Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tantem και εγκυμοσυνη!!!


Recommended Posts

Και εκει που νομιζα οτι τα ειχα ζησει ολα...

(θηλασμος, μακροχρονιος θηλασμος, θηλασμος και εγκυμοσυνη, tantem nursing)

ηρθε και το καινουργιο...

Παμε για το τρίτο!!! Ειμαι στην 9η εβδομάδα, ακουσαμε καρδιά και ολά ειναι καλά μεχρι στιγμής!

Ο πρωτος που το κατάλαβε ηταν ο μικρος που άλλαξε τροπο θηλασμού, τζαμπα το εκανα το τεστ :lol:

 

Και ρωτω λοιπόν και τωρα τι κανουμε?

Ο μεγάλος θηλάζει μια φορά την ημέρα συνήθως ενω ο μικρός 2-3...

Οι θηλές μου πονάνε αρκετά (οπως τις πρωτες μερες των θηλασμών...) αλλά αντεχω!

Τον μεγάλο τον βλεπω να αποθηλάζει μεχρι το τελος μιας και δεν βρισκει πια ποσοτητα (μειωθηκε αρκετσ η παραγωγη μου ηδη), ενω εδω και κανα μήνα εμαθε απο την γιαγια και πίνει γαλα φρέσκο στο ποτηρι με καλαμακι και κακαο (δεν σχολιαζω) και χτες το βραδυ μου πεταξε το θεικο μαμα θελω γαλα οχι απο το δικο σου που μου αρεσει πολύ (ειναι και διπλωματης)αλλα απο το άλλο με τη σοκολάτα :rolleyes:

Ο μικροε πάλι αρχισε να πιπιλαει περισσοτερο και αυξησε θηλασμους αλλα δεχετε και το οχι αρκετες φορές.

 

Εχει καμμια άλλη εμπειρια? Για πειτε!!!

Εννοειται οτι θα συνεχισω οσο θέλουν και οι δυο απο τη στιγμη που δεν θα εχει προβλημα η εγκυμοσυνη. Στην προηγουμενη ειχε πει οκ και ο γιατρος (αυτη τη φορά δεν τον ρωτησα) μαλλον θεωρουσε δεδομενο οτι εχω αποθηλάσει χαχαχα

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατ αρχάς καλωσόρισες και καλό χειμώνα!! (αν και δε μου αρέσει αυτή η ευχή, σε σένα τη δίνω γιατί πραγματικά πιστεύω ότι θα έχεις καλό χειμώνα!!)

Πολύ χαίρομαι που όλα βαίνουν καλά, το motto στην υπογραφή σου τελικά ήταν προφητικό (από παλιά δεν το είχες? νομίζω ότι το θυμάμαι..) . Φυσικά εγώ δεν έχω να σου προσφέρω τίποτα από εμπειρία στο θέμα αλλά θα ήθελα να δηλώσω από τώρα μέλος στο fun club "tandem και εγκυμοσύνη". Θα παρακολουθώ με αγωνία τα νέα σου. Και να δεις που θα βρεθούν κι άλλες στην ίδια κατάσταση ;). Εγώ πραγματικά πέρισυ με το "εγκυμοσύνη και θηλασμός" δεν ξέρω τι θα είχα κάνει αν δεν είχα βρει "ομοιοπαθούσες". Κάτι απ τα δύο σίγουρα θα είχε στραβώσει. Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι κάποιος περνάει τα ίδια με σένα...

Α, επίσης να σου πω ότι με τέτοια γλυκά και ώριμα παιδιά που έχεις είμαι σίγουρη ότι αποκλείεται να έχεις θέμα.

Καλά κουράγια!! [Περιμένω νέα για το playgroup]

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασπασια συγχαρητηρια, με το καλο το νεο μωρακι!!!!

 

Πως καταλαβε δλδ ο μικρος το μωρο?

 

Λοιπον τοσο λιγο που θηλαζουν τα παιδια δε νομιζω να εχεις προβλημα. Εμενα ο μεγαλος θηλαζε πολυ περισσοτερο στη δευτερη εγκυμοσυνη. Ενδεχομενως να αυξησει θηλασμους αν διαπιστωσει οτι εχεις λιγοτερο γαλα η αν νιωσει οτι προσπαθεις να τον αποθηλασεις. ΑΛλα αν μειωθει το γαλα σου καποια στιγμη να υποχωρησει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου τι να πω, πολλά συγχαρητήρια για το κουράγιο σου!

Εγώ θηλασα τον γιο μου μέχρι τον 6ο μηνα της δευτερης εγκυμοσύνης μου και αποθηλασε μόνος του, εγώ ηθελα tandem αλλά τελικά δεν εκατσε.

Παντως ο γιος μου θηλαζε πολύ περισσοτερες φορές απ' ό,τι τα δικά σου (ήταν και μικρούλης, 14 μηνών αποθηλασε). Με 3-4 φορες θηλασμό την ημερα δε νομίζω να εχεις θεμα. Αν ελεγες ότι θηλαζουν και τα δυο όλη μερα, ε τοτε θα το συζητάγαμε. :-)

 

Καλή συνέχεια, καλούς θηλασμούς και με το καλό το νεο μπεμπε!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές!

 

Ο μικρος καταλαβε την αλλαγη στο γάλα (μειωση) και αλλαξε τροπο θηλασμου (περισσοτερη πιπιλα)

 

Να σας πω την αληθεια αυτο που με αγχωνει μονο ειναι το τι θα κανω αν συνεχισουν και οι δυο να θηλάζουν μεχρι τελους, οταν γεννησω θα θηλαζω τρια μαζι! θα κοβουν χαρτακι στην εισοδο της κρεβατοκάμαρας!!!

 

Νανα τι κανουν τα δικά σου? μαλλον η μυρωδια της μωρουδίλας με επηρέασε...οποτε θελεις παρεμε απο Δευτερα ξεκινάμε σιγα σιγα!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην αγχωνεσαι, τα πραγματα θα λυθουν απο μονα τους μεχρι τοτε. Αλλωστε ακομα κι αν συμβει αυτο θα βρεθει λυση, τα παιδια καταλαβαινουν οπως καταλαβαινε και ο μεγαλος μου που ηταν σχεδον 3 οταν γεννησα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ασπασια συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη με το καλο να γεννηθει και το τριτο σου παιδακι!!!:D

 

Ταντεμ θα κανεις σιγουρα,αλλα ακομα και αν δεν εχει αποθηλασει ο μεγαλος σου, κανει λιγους θηλασμους, οποτε μην αγχωνεσαι απο τωρα σε 7-8 μηνες πολλα μπορουν ν'αλλαξουν.

 

Πολυ ευχαριστα τα νεα σου παντως,παντα τετοια ν'ακουμε :wink:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ασπασία σε ασπάζομαι!!!

 

ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ να πω τον κρυφό μου πόθο πως θέλω και εγώ τρίτο....όταν γέννησα την κόρη προ διμήνου μου λέει ο γιατρός :σε βλέπω για τρίτο.... αργότερα βρε γιατρέ του λέω.....γιατί?γιατί έχω 2 στήθη!!!χαχαχαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και παλι για τις ευχές!

 

Να σου πω την αληθεια και εγω δεν το περιμενα τοσο νωρις...Λεγαμε σε κανα 6μηνο να το παλεψουμε (παντα λεγαμε οτι θελουμε τουλαχιστον:rolleyes: 3) αλλα τωρα δεν με χαλαει καθολου!!!

 

Ετσι κι αλλιως εχω καιρο μπροστα να δουμε πως θα τα πανε τα αλλα δυο

 

Το μονο που με εχει αγχωσει λιγο ειναι οτι απο τις 3/11/08 που γεννησα τον μεγαλο δεν εχει περασει ουτε μια μερα στη ζωη μου χωρις να θηλάσω (εννοω κατευθειαν απο την πηγη) παντα μα παντα οπου κι αν πηγαινα θα ειχα τουλαχιστον ενα παιδι μαζι...Ελεγα λοιπν φετος το χειμωνα που πλεον δεν εξαρτωνται αποκλειστικα απο το γαλα μπας και φευγαμε κανα 2ημερο να κοιμηθουμε γιατι τα τελευταια 2,5 χρονια δεν εχω κοιμηθει σερι βραδυ ουτε μια φορα :? και ηλπιζα οτι θα το εκανα φετος αλλα ετσι οπως ειμαι τωρα με τις ζαλαδες και τις καουρες ετσι κι αλλιως δεν κοιμαμε οσο θα μπορουσα οποτε το σκεφτομαι...

 

Καλο βράδυ!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εγω από τον Μαρτιο του 2009 θηλαζα τα μπεμπακια μου, μεχρι το πασχα φετος, αποθηλασε η μικρή και επιτέλους, μετα από 3 χρόνια, τα βραδυα καταφέρνω και ΚΟΙΜΑΜΑΙ!!! :-D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε πολύ η ατάκα της pax σε άλλο θέμα: Ο συνεχής ύπνος έχει υπερεκτιμηθεί. Εγώ τώρα ούτε καν ξέρω πόσες φορές (και αν) ξυπνάει η μπέμπα. δεν κοιτάζω ποτέ ρολόι και το πρωί που ξυπνάω ειλικρινά δε θυμάμαι αν ξύπνησα τη νύχτα. δεν το θεωρώ καν άξιο συζήτησης ή σκέψης. Πέρασα από 40 κύματα με τη μεγάλη, απασχόλησα τόσο πολύ το μυαλό μου και τελικά ηρέμησα όταν σταμάτησα να το σκέφτομαι. και τώρα που πια δεν ξυπνάει πηγαίνω τα βράδια και τη χαζεύω. το πρωί πηγαίνω να την ξυπνήσω (γιατί μας βγήκε και υπναρού ξαφνικά) ή ξαπλώνω δίπλα της και με σπρώχνει να φύγω και γυρίζει πλευρό. Σήμερα είναι το τρίτο μεσημέρι που της έβαλα πιτζάμες, την έβαλα στο κρεβάτι, της άφησα το μπιμπερό κι έφυγα και κοιμήθηκε ολομόναχη. Όλα αυτά τα κάνει ένα παιδί που πριν 3 μήνες περίπου δεν κοιμόταν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ χωρίς στήθος. Κι όμως τώρα μου φαίνονται τόσο μακρινά, λες κι έχουν περάσει χρόνια.

Μην τα σκέφτεσαι, δεν είναι τίποτα αυτά. Αλλού είναι το πρόβλημα! Έχεις δει το "meet the parents"? Θυμάσαι την πατέντα του de niro με το ψεύτικο στήθος? Μήπως να το ψάξεις αν κυκλοφορεί πουθενά? :D

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ΄μαι κι εγώ επισήμως στο club!

Μπήκα στη 12η εβδομάδα εγκυμοσύνης και οι κόρες μου έχουν περιορίσει το θηλασμό, αλλά δεν έχουν αποθηλάσει τελείως. Η πρώτη θηλάζει περίπου μισό λεπτό πριν κοιμηθεί κι άλλο τόσο όταν ξυπνήσει, καμμιά φορά και λίγο περισσότερο. Της λέω να μου πει μέχρι πόσο να μετρήσω, και μετά σταματά. Η δεύτερη θηλάζει περισσότερο, αλλά το έχει περιορίσει κι αυτή αρκετά. Μου λέει "μαμά, θα περιμένεις πολύ πολύ, και μετά θα μετρήσεις μέχρι το 11 και θα σταματήσω, ναι;". Οπότε δύο στήθη είναι αρκετά, ακόμη κι αν δεν αποθηλάσουμε μέχρι τότε ;)

 

Τη μέρα που τους το ανακοίνωσα έλεγαν μεταξύ τους: Εγώ θα πίνω απ΄αυτό το στήθος, και συ απ΄αυτό. Τους λέω: Και το μωράκι; Απαντά η μεγάλη: Το μωράκι πίνει και από τα δύο! Τους λέω: Ναι, θα πίνει όταν γεννηθεί. Απαντά η μεγάλη: Όχι, πίνει και τώρα, αλλά από μέσα! (παρεμπιπτόντως, αλλά αυτή είναι μια διαδεδομένη δοξασία σε πολλούς λαούς).

Προσπάθησα να της εξηγήσω για τον ομφάλιο λώρο και ότι το μωρό δεν τρέφεται τώρα από το στόμα, αλλά από την κοιλίτσα. Λίγες μέρες μετά μου λέει: "Μαμά, το μωράκι τρώει έτσι", κι έκανε ότι έφερνε φαγητό από την κοιλιά της στο στόμα.

Μερικές φορές χαϊδεύει το στήθος μου προς τα κάτω και λέει ότι το κάνει για να πάει γάλα και στο μωράκι.

Πριν λίγες μέρες η μικρή ενώ θήλαζε, είπε ξαφνικά: "εγώ πίνω λίγο, και η * πίνει λίγο, και το μωράκι πίνει πολύ!" Δεν ξέρω αν το είπε γιατί προσπαθούσε να εξηγήσει τη μείωση του γάλακτος.

 

Αυτά προς το παρόν, συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και τα κουκουβαγίσματα :) Να χαίρεστε τα παιδάκια σας. Ασπασία, εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Περιμένω νέα όποτε θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω από τον Μαρτιο του 2009 θηλαζα τα μπεμπακια μου, μεχρι το πασχα φετος, αποθηλασε η μικρή και επιτέλους, μετα από 3 χρόνια, τα βραδυα καταφέρνω και ΚΟΙΜΑΜΑΙ!!! :-D

 

χαχαχαχα ζουζουνελ κι εγω αυτο σκεφτομουν.... απο γεναρη του 2008 μεχρι και σημερα θηλαζω, με μια μικρη διακοπη(μονη της αποθηλασε η κορη μου) για 6 μηνες στην εγκυμοσυνη!

 

Τωρα ο μικρός θηλαζει μονο το πρωί οταν ξυπνησει μερα παρα μερα , οποτε το θυμηθει.... ουσιαστικα αποθηλαζουμε και μου φαίνεται κάπως μετά από σχεδόν 5 χρόνια!

 

(σσσσ παντως μετά απο 5 χρόνια επιτελους κοιμαμαι κι εγω το βραδυ! μετα θα αρχισει το πηγαινε ελα για κατουρημα το βραδυ βεβαια χαχαχαχα)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ΄μαι κι εγώ επισήμως στο club!

Μπήκα στη 12η εβδομάδα εγκυμοσύνης και οι κόρες μου έχουν περιορίσει το θηλασμό, αλλά δεν έχουν αποθηλάσει τελείως. Η πρώτη θηλάζει περίπου μισό λεπτό πριν κοιμηθεί κι άλλο τόσο όταν ξυπνήσει, καμμιά φορά και λίγο περισσότερο. Της λέω να μου πει μέχρι πόσο να μετρήσω, και μετά σταματά. Η δεύτερη θηλάζει περισσότερο, αλλά το έχει περιορίσει κι αυτή αρκετά. Μου λέει "μαμά, θα περιμένεις πολύ πολύ, και μετά θα μετρήσεις μέχρι το 11 και θα σταματήσω, ναι;". Οπότε δύο στήθη είναι αρκετά, ακόμη κι αν δεν αποθηλάσουμε μέχρι τότε ;)

 

Τη μέρα που τους το ανακοίνωσα έλεγαν μεταξύ τους: Εγώ θα πίνω απ΄αυτό το στήθος, και συ απ΄αυτό. Τους λέω: Και το μωράκι; Απαντά η μεγάλη: Το μωράκι πίνει και από τα δύο! Τους λέω: Ναι, θα πίνει όταν γεννηθεί. Απαντά η μεγάλη: Όχι, πίνει και τώρα, αλλά από μέσα! (παρεμπιπτόντως, αλλά αυτή είναι μια διαδεδομένη δοξασία σε πολλούς λαούς).

Προσπάθησα να της εξηγήσω για τον ομφάλιο λώρο και ότι το μωρό δεν τρέφεται τώρα από το στόμα, αλλά από την κοιλίτσα. Λίγες μέρες μετά μου λέει: "Μαμά, το μωράκι τρώει έτσι", κι έκανε ότι έφερνε φαγητό από την κοιλιά της στο στόμα.

Μερικές φορές χαϊδεύει το στήθος μου προς τα κάτω και λέει ότι το κάνει για να πάει γάλα και στο μωράκι.

Πριν λίγες μέρες η μικρή ενώ θήλαζε, είπε ξαφνικά: "εγώ πίνω λίγο, και η * πίνει λίγο, και το μωράκι πίνει πολύ!" Δεν ξέρω αν το είπε γιατί προσπαθούσε να εξηγήσει τη μείωση του γάλακτος.

 

Αυτά προς το παρόν, συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και τα κουκουβαγίσματα :) Να χαίρεστε τα παιδάκια σας. Ασπασία, εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Περιμένω νέα όποτε θέλεις!

 

Τι συγκινητικά όλα αυτά!! Με το καλό βρε κορίτσι, έχετε να ζήσετε πολύ όμορφες στιγμές κι εσύ και η Ασπασία. Πάντως, με αφορμή και τα παιδιά της Ασπασίας (καθώς και άλλα παιδιά που έχω γνωρίσει πρόσφατα) και με όσα γράφεις εσύ για τα δικά σου πλέον είμαι σίγουρη. Από γλυκούς ανθρώπους δεν μπορεί παρά να βγουν γλυκά παιδιά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pax να σου ευχηθω κι απο ΄δω να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη,με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!!

Πολυ ωραια τα γραφεις,μπραβο στα κοριτσια σου! :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Pax τι ωραιο νεο!!! Χαίρομαι πολύ για σας και σου ευχομαι να εχεις μια θαυμασια κι ευκολη εγκυμοσυνη :)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...