Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως τον αφήνω νηστικό;


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους,

 

γράφω πρώτη φορά αν και παρακολουθώ το φόρουμ καιρό και θα ηθελα τη βοηθειά σας.

Γενικά έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με το θηλασμό, από το νοσοκομείο κιόλας.

Έχω ξοδέψει πολλά χρήματα σε συμβούλους χωρίς φοβερό αποτέλεσμα.

Έχω έναν μπέμπη 2,5 μηνών που μετά από πολύ κόπο, πλέον θηλάζει χωρίς να με πληγώνει - τις περισσότερες φορές και μετά από διατομή χαλινού - και είχαμε φτάσει στο σημείο να του δίνω για 5 γεύματα ημερησίως 3 μπουκάλια των 90-120 ml ανάλογα πόσο πεινούσε μεσημέρι - απόγευμα - βράδυ.

Ακολούθησα την κλασική συμβουλή να τον έχω πιο πολύ στο στήθος και να μειώσω τα μπουκάλια και έτσι έκοψα το μεσημεριανό. Από προχθές αυτό. Ο μικρός έκανε ένα μικρό γεύμα στις εξήμισι το πρωι, μετά στις 8.30, όπου έχω αρκετό γάλα, μετά στις 10 κτλ και γενικά κάθε μιαμιση με 2 ώρες. Το βράδυ ήταν από την πρώτη μέρα ανήσυχος και κοιμάται κατά τις δυομιση το πρωί! Σήμερα λοιπόν, το πρωί που τον θήλασα μόλις, παρατήρησα οτι έχει κάνει γούβα στην κοιλιά του και οτι έχει πάει η κοιλιά του προς τα μέσα.

Ανησύχησα. Μήπως τον αφήνω νηστικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Μήπως να πάρεις τηλέφωνο τον/την παιδίατρο αν εξακολουθεί αυτή η "γούβα"?

Δεν έχω δει ή άκουσει ξανά κάτι τέτοιο. Στην θέση σου θα έπερνα τον γιατρό!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκεί που είχε λίγη κοιλίτσα μεχρι προχθές όπως όλα τα μωράκια, τώρα είναι πλάκα το στομάχι του... Μάλλον αυτό θα κάνω αν και ο δικός μου παιδίατρος δεν είναι και σύμβουλος γαλουχίας και προσπαθω μόνη μου να αυξήσω παραγωγή και να κόψω συμπλήρωμα.

 

ευχαριστώ για την απάντηση ψαρακι

Link to comment
Share on other sites

το βαρος του ειναι 4880 από προχθές που τον ζυγισα, δηλ νορμαλ. Τωρα δεν ξέρω αν η κοιλιά του ειναι πλακα λόγω οτι τρωει συχνά και λίγο λόγω του θηλασμού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρε κορίτσι μου τον παιδίατρο να ρωτήσεις τι μπορεί να είναι αυτή η "γούβα" και μην τα μετράς όλα με το θηλασμό. Ο κάθε ειδικός να έχει το χώρο του, άλλη είναι η δουλειά του σύμβουλου θηλασμού και άλλη η δουλειά του παιδιάτρου.

 

Πριν λίγο καιρό διάβαζα εδώ στο φόρουμ την περίπτωση μιας μαμάς που άλλαξε παιδίατρο στο δεύτερο μωράκι της γιατί ήθελε ντε και καλά παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού με αποτέλεσμα να χάσει το μωρό της επειδή η σύμβουλος δεν αναγνώρισε τα συμπτώματα νεογνικού καρκίνου που είχε το μωρό και τα απέδιδε στα γαλακτοκομικά, σε αλλεργίες και άλλα τέτοια αλλοπρόσαλλα.

 

Δεν λέω ότι το δικό σου παιδάκι κινδυνεύει (προς Θεού) αλλά αναφέρω το παράδειγμα γιατί πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας πως καλός ο θηλασμός, αλλά προέχει η υγεία. Οποιαδήποτε αλλαγή στην εμφάνιση ή στη συμπεριφορά του μωρού πρέπει να μας χτυπάει καμπανάκι να απευθυνθούμε σε παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την παραπανω κοπέλα! Το κυριοτερο ειναι η υγεια του μωρου σου. Και δεν καταλαβαινω που το κακο αν σου πει η παιδιατρος οτι πραγματι το παιδι πειναει , να δώσεις και συμπληρωμα! Αφου εχεις γαλα και του δινεις ,αυτά που πρεπει να παρει απο σενα τα παιρνει.

Και αν το ενστικτο σου σου λεει οτι κατι δεν παει ακλα ακολουθησε το και μην επαναπαυεσαι στην γνωμη του καθενος. Εισαι η μαμα του και ξέρεις καλυτερα απο ολους το παιδι σου και τις αναγκες του. Ουτε το φορουμ θα σε βοηθησει, ουτε το ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...