Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

με τις αντλησεις και το μπιμπερο ξεχασαν να θηλαζουν?


Recommended Posts

καλησπερα! χρειαζομαι βοηθεια....

κατ αρχην εχω διδυμα 3 μηνων και αντλω αποκλειστικα, δινοντας το δικο μου γαλα με μπιμπερο. (φτανει πολυ ανετα - με μαγια μπυρας, μαραθο κλπ- βαζω και στην καταψυξη 100-120 ml μερα παρα μερα) επισης εβαζα τα μωρα στο στηθος 2-3 φορες τη μερα, οχι τοσο για να χορτασουν απο εκει , περισσοτερο για την παραγωγη...

μεχρι και πριν 10 μερες περιπου και τα 2 μωρα ''πιανανε'' το στηθος μια χαρα χωρις κανενα προβλημα. ωσπου αρχισα να ταλαιπωρουμε απο συνεχομενα *πετρωματα* στο στηθος , (καθε 2 μερες βγαιναν 2-3 πετρωματα σε διαφορετικα σημεια) με πονο, κοκκινισμα κλπ.

ετσι λογο περισσοτερο της δικης μου κακης ψυχολογιας ,σταματησα να τα βαζω στο στηθος με αποτελεσμα τωρα κανενα απο τα 2 μωρα να μην ''πιανει''. υπαρχει καποιος τροπος να αρχισουν παλι να θηλαζουν ?και πως? (αποκλειστικα δεν γινεται λογω ελλειψης χρονουν και υποχρεωσεων δικων μου)

να συμπληρωσω οτι οσες φορες προσπαθησα να τα βαλω στο στηθος , τις τελευταιες μερες , (πολλες ωρες συνεχωμενες να προσπαθω ) ο μπεμπης ανοιγε το στομα αλλα δεν εκανε καμια κινηση , ωσπου ξελιγονοταν και εκλαιγε σπαρακτικα, και η μπεμπα δεν ανοιγει καν το στομα....

* για τα περτωματα εκτος απο κομπρεσες ζεστες , μασαζ και πολυ συχνες αντλησεις (που ετσι και αλλιως εκανα) διαβασα οτι βοηθαει να παιρνω λεκιθινη (4 /μερα) και ετσι απαλαχτηκα και δεν ξαναεβγαλα. μηπως ομως η λεκιθινη ''νερωνει'' πολυ το γαλα? τα γευματα ηταν ανα 5ωρο και εχουν γινει παλι ανα 3ωρο (!)

επισης ηθελα να σε ρωτησω για να φτασω στο σημειο να βγαζω τοσο πολυ γαλα , αντλω ανα 2-2,5 ωρες τη μερα , εκτος απο το βραδυ που αφηνω ενα 5ωρο, τωρα που εχω φτασει σε ικανοποιητικο σημειο αν ελλαττωσω τις αντλησεις θα ελλατωθει και το γαλα η εχει σταθεροποιηθει η παραγωγη?

συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα, αν εχετε χρονο και διαθεση οποτε μπορεσετε απαντηστε μου! σασ ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγχιση θηλών λογικα.

Μπορείς να τα βάζεις να θηλάζουν όταν ειναι μισοκοιμισμενα ή αγουροξυπνημενα αλλα και πάλι κάποια στιγμή θα σταματήσουν αναπόφευκτα εφόσον δεν μπορείς να τα κρατήσεις μόνο στο στήθος. Θα ξαναμπερδευτουν δηλαδή.

 

Η λεκιθινη δε νερωνει το γάλα.

 

Στη θέση σου δε θα αραιωνα προς το παρόν τις αντλησεις. Ποιο θηλαστρο χρησιμοποιείς;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Χρησιμοποιω το symphοny της medela, η παραγωγη παει πολυ καλα (500ml το πρωι μετα απο 5 ωρες - 200ml καθε 2-2,5 ωρες μετα). Δεν θελω να μειωθει..

 

Πως τα πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...