πανικος εκει γιατι ψιλοπονουσα και λιγουλακι και εγω δεν κρατιεμε κιολας!!!.........το αλλο επισης ειναι οτι επρεπε να περασει καμια μερα για να μου δωσουνε παυσιπονο (voltaren ενεσιμη) και ημουνα μονο με το σωληνακι πισω απο την πλατη μου που πατας το κουμπι και υποτιθετε οτι χαλαρωνεις....και οταν με ειδανε οι αλλες κοπελες μου λενε ζητα καλε καμια ενεσουλα!!γιατι τους λεω?υπαρχει και κατι αλλο που μπορω να παρω και δεν μου το δινουνε?μου λενε καλα ενταξει ζητα εσυ....και αφου ζητησα ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ μου την κανανε....και εκει εγινε της π......ας. να την πληρωσω ρε φιλε κατι εξτρα παραπανω αφου σου δινω και 2,500 χιλιαρικα για να φυγω απο το νοσοκομειο για να παω σπιτι μου!!!:mad::mad::mad::mad::mad:.....τελος παντων μην φοβισω την κοπελα που γενναει δεν ειναι αυτη η προθεση μου απλα τα ειπα τα πραγματα ετσι οπως ειναι...με το καλο να ερθει το μωρακι σου η καισαρικη ειναι μια πολυ απλη διαδικασια και οταν θα πας στο δωματιο σου κουκλιτσα μου και αν πονας ζητα απο την πρωτη ωρα voltaren και κοιτα που και που και το σακουλακι με τον καθετηρα.....;);)και οσο αφορα τον θηλασμο επειδη στην αρχη μπορει και να μην τα καταφερεις η μαια θα σου δειξει πως....εμενα παλι καλα μου δειξανε τουλαχιστον αυτο ασχετα αν δεν το συνεχισα μετα για αλλους λογους αλλα οταν σου φερνουνε το μωρακι να το ταισεις αφου σου δειξουνε πως μετα στο παιρνουνε και σε ρωτανε αν εφαγε....τους λες εσυ αν εφαγε ή οχι (μην φανταστεις καμια τρελη ποσοτητα τις πρωτες μερες εκτος αν εχεις εκ φυσεως πολυ γαλα) και σου το ξαναφερνουνε μετα απο κανα διωρο....μια κοπελα διπλα μου δεν μπορεσε να θηλασει εστω και λιγο και την ρωτησανε βεβαιως εννοειτε αν ηθελε να του δωσουν του μωρου ξενο......και ειπε αυτη ναι...εσυ οπως και να εχει να θηλασεις το μωρακι σου και ολα να πανε κατευχην!! σορρυ αν σας ζαλισα αλλα ηθελα να τα πω καπου να ξεθυμανω!!να χαιρομαστε τα μωρακια μας και χρονια πολλα σε ολους:):):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον, την ίδια απορία έχω κι εγώ. αφού θα πας με καισαρική, τί τη θέλεις τη μαία? για να σε "βοηθήσει" με το θηλασμό??

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το γιατρό σου (αν την ντρέπεσαι) ή να βάλεις τον άντρα σου να την πάρει και να της πείτε ότι δεν τη χρειάζεστε.

καλό Πάσχα και καλή λευτεριά!!

Link to comment
Share on other sites

αααα παπα και το τελευταιο με τον γιατρο τωρα το ειδα....αισχος απλα...οχι οτι ο αλλος γιατρουλης μπορει να ειναι ασχετος αλιμονο...αλλα γιατι να σε βαζει σε τετοια διαδικασια?τους γιατρους τους διαλεγουμε εμεις γιατι πρεπει να μας εμπνεουν και καποια εμπιστοσυνη και σε προδιδει με τετοιον τροπο?αν ειναι δυνατον...τοσο καιρο σε ειχε υπο το βλεμμα του(υπερηχους-εξετασεις κτλ)και τωρα τι??τρελενομαι πολυ με αυτα παιδια σορρυ....επειδη για τον γιατρο μπορει να ειναι μια ρουτινα η καισαρικη δεν σημαινει οτι μια μαμα πρεπει να ειναι και αυτη χαλαρη...

Link to comment
Share on other sites

και ο γιατρός απαράδεκτος. λες να μην ήξερε ότι θα λείψει τις ημέρες του Πάσχα? σιγά να μη χάσει τις διακοπές του. απλά, δε στο είπε νωρίτερα για να μην του φύγεις και χάσει τον πελάτη (και τα λεφτάκια του).

Link to comment
Share on other sites

και ο γιατρός απαράδεκτος. λες να μην ήξερε ότι θα λείψει τις ημέρες του Πάσχα? σιγά να μη χάσει τις διακοπές του. απλά, δε στο είπε νωρίτερα για να μην του φύγεις και χάσει τον πελάτη (και τα λεφτάκια του).

 

ποια λεφτακια του?προσωπικα δεν θα τον πληρωνα αλλα μιλαω για ΜΕΝΑ μονο μην με παρει σαν παραδειγμα η κοπελα..θα πληρωνα το νοσοκομειο(ασχετα αν το συγκεκριμενο δεν αξιζει τα λεφτα του) και γεια σας.....ουτως ή αλλως τον γιατρο τον πληρωνεις και αφου γεννησεις (ετσι τουλαχιστον εκανα εγω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποτε δεν ηθελα να ανοιξω τετοιο θεμα αλλα μαλλον δεν κολλαμε και τα λεμε ολα.πριν απο 3 χρονια σχεδον που γεννησα στο συγκεκριμενο νοσοκομειο ειπα οτι πολυ απλα α ξανακανω παιδι δεν θα ξαναγεννησω εκει.οι μαιες καθολου εξυπηρετικες...επειδη γενησσα με καισαρικη και ειχα καθετηρα ειχαν να τον αλλαξουνε 10 ωρες....και οταν πια γεμισε το σακουλι με ουρα και ευτυχως το ειδε μια φιλη μου οταν φωναξε τη μαια να το αλλαξει....μου λεει ααααααπαπαααααα ουρειτε πολυ ε??και της λεω γιατι θελεις να σου φυλαξω μερικα??εγινε πανικος εκει γιατι ψιλοπονουσα και λιγουλακι και εγω δεν κρατιεμε κιολας!!!.........το αλλο επισης ειναι οτι επρεπε να περασει καμια μερα για να μου δωσουνε παυσιπονο (voltaren ενεσιμη) και ημουνα μονο με το σωληνακι πισω απο την πλατη μου που πατας το κουμπι και υποτιθετε οτι χαλαρωνεις....και οταν με ειδανε οι αλλες κοπελες μου λενε ζητα καλε καμια ενεσουλα!!γιατι τους λεω?υπαρχει και κατι αλλο που μπορω να παρω και δεν μου το δινουνε?μου λενε καλα ενταξει ζητα εσυ....και αφου ζητησα ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ μου την κανανε....και εκει εγινε της π......ας. να την πληρωσω ρε φιλε κατι εξτρα παραπανω αφου σου δινω και 2,500 χιλιαρικα για να φυγω απο το νοσοκομειο για να παω σπιτι μου!!!:mad::mad::mad::mad::mad:.....τελος παντων μην φοβισω την κοπελα που γενναει δεν ειναι αυτη η προθεση μου απλα τα ειπα τα πραγματα ετσι οπως ειναι...με το καλο να ερθει το μωρακι σου η καισαρικη ειναι μια πολυ απλη διαδικασια και οταν θα πας στο δωματιο σου κουκλιτσα μου και αν πονας ζητα απο την πρωτη ωρα voltaren και κοιτα που και που και το σακουλακι με τον καθετηρα.....;);)και οσο αφορα τον θηλασμο επειδη στην αρχη μπορει και να μην τα καταφερεις η μαια θα σου δειξει πως....εμενα παλι καλα μου δειξανε τουλαχιστον αυτο ασχετα αν δεν το συνεχισα μετα για αλλους λογους αλλα οταν σου φερνουνε το μωρακι να το ταισεις αφου σου δειξουνε πως μετα στο παιρνουνε και σε ρωτανε αν εφαγε....τους λες εσυ αν εφαγε ή οχι (μην φανταστεις καμια τρελη ποσοτητα τις πρωτες μερες εκτος αν εχεις εκ φυσεως πολυ γαλα) και σου το ξαναφερνουνε μετα απο κανα διωρο....μια κοπελα διπλα μου δεν μπορεσε να θηλασει εστω και λιγο και την ρωτησανε βεβαιως εννοειτε αν ηθελε να του δωσουν του μωρου ξενο......και ειπε αυτη ναι...εσυ οπως και να εχει να θηλασεις το μωρακι σου και ολα να πανε κατευχην!! σορρυ αν σας ζαλισα αλλα ηθελα να τα πω καπου να ξεθυμανω!!να χαιρομαστε τα μωρακια μας και χρονια πολλα σε ολους:):):):)

 

 

 

Χρόνια πολλά και σ'εσένα λελάκι, δεν ξέρω τι ίσχυε τοτε που γέννησες εσύ στο ιασω, πάντως στην περίπτωσή μου πριν έναν μήνα, είχα όλο το προσωπικό απίκο, τόσο για τις βολταρεν, που της έκανα 2 ανα ημέρα, όσο για τον καθετήρα, το άλλαγμα του μωρού, κλπ.Απλά πατούσα το κουμπί ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! Αν ζητάμε, παίρνουμε κιόλας!

Ας μην φοβίζουμε την κοπέλα που θα γεννήσει εκεί σε 3 ημέρες.... τώρα ο γιατρός της, άλλο θέμα......

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και σ'εσένα λελάκι, δεν ξέρω τι ίσχυε τοτε που γέννησες εσύ στο ιασω, πάντως στην περίπτωσή μου πριν έναν μήνα, είχα όλο το προσωπικό απίκο, τόσο για τις βολταρεν, που της έκανα 2 ανα ημέρα, όσο για τον καθετήρα, το άλλαγμα του μωρού, κλπ.Απλά πατούσα το κουμπί ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! Αν ζητάμε, παίρνουμε κιόλας!

Ας μην φοβίζουμε την κοπέλα που θα γεννήσει εκεί σε 3 ημέρες.... τώρα ο γιατρός της, άλλο θέμα......

 

ελα μου ντε που εγω δεν ηξερα και δε ζητησα!!νομιζα οτι θα μου της δινανε ουτως ή αλλως:lol::lol::lol:γιαυτο λεω στην κοπελα οταν με το καλο θα παει και δεν της πουνε τιποτα να το ζητησει!!εννοειτε οτι δεν θελω να φοβισω καμια κοπελα αλλωστε το εγραψα και στο ποστ μου αυτο!!πολυ χαιρομαι που σε εξυπηρετησανε ετσι οπως θα επρεπε!!εμενα οσο αχρηστες ηταν οι μαιες στην εξυπηρετηση σε μενα αλλο τοσο καλη ηταν η μαια που με βοηθησε να θηλασω!!οποτε σιγουρα δεν ειναι ολοι το ιδιο απλα ανταλλασουμε αποψεις και εμπειριες που οπως πολυ σωστα ειπες αν ζηταμε παιρνουμε!! να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

και ο γιατρός απαράδεκτος. λες να μην ήξερε ότι θα λείψει τις ημέρες του Πάσχα? σιγά να μη χάσει τις διακοπές του. απλά, δε στο είπε νωρίτερα για να μην του φύγεις και χάσει τον πελάτη (και τα λεφτάκια του).

 

 

ο γιατρός επέμενε ντε και καλά να με βάλει 1 μαίου(δηλαδή μεγάλη τετάρτη που θα ήμουν 37εβδομάδων και 9 ημερών) και εγώ αρνήθηκα διότι δεν το θεώρησα σωστο.Μεγάλη Παρασκευή μου έσκασε το παραμύθι ότι θα λείπει-δεν μου το είχε πει απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

ποια λεφτακια του?προσωπικα δεν θα τον πληρωνα αλλα μιλαω για ΜΕΝΑ μονο μην με παρει σαν παραδειγμα η κοπελα..θα πληρωνα το νοσοκομειο(ασχετα αν το συγκεκριμενο δεν αξιζει τα λεφτα του) και γεια σας.....ουτως ή αλλως τον γιατρο τον πληρωνεις και αφου γεννησεις (ετσι τουλαχιστον εκανα εγω)

 

 

 

το σκέφτηκα κι αυτό!πως έτσι και πάθω κάτι νωρίτερα και με χειρουργήσει ο βοηθός του να μην πάρει φράγκο!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, την ίδια απορία έχω κι εγώ. αφού θα πας με καισαρική, τί τη θέλεις τη μαία? για να σε "βοηθήσει" με το θηλασμό??

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το γιατρό σου (αν την ντρέπεσαι) ή να βάλεις τον άντρα σου να την πάρει και να της πείτε ότι δεν τη χρειάζεστε.

καλό Πάσχα και καλή λευτεριά!!

 

 

Εχεις πολύ δίκιο!!!

ο συγκεκριμένος όταν σου λέει την τιμή, σου λέει τόσα για μένα και τόσα για την μαία.Ξέχασα να σας πω ότι είναι το δεύτερο παιδάκι μου.Και πριν τρια χρονια που το γέννησα το ίδιο σύστημα κάνανε.Αυτή τη φορά δεν ρώτησα καν πόσο θα στοιχίσει.Τώρα που έγινε κι αυτο το περιστατικό μάλλον η μαία θα περιμένει πολύ για να δει τα ''λεφτούλια'' της.Στο πρώτο παιδί δεν τα κατάφερα με το θηλασμό-εφόσον δεν ήξερα πολλά πράγματα και δεν με βοήθήσε στην ουσία κανείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια σας ευχαριστώ θερμά όλες για την ανταπόκριση!!!!αν ωστόσο κάποια μανούλα μπορεί να μου προτείνει με ''εγγύηση'' κάποια σύμβουλο θηλασμού ας με βοηθήσει.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΑ ΑΦΤΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΝΟΗΤΕΣ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ!!!!

Καλή Ανάσταση σε όλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!Σε τρεις ημέρες θα φέρω στον κόσμο το αγγελούδι μου με καισσαρική τομή και θέλω πολύ να το θηλάσω.

Εχτές λοιπόν που πήγα στο Ιασώ για μια τελευταία εξέταση και ζήτησα απο την μαια μου (η οποία θέλει και να πληρωθεί για την δουλεια της χώρια απο την αμοιβη του ιατρου) rooming in και να δηλωσουμε ΑΜΘ(αποκλειστικό μητρικό θηλασμό) η απάντηση που μου έδωσε ήταν η εξής:

''Αν νομίζεις ότι θα σε σώσει το rooming in ζήτα μας ότι θέλεις.Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις γάλα!άλλες έχουν κι άλλες δεν έχουν!στα παλιά τα χρόνια γι αυτό υπήρχαν οι παραμάνες-για να θηλάζουν τα μωρά των γυναικών που είχαν μειωμένη παραγωγή και δεν τους έφτανε.Αν έχεις κανένα σκατόπαιδο που θέλει γάλα εδώ και τωρα και πεινάει κι εσένα δεν σου φτάνει τι θα κάνεις;;;''

Απογοητεύτικα στην αρχή αλλά δεν θα το βαλω κάτω.

Με σύγχησε ένα σωρό αλλά δεν το έδειξα.

Σκέφτομαι να πάρω σύμβουλο θηλασμού από την αρχή της γέννησης του μωρού! Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε καποια που να την έχετε δοκιμάσει και να είναι αξιόπιστη;;

Και κάτι άλλο:Μου ανακοίνωσαν τελευταία στιγμή ότι ο ιατρός θα λείψει για 4ημέρες και αν συμβεί κάτι θα με χειρουργήσει ο βοηθός του!!Είναι σωστό αυτό;;

 

 

 

Ελεοοοοοος....με τι προσοντα τις διοριζουνεη τις προσλαμβανυνε αυτες τις και καλα "μαιες"??????

 

Εγω που γεννησα στο νοσοκομειο της δραμας....την φωναξα για να με βοηθησει να θηλασω (τι το θελα) και εκτος του οτι ηρθε με κατεβασμενα μουτρα επειδη ηταν αργα το βραδυ....ο τονος της φωνης της και το υφος της ηταν ακρως απαραδεκτα.....με βαζει στη διαδικασια με χιλια ζορια....και μετα απο μολις ενα λεπτο προσπαθειων μου λεει....αααα δεν το κανεις καλα, δεν ξερεις...εμ πως θα γινει ετσι????? και ολες τετοιες ξινιλες....και εγω της απανταω....σε ευχαριστω πολυ με υποχρεωσες...να πας στο καλο δεν σε χρειαζομαι αλλο και δεν θα σε χρειαστω....και οντως ετσι εγινε...επιασα το μωρο μονη μου και μετα απο λιγα λεπτα βεντουζαρε και αρχιζε να θηλαζει....οχι που θα κατσω να σκασω γιατι καποιες ηλιθιες βαριουνται την ζωη τους....

 

Καλη επιτυχια κοριτσακι μου...με το καλο και ολα τα καταφερεις.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Ιασώ πέρυσι Μ. Πέμπτη. Είχα rooming in και για τις μαίες έχω να πω τα καλύτερα. Με βοήθησαν με το θέμα του θηλασμού απίστευτα, τις φώναζα συνέχεια για να μου 'βολέψουν' τη μικρή στο στήθος, δε μου είπαν για ξένο, ίσα ίσα μου λέγανε συνέχεια να την έχω στο στήθος και γενικά μου δώσαν σωστές συμβουλές, ερχόταν όποτε τις καλούσαμε. Ελπίζω να μην έχουν αλλάξει τα πράγματα! Με το καλό το μωράκι σου και καλή Ανάσταση!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Ιασώ πέρυσι Μ. Πέμπτη. Είχα rooming in και για τις μαίες έχω να πω τα καλύτερα. Με βοήθησαν με το θέμα του θηλασμού απίστευτα, τις φώναζα συνέχεια για να μου 'βολέψουν' τη μικρή στο στήθος, δε μου είπαν για ξένο, ίσα ίσα μου λέγανε συνέχεια να την έχω στο στήθος και γενικά μου δώσαν σωστές συμβουλές, ερχόταν όποτε τις καλούσαμε. Ελπίζω να μην έχουν αλλάξει τα πράγματα! Με το καλό το μωράκι σου και καλή Ανάσταση![/quote

 

 

ευχαριστώ πολύ!!!!!όταν έχεις rooming in δεν σου παίρνουν το παιδί καθόλου παρα μόνο όταν είναι να το κάνουν μπάνιο ή να το αλλάξουν;;;δεν πιστεύω να το παίρνουν και να το τιγκάρουν ξένο γάλα;;;;

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ πολύ!!!!!όταν έχεις rooming in δεν σου παίρνουν το παιδί καθόλου παρα μόνο όταν είναι να το κάνουν μπάνιο ή να το αλλάξουν;;;δεν πιστεύω να το παίρνουν και να το τιγκάρουν ξένο γάλα;;;;

 

Για μπάνιο, για άλλαγμα και για τον παιδίατρο. Και μπορείς κι εσύ να το δώσεις αν θες πχ. να ξεκουραστείς λίγο. Δεν ξέρω, λένε πως και καλά τους δίνουν ξένο για να είναι ήρεμα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει. Έχε εσύ το παιδάκι σου πάνω σου όσο το δυνατόν περισσότερο αυτές τις πρώτες πραγματικά πολύ δύσκολες μέρες και όλα καλά θα πάνε!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού μπορεί να σε βοηθήσει να θηλάσεις επιτυχώς. ;)

 

Λίστα Διεθνώς Πιστοποιημένων Συμβούλων Γαλουχίας IBCLC

Αθήνα – Αττική

 

ΑΤΤΙΚΗ

 

Αργυρακάκη Αργυρούλα

Μαία

Μαιευτήριο «Αλεξάνδρα», Αθήνα

Κιν.: 6932 069 092

e-mail: [email protected]

 

Δουνούλη Κατερίνα

Νοσηλεύτρια

Μαρκόπουλο Αττικής

Κιν.: 6980211699

e-mail: [email protected]

Κάλτσα Βίλλυ

Νέα Ερυθραία

Κιν.: 6932-389842

e-mail: [email protected]

 

Κανελλοπούλου Gabi Grupe

Οικονομολόγος

Κιν.: 6944765600

e-mail: [email protected]

http://www.gabi.gr

 

Λασκαράτου Πάνια

Ψυχολόγος

Μαρούσι, Aθήνα

Κιν.: 6945.306010

e-mail: [email protected]

 

Μαραβέγια Θεοδώρα

Βοηθός μητρότητας

Κοραή 9 Χαλάνδρι 15233

Κιν.: 6938860877

e-mail: [email protected]

 

Μέξη Γιούλα

Παιδίατρος – Νεογνολόγος

Νοσοκομείο Αττικόν

Ρίμινι 1 Χαϊδάρι ,12462

Τηλ.: 210 5831287

e-mail: [email protected]

 

Μιχαηλίδου Καρακωνσταντίνου Kατερίνα

Boηθός Μητρότητας CPD

Τηλ.: 210 5819 265

Κιν.: 6945.330396

e-mail: [email protected]

 

Μουζάκη Κορίνα

Μηδείας 5, Νίκαια, 18451

Τηλ.: 210.4908227

Κιν.: 6979729677

e-mail: [email protected]

 

Μπαγλατζή Λαμπρινή

Παιδίατρος

Λαοδικείας 4, Ιλίσια

Κιν.: 6945156632

Εmail: [email protected]

 

Μπαλάσκα Αικατερίνη

Κλινικός Διαιτολόγος-Διατροφολόγος

Ι. Χρυσοστόμου 79, Πετρούπολη,

Δυτική Αττική

& Βιέννη, Αυστρία

Κιν.: 6977773008 (ΕΛΛΑΔΑ)

Κιν.: (0)69917305555 (ΑΥΣΤΡΙΑ)

e-mail: [email protected]

 

 

Μπόμπου Φερτάκη Μαρία

Ψυχολόγος

Βριλήσσια

Κιν.: 6977-406870

e-mail: [email protected]

http://www.breastfeedinghelp.gr

 

Παλαντζιάν Άντα

Παιδαγωγός Προσχολικής Ηλικίας

Διογένους 17, Νέα Ερυθραία 14671

Κιν.: 6979-263342

e-mail: [email protected]

 

Πανταζή Κατερίνα

Παιδίατρος

Λ. Καλαμακίου 15, Άλιμος TK 17455

Τηλ.: 2109844650

Κιν.: 6977445073

e-mail: [email protected]

 

Παπαδάκη Άννα

Γιατρός

Πάρνηθος 56, Α. Κυψέλη

Τηλ.: 210.8614468

Κιν.: 6972.342456

e-mail: [email protected]

 

Παπαθανασοπουλου Βασιλική

Παιδίατρος

Φιλικής Εταιρίας 8

Γλυφάδα, ΤΚ 16674

Τηλ.: 2108982558

Κιν.: 6974013710

e-mail [email protected]

 

Παππά Ειρήνη

Παιδίατρος

Μυρτιδιωτίσσης 1 και Ιωνίας

Άλιμος 17456

Τηλ.: 2109760584

Κιν.: 6944686899

e-mail: [email protected]

http://www.i-pappas.gr

 

Robertson Lauri-Ann

Holistic Health Counsellor,

Sorou 3-5

Marousi, Attiki, 15125, Greece

phone: 0030 2106754075

e-mail : [email protected]

http://www.familywellness.gr

 

Σοφιανού Κάτια

Παιδίατρος

Νεόφρονος 6 – Αθήνα

Καισαριανή (Περιοχή Χίλτον)

Τηλ: 210.7214903

Κιν.: 6942676265

e-mail: [email protected]

http://www.paedhealth-development.gr

 

Φιλιππάκη Ευαγγελία

Οικογενειακός γιατρός,

Ελευθερίου Βενιζέλου 43

Πεντέλη, 15236, Αττική

Τηλ: 2108042751

e-mail: [email protected]

 

http://www.thilasmosonline.info/lista.pdf

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!!!!!όταν έχεις rooming in δεν σου παίρνουν το παιδί καθόλου παρα μόνο όταν είναι να το κάνουν μπάνιο ή να το αλλάξουν;;;δεν πιστεύω να το παίρνουν και να το τιγκάρουν ξένο γάλα;;;;

 

Θα τους υπενθυμίζεις διαρκώς να μη του δώσουν ξένο!!!Θα στέλνεις κάποιον δικό σου κάθε φορά που παίρνουν το παιδί και θα τους φωνάζει κι αυτός να μη του δώσουν ξένο. Μην τους αφήσετε σε ησυχία!! Θα έχεις υπόψην ότι όταν μαζεύουν τα μωρά να τα δει παιδίατρος, μπορεί το μωρό να είναι και 2 ώρες μακρυά από τη μαμά του. Τα νεογέννητα σπάνια αντέχουν τόση ώρα χωρίς γάλα. Φαντάσου ένα δωμάτιο γεμάτο μωρά που κλαίνε.

 

Το πιο εύκολο για το προσωπικό είναι να τους χώσουν ένα μπουκάλι γάλα στο στόμα. Δυστυχώς, για κάποια μωρά, ενα μπουκάλι φτάνει για να αρνηθούν μετά το στήθος. :-(

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ 10 ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΕΒΑΙΑ!!!ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΑΝΤΑ ΠΑΛΑΤΖΙΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!!!!ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...