Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aπελπισια και απογοητευση με θηλασμό


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες.... Γέννησα ένα υγιέστατο αγορακι την περασμένη κυριακή. Ολα τέλεια εκτός από το θηλασμό. Στο θέμα αυτό νόμιζα ότι ήμουν έμπειρη, καθώς θήλασα το πρωτο μου παιδάκι για ένα χρόνο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Τώρα, ενώ έχω γάλα, το μωρό δεν πιάνει τη θηλή, εκνευρίζεται και κλα'ιει. Οι θηλές μου έχουν κατακοκκινίσει και τραυματιστεί, ξεραίνονται και πονάνε πολύ. Πήρα θηλές κ ενώ κατι έγινε, ξαφνικά το μωρό τις βάζει στο στομα, απομακύνεται και ουρλιάζει.... Απο το αριστερό στήθος "τράβηξε" μέσω της ψευδοθηλής πηχτό αίμα (κομμάτι) το οποίο σφήνωσε στις τρύπες της ψευδοθηλής!!!

Μετά από όλα αυτά σκέφτομαι πολυ σοβαρά να διακόψω.... Είμαι πολύ στενοχωρημένη γιατί πίστευα ότι πάλι θα θήλαζα πολύ για να προσφέρω όσο μπορώ στο μωράκι μου... Είχε καμια σας παρόμοια περίπτωση :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσι!!! Κ εγώ γέννησα την προηγούμενη Τρίτη, αγοράκι επίσης.... Να μας ζήσουν λοιπόν τα μωράκια μας!!! Τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο έκλαιγα από τον πόνο κ είχαν ματώσει οι θηλές μου κ σώθηκα με την purelan κ με το να αφήνω το στήθος έξω να παίρνει αέρα.... Οι μαίες μου είπαν να βάζω κ λίγο από το γάλα μου αλλά δεν μπορούσα να το πατήσω μόνη μου, πονούσα.... Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να μην διακόψετε αυτή την υπέροχη διαδικασία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι!!! Κ εγώ γέννησα την προηγούμενη Τρίτη, αγοράκι επίσης.... Να μας ζήσουν λοιπόν τα μωράκια μας!!! Τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο έκλαιγα από τον πόνο κ είχαν ματώσει οι θηλές μου κ σώθηκα με την purelan κ με το να αφήνω το στήθος έξω να παίρνει αέρα.... Οι μαίες μου είπαν να βάζω κ λίγο από το γάλα μου αλλά δεν μπορούσα να το πατήσω μόνη μου, πονούσα.... Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να μην διακόψετε αυτή την υπέροχη διαδικασία!!!

 

 

καλησπέρα! να ζήσουν τα μωρακια μας και να'ναι πάντα καλότυχα! εγω συνέχισα και σήμερα παρά τον πόνο.... μωρέ δεν μου πάει η καρδιά να σταματήσω....υπομένω τον πόνο και προχωράω.......όσο αντέξω ακόμα....

αν αυτή η κρεμα είναι τόσο καλή θα την πάρω αμέσως, δεν το συζητάω.σε υπερευχαριστώ για τη συμβουλή και ευχομαι τα καλύτερα για το μικρούλη και την οικογένειά σας :-)

Link to comment
Share on other sites

H purelan είναι όντως πάρα πολύ καλή και δεν χρειάζεται ξέβγαλμα πριν θηλάσει το μωρό. Επίσης όπως είπε η Ελένη να αφήνεις όσο πιό πολύ μπορείς το στήθος εκτεθιμμένο στον αέρα για να κλείσουν οι πληγές. Αν δεν μπορείς τότε φόρα άνετες μπλούζες χωρίς σουτιέν. Εμένα όταν πληγώθηκε το στήθος μου με είχε σώσει το αλατόνερο στις πληγές που μου είχε πει η μαία μου, (διαλύεις αλάτι σε νερό, το απλώνεις στο στήθος, το αφήνεις να στεγνώσει και ξαναβάζεις) αλλά θέλει πάρα πολύ καλό πλύσιμο και αλλαγή των ρούχων που φοράς για να μην πάει το αλάτι στο μωρό.

Υπομονή θέλει, μην απελπίζεσαι, πάντα η αρχή είναι δύσκολη.

Να σου ζήσει το μωράκι!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα ο πόνος στις θηλές να οφείλεται σε λάθος τοποθέτηση του μωρού ή σε κοντό χαλινό. Αυτά λύονται αν σε δει πιστοποιημενη σύμβουλος θηλασμού, που είναι εξειδικευμένη και μπορεί να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά την ΑΙΤΙΑ του πόνου και όχι μόνο τα συμπτώματα όπως η κρέμα ή το αλατόνερο ή το γάλα. Πάρε τηλ άμεσα και κλείσε ραντεβού, γιατί αν δεν αντιμετωπίσεις την αιτία του προβλήματος ο πόνος δεν παλεύεται.... Αυτό το λέω ως παθούσα..να φανταστείς είχα φτάσει σε σημείο να κλαίω από τον πόνο πριν θηλάσω και για 2 ώρες μετά...και τελικά τα κατάφερα με τη βοήθεια συμβούλου!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H purelan είναι όντως πάρα πολύ καλή και δεν χρειάζεται ξέβγαλμα πριν θηλάσει το μωρό. Επίσης όπως είπε η Ελένη να αφήνεις όσο πιό πολύ μπορείς το στήθος εκτεθιμμένο στον αέρα για να κλείσουν οι πληγές. Αν δεν μπορείς τότε φόρα άνετες μπλούζες χωρίς σουτιέν. Εμένα όταν πληγώθηκε το στήθος μου με είχε σώσει το αλατόνερο στις πληγές που μου είχε πει η μαία μου, (διαλύεις αλάτι σε νερό, το απλώνεις στο στήθος, το αφήνεις να στεγνώσει και ξαναβάζεις) αλλά θέλει πάρα πολύ καλό πλύσιμο και αλλαγή των ρούχων που φοράς για να μην πάει το αλάτι στο μωρό.

Υπομονή θέλει, μην απελπίζεσαι, πάντα η αρχή είναι δύσκολη.

Να σου ζήσει το μωράκι!

 

ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή και τα καλά σου λόγια! το αλατόνερο όμως δεν ξηραίνει την περιοχή χειρότερα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα ο πόνος στις θηλές να οφείλεται σε λάθος τοποθέτηση του μωρού ή σε κοντό χαλινό. Αυτά λύονται αν σε δει πιστοποιημενη σύμβουλος θηλασμού, που είναι εξειδικευμένη και μπορεί να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά την ΑΙΤΙΑ του πόνου και όχι μόνο τα συμπτώματα όπως η κρέμα ή το αλατόνερο ή το γάλα. Πάρε τηλ άμεσα και κλείσε ραντεβού, γιατί αν δεν αντιμετωπίσεις την αιτία του προβλήματος ο πόνος δεν παλεύεται.... Αυτό το λέω ως παθούσα..να φανταστείς είχα φτάσει σε σημείο να κλαίω από τον πόνο πριν θηλάσω και για 2 ώρες μετά...και τελικά τα κατάφερα με τη βοήθεια συμβούλου!!!

 

το σκέφτηκα κι εγώ για λάθος τοποθέτηση. η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να ανοίξει πάρα πολύ καλά το στοματάκι του. για κοντό χαλινό πρώτη φορά άκουσα στο μαιευτήριο πριν λίγες μέρες από μιά κοπέλα που το μωράκι της ήταν έτσι, αλλά αυτό μια χαρά θήλασε..... που μπορώ να βρω σύμβουλο? εσύ τελικά κατάφερες να θηλάσεις αρκετά?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη σε ολες μας πληγονονται λιγο οι θηλες γιατι το στηθος ειναι αμαθο.Με την κρεμουλα θα σου περασει.Το μωρο πιανει καλυτερα τωρα;το στηθος σου εχει εντονη ροη;αν ναι θα σε βοηθησει να εχεις μια κλιση προς τα πισω για να τρωει πιο ανετα το μωρακι.

Εμενα με βοηθησε πολυ αυτο

Για τηλ δες κι εδω

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82/

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Κ εμείς με κοντό χαλινό, αλλά όχι πολύ απ' ότι μας είπαν όλοι οι παιδίατροι που πέρασαν από το νοσοκομείο.... Θα το αξιολογήσουμε στους 3-4 μήνες είπαν.... Εγώ βλέπω όμως ότι τη μία το κάτω χείλος το έχει προς τα έξω κ την άλλη όχι.... Είναι βεντουζαρισμένος καλά, δεν πιπιλίζει, με πονάει μόνο τα 5-10 πρώτα δευτερόλεπτα, αλλά μετά, αφού πλυθώ, νοιώθω ένα ελαφρύ κάψιμο-τσούκσιμο στις ρώγες.... Είναι φυσιολογικό? depy302 την πλήρωσες την σύμβουλο? Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες γιατί κ εγώ το σκέφτομαι, μήπως δεν κάνω κάτι σωστά....

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη σε ολες μας πληγονονται λιγο οι θηλες γιατι το στηθος ειναι αμαθο.Με την κρεμουλα θα σου περασει.Το μωρο πιανει καλυτερα τωρα;το στηθος σου εχει εντονη ροη;αν ναι θα σε βοηθησει να εχεις μια κλιση προς τα πισω για να τρωει πιο ανετα το μωρακι.

Εμενα με βοηθησε πολυ αυτο

Για τηλ δες κι εδω

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82/

 

την πήρα την κρέμα! ακομη τίποτα γιατί είναι νωρίς, αλλά είμαι αισιόδοξη.η υφή της είναι τέλεια πάντως. σε ευχαριστώ πολύ για τα λινκς, θα τα δω με προσοχή. :-) :-).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! Κ εμείς με κοντό χαλινό, αλλά όχι πολύ απ' ότι μας είπαν όλοι οι παιδίατροι που πέρασαν από το νοσοκομείο.... Θα το αξιολογήσουμε στους 3-4 μήνες είπαν.... Εγώ βλέπω όμως ότι τη μία το κάτω χείλος το έχει προς τα έξω κ την άλλη όχι.... Είναι βεντουζαρισμένος καλά, δεν πιπιλίζει, με πονάει μόνο τα 5-10 πρώτα δευτερόλεπτα, αλλά μετά, αφού πλυθώ, νοιώθω ένα ελαφρύ κάψιμο-τσούκσιμο στις ρώγες.... Είναι φυσιολογικό? depy302 την πλήρωσες την σύμβουλο? Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες γιατί κ εγώ το σκέφτομαι, μήπως δεν κάνω κάτι σωστά....

 

κι εγω το νιώθω το τσουξιμο με το πλύσιμο :(

Link to comment
Share on other sites

το σκέφτηκα κι εγώ για λάθος τοποθέτηση. η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να ανοίξει πάρα πολύ καλά το στοματάκι του. για κοντό χαλινό πρώτη φορά άκουσα στο μαιευτήριο πριν λίγες μέρες από μιά κοπέλα που το μωράκι της ήταν έτσι, αλλά αυτό μια χαρά θήλασε..... που μπορώ να βρω σύμβουλο? εσύ τελικά κατάφερες να θηλάσεις αρκετά?

 

Καλησπέρα και πάλι! Αν θες κοιταξε εδω http://www.thilasmos.net/leaders.html για σύμβουλο θηλασμου. Ναι με τη βοήθεια της συμβουλου θηλασα αποκλειστικά μέχρι και τώρα που είναι 9,5μηνων και δεν βλέπω να του το κοβω πριν το χρόνο δύσκολα!!!! Στην αρχή έλεγα ότι δεν θα φτάσω ούτε τις 40 μέρες γιατί είχα φοβερούς πόνους λόγω φραγμένου πόρου! Καλή επιτυχία!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Κ εμείς με κοντό χαλινό, αλλά όχι πολύ απ' ότι μας είπαν όλοι οι παιδίατροι που πέρασαν από το νοσοκομείο.... Θα το αξιολογήσουμε στους 3-4 μήνες είπαν.... Εγώ βλέπω όμως ότι τη μία το κάτω χείλος το έχει προς τα έξω κ την άλλη όχι.... Είναι βεντουζαρισμένος καλά, δεν πιπιλίζει, με πονάει μόνο τα 5-10 πρώτα δευτερόλεπτα, αλλά μετά, αφού πλυθώ, νοιώθω ένα ελαφρύ κάψιμο-τσούκσιμο στις ρώγες.... Είναι φυσιολογικό? depy302 την πλήρωσες την σύμβουλο? Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες γιατί κ εγώ το σκέφτομαι, μήπως δεν κάνω κάτι σωστά....

 

Και μένα ήταν λίγο κοντός ο πάνω χαλινός και με βοηθούσε να του τραβάω απαλά μια φορά το χειλάκι του προς τα πάνω αφού βεντουζάρει για να μην νιώθω το σφίξιμο στο σημείο εκείνο λόγω του κοντύτερου χαλινου. Γιατί πλένεσαι μετά το θηλασμό? Κανονικά δεν πρέπει γιατι ξηρένεται το δέρμα από τα σαπούνια αλλά να αφήνεις λίγο από το γάλα σου να στεγνώνει πάνω για να θρέφει τυχόν αμυχές καινα ενυδατώνεται το δέρμα. Η συμβουλος πληρώνεται περίπου 60 ευρώ ανα ώρα και αξίζει και το τελευταίο σεντ. Νομίζω ότι δεν θα το μετανιώσεις... εγώ τουλάχιστον 9,5 μηνες που θηλάζω σε εκείνη το χρωστάω(και στο forum)!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ελεγα κι εγω, γιατι πλενεστε;απλωστε μητρικο γαλα, εχει τοσα αντιφλεγμονωδη και αντισωματα που ειναι σαν φυσικο αντιβιωτικο.Ξεπλυντε με σκετο νερακι πριν το θηλασμο αν θελετε.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Έτσι μου είπαν οι μαίες στο νοσοκομείο, ξέπλυμα με χλιαρό νεράκι μετά τον θηλασμό κ να αφήνω να παίρνουν τον αέρα τους κ μετά το βραδινό μπάνιο purelan.... Τώρα αν σας πω ότι φοβάμαι να πατήσω μόνη μου να βγάλει γάλα για να το απλώσω στη θηλή, τι θα μου πείτε? Κ εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την πάρω την σύμβουλο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! Έτσι μου είπαν οι μαίες στο νοσοκομείο, ξέπλυμα με χλιαρό νεράκι μετά τον θηλασμό κ να αφήνω να παίρνουν τον αέρα τους κ μετά το βραδινό μπάνιο purelan.... Τώρα αν σας πω ότι φοβάμαι να πατήσω μόνη μου να βγάλει γάλα για να το απλώσω στη θηλή, τι θα μου πείτε? Κ εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την πάρω την σύμβουλο....[/QUOT

Καλημέρα! Να μην φοβάσαι γιατί θα πατήσεις το στήθος όσο εσύ αντέχεις και εννοείται όχι μόνο τη θηλη γτ πονάει έτσι όπως τ κάνουν οι μαίες στο μαιευτήριο....γκρρρρρ!!! Και μένα με πονέσανε και τη 2η μέρα τους λέω μακρια τα χέρια μπορώ και μόνη μου!!!! χαχαχαχα όχι που ξέρουν το στήθος μου καλύτερα από μένα!!!! Την κρέμα μπορείς να την βάζεις μετά από κάθε θηλασμό και το ξέπλυμα έχει περισσότερο νόημα πριν θηλάσεις όχι μετα... Αν και εγω δεν το έκανα καθόλου παρα μόνο στο ντους πελενα το στήθος και ποτέ με σφουγγάρι και από σαπούνι με παιδικό αφρόλουτρο και όσος αφρός πέσει στο στήθος γιατί όλα ξηραίνουν το δέρμα εκεί. Πραγματικά αξίζει να πάρεις σύμβουλο θηλασμού γιατί τα οφέλη είναι πολλαπλά. Σε 2 εβδομάδες θα έχεις κανει απόσβεση εφόσον δεν δώσεις ξένο και συνεχίσεις Α.Θ.!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλε δεν πατας τη θηλη για να βγαλεις γαλα,πιανεις το στηθος ψηλα, εκει που τελειωνει η θηλαια αλω και κανει μια κινηση σα να θελεις να σπρωξεις το γαλα προς τα εξω.

 

Μολις το ξαναεκανα για επιβαιβεωση, αυτη τη κινηση κανω, ουτε πονος ουτε τιποτα

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλε δεν πατας τη θηλη για να βγαλεις γαλα,πιανεις το στηθος ψηλα, εκει που τελειωνει η θηλαια αλω και κανει μια κινηση σα να θελεις να σπρωξεις το γαλα προς τα εξω.

 

Μολις το ξαναεκανα για επιβαιβεωση, αυτη τη κινηση κανω, ουτε πονος ουτε τιποτα

 

Εννοείται!!!!!! Ομολογώ ότι έχω να το κάνω από το μαιευτήριο!!!! Δεν άφησα ποτέ κανέναν ούτε καν να διανοηθεί να ρωτήσει "Πάτα το μήπως δεν έχει γάλα"!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Αν θες κοιταξε εδω http://www.thilasmos.net/leaders.html για σύμβουλο θηλασμου. Ναι με τη βοήθεια της συμβουλου θηλασα αποκλειστικά μέχρι και τώρα που είναι 9,5μηνων και δεν βλέπω να του το κοβω πριν το χρόνο δύσκολα!!!! Στην αρχή έλεγα ότι δεν θα φτάσω ούτε τις 40 μέρες γιατί είχα φοβερούς πόνους λόγω φραγμένου πόρου! Καλή επιτυχία!

 

αχ τέλεια, θα πάρω αύριο κι όλας πρωί πρωί να συννενοηθώ, χίλια ευχαριστώ! εγώ θέλω να θηλάσω πάλι για ένα χρόνο τουλάχιστον :D

σε ευχαριστώ πάρα πολύ :-)

Link to comment
Share on other sites

Όχι από το στόμα. Από τη γλώσσα το καταλαβαίνουμε. Όταν η γλώσσα έχει σχήμα καρδιάς και δεν μπορεί να βγει έξω από το στόμα,συνήθως βγαίνει μέχρι τα ούλα ή ούτε. Άλλα το βλέπει και ο παιδίατρος καλύτερα.:-P

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

βασικά πως καταλαβαίνουμε τον κοντό χαλινό? όταν δεν μπορεί να ανοίξει το στοματάκι του πολύ?

 

Συνήθως η γλώσσα έχει σχήμα καρδιάς, δε βγαίνει πολύ από το στόμα πχ όταν χασμουριέται, ακούγεται ένα κλικ την ώρα του θηλασμού κι οι πληγές είναι ακριβώς πάνω στη θηλή.

Επικοινώνησες με σύμβουλο θηλασμού;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...