Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΤΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙ


Recommended Posts

Εδώ και 2 μέρες έχω ένα πέτρωμα στο δεξί στήθος το οποίο δεν λέει να φύγει με τίποτα. Θηλάζουμε 8 μήνες χωρίς συμπλήρωμα, τρώμε ελάχιστο εώς καθόλου φαγητό και συνεχώς θηλάζουμε. Από προχθές το βράδυ που εμφανίστηκε το πέτρωμα, θηλάζουμε συνέχεια χωρίς να προσφέρω φαγητό, προσφέρω πάντα πρώτα το πετρωμένο στήθος, κάνω ζεστες κομπρέσες και μασάζ, προσπαθώ και με το θήλαστρο συχνά αλλά τίποτα:-(. Πυρετό δεν έχω, άσπρο σημάδι στη θηλή δεν έχω, με πονάει αλλά δεν πεθαίνω και από τον πόνο. Τι να κάνω φοβάμαι για απόστημα, υπάρχει τέτοια περίπτωση? Επείγει να επισκευτώ κάποιον ειδικό και αν ναι ποιον?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Σε καταλαβαίνω, έχω πάθει τουλάχιστον 8 τέτοια πετρώματα όσο θηλάζω, πάντα με τρελό άγχος για το πότε θα ξεπετρώσουν μη γίνει μαστίτιδα. Ειδικά εκεί γύρω στους 7-8 μήνες που αρχίζει να τρώει το μωρό ποσότητα στερεών και μειώνεται η ποσότητα γάλακτος κάθε 10 μέρες πέτρωνε το στήθος μου, μέχρι να ρυθμισεί η παραγωγή. Αυτά που με βοήθησαν εμένα ήταν αυτά που αναφέρεις, οι ζεστές κομπρέσες και το μασάζ την ώρα του θηλασμου και επίσης η στάση που είναι το μωρό ανάσκελα (ελαφρώς ανασηκωμένο με μαξιλάρι) και εγώ σκύβω από πάνω για να βοηθάει και η βαρύτητα.

 

Επίσης κατέληξα ότι το πιο σημαντικό είναι η ώρα που θηλάζει το μωρό πριν τον βραδυνό ύπνο, πάντα σε αυτό τον θηλασμό ξεπέτρωνε εμένα γιατί το μωρό ρουφάει τότε δυνατά και όπως είναι ψιλοκοιμισμένο ρουφάει για ώρα, τις υπόλοιπες ώρες δεν συνεργαζόταν για πολύ (βέβαια εκείνη την ώρα όχι στην στάση που περιγράφω παραπάνω). Κάνε λίγη υπομονή, εμένα ξεπέτρωνε μετά την 3η -4η μέρα.

 

Το θήλαστρο δεν βοηθάει, δεν συγκρίνεται με την δύναμη που ρουφάει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια, παρατηρούσες να είχες μετά πρόβλημα με την παραγωγή? δηλαδή να γκρίνιαζε το μωρό? Γιατί το δικό μου δεν πολύθέλει και τα φαγητά......

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μετά, αφού ξεπέτρωνε? Όχι, δεν υπήρχε πρόβλημα με την παραγωγή, μην ανησυχείς, δεν μειώνεται τόσο απότομα, αλλά πολύ πολύ σταδιακά, και μόνο όταν το παιδί σιγα σιγά τρώει περισσότερες στερεές τροφές. Επίσης δεν μειώνεται γιατί όπως είπες και συ, με το πέτρωμα βάζεις όλη την ώρα το παιδί στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν ευτυχώς ξεπέτρωσε όπως μου είπες την 4η ημέρα. Πήγα και σε μαστολόγο γιατί φοβήθηκα μην κάνει απόστημα, ο οποίος με καθησύχασε και τελικά όλα καλά. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Link to comment
Share on other sites

αντε φουλ συνεχεια με τους θηλασμους τωρα! παντως και εμενα εκει κοντα στους 8 μηνες εκανε κατι τερτιπια με πετρωματα..βεβαια δυστυχως στους 9 μηνες μου κοπηκε!:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...