Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως κάποια μανούλα χρησιμοποιεί το Ameda Lactaline Personal??


Recommended Posts

Έχω μια μπέμπα 2 εβδομάδων.Ξεκίνησα να τη θηλάζω αλλά λόγω λάθος τοποθέτησης στο στήθος μου έχει πληγώσει τις θηλές άσχημα!πήρα θηλές σιλικόνης της medela αλλά δεν με ικανοποίησαν.Μια φίλη μου δάνεισε το Ameda Lactaline Personal για να κάνω αντλήσεις μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα.εδώ και 2 μέρες πίνει το δικό μου γάλα το οποίο αντλώ.το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πολυκαταλάβει τις οδηγίες χρήσης του θηλάστρου(αυτά με τους κύκλους και τις αναρροφήσεις με έχουν μπερδέψει).κάτι λοιπόν δεν κάνω καλά γιατί α) από το αριστερό στήθος έχω πάντα περισσότερο γάλα, β)οι πληγές μου μετά από κάθε άντληση ψιλοματώνουν γ)το στήθος μου με ψιλοπονάει!!!!μπορεί κάποια να με βοηθήσει????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δενξέρω καθόλου για το συγκεκριμένοθήλαστρο για να σε βοηθήσω για το α) ερωτημα σου όμως μπορώ με απόλυτη σιγουρια να σου πω ότι είναι κάτι το οποίο συμβαίνει και δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. να σου ζήσει το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω και εμένα έτσι ήταν η διαφορά. Φαινόταν και στο στήθος μου και όταν ήμουν ντυμένη. Αφου είχα ανυσηχήσει και έπαιρνα συνέχεια τον γιατρό μου. Και ακόμη έτσι είναι το ένα έχει το 1/3 και λιγότερο του άλλου. Τουλάχιστον έπαψε να φαίνεται η διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μπέμπα 2 εβδομάδων.Ξεκίνησα να τη θηλάζω αλλά λόγω λάθος τοποθέτησης στο στήθος μου έχει πληγώσει τις θηλές άσχημα!πήρα θηλές σιλικόνης της medela αλλά δεν με ικανοποίησαν.Μια φίλη μου δάνεισε το Ameda Lactaline Personal για να κάνω αντλήσεις μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα.εδώ και 2 μέρες πίνει το δικό μου γάλα το οποίο αντλώ.το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πολυκαταλάβει τις οδηγίες χρήσης του θηλάστρου(αυτά με τους κύκλους και τις αναρροφήσεις με έχουν μπερδέψει).κάτι λοιπόν δεν κάνω καλά γιατί α) από το αριστερό στήθος έχω πάντα περισσότερο γάλα, β)οι πληγές μου μετά από κάθε άντληση ψιλοματώνουν γ)το στήθος μου με ψιλοπονάει!!!!μπορεί κάποια να με βοηθήσει????

 

αρχικα ελεγξε εαν οι χοανες που εχεις ειναι το σωστο μεγεθος

http://klinikum.gr/2011/06/to-sosto-megethos-tis-xoanis-thilastrou/

 

γιατι πολυ πιθανο εαν τριβεται η θηλη σου πανω στην χοανη να ανοιγουν πληγες.

 

οσον αφορα τη χρηση του θηλαστρου

http://www.ameda.com/sites/all/themes/ameda/customcontrol.htm

υπαρχουν 32 συνδυασμοι που δοκιμαζεις για να δεις ποιο ανταποκρινεται σε εσενα..οι γρηγοροι κυκλοι ειναι στην αρχη για1-2 λεπτα μεχρι να ενεργοποιηθει το αντανακλαστικο καθοδου του γαλακτος, και στην συνεχεια χαμηλωνεις την ενταση ωστε να αντλει το γαλα..

εαν το βαζεις σε υψηλη ενταση συνεχεια μπορει κι αυτο να προκαλεσει τραυματισμο.

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο οτι μπορω να καταλαβω..

αυτο που αφορα τους κυκλους σημαινει ποσες φορες κανει αντληση στο λεπτο..

βαζουμε αρκετους κυκλους για να κανει πολλες αντλησεις στην αρχη και μετα οταν αρχισει να ρεει το γαλα μειωνουμε την ποσοτητα των αντλησεων που γινονται στο λεπτο..

 

η αναρροφηση απο οτι παλι φανταζομαι πρεπει να ειναι η ενταση με την οποια ρουφαει..

 

στην αρχη για να ενεργοποιησεις το στηθος βαζεις τους κυκλους ψηλα σε ενταση -να αντεχεις φυσικα- και στην συνεχεια τους μειωνεις..

την αναρροφηση την εχεις σε επιπεδο που αντεχεις..

 

βαλε για αρχη την αναρροφηση σταθερα και αυξησε τους κυκλους στην αρχη και μολις αρχισει να τρεχει το γαλα μειωσε τους..

για δοκιμασε ετσι..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πάρει το ίδιο θήλαστρο και το χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα. Στην αρχή δυσκολευόμουν κι εγώ με τους κύκλους και τις αναρροφήσεις και είχα μπερδευτεί. Τελικά κάνω το εξής, ρυθμίζω πρώτα την αναρρόφηση σε ένταση που να μην με πονάει το στήθος και στην συνέχεια ανοίγω τους κύκλους. Οι οδηγίες έλεγαν να το βάλεις στην αρχή στο γρήγορο μέχρι να κατέβει το γάλα και στην συνέχεια να κατεβάσεις την ένταση για να απορροφά πιο γρήγορα. Εμένα προσωπικά δεν λειτούργησε αυτό το σύστημα. Μόλις κατέβαζα τους κύκλους σταματούσε να ρέει. Οπότε το έχω πάντα στον γρήγορο κύκλο απλώς μόλις ξεκινήσει να ρέει το γάλα δεν το βάζω στο τέρμα.Θα πρέπει να δοκιμάσεις τις εντάσεις για να δεις τι δουλεύει σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...